liiuïienlaiKische Berichten. die den 15n September te Egin in Klein-Azië plaats hadden, dat het telegram, daags te voren uit Konstantinopel daar aangekomen (volgens dat telegram werd door de Armeniërs een aanslag beraamd), en de maatregelen welke dientengevolge genomen werden, aan merkelijk hebben bijgedragen tot de opge wondenheid onder de Mohammedanen. Van de 1150 Armeensche huizen te Egin werden er 980 verwoest; alle zijn geplunderd, en 2000 Armeniërs, onder welke veel vrouwen en kinderen, zijn gedood. Te Alexandrettu, in Klein-Azië, zijn 700 recruten, die op het punt van vertrek ston den, aan 't muiten geslagen en hebben huizen geplunderd en tuinen verwoest. Het Fransche oorlogsschip Yautour is er heen, om de Fran sche onderdanen te beschermen. G U I E K E N I. A N De koning gaat naar Weenen. Men hecht aan dit bezoek een politieke beteekenis, aan gezien men meent, dat koning George den keizer wil bedanken voor de houding, door Oostenrijk in de Kretenzische kwestie aan genomen. A id E K 1 K A. Ook de aartsbisschop van Milwaukee heeft een schrijven gepubliceerd, waai in hij krach tig optreedt tegen Brvan en verklaart dat het voor het land een groot onheil zou zijn als de zilverpartij geen overweldigende nederlaag leed, daar anders de agitatie nog vier jaar zou aanhouden. Het landverhuizersbureau te New-York heeft aan 167 Armeniërs, met liet stoomschip Obdam voor rekening van het Engelsch- Armeensche comité te Marseille aangebracht, het landen verboden. De agenten van het Heilsleger alleen begroetten de aankomelin- gen als slachtoffers van de Turksche tirannie, maar de Russische autoriteiten bestrijden deze voorstellingdeze Armeniërs zouden gewone landverhuizers uit Rusland zijn en dat zij de Russische wetten ontduiken, voor wendend het slachtoffer van Turksche wreed heid te zijn. Slechts vier van deze passagiers van de Obdam zijn op het grondgebied der Unie toegelaten, en van vijftien is het onzeker. A F K 1 K A. De minister-president der Kaapkolonie, sir Gordon Sprigg, heeft aan de regeering van den Oranje Vrijstaat voorgesteld, haar den gan- schen spoorweg te verkoopen. Bij de mede- deeling van dit aanbod vei klaarde de president van den Vrijstaat dat het verschil, waarop de onderhandelingen in zake de verdeeling der spoorweg-opbrengst zijn afgestuit, slechts loopt over 4000 pd. st., maar dat er eene beginsel-kwestie bestaat, welke den Vrijstaat weerhield toe te geven- De Volksraad keurde die houding volkomen goed en gaf den presi dent aigeheele volmacht. Men verzekert, dat te Sallagoli, in het zuiden van het district Mafeking, gedurende September 16,000 stuks vee aan de runderpest zijn bezweken. De regeering der Kaap doet alle mogelijke moeite om te verhinderen, dat de ziekte ten zuiden der Oianje-rivier wordt overgebracht en zendt 750 man politie-troe- pen om oe burgers van den Vrijstaat te helpen bij de bewaking der rivier. Colenbrander meldt uit de Matoppo-bergen bij Buluwajo dat de inboorlingen het met hun onderwerping nu ernstig meenen. Zij hebben reeds 400 geweren bij hem ingeleverd. SCHIEDAM, 22 October 18'JC. De tot hedennamiddag twee uur gead- journeerde vergadering van den gemeenteraad werd bijgewoond door 18 ledenafwezig de heeren Nolet en Roelants. Alvorens tot de verdere behandeling van het voorstel van burgemeester en wethou ders tot onteigening van een strook grond in de Kreupelstraat vóór de Hofjes van Belois, over te gaan, kwamen nog in: Adres van den heer E. van der "VVoude, leeraar in handteekenen aan de burgeravond school, om eervol ontslag, wegens ziekte, met 'n^ang van 1 Januari a.s.in handen der commissie voor het M. O. Missive van mej. T. B. Korieweg te IJsel- monde, dat zij, door gelijktijdige benoeming elders, die als onderwijzeres 3e klasse aan de 3e openb. kostelooze school alhier, nipt kan aannemen; kennisgeving. Met betrekking tot het voorstel van burg. en weth. ten opzichte van bet geschil met regenten der holjes van Belois, waarvan de voortzetting der behandeling tot heden was verdaagd, ontraadde de voorzitter den raad in te gaan op het idee van den heer Jansen om op dat punt nadere onderhandelingen aan te knoopen. Integendeel moest de zeak zoo spoe dig mogelijk tot een einde worden gpbracht, waarom de voorzitter persoonlijk het voorstel deed eene raadscommissie van drie leden tê benoemen, om in dezen als tusschenpersone,| dienst te doen. Aldus werd bij acclamatie besloten, waarna in de commissie werden benoemd de heeren Jansen, Poortman en Brilienburg, die allen verklaarden de benoeming te aanvaarden. Hierna kwam de begrooting aan de orde, waarin door burgemeester en wethouders wijziging van verschillende posten