stInnenlandsclie Iteripi*ten. ZWITSERLAND. Tussehert de Fransche en de Zwitsersche regeeringen is een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke Zwitserland voor zijn handelsverkeer met Tunis als meestbegun- stigde natie behandeld zal worden. SPAS 3 E. De kanonneerboot Destructor is naar Melillu gezonden. Eenige dagen voor het afloopen van ue Prosper-Corin hadden de Itifkabylen een aanval op een Italiaanschen schoener gedaan, maar zij waren teruggeslagen. Op Cuba weer overwinningen van de Spanjaarden Generaal Castellanos heeft Gomez gedwon gen, het beleg van Cascorro op te breken. In achttien ontmoetingen werden a!le troepen uit Camaguez en uit het oostelijke deel van het eiland verslagen, en eindelijk bij Desmajo uiteengejaagd. Ook moet de "kanonneerboot JanozPinzon er in geslaagd zijn, het garnizoen van fort Panoz, dat door de opstandelingen belegerd werd, te hulp te komen, nadat een ketting, dwars over tie haven gespannen, vernield was. Deze berichten komen uit Madrid, wel te verstaan. Van Manilla, Phiüppijnsche eilanden, wordt gemeld, dat de opstandelingen daar een Spaansch detachement hebben overvallen, het een verlies toebrengend van IS dooden (2 officieren) en 23 gekwetsten. Verbeterd be richt.') De Correspondencia, handelend over de laatste berichten van de Phiüppijnsche eilan den, verklaart dat algemeen de noodzakelijk heid erkend wordt, opnieuw versterkingen te zenden naar Manilla, om den opstand, die beter georganiseerd is dan men eerst dacht, te smoren. "Volgens de Ileraldo zou er tengevolge van Donderdag ontvangen onrustbarende tele grammen, besloten zijn tot het zenden van nieuwe versterkingen. Ill It R IJ E. De Porte heeft een decreet uitgevaardigd waarbij den Armeniërs die zijn uitgeweken en niet binnen twee maanden terugkeeren hun nationaliteit wordt ontnomen, hetgeen samen gaat met verbeurdverklaring van hun vaste goederen in Turkije. De Armeniërs, die van heden af emigreeren, mogen nooit in Turkije terugkeeren. Uit Weenen komt, in strijd met andere mededeelingen, van betrouwbare zijde het bericht dat in den laatsten tijd de onder handelingen tusschen de.mogendheden en de Porte over het Armeensche vraagstuk rusten. De militaire gouverneur van Grevana, in Macedonië, die in het gevecht tegen de bende van Gruta gewond werd, is overleden. De ongeregelde Turksche troepen plegen in de woorden, waarna Taddy den aftocht blies en in de keuken een toevlucht zocht. Dat er slagen uitgedeeld waren, en harder dan gewoon, had Jessie duidelijk kunnen honren. Hoe Jessie zich aan dergelijke tooneelen er gerde, het geval van dezen avond gaf haar te denken. En toen het toeval wilde, dat Taddy een uur na het voorgevallene bij haar binnen trad om haar het avondeten te brengen en Jes sie de sporen van den strijd op haar gezicht en arm duidelijk kon waarnemen, toen zeide zij sHeeft men u geslagen, Taddy? Eerst sprak Taddy niet, maar keek Jessie wantrouwend aan. Toen begon zij uit te varen tegen bet booze wijf, dat haar den dienst hier zoo zuur maakte. ïlk heb alles hier binnen kunnen hooren," sprak Jessie, iMaar zoudt gij niet graag een anderen dienst hebben, waar gij wat meer te eten en te drinken en wat minder slaag kreegt, en ook niet zoo hard behoefdet te werken sDat zou mij wel passen, Missmaar waar zulk een dienst te krijgen Ge weet, Taddy, dat ik rijk ben en we! in Macedonische dorpen ernstige baldadigheden tegen de vreedzame