(e. w.) Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. PEK TEL EG KA AF. Koloniën. Het Sandehllad verneemt dat de terreinen van de Koninklijke Petroleummaatschappij in Langkat luidens een bij de directie ont vangen telegram, een petroleurnbron is aan geboord, die in opbrengst alles overtreft wat tot nog toe op Sumatra's Oostkust is gevonden. "Volgens meting heeft de nieuwe bron een capaciteit van 4800 vaten of 768,000 liter per dag. De reeds in exploitatie zijnde Lang- katsche bronnen hadden al een door deskun digen buitengewoon geachte dagelijksche opbrengst van 500 vaten per bron, maar zij verdwijnen natuurlijk in het niet tegen de nu aangeboorde reuzenfonteiri, die, zoolang zij werkt, alleen in staat is jaarlijks drie millioen kisten petroleum te leveren. Door bet hoofdbestuur der schippersver- eeniging sSchuttevaer" zijn de volgende adres sen verzonden. 1. Aan het gemeentebestuur van Rotterdam met verzoek de brug te Overschie te doen veranderen in een beweegbare. 2. Aan Z. Exc. den minister van water staat, handel en nijverheid met verzoek maat regelen te nemen, dat de schippers op de Zuiderzee niet langer hinder ondervinden van drijvende balken van uit elkaar geslagen vlotten. Met betrekking tot de klachten, die in een paar ingezonden stukken in ons blad werden aangetroffen over de behandeling van Neder landers in Duitschland vernemen wij van vertrouwbare zijde het volgende Duitschland vraagt het bewijs, dat men niet heimat blos is. Kan men dit niet bewijzen, dan laat het de keuze tusschen naturalisatie als Duitscher of vertrek uit het land. "Wie niet heimathlos is en toch last ondervindt, heeft dit gewoonlijk aan zich zeiven te wijten, omdat hij verzuimde een be wijs van Nederlanderschap, dat kosteloos en ongelegaliseenl door de Commissarissen der Koningin wordt afgegeven, aan te vragen of zoodanig bewijs tijdig, d. i. telken jare, te laten verlengen. In een der ingezonden stuk ken wordt gesproken van strjjd met de tractaten, maar de inzender verzuimt het verdrag en het artikel op te geven, waarop Nederland zich ten deze zou kunnen be roepen. Overigens schijnen in de laatste tijden geen rechtstreeksche klachten betreffende de in de ingezonden stukken bedoelde zaak bij onze regeering te zijn ingekomen. Welmoet de consul te Ruhrort zich onlangs ter zake tot onze regeering gewend hebben, tengevolge waarvan thans een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. IntusscUen moet omtrent meer dan éen geval, door gemeiden consul medegedeeld, reeds gebleken zijn, dat de be trokken persoon zorgeloos en nalatig was ge weest. (-A. E. Ct.) De Belgische regeering heeft den burge meester van Lemsterland, den ontvanger en andere bewoners van Lemmer dank doen betuigen voor de goede zorgen en groote hulpvaardigheid door hen betoond aan de Belgische officieren, kapitein Xournay en luitenant Messens, die, na een gevaarlijken tocht per luchtballon, op 22 Sept. j.l. in hulpbehoevenden toestand op genoemde plaats waren nedergekomen. Dr. T. Broes van Dort plaatst in het ^Tijd schrift voor Geneeskunde een verzoek om in lichtingen betreffende gevallen van melaatseh- heid in Nederland. »Tot dusver zegt hij verkeeren wij omtrent het aantal lepra-gevallen in Neder land en een eventueel toe- of afnemen er van in volslagen onwetendheid. En hij brengt in herinnering, dat de sonmiskenbare toe neming van het aantal lepra-gevallen in Europa en het ontstaan van nieuwe centra aanleiding gegeven heeft om, meer dan in de laatste jaren het geval was, aan het bestaan dier ziekte in Europa aandacht te schenken. Ehles' reizen naar IJsland, Reisner's onderzoekingen naar de gevallen