werd voor gesteld naar aanleiding van in den laatsten tijd door den raad genomen besluiteno. a. in de uitgaven een nieuwen post van f1200 voor den te benoemen commies-redacteur, id. van f 200 voor de rangschikking van het archief, het vervallen van het bedrag van f1000 als subsidie aan den uitgever van het gedrukt raadsverslag, een verhooging met f400 van den port voor druk-en bindwerk en bij de ontvangsten een post van f 200 als abonnementsgelden op het met aanvang van 1897 door de gemeente uit te geven gedrukt raadsverslag. De heer De Groot vroeg een onderzoek door de commissie vanjgemeeri te werken naar de mogelijkheid om ook de sta3swerlieden in geval van ziekte het volle weekloon fit te keeren in plaats van welk ondeizoeJ?* werd toegezegd. Van het bedrag van f 1000, uitgetrokken voor den opzichter op den post «onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen", wenschte de lieer De Groot liever f 500 bestemd te zien voor den aanleg van plantsoenen; ook omdat ei bij ontbreke daarvan voor den op zichter niet voldoende werk zou zijn. De heer Visser merkte daartegen op, dat de opzichter werk genoeg zal vinden bij het opzicht over de landerijen en de grienden, waarvan vele bij da gemeente in exploitatie zijn, en bet opzicht over de aardwerkers; waarna de lieer De Groot geen voorstel tot wijziging deed. Na nagekomen wijzigingen van onderschei dene posten, welke werden goedgekeurd, maakte de heer Jansen eene opmerking over de bibliotheken van de lagere school. Bij een onderzoek was hem gebleken, dat in de ge kozen boekjes niets verdachts voorkwam alleen achtte spreker werken van Van Lennep geen geschikte lectuur. De heer Van Harwegen den Breems zeide overweging toe van wat verandering mocht behoeven. In antwoord op eene vraag van den heer Poortman deelde de voorzitter mede, dat door burgemeester en.wethouders ingediende voor stellen omtrent de ontpoidering van Oud- Mathenesse nog altijd bij Ged. Staten zijn. Bij den post «plaatselijke directe belasting" werd door den heer De Groot in overweging gegeven nog te wachten met het opmaken en drukken der beschrijvingsbiljetten, met het oog op de met zeer waarschijnlijk met 1 Januari in te voeren nieuwe wet op het per soneel, hetgeen eene wjjziging der gemeente belasting noodzakelijk zou maken. De beer Jansen kwam daarna terug op zijne reeds bij het sectie-onderzoek gemaakte opmerking betreffende het sgebruik" (of wel «onderhoud") van het sluisje van Kortland. Op de quitanties van den gemeente-ontvanger was altijd sprake geweest van uonderlioud". De voorzitter achtte burgemeester en wet houders niet aansprakelijk voor den inhoud van stukken, uitgaande van den gemeente ontvanger. Alleen wanneer burgemeester en wethouders blijkt, dat er twijfel bestaat om trent de juistheid van den inhoud, dan gaan burgemeester eri wethouders daarnaar onder zoeken, gelijk ook in dezen een onderzoek zal plaats hebben. Thans volgde eene discussie over het opne men van kinderen op de school voor uitge breid lager onderwijs zonder betaling. De heer Elzevier Dom achtte dat in strijd met de bestaande verordening, die burgemeester en wethouders tot die toelating geen vrijheid geeftwarit waar dat we! is toegelaten, b.v. op den cursus voor moderne talen, wordt daarvan in de verordening uitdrukkelijk mel ding gemaakt. De heer Van Harvvegen den Breems meende daartegenover dat, waar hierop de andere scho len geen gelegenheid bestaat tot het ontvan gen van uitgebreid lager onderwijs, de ge meente naar de wet verplicht is aan de aanvragenom kosteloos dat onderwijs te genie ten te voldoen, indien het onvermogen om te betalen vaststaat; en dat js steeds het geval geweest. Tegenover het gevoelen van den heer Elzevier Dom, dat dat geval dan ook in de verordening had moeten worden genoemd, zeide de voorzitter van meetiing te zijn, dat wanneer in de verordening de toelating werd beperkt, deze zeker niet zou worden goed gekeurd. Bij het einde der discussie bieek, dat slechts een of twee der niet-betalende leer lingen niet reeds vroeger op die schooi hadden gegaan, terwijl de overigen vroeger betalende lee/üngcn waren geweest. Bij de posten ontvangsten van de gasfabriek en van de drinkwaterleiding werd de toe lichting uit de begrooting genomen met het oog op de nog te nemen beslissing door den raad betreffende het bedrag, dat aan de bruto-opbrengst dier instellingen in reserve zal worden gehouden voor onderhoud en vernieuwing. Eene uitvoerige discussie ontstond hierover tusschen de heeren De Groot, Maas, den voorzitter en den heer Jansen, waarbij bleek dat de beide eerstgenoemden verschilden van opvatting omtrent het hier te volgen finan