bevolking. De Macedo nische beweging schijnt haar einde nabij. volgens een olficieel Turksch bericht is het verhaal over een gevecht bij Grevana tusschen Turksche troepen en opstandelingen uit het vindingrijke brein van den een of anderen Griek gesproten. De regeering heeft voor de levering van 2000 artillerie-paarden een contract gesloten in Rusland, ofschoon, naar verzekerd wordt, de minister van oorlog in zijn rapport had' aanbevolen, in Hongarije paarden te koopen. EGYPTE. De opperbevelhebber van het Egyptische leger, generaal Kitchener paeha, is Donderdag van Kaïro naar Alexandria vertrokken, waai de khedive een feestmaal te zijner eere gaf. Uit de belichten van een oorlogscorres pondent i(| Soedan blijkt dat ten zuiden van Dongola, waar de Engelsche troepen o. n. den post llerawi bezetten, van tijd tot tijd nog gevochten wordt. Na een van deze botsingen met de derwisehen maakten de Engelschen zich meester van de bagage en de correspon dentie van Wad-el-Bishara. De Standard meldt, dat de Khalifa een op roeping heeft gericht tot de sultans in liet noorden van Afrika tot deelneming in den strijd tegen Engeland en den ICongostaat. Voor het geval zij hem niet met troepen kunnen steunen, verzoekt hij hun ten minste de EuropeaneD aan den Nijl en den Niger aan te vallen, om het bloed der gedoode geloovigen te wreken. Te Alexandrië zijn reeds meer dan 2000 uit Konstantinopel uitgeweken Armeniërs aangekomen, die meerendeels van alle mid delen ontbloot zijn en van de liefdadigheid hunner landgenooten en der Europeanen leven. De Armenische patriarch is er tot dusver niet in kunnen slagen voor die lieden werk te vinden, daar men aan hunne ge schiktheid niet twijfelt maar toch niet gaarne met hen te doen heeft, omdat betrouwbaar heid en eerlijkheid zoo hoogst zelden bij hen gevonden worden. A f K I R J. De nieuwe wet op de drukpers en de uit- banningswet zijn in de staatscourant der Zuidafrikaansche republiek verschenen. President Kruger reist de noordelijke dis tricten van het land roud. Omtrent de onderwerping der Matabelen in Rhodesia blijkt nader, dat deze geschied is op eene ladaba of bijeenkomst in het kamp van sir Cecil Rhodes en, behalve in zijne tegenwooidigheid, in die van lord Grey, Char les Metcalf en Colenbrander. Op verlangen der Matabelen werd een ver antwoordelijk hoofd benoemd, aan wien zij hunne grieven kunnen mededeelen, waarna lord Grey een zevental districts-hoofden onder staat orn u zulk een dienst te bezorgen, maar dan moet gij nok doen wat ik u zeg." ïGued, maar de dienst moet dadelijk kunnen ingaan." »Dat kan gebeuren, als gij maar juist doet wat ik wil." »En wat moet ik dan doen zDan moet gij een brief, dien ik u geven zal, naar de naaste brievenbus biengen." ïHro, goed. En dan de dienst?" sik geef u een adres, waar gij niet alleen een goed onderkomen, maar ook een ruime be looning zult krijgen." Taddy was evenals Jessie in deze omgeving wantrouwend geworden en geloofde niet meer aan woorden en beloften. ïZoo, staat het zoo zei ze«dan is het maar beter dat ik hier blijf en dokier Commins blijf dienen." Dus ook deze zwakke hoop bleek ijdel. Jessie bad wel kunnen schreien van spijt en teleur stelling. Het hart kromp haar ineen. Was dan nergens uilkomst Zij nam de morsige hand van Taddy in de hare en spiak fluisterend: de Matabelen aanstelde en erkende. Met eene dankbetuiging aan »hunnen vader" voor de goede regeling en de