it innen laiidsehe Berichten. gasten te begroeten. Toen het jacht ter reede verscheen werd het met salvo's, muziek en gejuich begroet. Prinses Helena van Montenegro gins te 10 n DO uur aan wal; haar vader met haar zuster en broeder bleven aan boord. In een optocht van -40 rijtuigen trok de stoet naar de basi liek St. Nicola. Op den drempel werden de vorstelijke personen door de geheele geeste lijkheid en den groot-prior der basiliek, mgr. Taeggi. ontvangen. In de civpt legde de prinses de katholieke geloofsbelijdenis af, waai bij aanwezig waren de hertog van Genua, de prins van Napels, de minister van justitie Corto, de Monlene- grijnsche minister van buitenl. zaken Wuko- witsch en het gevolg. Daarna werd in het schip der kerk eene groote mis gezongen, terwijl de artillerie salvo's gaf. Om half 42 verliet de stoet de kerk en gingen de prinses en prinsen weder aan boord. Generaal Baldissera heeft volgens de Mcssa- gero aan de regeering medegedeeld, dat ras Mangascia op de grens der Italiaansche kolonie in Afrika een aanzienlijke strijdmacht heeft vereenigd, naar hij voorgaf om eenige op- roeiige stammen te onderwerpen. De andere rassen zijn, onder voorwendsel proviand te moeten halen, opgerukt in de richting van Boromeda. SPANJE. Volgens berichten uit de Vereenigde Staten verwacht men daar een krachtige beweging voor Cuba, zoodra de verkiezingen zullen zijn afgeioopen. Onder de burgerij en bij de regeering der Unie heerseht de meening, dnt het met de demping van den opstand hopeloos staat. Weer wordt het plan bespro ken om Cuba af te koopen tegen betaling van de Cubaanscbe schuld, en dit denkbeeld vindt bij de burgers instemming. Het schijnt dat op de Philippijnen opnieuw een compagnie Spaansche soldaten aan het muiten is geslagen. De soldaten zijn in de bergen gevlucht en daar door de geregelde troepen verslagen. Generaal Polavieja is tot onder-gouver neur der Philippijnsche eilanden benoemd. De Raleigh, een Ainerikaansche kruiser, heeft beslag gelegd op het vrijbuitersschip Dauntless, De Spaansche kolonie te Buenos Ayres heeft twee millioen francs bijeengebracht om aan de Spaansche regeering een kruiser ten geschenke te geven, die in Frankrijk zal woiden gebouwd. T U R K IJ E. Aangezien verschillende Armenische nota belen te Konstantinopel voortdurend dreig brieven ontvangen van het revolutionnair comité, dat geld van hen verlangt, is in de omgeving van den sultan besloten, terstond nGoed. Adieu Jessie hoorde hoe Taddy zich zachtjes ver wijderde en de voordeur uitging. Toen werd het stil. Haar vertrek was door niemand opgemerkt. Nasporingen te doen zou moeilijk gaan, daar de wind hare voetstappen in de sneeuw oogeriblik- kelijk uitwischte. Dit had Jessie kunnen gerust stellen en toch klopte haar nog het hart van angst zoo onstuimig, dat zij de hand er tegen moest drukken. Zij viel in den bidstoel neder en zocht steun in een hartelijk gebed. In dat ge bed stort ie zij al het wee van haar ontvanke lijk gemoed, al haar heimwee naar haar ouder lijk huis en naar vrijheid, al de liefde, die een jeugdig meisjeshart kan doen trillen, uit. En toen reeds de eersie morgenschemering aanbrak, lag Jessie nog geknield voor het Christusbeeld. XVIII. Met het eindigen van den guren, mistigen herfst, tegen liet begin van den winter hebben de armendokters in Londen steeds de handen vol. De ongunstige weersgesteldheid voert eene reeks van kwalen in haar gevolg. gestrenge maatregelen tegen de schrijvers dier brieven te nemen. De voornaamste reden hiervan zal wel zijn dat het te Varna verschijnende Armenische blad Iraiounk een oproeping bevat van het revolutionnair centraal-comité, waarin gezegd wordt dat, nu de mogendheden rustig hebben toegezien hoe de Turken zonder aanzien des persoons mannen,vrouwen en kinderen geslacht hebben, den Armeniërs niets overblijft dan op zicli zeiven te vertrouwen. «Wanneer ditmaal nog zooveel bloed nutteloos vergoten is, zoo heet het verder, zullen wij tot andere, doel treffender middelen moeten overgaan. Wij zullen een ander, beter overlegd agitatieplan in het werk stellen, dat zekerder doel zal treffen, en wij zullen niet alleen de gevolgen daarvan dragen. Wat ook gebeuren mag, des te erger. Wanneer de Armeniërs niet het recht hebben een vreedzaam en rustig leven te leiden, zullen zij zich alle moeite geven* om dat recht ook hunnen vijanden te ont rukken. Heden ik, morgen gij f" De Int. Rorr. verneemt uit Konstantinopel, dat de Oosienr'yksche regeering bij