in en om Riga, die van Blaschko in het district Memel, deden alle toeneming van het aantal ziektegevallen ken nen. Het ligt voor de hand, dat ook in Ne derland meer gevallen van lepra voorkomen, dan ondersteld wordt of bekend is; een on derzoek daarnaar kan nut afwerpen. Daar er geen grond bestaat om met een dergelijk onderzoek nog te wachten, wenschte ik reeds nu te trachten eenige zekerheid omtrent het bestaan van gevallen van lepra in Nederland te verkrijgen." Als punten ter behandeling zijn voor het aanstaand congres van handels- en kantoor bedienden aangenomen 1. Vorming nationaal pensioenfonds2. Oprichting van een algemeen bureau lot plaatsing3. Zitting van den handels-, kan- toor- en winkelbediende in de Kamers van arbeid4. Zondagsrust5. Vervroegde winkel- sluiting 6. Weduwen- en weezenfonds7. Staatstoezicht op den arbeidsduur en de localiteiten8. Bespreking over de vrouwelijke handels- en kantoorbediende9. Vorming nationale bond10. Algemeene examens. Er liggen op het oogenblik in de haven van Rotterdam zooveel stoomschepen met i graan geladen, dat men Woensdag voor de lossing een 40-tal graanwegers te kort kwam, j niettegenstaande men nog 12 hulpwegers had aangenomen. Het gevolg hiervan is, dat j in enkele gevallen het graan ongewogen in j de lichters gaat, om het eerst later te wegen. Naar men aan de J¥. E. Ct, mededeelt, I heeft het nieuwbenoemde hoofdbestuur van den Nieuwen Nederlandsclien Bootwerkers- bond het plan om nieuwe statuten voor den bond te ontwerpen, en daarop de Konink lijke goedkeuring aan te vragen. Het be- t stuur zal zich tevens voorloopig alleen be palen tot het organiseeren van de boot- werkers, en zich niet toeleggen op het oprichten van vereenigingen van hen die niet het beroep van bootwerker of een aan verwant beroep uitoefenen. I Gisternamiddag is in het notarishuis te Rotterdam verkocht het pand Boompjes 116, 1 waarin het bestuur van den N. N. B. B. zijn zetel heeft opgeslagen. Het huis, dat in vei ling opbracht f11,800, werd gekocht voor 1 f12,240 door den heer Job Ivnoester, hande laar in fruit. Zooals werd medegedeeld, werd kort na de oprichting van den N. N. B. B., dit huis gekocht door N. de. Heer, namens dien bond. De hypotheekhouder liet het thans, aangezien de rente niet betaald werd, verkoopen. (A. B. Ot.) Een huzaar te's-Gravenhage heeft met een bezemsteel een paard, dat wel eens achter uitsloeg, op ergerlijke wijze mishandeld, waarbij het rechteroog door de toegebrachte slagen uit het hoofd puilde. Op last van den auditeur-militair is de huzaar naar het huis van bewaring overgebracht en zal hij ver moedelijk binnen enkele dagen voorden krijgs raad gesteld worden. Nu 't referendum uitspraak heeft gedaan in zake de besluiten, genomen ter alg. ver gadering van den Ned. Bakkersbond, in Aug. te Amsterdam gehouden, waarbij alle punten zijn aangenomen, heeft 'toude hoofdbestuur gemeend, niet langer te mogen wachten om uitvoering te geven aan de reeds lang ver wachte beweging tot afschaffing van nacht arbeid en opheffing van in den kost werken. Waarschijnlijk zal, naar de Bakkersbode mededeelt, binnen betrekkelijk korten tijd te Amsterdam een groote meeting worden geor ganiseerd, ter bespreking van bovengenoemde onderwerpen, waar mannen van verschillende richting 't woord zullen voeren. Uitnoodigingen daartoe zijn bereids geschied. Eenige weken geleden vertrok zekere A. ten W. van Wormerveer naar Amsterdam, zijne kinderen, zes in getal, waarvan het oudste 43 jaar, in onverzorgden en hulpbe hoevenden toestand achterlatende. Alles wat eenig waarde bezat, het weinigje beddegoed incluis, nam hij mede. De gemeente heeft zich