lijke belastingen nrs. 66 en 67 op de in hare handen gestelde bezwaarschriften van J. Bouman e. a. tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1896/7, werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Een schrijven van den heer mr. J. E. van der Boon, waarin hij kennis geeft dat hij niet in aanmeiking wenscht te komen voor de betrekking van curator van het gymi a- sium, waartoe hij is aanbevolenin verband met deze missive werd de aanbeveling aan curatoren ter aanvulling teruggezonden. Adres van den heer J. A. Rutschy, stads heelmeester alhier, met verzoek hem na 11 December a.s. wanneer hij den leeftijd van 71 jaar zal hebben bereikt alsnog voor een jaar in gemelde betrekking te willen continueeren, om ondeizoek en rap|ort in handen gesteld van de commissie voor het burgerlijk armbestuur. Adres van mej. J. 3. van Drie!, boofd der openbare school met uitgebreid leei plan voor meisjes alhier, om eervol ontslag uit gpmehle betrekking, met ingang van 1 Januari a.s., uit hoofde van ziels- en lichaamsgebi eken. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd het gevraagd ontslag bij acclamatie eervol verleend, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan de gemeente be wezen. Adres var. J. H. Berghout, stads-waag- en magazijnmeester, om verhooging van jiar- wedde; om piae-advies in handen van burgemeester en v e houders. Dankbetuiging «s G. Monlfoort voor zijne benoeming tot marktmeester. Dankbetuiging van mej. A. C. Mak voor hare benoeming tot onderwijzeres in nuttige handwerken aan de herhalingsschool voor meisjes alhierbeide aangenomen voor kennisgeving. Adres van het hoofdbestuur van den »Bond van Nederlandsche Onderwijzers", waarin dit adhaesie betuigt aan liet verzoek van de afdeelirig Schiedam van dien Bond om ver betering der jaarwedden» van het onder wijzend personeel bij het openbaar lager on derwijs alhierhierop zal, voor zooveel noo- dig, worden gelet, wanneer liet verzoekschrift waaraan het adhaesie schenkt, aan de orde zal zijn. Bezwaarschriften van J. den Draak en 10 anderen tegen hunnen aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, om onderzoek en advies ge steld in handen der commissie voor de plaatse lijke belastingen. Verzoekschrift van II. H. Jansen te Stand- daarbuiten, om gedeeltelijke ontheffing van zijnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, wegens het ver laten der gemeenteom advies in handen van burgemeester en wethouders. Alvorens tot de behandeling der onder werpen, welke voor heden aan de orde waren gesteld, over te gaan, deelde de voorzitter, naar aanleiding van de in de vorige ver gadering genomen conclusie ten aanzien van het staken van stemmen over a. het voorstel van burgemeester en wet houders tot het geven van onderricht in het koken aan de herhalingsschool voor meisjes; en l. het amendement van den lieer Hoogen- dam op het voorstel van burgemeester en wethouders met betrekking tot het adres van S. van Velzen om verlenging of afkoop van erfpachtrecht mede, dat de gemeentewet voorschrijft, dat een voorstel wordt geacht te zijn verworpen, wanneer daarover in eene voltallige vergadering de stemmen staken. Dit criterium nu bestond in de vorige vergadering, daar alle in functie zijnde leden tegenwoordig waren. Aan de orde kwamen nu allereerst de benoemingen. Benoemd worden a. tot onderwijzeres le klasse, tevens plaats vervangend hoofd aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes, mej. M. L. Dooremans, van Dordrecht, met 13 stemmen l. tot onderwijzeres 3e klasse aan de 2e openbare tusschenschool, mej. J. Jonkman, volontair te Rotterdam, met '19 stemmen c, tot idem, mpj. A. M. J. Prins, volontair alhier, met 19 stemmen d. tot onderwijzeres 3e klasse aan de 3e openbare kostelooze school, mej. T. H. Korte- weg, te IJselmonde, met 17 stemmen. Na deze benoemingen deed de heer Maas het voorstel nan deze benoemingen (en ook voor alle volgende van gemeente-ambtenaren) de voorwaarde te verbinden, dat eeu attest moet worden overgelegd, waarbij wordt ver klaard dat de benoemden vrij zijn van ziels- en lichaamsgebreken. Dat attest zal dan steeds moeten worden ingediend nr.dat'de benoe mingen hebben plaats gehad, gelijk