S P O U T. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. aan te dringen, zoolang de ervaring omtrent de uitkomsten der vastgestelde kieswet met betrekking tot het aantal kiezers nog geen uitspraak heeft gedaan." Als urgente hervormingen worden be schouwd lo. invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen, waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, en zulks, althans voor invaliditeit en ouderdom, ten deele op kosten van den staat 2o. regeling van het arbeidscontract, tot betere verzekering van de wederzijdsche rech ten en verplichtingen, beperking van over- matigen arbeidsduur, ook voor volwassen mannelijke arbeiders, en verzekering van een vvekelyksclien rustdag, zooveel mogelijk den Zondag 3o. vaststelling van bepalingen tot ingrij pende vei betering van woningtoestanden •4o. herziening der armenwet, tot verzeke ring der samenwerking van alle armbesturen en tot erkenning van den plicht der overheid, zoowei om nood te lenigen als om voortwoe kering van het pauperisme te keeren 5o, invoering van leerplicht, ook voor voortgezet of voor herhalingsonderwijs 60. regeling der levende strijdkrachten, met invoering van het stelsel der persoonlijke vervulling van den dienstplicht en met op heffing van de schutterijen 7o. verbetering van den rechtstoestand der vrouw, zoo wat haar persoon als wat haar vermogen betreft, en in 't bijzonder tot waar borging van het recht der gehuwde vrouw op de opbrengst van iiaar arbeid beharti ging van het lot van verwaarloosde kinderen, waar noodig onder opheffing of beperking van de ouderlijke macht. Omtrent de behandeling der Hollanders in Duitschland meldt S. aan de N. R. Ct. nog het volgende nDe Duitsche regeering verlangt van kinde ren van in Duitschiand wonende Nederlanders, dat zij Duitscliers zullen worden en den daaraan verbonden dienstplicht op zich nemen, of dat zij het iand verlaten. Dit wordt zelfs verlangd van zoons van Nederlanders, die evenals de ouders steeds hun bewijs van Neder landerschap hebben ingeleverd en bovendien aan het consulaat verklaard hebben, dat zij Nederlanders wenschen te blijven. Vreemd is het, dat de in Duitschiand wonende Belgen niet getroffen worden, ja dat die zelfs geen bewijs van hun nationaliteit behoeven bij te brengen; zij melden bun in Duitschiand ge boren kinderen eenvoudig op het consulaat aan, vanwaar zij aar. de verschillende ge meenten worden opgegeven, en dezen moeten dan ook later hun milïtieplicliten in België vervullen. Indien onze regeering ook hiertoe 1 overging, gaarne zouden de in Duitschiand wonende jonge Nederlanders deze plichten ook nakomen en aan hen, die hieraan niet vol- deden, kon dan het bewijs van Nederlander schap onthouden worden. j »Het is onnoodig te peggen, dat die eisehen der Duitsche regeering, zoo op eens uit de lucht gevallen, hoogst hard zijn ea dat het de zaak is van onze regeering hiertegen op te komen en klaarheid te brengen anders zullen duizenden jongelieden hun nationaliteit moeten opgeven, terwijl de evenzon talrijke jonge Duitscliers in Holland rustig verblijven kun nen en gedeeltelijk zelfs in Duitschiand hun dienstplichten vervullen." De Rotterdamsche tramwegmaatschappi] j heeft zich gewend tot de Koningin-Regentes, met verzoek om vergunning voor den aanleg van een telefonische geleiding langs den ont worpen tramweg van Rotterdam naar de Hoeksche Waard, waarvan de loop der lijn is als volgtvan Rotterdam over IJselrnonde, Barendrecht, Heinenoord, Mijnsheerenlnnd, Westmaas, Klaaswaal, Numansdorp naar Zuid-Beierland, met een zijtak van Mijns- heerenland naar Oud-Beierland. De sNieuwe Nederlandsche Bootwerkers- bond te Rotterdam hield Zondag een huis houdelijke vergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter