A". 1896, V/oensdag 21 October. INT. 9157, Eersle Blad aaautise Vijfti gst J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Oinsdag, Politieke manoeuvres. Buiten landsclieBer ieh tea, COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per po«t, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. HIT ir KV EI, Ob ft. B tl K K ,1 S'! UOtElUT K. .4 A T JO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. In onze stad wordt op het oogenblikeen ■politieke manoeuvre afgespeeld van de aller laagste soort, onder het motto r>tegen kook- en huishoudonderwijs". Op een meer dan verfoeilijke manier worden personen en zaken hierbij door het slijk gesleurd. En waarom? Reeds eenigen tijd gaf mej. E. Maas aan ■eenige meisjes kookonderwijs. Daarbij bleek haar hoe langer hoe meer de noodzakelijk- heid van een dei gelijk onderricht. En zooals het ook in enkele andere plaatsen met andere personen ging, namen hare aanvankelijk kleine plannen grootere vormen aan en ont stond het plan voor een volledig kook- en huishoudonderwijs. Tweeledig zou dit zijn: lo. sou het de meisjes uit den arbeidersstand leeren, op welke manier het smakelijkst een voedzame pot kan worden gekookt, voor vederen werkman betaalbaar; en 2o. zou het «en opleidingscursus zijn voor aanstaande dienstboden. Wij tarten iedereen, iets aan te voeren, dat daarin stuitend of misplaatst is. Wanneer iemand, die heeft waargenomen dat een groot getal menschen van heel weinig geld leven moet en dus voor zijn voeding slechts geringe uitgave kan doen, tevens opmerkt dat zonder verhooging van kos ten een betere voeding kan woiden verschaft, en zijn tijd en kennis beschikbaar stelt om dat aan de belanghebbenden te vertellen en te leeren, moet die iemand dan worden ver guisd en afgebroken Neen, integendeel, die moet worden geroemd en geholpen. En een bewijs van hart voor het onderwijs en den werkmansstand was het van de schoolautori- teiten en het gemeentebestuur, dat zij het openbaar onderwijs wilden verrijken met kookonderricht. O natuurlijk, den tegenstan ders van openbaar onderwijs was dit een doorn in het oog, zooals alle verheffing en verbetering van het openbare onderwijs en de openbare scholenwant wat kunuen zij daartegenover stellen en omdat zij daar tegenover slechts met leege handen staan, moeten al zulke goede maatregelen, die niet anders dan in het belang van den arbeiders stand zijn, met alle macht worden tegenge houden. Of heeft soms een enkele nog den traurigen moed, te beweren dat onderricht in huishoudelijke verrichtingen niet even noo- dig is voor de meisjes als arnbachtsondcrwijs voor de jongens Waarom wil wèl iedereen een jongen bij een goeden baas of op een goede school zoo goed mogelijk een ambacht laten leeren, en menigeen een meisje alle huishoudelijk onderwijs onthouden Wat is daarin de logica In onzen tijd zal toch wel iedereen door de omstandigheden hebben leeren inzien, dat een meisie een even groot aandeel in den maatschappe- lijken stiijd heeft te wachten als een jongen. Wal is er dan voor verkeerds in mei Maas' streven? Zij kent een, in andere lan den reeds zeer veel gebruikt, voedsel, dat daar waar het gebruikt wordt zeer smakelijk wordt gevonden en niets meer kost dan een werkmansfamilie kan betalen. Is bet soms verkeerd, dat zij daarop de aandacht vestigt? Een eerlijk mensch moet dat prijzen. Zij zegt niet: »al jullie gemopper over te lage loonen enz. is onzin, ik zal je dit eens duidelijk bewijzen." Als ze dat zei, dan zou ze een onmogelijkheid en een onrechtvaardigheid willen. Maar dat zegt zij ook niet. Dit wil zij de loonen zijn nu eenmaal zooals ze zijn, en hoe laag men die nu ook vindt en hoe gaarne men ze ook hooger zou wdlen maken, aan vankelijk is de kans op een grooten ommekeer in dezen zeer gering; nu is er een middel, zoo redeneert zij, om eenige verbetering