dato. a. ook te Utrecht is bepaald. Het komt toch meermalen voor, zelfs nadat de benoemden pas korten tijd in functie zijn, dat zij zeer geruimen tijd buiten staat geraken hun werk te doen, waarin dan door de gemeente, dus met dubbele kosten, moet worden voor zien. Dit voorstel wordt voldoende ondersteund. De heer De Groot gevoelde daarvoor veel, maar meende dat een dergelijk besluit geen terugwerkende kracht zou kunnen hebben en dat het voorstel ook beter in enne volgende vergadering kon worden behandeld. Over de dadelijke behandeling zou ook eerst moeten worden beslist. De heer Maas persisteerde bij zijne meening, dat het te nemen besluit wel degelijk zou kunnen gelden voor de gedane benoemingen, het aan den raad overlatende in hoeverre nu reeds het besluit voorgoed zou worden ge nomen. Maar het muidel ontbrak tot hiertoe om in het bovenomschreven geval een voor stel tot ontslag te doen. De voorzitter achtte liet voorstel vreemd aan de orde van den dag en stelde de be handeling daarvan voor in de eerstvolgende vergadering. De heer Nolet, het oogenbük na vier be noemingen, zeer geschikt achtende, deed nu het vooistel tot dadelijke behandeling, dat voldoende werd ondersteund. De heer Elzevier Dom wees er nu op, dat het voorgestelde geen conditie is geweest bij de sollicitatie, en het ware al te hard, iemand, die hier gezond komt, te outslaan wanneer later blijkt dat zijne gezondheid afneemt. De heer De Groot, weder tot het voorstel Nolet terugkeerende, wees er op, dat het in het belang van bet denkbeeld van den heer Maas was dat voorstel niet aan te nemen, daar bleek, dat voor velen de terugwerkende kracht een groot bezwaar was. Het voorstel Nolet werd daarna verwor pen met '14 tegen 6 stemmen. Aari P. Wolksky Jr., H. M, Wenneker- Kramers, S. van der Kooij, J. G. Esmeijer, P. Mak, D. A. van de Poel, A. Mout en J. de Pater werd, ingevolge bun verzoek, ont heffing verleend op hun aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896,7; terwijl de verzoeken van ge lijke strekking van J. J. Zoetmulder, J. A. van der Voort, G. de Groot, G. den Otter, J. Buys, M. Tak, J. E. Lutgort, A. T. Jansen, A. van Wamelen en P. van Son Sr. werden afgewezen. Overeenkomstig 't bepaalde in art. 245 der gemeentewet werd op hun verzoek afschrij ving verleend op den aanslag van hunne eclit- genooten in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896 7, en wel aan C. S. H^mme», wed. mr. H.J. Schuur man, over 7 maanden, ten bedrage van f64.75, en aan A. H. Visser, wed. J. A. dm Blinker, over 8 maanden, ten bedrage van f7.40. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd de grondriag voor het eventueel te verleenen rijkspensioen van eenige leer aren aan het gymnasium en de burgeiavond- scliool opnieuw vastgesteld, en zulks als gevolg van het met '1 September j.l. in werking treden der verordening regelende de jaar wedden van de leeraren bij het hooger en middelbaar onderwijs alhier, in verband met het raadsbesluit van 29 September. Met ingang van 1 September werd die grondslag bepaald voor de heerenR, de Boer op 4810. dr. G. Engels f 1010.—-, dr. W. Bouwman f 200.dr. W, A. Lehman de Lehnsfeld f 2290.J. L. Liezenberg f 2190. dr. K. Heefinga f 2100.en M. Horn f 910. allen leeraars aan het gymnasium en voor de heeren J. A. Hingman f 980.— en J. IC. T. Timmerhans van Abcoude f 770. beiden leeranr aan de burger-avondschool. Thans kwam in behandeling het adres van J. F. W. Meijer om aanstelling tot makelaar in alle vakken. Door burgemeester en wethouders was voorgesteld in hun praeadvies om liet verzoek in te willigen en den heer J. F. W. Meijer aan te stellen tot makelaar in alle vakken; door. de Kamer van koophandel, wier advies door burgemeester en wethouders was inge wonnen, was bericht dat zij geen bepaald voorstel kon doen, maar het aan de beslissing van den raad overlietwel meende de ICamer dat de heer Meyer niet die veelzijdige ontwikkeling bezat, welke in een makelaar in alle vakken behoorde te bezitten. De lieer Poortman vond den twijfel aan de capaciteiten van den heer Meijer voldoende grond, om tegen zijne aanstelling te stemmen. De voorzitter meende, dat waar hier geen j verordening bestaat