cieel beleid. De heer De Groot stelde aan vankelijk voor, het bedrag van de drinkwa terleiding te verlagen met f 4000, maar toe gevende dat de wijziging ook nog kan plaats hebben na het eventueel door den raad te nemen besluit, trok hij zijn voorstel weder in. Deze kwestie komt dan ook binnenkort in haar geheel in de vergadering terug, waarom de heer Maas zijne meening niet kon verdedigen, geen vrijheid vindende mededee- ling te doen van wat op dit punt reeds door burgemeester en wethouders was overwogen. Evenals vorige jaren werd besloten, dat burgemeester en wethouders den post on voorziene uitgaven zouden vaststellen in ver band met alle aangebrachte veranderingen, ■waarna de begrooting met algemeene stemmen werd vastgesteld in ontvangst en uitgaven tot een bedrag van f 523.653.71'/s. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Hedenmiddag te 2 uur heeft de 12-jarige A. W. Steijger hersteld het ziekenhuis ver laten. De Algemeene Rekenkamer heeft, bij de mededeeling aan de Tweede Kamer dat er een vacature is ontstaan, aangedrongen op het opmaken der voordracht, zoo spoedig, dat het college na 31 December voltallig zjj. Naar de N. 22. Ot. verneemt, wordt de dupliek van onze regeering met betrekking tot de Costa-Rica-Packet-kwestie eerstdaags naar Rusland verzonden. Volgens pas aangekomen Australische bla den zou kapitein Carpenter, de gewezen kapitein der Costa Rica Packet, bij een interview hebben verklaard, dat de door hem gevorderde som thans tusschen 31 en 33 dui zend pond sterling bedraagt Thans is bepaald, dat de nieuwe geweren, welke aan de fabriek te Steyr reeds voor- loopig waren ingeschoten op een afstand van 50 M, Ti a ontvangs. oij het korps opriiemv aan dit onderzoek moeten worden onderworpen. Voor zooverre de schietbanen het toelaten, i zal dit inschieten op een geringeren afstand dan 300 M plaats hebben. Eerst na het onderzoek bij het korps mag de vizierkorrel vastgezet en daarna het ge- j weer in gebruik gesteld worden. {lel.) I De regeering der Vereenigde Staten van Brazilië is toegetreden tot de schikking be treflende de internationale inschrijving van fabrieks- of handelsmerken, 14 April 1891 te Madrid geteekend door de gevolmachtigden van onderscheidene Staten, waaronder Neder land. Tengevolge daarvan zullen van nu af alle- tot dusver bij het Internationaal Bureau voor den industrieelen eigendom te Bern inge schreven merken ook in Brazilië worden be schermd, behoudens weigering van eenig merk om bijzondere redenen. Voortaan zal derhalve door de inzending bij liet Bureau voor den industrieelen eigen dom te 's-Gravenhage van een merk ter internationale inschrijving, waarvan de kosten f 55 bedragen, dat merk bescherming kunnen genieten in Nederland, Frankrijk, Spanje, Portugal. België, Zwitserland, Italië, Tunis en Brazilië, alsmede in de koloniën der eerst genoemde vier Staten, dus ook in Neder- landsch Indië, Suriname en Curajao. De sLiberale Unie" zal 14 November a.s- een algemeene vergadering houden. Daarin zal o. a. behandeld worden het her- vormings-programma, gelijk 't thans, na be sprekingen in vele van de aangesloten ver- eenigingen ontworpen is. Aan dit programma is echter toegevoegd, om ook behandeld te worden, een tweede programma, waarbij eenige belangrijke her vormingen op den voorgrond zijn gebracht, een programma van urgentie dus. In het eerste programma worden zoo als men weet de volgende punten genoemd Kiesrecht, los van eiken band met belastin gen Kamers van arbeidarbeidscontract pachtovereenkomstbeperking van overma- tigen arbeidsduur ook voor volwassen mannen; verplichte verzekering tegen nadeden van den arbeid, ten deele op kosten van den staatverbetering van woningstoestanden hervorming van het onteigeningsrecht; volks gezondheid drankmisbruik herziening der armenwetleerplichtvakonderwijszorg voor verwaarloosde kinderen herziening van het personen- en van het erfrechtbehar tiging van de ontwikkeling van landbouw, veeteelt, handel en nijverheid persoonlijke dienstplicht (en opheffing van de schutterij) verbetering van den rechtstoestand van den militair invoering van administratieve recht spraak verbetering van het procesrecht herziening van de gemeentewetverbetering der financieele verhoudingen tusschen rijk en gemeenten, en eenige punten, rakende de koloniale staatkunde. In het programma van urgentie opge steld met het oog op de verkiezingen van 1897 is kiesrechtvorming niet opgenomen, somdat", zoo wordt gezegd, shoe onbevre digend de tot stand gekomen regeling van het kiesrecht ook moge wezen, het eisch van goede staatkunde is, niet op een nieuwe

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2