belofte den vrede te zullen bewaren, wanneer ook de blanken hen niet aanvielen, gingen de hoofden der Ma- toppo-heuvelen weder huiswaarts. Iti Mashonalautl wordt nog vrij ernstig gevochten. Den iOn is een colonne onder kolonel Alderson slaags geweest met de op standelingen, die uit hun stellingen verdreven werden de Engelschen kregen daarbij vier of vijf gewonden, waaronder twee officieren vrij ernstig. Den 12n werd een gevecht, door de colonne Alderson en een troep onder kapitein sir H. Macmahon geleverd, aan Engelsche zijde werden twee man gedood en twee gewond, ook de kapitein. In Bechuanaland breidt de runderpest zich uit. In het noorden der Zuidafrikaansche republiek moet zij een sclirikwekkenden om vang hebben gpnomen. De voorzitter der com missie tot bestrijding der ziekte, dr. Hucheon, klaagt zeerover de weinige medewerking, die hij van de bevolking ondervindt. SCHIEDAM, 17 October 1806. Een Derlijnsch blad, de Berl. Lok. Anzeiger, beweert de volgende mededeeling uit Amster dam ontvaugen te hebben, waaruit blijken zou, dat onze jonge Koningin "Wilhelmina zelf baar gemaal wil kiezen. Wat de geruchten over het huwelijk der jonge Koningin van Holland aangaat", schrijft men aan het blad uit Amsterdam, »zoo heeft H. M. zelf meer dan eens het vaste voor nemen geuit om zoolang mogelijk ongehuwd te blijven. In elk geval zou zij zichzelf de beslissing over de keuze van een toekomstigen gemaal voorbehouden. De gouvernante van verschillende jongedames, die steeds om en bij de Koningin zijn, hoorde hoe de jonge Vorstin de volgende opmerking maakte»Ik houd van mijn onderdanen en hoop hun in allen gevalle te behagen, maar als zij meenen een stem te kunnen uitbrengen in de keuze van mijn toekomstigen echtgenoot, vergissen zij zich zeer. Mochten zij krachtige maatregelen nemen, dan zal ik nog krachtiger optreden. Ik zal mij nooit laten dwingen tot een huwe lijk, dat me niet bevalt. Ik zal in 't gelieel niet trouwen, wanneer ik geen stem in de aan gelegenheid zal hebben." D O De Amst. Ct. verhaalt het volgende om trent de Koningin Eene dame uit de omgeving der Koningin deelt mee, dat de jonge Vorstin onlangs, toen zij een buitenlandsch hof bezocht, den Neder- landschen gezant verzocht om zijn dochters te zenden. ïlk zou zoo gaarne weer Holland- sche meisjes zien en Hollandsch spreken" sMaar Uwe Majesteit", antwoordde de ge- t, ïmijne dochters spreken alleen Engelsch, ïTaddy, om Gods wil, help mij, en ik zal u mijn leven lang dankbaar zijn. Breng mijn brief naar Londen. Ge krijgt dadelijk bij de bezorging honderd pond sterling, en als ik vrij ben, ont vangt gij zooveel geld, dat gij een winkel kunt gaan opzetten en gaan trouwen. Wilt ge dan a! uw leven op Halfsea-Castle doorbrengen en slaag ontvangen en scheldwoorden? En als ge 't niet om u zelve doet, Taddy, doe het dan om mij, die hier gevangen word gehouden en zoo diep ongelukkig ben Men hoorde schreden in de gang. sStil, Miss, de meester komt," fluisterde Tad dy. ïlk kom wel terug; dan kunnen wij verder praten." Dokter Commins trad binnen. »Wat doe jij hier?" snauwde hij de meid toe. «Ziet gij dat niet?" was het lompe bescheid. «Scheer je weg ïlk ga al zei Taddy en ging heen. Jessie gevoelde dat de oogen van den dokter wantrouwend op haar rustten. Zij waagde het niet op te kijken uit vrees dat hare aandoening daar zij niet in Holland zijn geboren". sDan zendt u uwe dochters maar niet, ik wil geen