De Jonge werd de vergadering geopend door den secretaris Van der Hout, die verder de leiding der vergadering overgaf aan D. Abel, voorzitter van de bijwegers- vereeniging »De Balans". Door verscheidene leden werd de afwezigheid van De Jonge afgekeurd. Met groote meerderheid van stemmen werd toen als voorzitter van den bond gekozen De Licht, en als «ecretaris- penningrneester Van der Hout. Beiden namen de benoeming aan. In een volgende vergade ring zal het bestuur aangevuld worden. In eene Dinsdagavond te Rotterdam ge houden vergadering van timmerlieden he.'ft men zich met 493 tegen 29 stemmen ver klaard voor afschaffing van het aangenomen of stukwerk, zoodat het regelingscomité in die richting zal werken. Het roept daartoe den steun in van de timmerlieden zeiven door niet om dergelijk werk te vragen en het integendeel zooveel mogelijk te weigeren. De ziektegevallen van mazelen en roodvonk nemen te Delft toe; sedert 1 dezer zijn ruim 130 nieuwe gevallen aangegeven. Bij vonnis der rechtbank in Den Haag in zake de Laakgronden-onteigening is van Klaas de Vries te Groningen en van Timmer man te Amsterdam onteigend van ieder éen centiare grond, waarvoor ieder van hen een schadevergoeding heeft gekregen van 20 centen. £n daarover is geprocedeerd. (Fa d.) Dinsdagmiddag had de dienstbode van dr. Boonacker te Maassluis het ongeluk, terwijl zij bezig was met glazenzeemen, het evenwicht te verliezen en uit het raam der circa 5 meter hooge eerste verdieping door het glazen dak der tuinkamer te vallen. In deernis- waaraigen toestand werd zij opgenomen. De dochter van den spoorwegwachter v. d. V., te Dordrecht, die onder een trein was geraakt, is gisterochtend in liet gasthuis aldaar aan de bekomen verwondingen over leden. In het kasteel De Haer, te Haarlem, is een gemetselde tunnel gemaakt, die onder de slotgracht door, het kasteel met het poortergebouw aan den landweg verbindt, waarin een zeer zuivere eclio ontdekt is. Men schrijft uit Zaandam aan de Stan daard Een oogenscbijnlijk niet zoo belangrijke zaak houdt reeds eenigo weken hier heel wat hoofden en harten in beweging. Aan de njstpellerij der firma C. Kamolmys, bestuurd door den heer Odijk, zijn op Zaterdag 3 October vijf wei klieden, die de rijstbalen geregeld uit de schepen in de fabriek brachten, ontslagen. De omstandigheden, waaronder dat ontslag plaats had, trokken ook in ruimer kring de aandacht. Vooral daar ook vroeger reeds werklieden dier fabriek hun congé haiden gekregen. Van de vijf ontslagenen behoorden er tivee tot «Patrimonium". De ploeg stond bekend als «vrij van sterken drank". De beschuldiging - als reden van hun ontslag door den heer Odijk opgegeven werd door hen onwaar genoomd. Achtereenvolgens toch heette het dat van ver schillende rijstbalen 29, 10, 41 balen enz. te kott kwamen. Dit moest blijken uit het gemaal, dat niet sloot. De sjouwers echter beweerden, dat zij goed gecontroleerd en allerminst gestolen hadden en de fout dus moest liggen aan de contróle in de fabriek. Deze verklaring durfden ze desnooos met eede bevestigen. Van som migen dier mannen, die ons van nabij bekend zijn, durven wij verklaren, dat zij hun conscientio met geen valschen eed zouden durven bezwaren. Toch moesten zij de 29 balen uit bun zak be talen, terwijl van de overige het druagloon werd ingehouden. Vreemde berekening! Zoo hadden ze allengs reeds ieder een f 12 op bun werkloon zien korten; wat ze verdroegen, omdat ze ie ier de zorg op zich hadden van een groot gezin en de winter voor de deur stond Op Zaterdag 3 Oct. echter kregen ze onver wacht de mededeeüng, dat ze ontslagen waren en nooit weer één stukje werk zouden krijgen «Patrimonium", van deze zaken kennis ge kregen hebbende, besloot ze ernstig te onder zoeken. De