Vrijdag 23 October N". 9159. A0. 1896. ij ftigste Ja argan g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, G IT O E V E X O D K. BtiuhAt't t k straat ?o. Bp it en land sc he Bericht en. 111 Bi! Abonnementsprijs, per kwartaal ƒ1.85. Fran co per post, door het geheele Bijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAN». Volgens de Pfordd. AU/). Zeitg. heeft keizer Wilhelm thans beloofd met zijne gemalin een tegenbezoek aan de Russische keizerlijke familie te zullen brengen in den zomer van 1897. Volgens de Nationallii. Corresp. zal de Rijksdag vermoedelijk niet op 10 November, maar eerst den 21 sten dier maand zün werk zaamheden hervatten. Het heet thans dat de regeering aan den wensch van den Rijksdag lot hervorming der militaire rechtspraak alleen toegeeft, om ver zekerd te zijn van den steun van dit lichaam bij de voorgenomen crediet-aanvrage tot her vorming der artillerie, alsmede voor den bouw van nieuwe oorlogsschepen en uitbrei ding der bemanning. Zooals bekend is, werd bij het bezoek van den czaar aan Breslau eerst eene verkeerde lezing van dien toost verspreid, hetgeen veel opzien baarde. Een onbeteekenend Berlijn sell blad beweerde toeD, dat het onjuiste bericht van den opperhofmaarschalk van keizer Wil helm, graaf Eulenburg, was uitgegaan. Het openbaar ministerie heeft nu een lasterproces ingesteld tegen vrijheer Von Lützow en Hein- rich Leckert-Larsen, als verbreiders van die onware bewering. Von Lützow en Leckert- Larsen zijn in hechtenis genomen. Het proces zal vermoedelijk sensatiemakende onthullin gen brengen over den oorsprong van de aanvallen, die sedert maanden in agrarische en antisemietisehe bladen tegen enkele mi nisters, met name tegen vrijheer Von Mar- schall, zijn verschenen. De strekking van deze artikelen is, deze ministers als een soort camarilla verdacht te maken bjj den keizer en hun den val van Von Köller en Bronsart von Schellendorf toe te schrijven. Er komt nog een interessante bijzonderheid bij, n.l. dat een van de journalistieke werk tuigen, vrijheer Von Lützow. tegelijkertijd in dieust van de politie moet hebben gestaan. De nieuwe directeur der koloniale afdee- ling van het ministerie van buitenl. zaken, vrijheer Von Richthofen, heeft Dinsdag zijn ambt aanvaard. F It A N K R IJ K. De minister van oorlog heeft Dinsdag in ■de begrotingscommissie de meeste voorge stelde verminderingen op zijn budget; dit wees toch reeds een lager eindbedrag aan dan het vorige. Het leger moest in vredestijd minstens 550,000 man tellen. Ofschoon hij persoonlijk de vereeniging van de directiën der artillerie en genie zou voorstaan, acht hij deze hervorming toch onuitvoerbaar bij de tegenwoordige Europeesche toestanden. De commissie zou gisteren een beslissing nemen. Er worden nog voortdurend Franscli- Russische gelukwenschen gewisseld. De burgemeester van Odessa zond een telegram aan den Parijschen gemeenteraad en liet Crédit Foneier van Petersburg aan het Fran- sche Crédit Foneier. Het gemeentebestuur van Orenburg heeft aan mevrouw Faure een boa van eiderdons ten geschenke gezonden. Te Parijs loopt nu het gerucht dat de Russische grootvorst-troonopvolger weer den winter komt doorbrengen te Mentona en dat de czaar en de czaritsa hem in Februari of Maart komen opzoeken en dus dan hun tweede bezoek brengen aan Frankrijk. Te Parijs loopt het gerucht, dat de bekende Russische gezant Mohrenheim zal moeten aftreden, omdat hij den czaar de reis naar Frankrijk zou hebben afgeraden. De czaar moet door zjjn bezoek de overtuiging gekregen hebben, dat de gezant niet op de hoogte van de gevoelens van bet Fransche volk was. Het gerucht wordt echter even pertinent tegengesproken. De Russische gezant te Parijs heeft de mededeeling ontvangen, dat de gouden krans, door czaar Nicolaas bestemd voor de graf tombe van president Carnot, den ln Novem ber gereed zal zijn. De kians zal dus in den loop van de volgende maand, zonder eenig vertoon, op Carnot's graf neergelegd worden. B£L«IK De koning is nu weer incognito naar Milaan vertrokken 1 Het heet, dat hij naar zijn buiten Beaulieu te Vülafranca gaat. Het gerucht van de verloving van prinses Clementine van België met prins Ruprecht van Beieren wordt nader bevestigd, o. m. door de officieuse Patrie. Het blijkt thans, dat de minister van oorlog solidair is met het geheele kabinet bij de indiening van het wetsontwerp lot afschaf fing van de plaatsvervanging en invoering van den persoonlijken dienstplicht. In België gaat men nu een proef nemen met een minimum-loon voor metselaars. Da minister van openbare werken DeBruyn heeft gelast, dat voortaan, bij openbare in schrijving, rijkswerken alleen zullen worden gegund aan ondernemers, die zich verbinden geen lagere loonen te zullen betalen, dan het gemiddeld arbeidsloon van de streek, waar het werk moet worden uitgevoerd. ENGELAND. Op den brief van het parlementslid Carvell Williams aan lord Salisbury, met het verzoek, over de houding der regeering in het Ar- meensche vraagstuk een verklaring af te leggen, heeft diens secretaris geantwoord dat Salisbury zich daarover niet in 't openbaar kan uitlaten, daar Engeland te Konstanti- nopel niet afzonderlijk optreedt. Gladstone had in zijn brief, Maandagavond iu St. James's Hall voorgelezen, de bewering, dat