aan te brengen zelfs al worden de loonen niet hooger; en dat middel wil zij aanwijzen. Een laagheid vinden wij bet, daaruit iets onedels te zuigen. Dat streven van rnej. Maas bei ust op het nobele verlangen van te helpen en te verlichten en is ver af van alle bijbedoe lingen. Praatjes vullen geen gaatjes; aan dat spieekwoord heeft mej. Maas gedacht, toen zjj niet als zoovelen ging redeneeren en pra ten over sociale hervormingen en dergelijke algemeenheden, maar eenvoudig het eerste weik ter hand nam dat in haar bereik lag en verbetering kon aanbrengen. Of is het soms verkeerd, meisjes voor dienstbode te willen opleiden? Alsof een goedonderrichle dienstbode niet een beter loon en een pretti ger leven heeft dan een die niets kan en feitelijk alleen uit gebrek aan beter wordt geduld Een eerlijk, oprecht mensch moet dus eerbied hebben voor het werk van mej. Maas en ten volle erkennen het edele en goede van haar streven. Zelfs wie twijfelt aan de resultaten, zal, wil hij eerlijk blijven, dat moeten toestemmen. En wat ziet men nu gebeuren Dat er een geweldige agitatie onder de werkmansklasse gaande is zoowel tegen den kookcursus zelf als tegen mej. Maas. Die agitatie is kunst matig opgewekt. De werklieden worden door belanghebbenden op een brutale manier ge ëxploiteerd. Dom van die werklieden, die niet begrijpen, dat mej. Maas en schoolcommissie en gemeentebestuur méér hun waarachtig belang willen en kunnen bevorderen dan al die menschen die achterbaks hen opstoken en aan het mopperen brengen, want die geven hun niets dan ontevredenheid, en onte vredenheid stilt geen honger en brengt geen beter voedsel. Het is haast onbegrijpelijk, dat de werklieden zich tot zoo iets willen leenen. Maar begrijpelijk is het ook weer, als men weet, op wat voor manier de heele zaak wordt verdraaid. Niet om te helpen, zeggen zij, wordt die cursus opgericht neen, om te bewijzen, dat de werklieden geen hooger loon noodig hebbenen de werklui worden geen beter voedsel waard geacht; ze zijn immers toch van een minder sooit; waarom zouden ze dus beafsteak eten of ander vleesch lijst met olienootjes is ge- noi g voor ze... En zoo wordt dan voortge- praat en verder gewroet en gestookt, tot er een hartstochtelijk gevoel van miskenning en Qnrecht in de wei klieden is gaau opleven, en een haat tegen lien die liet beter hebben dan zij en zich met hun zaken bemoeien. En zoo voort. Ziet het toch in, werklieden van Schiedam, welk een laag spel hier met u wordt gespeeld, hoe innig gemeen het is om het goede, edele weik van een jonge vrouw voor te stellen heel anders dan het is en wil zijn. En waarom wordt dat gedaan Ziet het dan toch iner staan verkiezingen voor de deur. En nu moeten nobele, goede zaken en menschen worden afgebroken voor een politiek doel, waarbij de werklieden waarlijk met zullen winnen. Wij voor ons achten dit geknoei afschu welijk, innig gemeen en laag. En zooveel wij kunnen, zullen wij het aan de kaak stellen en trachten het van zijn mooie kostuum te ontdoen, hopende dat het op die manier krachteloos zal worden. DUITSCIILAND. Zondag, den gedenkdag van den grooten Volkenslag bij Leipzig op 18 October 1813, waarin Napoleon I zijn eerste groote nederlaag leed en de verlossing van 't verdrukte Duitsch land een aanvang nam, zijn in het westen van Pruisen drie standbeelden onthuld ter her innering aan het eerste keizerpaar van het nieuwe rijk te Minden, in tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin, liet door de provincie Westfalen bij de Porta Westphalica opgerichte standbeeld van keizer Wilhelm I te Dusseldorf een door die stad opgericht ruiterstandbeeld van sden Heldenkeizer", en te Coblenz, in tegenwoordigheid van keizerin Frederik, een marmeren standbeeld van keizerin Augusta. Bij de plechtigheid te Minden, die door eene ontzaglijke menigte werd