de Duit- sche regeering heeft aangedrongen op het weder bezetten van het consulaat te Kanea, daar de Europeesche consuls op Kreta belast zijn met het toezicht op de in te voeren her vormingen. Indien de consulsplaats door Duitschland niet wordt aangevuld, loopt de consul van Oostenrijk gevaar bij gewichtige beslissingen overstemd te worden. Naar aanleiding van het gerucht dat het leven van den Russischen gezant te Kon stantinopel, Nelidofï, door buitenlandsche Armeniërs bedreigd wordt, heeft het Turksche ministerie van politie uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Onder de Moharnmedaansche bevolking te Konstantinopel neernt de opgewondenheid wéér toe, nu door bemiddeling van den onder- staatssecretai is van buitenl. zaken Artiri pacha het keizerlijk besluit betreffende de verkiezing van een Armenischen patriarch eindelijk is uitgevaardigd. Volgens gerucht zijn de jongste onlusten tb Van, in Armenië, gevolgd door een moord op uitgebreide schaal. AFRIKA. Naar de Times uit Kaapstad verneemt is het geschil tusschen de Kaapkolonie en den Oranje Vrijstaat over den verkoop van den spoorweg geëindigd oogenschijniijk met een capitulatie van den Vrijstaat, daar deze hseft bewilligd in de voornaamste voorwaarde der Kaapkolonie, dat namelijk de spoorwegont vangsten eerst zullen verdeeld worden na aftrek van zekere onkosten die de Kaapko lonie heeft gemaakt voor de exploitatie en het aanbrengen van verbeteringen. Het verdrijven van de opstandelingen van Mashonaland uit de bergen en rotsholen waar In weerwil van zijne drukke bezigheden had dokter Sirehlen inch tijd kunnen vinden op zekeren dag een bezoek te brengen aan West- hatnpton Couit. Hij had op zijn brief aan Jessie geen antwoord gekregen, wist dus ook niet of zij aan zijne raadgeving gevolg had gegeven of niet. Ook van buitonaf had hij niets naders omtrent haar vernomen. Dat zij hem vergeten scheen te hebbes, duidde hij haar niet euvel. Als arts wist hij maar al te goed dat men tegenover zieken toe- geeilijk moet zijn en allerminst van hen ver wachten, dat zij, die zooveel aanleiding hebben zich enkel met hun eigen persoon bezig te houden, de plichten der welvoeglijkheid streng in het oog weten te honden. Dokter Sirehlen reed dan naar Westhampton- Court om gewaar te worden wat daar in den laatsten tijd was omgegaan. Den nacht te voren was de eerste sneeuw gevallen, en toen hij aankwam, lag het kasteel in witten wintertooi. Ilij dacht aan het verblijf van de slapende prinses uit het sprookje. De blinden voor de ramen waren geslotenalles zij zich verscholen hebben, k'ost de Engelschen nog vrij aanzienlijke verliezen. Woensdag sneuvelden bij een aanval op een kraal majoor Evans en een soldaat, terwijl een andere soldaat ernstig gewond werd. SCHIEDAM, 23 October 1896. Onze geachte stadgenoot de heer J. van der Hout, hoofd der tweede openbare tus- schenschoof, zat den ln Januari e.k. den dag gedenken waarop hij zijn betrekking ge durende 25 jaar vervult. Gisternamiddag is de 9-jarige Abraham van Vliet, wonende in de Hendrik-Gabelstraat, al spelende in de Buitenhaven gevallen. Door eenige personen, die hem onmiddellijk te hulp kwamen, werd hij geied. Ter bijwoning van de kerkelijke plechtig heid van de bevestiging van H. M. de Koningin op Zaterdag a.s. is o. a. ook uitgenoodigd vrouw Van der Sande, de vroegere min van H. M. (U. D.) Ongetwijfeld zal het velen genoegen doen te vernemen, dat de Koningin-Regentes aan de jonge moeder, die eenigen tijd geleden in wanhoop met haar kind te watersprong en wier treurige geschiedenis zooveel deer nis wekte, kwijtschelding heeft verleend van de straf, waartoe zij, volgens de wet, ver oordeeld moest worden. Het zal ook een groote voldoening zijn voor den verdediger van deze vrouw, mr. Lamberts Hurreibrinck, die, gelijk men weet, destijds eene novelle heeft geschreven, waarin h(j het droevig geval schetste. Naar men mededeelt, verlaat miss Saxton Winter, de Engelsche gouvernante van H. M. de Koningin, niet met het einde van het jaar het hof, zooals dezer dagen onjuist is gemeld, maar treedt zij reeds in de volgende week af, en keert zij in den aanvang van November naar Engeland terug. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft goedgevonden lo. te bepalen, dat het goedkeuringstnerk gedurende het jaar 1897 te bezigen zal zijn bij den ijk en den herp van maten en gewichten, de ietter g in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en den herijk van gasmeters, de koninklijke kroon 2o. ter algemeene kennis te brengen, dat het merk van het ijkkantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, volgens de ministerieele beschikkingen van 25 Januari 1873, no. 174, en 22 November 1878, no. 47, beide afdeeling handel en nijverheid (1ste onderafdeeling), voor het ijkkantoor Rotterdam bestaat uit het cijfer 6. In de St.-Ct. van 22 October is opgenomen was stil en verlaten. Aan den ingang van het park was een bord gespijkerd met het opschrift sMiss Jessie Jefferson op reis." Verbluft stond Strehlen stil en staarde door het ijzeren hek in het park. Hij bespeurde er geen levende ziel, geen enkelen voetstap zelfs in de versche sneeuw. Alleen een nieuwsgierige ree loerde nu en dan door het dichte houtge was om even snel weer te verdwijnen. Stil en eenzaam lag daar het schoone landgoed geen poortwachter, geen concierge, bij wien men navraag kon doen. Er bleef den dokter niets anders over dan onverrichterzake naar Londen terug te keeren. Maar deze ontdekking stelde hem volstrekt niet gerust omtrent het lot van zijne vroegere patient. Integendeel hij werd van dag tot dag onrustiger. Hij wist zelf niet waarom maar hij dacht bijna aan niets anders dan aan Miss Jessie en bepeinsde aanhoudend wat toch wel met haar gebeurd kon zijn. Zoo dikwijls hij in Whitel-Court kwam, zocht hij Kitty op om te vernemen of zij ook eenig naricht had ontvangen, doch ook zij bleef zonder tij de overeenkomst tusschen den staat der Ne derlanden en de Tramweg.-mij. tDe Meijerij", betreffende den aanleg van den stoomtramweg van Vechel over Eindhoven naar de Belgi sche grens. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indië, van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 263,000 pikols. Stct De benoeming van den heer Henry Howard tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. Koningin Victoria te 's-Gravenhnge is nu officieel in de London Gazette afgekondigd. Atjeh. De N. R. Ct. ontving gisteren van haren correspondent te Batavia het volgende tele gram «Gisteren zijn twee bataljons over Djerir naar Pieng en Moeloe uitgerukt tengevolge van een kritieken toestand." Het blad voegt hieraan toe: Djerir ligt zuidoostelijk van lndrapoeri Pieng ligt op de grens der XXVI Moekims, noordelijk van Djerir, en Moeloe is aan den voet van het heuvelterrein ten Oosten van de Atjeh-vallei gelegen. De kritieke toestand, waarvan sprake is, kan óf slaan op het kam pement onzer troepen te Tjot Mantjang, noordwestelijk van Moeloe, óf op concentratie van vijanden in laatstgenoemd terrein, waar zij in 1883 zich ook verzamelden. Lombok. Het tweede deel van het telegram van den correspondent der JV. R. Ct. bevat het vrlgende »Het observatiekorps van Boeleleng (op Bali) zal naar Mataram overgebracht worden. Het fort te Mataram zal versterkt worden en een nieuw fort voor 100 man zal gebouwd worden benoorden Laboean Hadji op de Oostkust." Het blad teekent hierbij aan Het oorspronkelijk telegram luidt Yesterday two batallions via Djerir towards Pieng Moeloe pursuant critical situa tion Lombok corps observation Boeleleng to be transported Mataram, enz. Het is dus niet duidelp, óf de «kritieke toestand" slaat op het eerste óf op het tweede deel van heL telegram. Wij hebben het ver taald alsof het eersie bedoeld was, in de meening dat de toestand op Lombok niet van dien aard is, dat hij kritiek kan genoemd worden. Mr. F. Alting Mees, president der Ned. Handelmaatschappij, is ernstig ongesteld. De zieke had Woensdag een rustigen nacht, zoodat zijn toestand tamelijk wèl is. ding. Het meisje bekommerde zich ruim zooveel over Bob Dryful, wiens onverdiend noodlot zij beweende. Want dat hij schuld zou hebben aan Findings dood, daar geloofde zij niets vnn. Strehlen troostte haar zoo goed hij kon, maar van Miss Jessie vernam hij niets. Ook naar het Astley-theatre begaf hij zich, waar Tapperday nog altijd voor een shilling zes pence per avond assisteerde bij de opvoe ring van het ijselijk schoone drama «Richard' Leeuwenhart" hij kende reeds alle rollen van buiten, beter dan de tooneelistenmaar van Miss Jefferson wist ook Tapperday niets evenmin als van Mrs. Wimpleton, aan wie hij nog dikwijls dacht. Nu zou het eenvoudigste geweest zijn, dat de dokter bij Simon Jefferson- was gaan informeeren, maar daartoe had bij maar niet kunnen besluiten, totdat door da aankomst van Taddy te Londen de zaken eene geheel andere wending namen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2