October. N°. 9156 Derde Blad A". 1896. Zondag 18 en Maandag 19 ij f t i g s t e J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: L ODÉ. Bi 11 nenlanflsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en Kindermode. Gemengde Berichten. Koloniën. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBEAC: BOTEKITRlAf 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantl.io Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 17 October 1896. Verplichte pensioenverzekering van den werkman, door den staat. De vraag of de staat den werkman mag dwingen zich een pensioen voor den ouden dag te verzekeren, wordt door den heer Jac. M. Vaz Dias in de VerzeJceringsbode ontkennend beantwoord. De schrijver gaat bij zijn betoog uit van deze waarheid, dat ieder op zekeren leeftijd een pensioen kan koopen ingaande op een be paalden ouderdom, of wel een verzekering waarvoor hij later een dadelijk ingaande lijf rente even hoog als het beoogde pensioen kan koopen. De keus staat gelijk voor iemand, die op den hoogeren leeftijd en nog volkomen gezond en het vooruitzicht heeft nog vele jaren te levenniet echter voor hen, die op dien leeftijd door hun gezondheidstoestand geen verzekering meer kunnen krijgen. En omdat er zoovelen zijn en al waren er ook slechts zeer weinigen die in dien toestand verkeeren, is het voor dezen een na deel dat door niets, door geenerlei voordeel wordt opgewogen, zich reeds bij voorbaat verplicht te hebben, op dien hoogen leeftijd gekomen, feitelijk, bij hun ongezonden toe stand, het pensioen te koopen. Want, aange zien zij voor dezelfde koopsom een verzeke ring bij leven najaren hadden kunnen sluiten, js het feitelijk hetzelfde, alsof zij nu, op dien leeftijd gekomen, de koopsom voor het pensioen storten of liever verplicht worden te storten, al zouden zij ook reeds op sterven liggen. Ter toelichting geeft de heer Yaz Dias het volgend voorbeeld Op 20-jarigen leeftijd moet men vooreen pensioen van f100, ingaande op 60-jarigen leeftijd, f 147.60 betalen. Yoor f 147.60 koopt men op 20-jarigen leeftijd een som van f 1051.75, uit te betalen bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. Yoor f 1051.75 koopt men op 60-jarigen leeftyd een praenumerando lijfrente van f 100. Terwijl men nu, ingeval men volkomen gezond is, die f 1051.75 aan het koopen van een lijfrente kan besteden en dus hetzelfde doel (namelijk f100 pensioen van 60 jaar af) bereikt heeft, maar als men ongezond is en misschien reeds op sterren ligt, de dwaasheid niet behoeft te begaan, om voor die som de lijfrente te koopen. Het koopen van pensioen concludeert de schrijver is dus een dwaasheid en tot het doen van een dwaasheid mag de staat den werkgever niet dwingen. In de Rotterdamsche diergaarde zijn wederom 3 of 4 leeuwen geboren. Ook eene poema verwacht in de volgende maand een ong. Een der vestibules van de wildendieren- gaanderij zal ingericht worden tot tijdelijk verblijf voor de moeder en hai. jongen, zoo dat het voortaan onnoodig zal zijn, ze als tot dusver, de geheele winlergaanderij af te sluiten als een der dieren jongen heeft. In de E. E. Ct. worden eenige bijzonder heden gemeld over den Siberischen konings tijger, die doodelijk ziek is geweest. Drie en twintig dagen lang had hy niets gegeten en bijna niet gedronken, en bovendien leed hy aan een hardnekkige verstopping. De direc teur had eerst getracht den zieke te genezen door hem eerst met sla-olie toen met wonder olie te bespuitenmaar het dier was te zwak om zich schoon te likken. Toen kreeg de directeur een fortuinlijken inval. Hij gaf zijn zieke gras te eten, en dit had dezelfde uit werking op de maag, als die zich bij katten vertoont. En toen kwam de oorzaak van de kwaal te voorschijneen groote massa haar. De patiënt was in die weeë stemming steeds zeer kalm. Hij lag recht uitgestrekt, den kop naar de tralies; toen hield de directeur hem, door veel liefkoozingen langen tijd rustig, en van die gelegenheid maakte de dierenopzichter gebruik om den tijger een glycerine-lavement te zetten. Deze bewerking, waarbij de tijger zeer kalm bleef, werd vijfmaal herhaald, en daarna was hij genezen. Door de slappe werking van de darmen had het haar, dat hij zich aflikte, zich daarin opgepropt; toen dit aldus verwijderd was, was h hersteld. Aandoenlijk waren de liefdesbetuigingen zijner wijfjes, toen hij weer in hun gewone verblijf kwam; zij lieten hem geen oogenblik met rust, en toen hij eindelijk gevlucht was op de tafel, gingen zij met hunne voorpooten daartegen op staan, om hem nog te vinden. Ook te 's-Gravenbage heeft de heer Richard Hol zijne werkzaamheden hervat, door Maandag avond de repetitie te ieiden van de Kon. Zang vereniging Cecilia, ?n studie werd genomen de Mis van Ilenri Yiotta en het onlangs te Luik gezongen koor Jehovah, Op een in de maand Juli gehouden vergade ring van het Natuurkundig Genootschap, te Ber lijn, sprak de heer Schumburg over den invloed van suiker op spierwerking. Volgens zijne mede- deeling was Mosso de eerste, die de werking van verschillende voedingsstoffen op spiorweiking onderzocht, en bleek aan dezen o. a., dat druiven- suiker de kracht vooral van vermoeide spieren buitengewoon opwekte. Schumburg, die de proeven van Mosso nauwkeurig