bijgewoond, hield de keizer eene redevoering, waarin hij zijn dank betuigde als mensch voor de hulde aan de nagedachtenis zijns grootvaders, en als souverein voor die aan zijnen keizer gebracht, terwijl hij verder hulde bracht aan de trouw van Westfalen en een dronk uitbracht op den bloei dier provincie. De czaar en zijne gemalin zijn Zondag voormiddag kwart voor elf te Wiesbaden aangekomen, waar zij door grootvorst Con- stantijn werden verwelkomd. Terstond bega ven zij zich in een open rijtuig naar de Griek- sche kapel op den Neroberg, luide toegejuicht door de menigte, die zich achter de langs hunnen weg opgestelde troepen verdrong. In de kapel bood de aartspriester Protoporof den keizerlijken bezoekers volgens Russisch gebruik brood en zout aan. 's Avonds keerden de czaar en de czaritsa naar Darmstadt terug. Volgens de Darmstadler Zeitunq zjjjj de keizer gistermiddag te 1.45 uit Wiesbaden te Darmstadt aankomen oin een bezoek aan keizer Nicoluas van Rusland te brengen. Onder de Russen te Wiesbaden gaat het gerucht dat de keizer en keizerin van Rus land heden aldaar zou komen oin den Duit- schen keizer en zijn gemalin te bezoeken. Volgens gerucht zal de rijkskanselier zich n den loop tier volgende maand naar Peters burg begeven. Het socialistencongres te Gotha heeft een besluit aangenomen, waarin de vrou wen als medestandsters der mannen worden erkend, voor wie volkomen dezelfde rechten en ge lijkheid voor de wet geëisclit worden. Voorts is daar een commissie benoemd tot het be vorderen van ptopaganda onder de vrouwen. Hamburg is aangewezen als zetel van het nieuwe bestuurscornité en als plaats voor het volgend congres, in 1897. F R A N K R IJ X. De koning van Griekenland, die nog te Parijs is, heeft o. a. den president der Kamer, Brisson, ontvangen en vervolgens bij'nievrouw Carnot, de weduwe van den vermoorden president, gedejeuneerd. In den Zaterdag gehouden ministerraad heelt de president der republiek het besluit geteekend, waarbij de beide Kamers tegen 27 October worden bijeengeroepen. Volgens balf-ambtelijke opgaven hebben de kosten der ontvangst van den czaar en de czaritsa in ronde cijfers zeven milhoen francs bedragen. Deze uitgaaf, door den Raad van State bewilligd, zal nu nog door de Kamer moeten worden goedgekeurd. De begrooting van oorlog bedraagt 627 millioen, dat is G'/s millioeu minder dan verleden jaar. De rapporteur van de begroo- tingscommissie stelt bezuinigingen tot een bedrag van 13 millioen voor. Het bot van appèl te Parijs heeft het vonnis bevestigd, waarbij Emile Guyard, uitgever van een anarchistisch blad waarin Caserio's moed bjj het vermoorden van presi dent Carnot verheerlijkt werd, veroordeeld was tot een jaar gevangenisstraf. De Rif-Kabylen weigeren den kapitein van het Franselse schip ProsperCarin uit te leveren, tenzij hun de zoon van hun stam hoofd, door de Sevilla gevangengenomen, uitgeleverd worde. Er is reeds bevel gegeven om aan dezen eisch te voldoen. B E L G I E. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de koninklijke Vlaamsehe academie te Gent hebben er eenige feestelijkheden plaats gehad, waarbij o. a. de Belgische troonopvol ger, prins Albert tegenwoordig was. Prins Albert heeft een "Vlaamsehe redevoering ge houden, die luide werd toegejuicht. De werkstakingen in de kolenmijnen der Borinage zijn hoofdzakelijk het gevolg van de hooge prijzen der steenkolen, die hunne rijzing weer aan de hooge vlucht der Belgische me taaiindustrie hebben te danken. De prijzen der kolen van de Henegouwsche mij nen, waar 70,000 arbeiders werkzaam zijn, zijn verhoogd met een tot twee francs per ton. Ook de cokes zijn duurder geworden. De bestellingen zjjn overal zoo talrijk, dat in de mijnen ongewoon hard gewerkt moet worden. De mjjnwerkers hebben van deze guustige

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1