R. C. Volksbond werd t"t saam werking uitgenoodigd, daar de firma zelf roomsch was, doch de uitnoodiging werd afgeslagen. Toen ging «Patrio onium" alieen aan 't werk en deed, op raad van het gemeenteraadslid den heer Pauw, den voorslag van een commis sie van 3 personen, waarvan één benoemd door de firma, één door de ontslagen werklie den, en deze twee zonden een derde kiezen. Gelukkig, de heer Odijk accepteerde dit voor stel en benoemde den heer Pauw de werklie den evenzoo; zij kozen den heer K. de Viies Ct. als hun ronn, waarna den volgenden dag de heer Pauw aan den heer De Vries be richt zond, dat hij verhinderd was zijn woord gestand te doen. Inmiddels was ook de heer Odijk verandeid van opinie; hij wilde nu weer geen commissie, geen onderzoek, enz. Dat een dergelijk draaien algemcene veront waardiging wekte, begrijpt men. De publieke opinie begint zich luide uit te spreken ten gunste der werklieden. De Socialistenbmid be legde reeds een meeting ten hunnen veiordeele, waarmee de wet klieden zich echter niet in lieten zij hielden zich aan «PatrimoniumV commissie, die nu van het zaakie een omstan dig rapport zal opstellen en publiceeren. Uit het aan het Atg. Ilbt. toegezonden verslag van «Patrimonium" blijkt dat de commissie tot de volgende conclusie komt 1e, dat de arbeiders zijn ontslagen zonder dat de heer Odijk in staat is daarvoor één gegronde reden te kunnen opgeven, en zij derhalve slacht offers zijn der meest willekeurige tirannie 2e. dat de houding van de ontslagenen geheel correct, die van den heer Odijk in één woord kinderachtig was 3e. dat naar onze overtuiging de eigenaresse der fabriek mevr. de wed. C. Kamphutjs onschul dig in deze zaak staat, doch per abuis den heer Odijk de betrekking heeft gegeven, welke hem zoc spoedig mogelijk, in haai' als zijn en der arbeiders belang diende opgezegd te worden. Nog vermeldt liet rappm t dat de ontslagenen onderscheidenlijk bij de firma in dienst waren 21, 20, 16, 15 en 13 jaar. De toestand van den hoold-eonducteur De Rooij en den conducteur Wilschut, die bij het spoorwegongeluk te Harderwijk gekwetst werden, is dezelfde. De Rooij blijft erg pijnlijk. Omtrent het bericht dat het hoofd van een expediteurskantoor te Arnhem is in hechtenis genomen, ontvangt het Hbld. de volgende toelichting. In de douaneloods van het staatsspoor aldaar is door de verificateurs bij de visitatie waar genomen, dat de merken van kisten met goe- dereh, die nog niet gevisiteerd waren, be dekt werden met kartons of plankjes, waarop de merken, overeenkomende met de merken van kisten, die reeds waren gevisiteerd en omgekeerd. Voor die verwisseling werd van de heerscliende drukte gebruik gemaakt. De gevisiteerde kisten bevatten goedkoope goederen en de niet gevisiteerde, doch die op deze wijze zonder visitatie werden uitge slagen, hielden kostbare goederen in, zoodat door die handigheid belangrijke ontduiking van rechten kon plaats hebben. De ontdekking schijnt tot de vermelde aankondiging te hebben aanleiding gegeven. In 't gehucht Borne, onder de gemeente Schijndel, is dezer dagen een monument ge plaatst op de plek waar onze zeeheld Jan van Amstel geboren is. Aan de nasporingen van den oud-burgemeester P, J. Verhagen is het te danken, dat de legende, welke om trent dezen held in omloop was, door de waar heid is vervangen. Dezelfde liet uit eigen beurs dit ged'nkteeken stichten. Te Veert (Limburg) is het zevenjarig dochtertje van W. Niëns door het omvallen eener petroleumlamp in brand geraakt. Het had tijdens de afwezigheid barer ouders zelf de lamp willen aansteken. Op haar hulpge schreeuw kwamen de buren terstond toe schieten, doch het kind had reeds zulke hevige brandwonden, dat het den volgenden dag aan de gevolgen is bezweken. Delft. Met het oog op de a.s. verkiezing der commissie \an onderzoek van het wets ontwerp tot grensverandering, is door tegen standers een openbare vergadering aange kondigd tegen Maandag a.s., in het gebouw van den R.