controleerde, verkreeg dezelfde uitkomst, en 't bleek hem bo vendien dat de tijd, die verliep tusschen het gebruik van de suiker en de vernieuwing van de spierkracht, 30 40 minuten bedroeg. Het voedingsvermogen van suiker is algemeen bekend, doch dat zij een gunstigen invioed op de vernieuwing van spierkracht, vooral bij spier vermoeidheid, uitoefent, is een minder bekend eit. Dat aan de soldaten van ons leger in Atjeh, zooals onlangs Indische bladen meldden, dage- ijks een rantsoen suiker wordt uitgereikt, moet dus, bij de dikwijls hoogst vermoeiende tochten van de troepen in Atjeh, als een nuttige maat regel worden aangemerkt. Ofschoon Schumburg zijne proeven nam met druivensuiker en in Indië zeker algemeen rietsuiker gebruikt wordt, is 't toch moeilijk aanneembaar, dat er in de werking van beide suikersoorten op de spieren een merk baar verschil zal bestaan. Aan de Luiksche universiteit wordt een skia- grafisch instituut, een instelling voor het onder zoek van zieken door middel van Röntgenstralen, opgericht. Pfactlsche handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOr. UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam. IIV1IOUD van Ufo. 24L (4e jaarg.): Afdeeling Kindcrkleeding15 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Lange man tels voor kleine meisjes. No. 2. Jekker voor jongens van 4 jaar. No. 3. Pelerine met capuchon voor kinderen van 2—4 jaar.No. 4. Ondergoed voor kinderen. No. 5. Jekker voor jongens van 8 jaar. No, 6. Jongensjassen voor den leeftijd van 47 jaar. No. 7. Nacht pon voor kleine kinderen. No. 8. Hanssop voor kinderen van 18 jaar. No. 9. Hans sop voor kinderen van 89 jaar. No. 10. Slobkous van laken. No. li. Muts van as- tiakan voor jongens en meisjes. No. 12. Wieg met hemel. No. 13. Jurk voor meisjes van 1214 jaar. No. 14. Ondergoed voor kinderen. No. 15. Baret voor meisjes. Afdeeling. Dames Idee ding. 8 Gravures met be schrijving, voorstellende: No. 1. Toilet met pas sement gegarneerd. No. 2. Winterhoeden van fluweel. No. 3. Gebreid onderlijfje. No. 4. Eenvoudige en gekleede winterhoeden. No. 5. Gekleede winterhoeden. No. 6. A. L. Monogram in kruissteek-borduursel. No. 7. Pelerine van laken. No. 8. Rouw- toilet met crêpe gegarneerd. Modekroniek.. Bericht. Correspondentie. Voldane aanvragen. Advertenliën. Knippatronen. Lange mantel met peleiine voor babies onder 2 jaar. Mantel met capuchon voor meisjes van 4 jaar. Mantel met baret voor meisjes van 5 jaar. Jekker voor jongens van 4 jaar. Pelerine met capuchon voor kinderen van 24 jaar. Rok voor meisjes van 68 jaar. Lijfje voor knapen van 46 jaar. Jekker voor jongens van 8 jaar. Winterjas voor jongens van 7 jaar. Jas van ruitjesstof voor knapen van 4 jaar. Jas met dubbelen kraag voor knapen van 5 jaar. Nachtpon voor kleine kinderen. Hanssop voor kinderen van 16 jaar. Hanssop voor kinderen van 89 jaar. Slobkous van laken. Muts van astrakan voor jongens en meisjes. Nachtpon voor meisjes van 10'2 jaar.Tricot-broekje voor kinderen van 35 jaar. Baret voor meisjes. Toilet met passement gegarneerd. Rouwtoilet met crêpe gegarneerd. Er zijn natuurlijk allerlei berekeningen ge maakt omtrent 't geen de Russische feesten den Parijzenaars hebben opgebracht. Stelt men de vertering van eiken bezoeker op 12 francs, dan heeft de handel er 80 millioen bij gepro fiteerd. In de 10,500 hotels waren 450,000, in de 85,000 pensions 425.000 personen ge herbergd. Men schat het verbruik in de vijf feestdagen op 7,600,000 kilo brood, 1.640,000 liter wijn, 2,174,000 kilo vleesch, 5,985,000 kilo gevogelte en wild, 575,700 kilo viseh, 10,450,000 stuks eieren, 437,000 kilo boter, 378,000 kilo zout, 266,000 kilo groenten en vruchten, 183,800 kilo oesters en 144,400 kilo kaas. Op de reede van Toulon heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Hollandscbe stoomboot Ariadne (van de Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappij) en de Fransche kanonneerboot Acheron. Beide schepen vooral het Fransche oorlogsschip hebben ernstige schade geleden. Berchtold, die drie vrouwen vermoord heeft om zich van hun geld roeester te maken en nog een diefstal op zijn geweten had, is door het gerechtshof te Munchen ter dood veroor deeld. Te Guayaquil zijn opnieuw pogingen gedaan om brand te stichten. Door het krachtig optre den der brandweer zijn ze echter alle verijdeld. Er zijn reeds meer dan 100 verkoolde lijken gevonden. Een groot aantal menschen zijn bo vendien in den nacht van den brand in het water gevallen en verdronken. Batavia, 15 September. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 31 Augustus tot en met 5 Sept., wordt door de Javasche Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Ter gelegenheid der verjaring van den geboortedag van H. M. de Koningin werd door den wd. civiel en militair gouver neur audiëntie ten Gouvernementshuize verleend, waarbij door den luitenant-kolonel der infanterie J. B. von Heutz namens het leger en door den wd. assistent-resident van Groot-Atjeh namens amb tenaren, burgerij en inlandsche hoofden de ge- lukwenseben en betuigingen van eerbiedige hulde werden aangeboden. De waarnemend civiel en militair gouverneur deed T. Radja Hitam zijne benoeming tot waar-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 9