Hollandsche meisjes zien, die geen Hol landsch kunnen spreken." Met betrekking tot de begrootingen van oorlog en marine merkt de Haagsche mede werker der Zutph. Ct. op, dat wanneer die begrootingen ongewijzigd worden aangenomen, men zich tot zeer groote uitgaven voor de toekomst verbonden zal hebben. Vreemd is bet dat deze regeering, die hervorming van het defensiewezen niet op haar program heeft geplaatst, nu in het laatstste jaar de Kamers terloops bij de begrooting wil laten beslissen "lo. dat nog tal van milüoenen zullen worden besteed om versterking en uitbreiding van de Amsterdamsche linie, 2o. dat een nieuwe oorlogsvloot zal worden gebouwd, die 80 a 90 rnillioen zal kosten. Waarschijnlijk zullen die plannen weer tot veel debat en veel strijd aanleiding geven. Groot is het aantal milü oenen, dat jaar op jaar voor de defensie wordt uitgegeven, maar vrij algemeen is het oordeel der deskundigen, dat niettemin onze middelen van defensie nog bij voortduring in treurigen toestand verkeeren. Men den aanbouw van nieuwe forten en nieuwe schepen hebben wij al heel weinig sveine" gehad. Vier jaar ge leden werden nieuwe pantserschepen op stapel gezet, die nu eens aan alle eischen zouden voldoen, voor Indië en voor Nederland dienst zouden kunnen doen en niet alleen volkomen zeewaardig, maar ook- tegen het geschut der nieuwere oorlogsschepen bestand zouden zijn. Weliswaar zouden dan ook deze schepen elk circa drie rnillioen kosten, maar dat geld zou, naar men meende, goed zijn besteed als wij dan ook maar van het eerste en beste kregen. Maar hoe spoedig is weer de teleur stelling gevolgd! Het plan om de schepen ook voor Indië te bestemmen werd reeds op gegeven, voordat ze nog gereed waren. Maar voor de verdediging van de Nederlandsche kust zouden zij dan toch volkomen geschikt zijn Zoo hoopte men, maar ook die illusie is reeds weer verdwenen. Het rapport van den heer Jansen van Aflerden, die als kom- mandant met een dier schepen eenige weken in de Middellandsche zee heeft gevaren, is al zeer ontmoedigend. Mag men dien kom- mandant gelooven, dan zijn het mooie schepen, maar onreisvaardig, zoodat zelfs bij niet hevigen storm de slingering onrustbare ver houdingen aanneemt. Ook de pantsering en bewapening schijnen nog onvoldoende. Nu gaat men door het aanbrengen van kimkielen en andere verbeteringen trachten althans de grootste gebreken weg te nemen, maar wie zal zeggen of dit zal gelukken? De vice- admiraal Roëll zegt, dat er geen twijfel is of men zal op die wijze althans de zeewaardig heid zeer veel kunnen verbeteren, maar du haar zou verraden. Langzaam en schijnbaar rustig begon zij te eten van wat Taddy haar gebracht had. Het kwam er nu op aansterken moedig te zijn. iKunt gij mij nu zeggen, wat ik uw oom schrijven moet?" vroeg de dokter eindelijk. sJa." ïWat dan »Dut gij mij niet kunt toestaan, mijnheer, een vertrouwelijken brief aan mijn neef te schrij ven en ik dus voorstel, hem mondeling mede te dealen wat ik te zeggen heb. Van dit onderhoud zal dan mijn besluit afhangen zoo sprak Jessie op tamelijk vasten toon en met nadruk. ïHm," hernam dokter Cummins na eenig nadenken. «Voor dat geval zal ik dus uwen neef hier moeten ontbieden." «Natuurlijk. Daar gij niet kunt toestaan dat ik hem ergens anders te woord sta, moet het hier geschieden." (.Gij denkt dus, dat ik dat niet kan toestaan sNeen I" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6