regelende de aanstelling van makelaars, burgemeester en wethouders zich met de capaciteiten van den te benoe men persoon niet konden inlaten. Met *13 stemmen voor werd daarna de heer Meijer benoemd. Bij de voortgezette behandeling van het voorstel van burgemeester en wethouders op bet adres van S. van Velzen om verlenging of atkoop van erfpachtsrecht kwam de lieer Hoogendam terug op zijn in de vorige ver gadering reeds verdedigd denkbeeld, dat voor erfpacht een langeie termijn behoort te wor den toegestaan, waarom hij nu een amende ment indiende om dien te stellen op 20 jaar in plaats van 10. Tegenover de ontkenning van den heer Hoo gendam, dat de grond waarde heeft voor de gemeente, stelde de heer Maas juist de groote waarde van den grond voor de gemeente vast. En wat betrof liet argument van den heer Hoogendam, dat bij langoren termijn het onderhoud der panden weer werk ver schafte, daartegenover stelde de lieer Maas dat de panden ook nu niet in goed onder houden staat veikeeren. Nadat de heer De Groot nog gesproken had voor het amendement— Hoogendam, werd dit aangenomen met '12 tegen 8 stemmen. Hiermede was dus bepaald, dat de veilengirig van ei fpachtsrecht wordt toegestaan voor 29 jaar, en tegen een nader overeen te komen canon. Op eene desbetreffende vraag van den lieer Elzevier Dom, deelde de voorzitter mede, dat in de bedoeling van burgemeester en wet houders lag nader aan den raad mede te deelen wat het resultaat is van de met den heer Van Velzen te voeren onderhandelingen over den prijs. Alstiu kwam in behandeling het voorstel van den heer J. J. G. Nolet tot wijziging der verordening op het havengeld, met het prae advies daarop van burgemeester en wethou ders, het nader rapport van den voorsteller, (zie o. a. onze nommers van Zondag 11 en 1 Vrijdag 16 October j.l.), alsmede liet adres van F. W. van der Eist Co. c. s koop lieden te dezer stede, daarin adhaesie betui gende aan het voorstel-Nolet. Nadat de heer Den Breems had mede gedeeld, dat hij de minderheid uitmaakte in het college van burgemeester, die voor het voorstel-Nolet was, niet uit sympathie voor de sioomboot-maatschappijen, maar uit sym pathie voor de handelaars in de gemeente, verkreeg de voorsteller zelf het woord, die zijn voorstef nog uitvoerig toelichtte. Op deze toelichting, evenals op de bestrij ding van het voorstel door den voorzitter en den heer Van Gent, komen wij in liet volgend nummer terug. Hier zij nog medegedeeld, dat het voorstel-Nolet werd aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de hee ren Brillenburg, Van Gent, Kranen, Roelants, Visser, Maas, Hoek en Van Westendorp. Het voorstel van burgemeester en wet houders tot onteigening van een gedeelte van een perceel open grond aan de Kreupelstraat, in eigendom toebelioorende aan de Hofjes van Belois alhier, zooals dit in het breede in gezegd voorstel met de daarbij behoorende bijlagen omschreven is, lokte naar aanleiding van eene vraag van den heer De Groot eene langdurige discussie uit tusschen den voor zitter en de heeren Loncq, Visser en Jansen. Uit deze discussie bleek hoofdzakelijk, dat burgemeester en wethouders tot het doen van dit voorstel waren gekomen, daar dat de eenige weg was om de zaak in den raad te brengen en dien te doen beslissen. Het late uur deed den voorzitter de dis cussie schorsen en de vetdere behandeling van dit punt, evenals de behandeling der gemeeutebegrooting, verdagen tot Donderdag a.s., des namiddags te 2 uren. In den toestand van den 12-jarigen A. W. Steyger is een gunstige wending gekomen het gevaar is geweken en hij neemt steeds in beterschap toe, zoodat hij vermoedelijk nog deze week het ziekenhuis kan verlaten. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de voor- stelling, door den welbekenden prestidigita- teur Oldiuijsen van Rotterdam morgenavond in de Officieren-Vereeniging te geven. i Hare Majesteiten de Koninginnen zullen 1 a.s. Donderdag ten 4 u. 54 min. (locaaltijd) te 's-Gravenhage terugkeeren. De commissie van rapporteurs der Tweede 1 Kamer voor de algemeene beschouwingen der sfaatsbegrooting en verdere hoofdstukken is hedenochtend bijeengekomen tot vaststelling der voorloopige verslagen. Hedenavond vergadert de commissie voor de begrooling van financiën. De wintel-dienstregeling der Stoomvaart- Maatscliappij s Zeeland," ingegaan 1 October J.I., is verschenen. Niettegenstaande in den regel de winter- dienst weinig vei betering in de aansluitingen brengt, kan tocli ditmaal woi den gewezen op eene vei korting van den reisduur van Zwit serland langs de Rijnroute naar Londen. In plaats van 8.10 vm. vertrekt liet doorgaand rijtuig van Basel om 9.45 vm. via Straatsburg, Weissenburg, Ivreuznach en Keulen naar Ylissingen. waar liet 10.57 nm. aankomt, zoodat de reis naar Londen (aankomst 7.5-6 vm.) tot op 22 uur wordt teruggebracht. De reisgidsen, waarvan de oplaag grooter is dan te voren, zijn in de Duitsclie en En- gelsche taal gratis veikrijgbuar, evenals de kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal. Zondagavond ten 10.50 verspreidde een klein ongeval grooten schrik onder de aan wezigen aan het eentraal-station te Rotterdam. Van de zuid-expres Keulenlloek-van-IIol- land was by bet passeeren van dit station de luchtrem van een der salonrijtuigen plot seling vasigeloopen. De locomotief sleepte de waggons een eind weegs over de rails, hetwelk een vurigen streep achterliet. Eenige reizigers verlieten in alle haast den tiein, welke spoedig stilhield. liet ongemak was weldra hersteld en de trein kon weder de reis voortzetten. De 24-jarige dochter van den wissel wachter Van der Veeke, aan den overweg van den spoorweg aan den Dubbeldamschenweg te Dordrecht i- Zondagavond door den trein, die te half 7 van daar naar Antwerpen vertrekt, overreden. Terwijl haar moeder de hoornen van den overweg sloot, had de dochter de onvoorzichtigheid kort vóór den trein den weg over te steken. De trein was echter reeds te dicht bij haar, zij werd door de locomotief gegrepen en een eind weegs meegesleuid. Men vond haar op geruimen afstand tusschen de rails liggen, vrees el ijk verminkt. De onge lukkige is nog in leven, doch haar toestand is zeer zorgelijk. De oorzaak van het spoorwegongeluk bij Harderwijk is waarschijnlijk te wijten aan een defect aan het onderstel van den bagage wagen. Het wisselstuk, in de onmiddellijke nabijheid, i* volkomen gaaf gebleven, zoodat moet aangenomen worden, dat de wisse! niets met het ongeval te maken heeft gehad. Van den bagagewagen is het onueistel vernield, het bovenstuk aan splinters geslagen. De hoofdcomluctcur Van Rooij en de beide conducteurs Gunther en Wilschut geraakten tusschen het hout bekneld men vond hen letterlijk onder het puin en half onder het zand begraven. Gunther, de pakmeester, ilie onmiddellijk gedood bleek, laat een vrouw en 5 kinderen achter. Wilschut werd onder de ruïne vandaan gehaald door een werkman, bij de staatsspoor in diensthij is, na eerst geholpen te zijn door een spoorwegarts, naar het hospitaal vervoerd, waar het bleek, dat hij zes diepe hoofdwonden, tot op het been, had en zich buitendien aan borst en rug had bezeerd, doch hij zal waarschijnlijk in leven blijven. Van Rooij, de oudste hoofdconducteur, bij de maatschappij in dienst, is naar Utrecht vervoerd, waar bleek dat drie ribben gebro ken, en borst en rug op verschillende plaat sen gekneusd waren Ook hem hoopt men in het leven te zullen behouden. Uit Veenhuizen wordt ons, dd. 18 October, gemeld Heden omstreeks half vier in den namid dag vond aan het le gesticht alhier een allerdroevigst ongeval plaats. De ambtenaren A. Smit en A. Popken, alsmede een 13-jarig zoontje van Popken begaven zich in een houten bak om daarmede over te steken naar de overzijde van het breede kanaal, juist voor de woning van den wijkmeester Niezing. Reeds meermalen deden zij op deze wijze dien overtocht in verband met de lijstervangst. Er moet door den knaap eenige beweging gemaakt zijn, waardoor het kleine vaartuig plotseling omsloeg. In hetzelfde oogenbük verdwenen Popken en zijn zoontje in dediepte, terwijl Smit zich wist vast te klampen aan het omgekeerd liggend bakje, uit welken benarden toestand hij werd gered door den heer F, Vriesema. Zoodra mogelijk werden alle pogingen in het werk ge.-teid om vader en zoon op te visschen, dat betrekkelijk nogal spoedig

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3