-k. Volksbond. Als inleider zal optreden jhr, mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, afgevaardigde voor het district Delft in de Tweede Kamer. Dordrecht. Dinsdag 27 dezer zal mr. N. G. Fierson, oud-minister van financiën, in het genootschap »Diversa sed Una" alhier optreden met een voordracht over graan rechten. 's-Gravenhage. Op verzoek van II. M. de Koningin-Regentes zullen heden bij de aankomst der Vorstinnen alhier geene autori teiten zich aan liet station bevinden. Dr. Salverda de Grave is heden met het geven van onderwijs aan II. M. de Koningin geëindigd. Bij het afscheid nemen vereerden HH. MM. hem het portret van Koningin WilhelmiDa in zilveren lijst er nog een aan denken in zilver. De Koningin-Regentes be noemde hem tot ridder in de orde van den Neuerlandschen Leeuw. Hoewel de uitreiking van kaarten eerst te 10 uur zou beginnen, stond reeds vóór 8 uur hedenochtend bij de Kloosterkerk alhier een groot aantal personen te wachten om toe gangskaarten te halen voor de godsdienst oefening op Zondag a.s., waarin Koningin Wilhelmina zal deelnemen aan het avondmaal. Om tien uur was er een rij van eenige honderden personen, die van den toegang in het Voorhout tot in de Parkstraat file maak- ten. De Algem. Ned. Wielrijdersbond telt thans meer dan 11.000 leden, daaronder zijn 992 dames. In 't begin van 'tjaar waren er slechts 273 datnesleden. Zondag heeft Jaap Eden op de wielerbaan te Roubaix gereden en is in den 1000 M. wedstrijd door Mercier geslagen. Odé's buste van Richard Hol is voltooid en zal binnenkort in het rijksmuseum worden geplaatst, als geschenk van het comité voor de aanbieding van een huldeblijk bij gelegenheid van Hoi's 70sten verjaardag. De journalist Jefferson, die per rijwiel den tocht riaar Siberie heeft gemaakt, is in Engeland temggekeerd. De sinds den blutsten storm vermiste vis- schersbooten uit üstende zijn zwaar gehavend teruggekeerd. In het geheel zijn aan de Belgi sche kust tengevolge van den storm 20 men* schen om bet leven gekomen. Te Berlijn heeft een afschuwelijke moord plaats gehad. Zondagmorgen vroeg, tegen vijf of zes uur, is de 63-jarige justitieraad JI. Levy, een van de voornaamste advocaten van Berlijn, in zijn bed door dieven overvallen en vermoord zijn vrouw, die in dezelfde kamer sliep, werd zwaar gewond. De misdaad is door vier mannen gepleegd. Twee hunner; hielden de wacht op de trap, de twee anderen zijn door een balkondeur de woning binnengedrongen, zijn dadelijk op den slapendcn man aangevallen en toen mevrouw Levy ontwaakte, werden ook haar verscheiden messteken toegebracht. Door het geraas werd het dienstmeisje wakker, en haar geschreeuw joeg de dieven op de vlucht. Nauwelijks gekleed liep het meisje door een achterdeur de siraat op, maar eer zij voldoende inlichtingen aan voorbijgangers gegeven had. waren de misdadigers verdwenen. Toch 's door bewoners van hei huis gezien dat het vier jonge kerels waren, tusschen 20 en 30 jaar oud. Deze misdaad heeft plaats gehad in de iloh- renstrasse, slechts enkele huizen van den hoek der Friedrichstrasse af, dus in een van de drukste gedeelten van Berlijn. De politie heeft, omdat het een Zondag was, eerst Maandag de misdaad bekendgemaakt door aanplakbiljetten met het signalement der moordenaars! Dr. Levy had als schrijver over juridische onderwerpen een zeer goeden naam. Men vermoedt dat geen dieven van prolessie de misdaad gepleegd hebben, maar dat eenige individuen den moord beraamden nadat zij in

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3