voorloopig het lot der kinderen aange trokken, zoodat voor het noodigste wordt gezorgd. Naar gemeld wordt is tegen Ten W. proces-verbaal opgemaakt. (Tel.) Het departement Edam der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" herdacht gisteren op feestelijke wijze zijn 400-jarig bestaan. "Wat den toestand van den hoofdconducteur De Rooy betreft, kan worden medegedeeld dat de verwonding aan het hoofd genezen is, doch de pijnen in het lichaam nog dezelfde bij ven. De toestand van den conducteur WiPchut is goed vooruitgaande. UD.) Tusschen het station Breda en de halte Haagpoort hebben Maandagavond eenige kwaadwilligen een zwaren balk dwars over de rails van de Zuid-Nederlandschen Tram gelegd, en wel zoodanig, dat bij eene ontspo ring de locomotief of de rijtuigen in het water terecht zouden zijn gekomen. Gelukkig werd de balk tijdig door de politie ontdekt, zoodat een ernstig onheil werd voorkomen. De door de politie te Maastricht aange houden M. D., geboren te Aken, heeft be kend de dader te zijn van de verschillende diefstallen, welke in den laatsten tijd in de omstreken van Vaals werden gepleegd. 's-Grarenhage- De Koninginnen zijn gistermiddag te 5 uur van het Loo per staats spoor in de residentie teruggekeerd. Hare Majesteiten begaven zich onmiddellijk in een gesloten rijtuig naar het paleis. Op den weg derwaarts en vooral in de Rijnstraat bij het Staatsspoorstation was eene talrijke menigte bijeen. Overeenkomstig den wenscli van Hare Majesteiten waren de gewone autoriteiten niet ter verwelkoming aan het station aanwezig. Bij kon. besluit is Taco Mesdag, kunstschil der te 's-Gravenhage, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot Nederlandse!» regeeringscornmissares voor de afdeeling Schoone Kunsten van de in 4897 te Brussel te houden internationale tentoonstelling, teneinde de be langen der Nederlandse!» kunstenaars aldaar te behartigen. Johannes Brahms ligt te Karlsbad ziek. De Fransche sterrenkundige Tisserand, directeur van het observatorium te Parijs, is Maandag avond aldaar ovei leden in den ouderdom van 51 jaren. Hij was schrijver van verscheidene werken over de beweging der planeten en andere hemelli chamen, een «Traité do Mécanique Céleste," enz. Een Engelsch ingenieur, de beer Charles Crowden van Humber's Company beeft een middel ontdekt om te soideeren met hydrauli sche drukking een uitvinding die, naar de Pali Mall Gazette zegt, een omwenteling zal teweeg brengen in de metaalbewerking. De einden der buizen, die «an elkaar gesol deerd moeten worden, worden voorzien van spiraalvormige groeven door de kracht van het water wordt het metaal zoo in die groeven gewrongen, dat het onmogelijk op die plaats weer is los te maken. Vooraf wordt de laschplaat bevestigd met een cement, dat door den uit vinder «hydraulisch cement" wordt genoemd, en waarvan de samenstelling geheim gehouden wordt. Voor deze uitvinding is octrooi genomen in alle landen, waar octrooirecht bestaat. Een maat schappij, met een kapitaal van 400,000. p. st. zal de uitvinding explotteeren. De uitvinder beweert, dat door de toepassing van zijn stelsel in fabrieken een groote hoeveel heid arbeidskracht kan worden bespaard dat ruimte zal worden gewonnen, en dat de fabri cage in een fabriek van rijwielen met ongeveer 30 pCt. kan worden vermeerderd. En een der groote firma's heeft reeds berekend, dat de toe passing van bet procédé een jaarlijksche bespa ring zal opleveren van 56 000 pd. st. per jaar. Vooral voor de rijwielfabricage zal deze uit vinding van groot belang zijn. De uitvinder stelt zich niet alleen een om wenteling voor in de metaaünduslue, maar een die het geheele