Engeland, als het zijne rechten, bij ver drag verkregen, doordreef en dus aan het moorden van den sultan een einde maakte, met een of meer mogendheden in botsing zou komen, eene, door rede noch historie gestaafde, wilde paradox genoemd. Dit en meer, dat in den brief voorkwam, was blijk baar tegen lord Rosebery gericht. Deze heeft nu Dinsdag onverwachts weder te Colchester gespioken en met kiem her haald, dat hij het in de Oostersche politiek met lord Salisbuty hield en voorts dat hij, »op gronden zoo stevig, dat de rhetoriek van geen staatsman ze verwikken kon", overtuigd was, dat een afzonderlijk optreden van Enge land ;n de Oostersche kwestie onvermijdelijk op een grooten Europeesclien oorlog zou uit kopen. Verder sprak lord Rosebery over liet tech nisch onderwijs, nijverheid en handel in Engeland en beweerde hij dat de Duitschers daarin de Engelschen op zij en vooi bij streefden. Volgens de St. dames' Qa-zette zullen dr. Jameson en kapitein Willoughby vermoedelijk eerstdaags in vrijheid gesteld worden, wegens 1>A\ nadecligen invloed van het gevai.genis- leven le klasse op hunne gezondheid. Mis schien zou wat dwangarbeid hen wel wat opknappen. In den gemeenteraad van het Iersche stadje Kilkenny heeft een schandelijk tooneel plaats gehad. Toen de burgemeester voorstelde op den gedenkdag van den slag bij Trafalgar de Britsche vlag op het raadhuis uit te steken, verzetten alle leden zich tegen dat voorstel. Een hunner pakte den burgemeester zelfs bij de ooren en smeet hem buiten de deur. Een ledige bierton werd daarop in de zaal gerold en tot burgemeester geproclameerd, waarna die ton onder algemeen gejuich op den voorzittersstoel werd geplaatst. Eene pop, den burgemeester voorstellende, werd bij muziek en fakkellicht in het openbaar verbrand. ZWITSERLAND. Louis Franck heeft een rapport openbaar gemaakt aangaande de vrouwenbeweging in Zwitserland. Op het gebied van het onderwijs, schrijft hij daarin, wordt in de meeste kantons het beginsel van gezamenlijke opvoeding der beide geslachten steeds meer toegepastte Genève en te Zurich bestaat ongeveer een derde der studenten uit jonge meisjes. Te Zurich is mevr. Kempin geb. Sphri als «privaatdocente" toegelaten in het Romeïnseh recht en de Engelsche wetgeving. Onlangs zijn te Genève twee doctoressen tot gelijke betrekkingen toegelaten en dezen winter zal een nog zeer jong meisje, Alice Rodrigues, dr. in de natuur wetenschappen, een cursus houden over de «gevoeligheid der planten". Een andere doc tores, Ida Welt. is belast met een cursus over de geschiedenis der scheikunde. OOSTENRIJ K-H O N G A It IJE. Keizer Frans Jozef legde Dinsdag den sluitsteen van het nieuwe paleis van justitie te Buda-Pest. In zijne rede zeide hij, datde Hongaarsche reclitsambtenaren de leinheid van het geiechtswezen steeds hoog gehou den hadden en hij niet twijfelde of zij zouden in dit nieuwe gebouw ten allen tijde bij de vervulling hunner gerechtelijke plichten door wet en rechtvaardigheid geleid worden. Op voorstel van den minister van onderwijs, Von Gautsch, heeft de begrootingscommissie uit het Oostenrijksche Buis van afgevaardig den met 18 tegen 6 stemmen besloten, de academische collegegelden niet meer aan de professoren ten goede te laten komen, maar aan den staat. De gemeentel aad van Weenen heeft met algemeene stemmen besloten eigen gasfa brieken te bouwen, waartoe eene leening van 30 millioen floi ijneu zal moeten gesloten worden. Tot dusver had de bekende Imperial- mij. de gasconcessie. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat de ver- kiezingsonlusteu in het komitaat van Zips steeds toenemen. Op verschillende plaatsen zijn mensehen mishandeld, de ruiten des hui zen ingeworpen, enz., zoodat in eenige geval len de troepen gerequireerd moesten worden. SPANJE. Te Madrid liep het gerucht, dat het mi- nisterie-Canovas zou aftreden en door een ministerie van fusie vervangen zou worden. Het officieele blad Ppoca spreekt dit gerucht tegen. In de eerste dagen van November gaan weer 25,000 man naar Cuba. De autoriteiten te Havana moeten iiet ver trek van het Amerikaansche schip Vigilencia belet hebben, onder voorwendsel dat zij een der passagiers in hechtenis moesten nemen. De Amerikaansche gezant zou daarop ge dreigd hebben met geweldmaar terwijl generaal Weyler en een commissie beraad slaagden, wist de Vigilencia te ontsnappen. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld dat de Italiaansche gezant zich bij de Porte schriftelijk beklaagd heeft over den onbeschaamden toon van de boodschappen die het ministerie van politie aan het gezant schap liet brengen. Een klaent is nog door de ambassadeurs gezamenlijk tot de Porte gericht naar aan leiding van de veroordeehng van een Arme niër wiens invrijheidstelling aan den gezant van België beloofd was. De Fransche tekst van liet besluit dat de hervormingen over Kreta opsomt, en dat alleen als authentiek geldt, is door de Porte aan den gouverneur-generaal gezonden en deze heeft het aan den Bestuursraad medegedeeld. De inhoud van dit stuk komt volkomen over een met de verklaringen door de consuls aan de christelijke afgevaardigden gegeven. Berichten, van consuls te Kharput afkom stig, melden met betrekking tot de onlusten

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1