maatschappelijke leven zal om vatten Aan het station te Schaerbeek (Brussel) is Zaterdag een verzegelde goederenwagen openge broken en daaruit een kistje met 35,000 fr. en een baal kleedingstof gestolen. Ais pleger van dien diefstal werd een beruchte boef aangehou den. Hij beeft den diefstal bekend, maar hij weigat t te zeggen waar liet pestolene is. Een der Duitsche bladen vertelt, dat de te genwoordige keizerin van Duitschland zich peisoonlijk veelal met de keuken bemoeit en meestal da gerechten proeft. Dikwerf, als er iets zeer lekkers is gereedgemaakt, beveelt zij het nog eens te bereiden en de eerst gereed gemaakte spijzen brengt zij dan zelf per rijtuig naar een of ander ziekenhuis', om ei de lijdeis mee te verrassen. Door een grondverschuiving op den spoorweg tusschen Tenay en Rossillon zijn viei mensclien om het leven gekomen een baanwachter, wiens huis veipletterd werd, zijn twee zoons en nog een sein wachter. De schade is groot en het verkeer op den spoorweg is voor minstens een week gestiemd. Het is daar een druk punt van verkeer, want drie voorname spoorlijnen, die van Parijs naar Italië via Mont Cams, van Parijs naar Genève en van Maiseille naar Duitschland via Genève loopen er een eind weegs samen. 's-GRAVEA'HAGiE, 23 October. II. M. de Koningin is hedenvoormiddag te elf uur in het paleis kerkelijk aangenomen door den hofprediker dr.Yan der Flier, in tegen woordigheid van de Koningin-Regentes, de surintendante Van de Poll, de gouvernante miss Saxton Winter en twee ouderlingen. De keizer van Duitschland zal de Koningin bij gelegenheid Harer kerkelijke bevestiging een geschenk doen aanbieden door generaal Von Hahnke, adjudant-generaal, die daartoe aanstaanden Zondag hier komt. Batavia22 September. At jeli. Aan bet verslag omtrent de voornaamste ge- bemtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 6 t jm. 12 dezer, wordt door de Javasrhc Ct. het volgende ontleend Groot-AtjehDe toestand in de IV en VI Moekims bleet gunstig voortdurend keeren lieden in hunne kampongs terug en begeven zich weder aan den sawah-arbeid. Van het bivak te Loknga j uit werden deze streken aanhoudend door patrouil- I les bezochtbij enkele dezer tochten werden verdachte personen gevat, o. a. een panglima van T. Oemar, Petoeah Poetih, die in den nacht van 3 op 4 dezer in de kampong Loknga werd gearresteeid en daaibij zwaar gewond raakte, I tengevolge waan an hij in het hospitaal te Panta Perak overleed. Bij eene poging om T, Laboeh op te lichten, vielen twee volgelingen van T. Mas met hunne geweren in onze banden, welke daarop aan bet bestuur werden overgeleverd. Ook werd Ketjibiq Lampoe-ce opgevat, als j verdacht van nog met T. Oemar in verbinding te staan. T. Radja Machuiootl begaf zich tot T. Radja Hitam om voor zijne moeder Tjoet Ipoh, de zuster van T. Qemui, die zich onder politiek toezicht te Koraiadja bevindt, te kunnen zorgen. Hij berichtte, dat de benden van T. Oemar in Lepong, Lbong, Daja en Melaboeh bestaan, doch niet zeer sterk meer zijn. De IX Moekims werden eveneens door eeno patrouille bezocht, die nabij Biloel eenig vuur uit het gebergte kreeg. Zij vond de bevolking in hare kampongs en aan den sawah-arbeid. T. Neq Imam en T. Gie, Imam van Oleh Soesoeh, polsten het bestuur over den terugkeer van T. Gain, Imam van Lamkoenjit, en T Gs- dong, wier woningen, onlangs, tot straf hunner vij andige houdingen, werden verbrand. Ook vroegT. Nja Mohamad vergiffenis voor Hadji Meuthareum, maar met liet stellen van voorwaarden wenscht het bestuur nog eenigen tijd te wachten. Het voornaamste in de XXH Moekims voor-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3