A0. 1896. Woensdag 28 October. N°. 9162. Tweede Blad Vijftigste Jaargang. 'S Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. De Dames- en Kindermode. JK. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85, - 2.50. - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BVKEit.IT: BOTERSTKAAT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 27 October 1896. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,404,744.37 en bij de betaalmeesters- 2,802,905.10 Te zamen6,207,649.47 De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 29 dezer zal niet plaats hebben. Door den minister van financiën zijn de noodige voorschriften vastgesteld omtrent de, volgens de kieswet, door de ontvangers der directe belastingen aan de burgemeesters en aan Ged. Staten in te zenden opgaven. Onder anderen is bepaald, dat de inspec teurs zich moeten overtuigen, dat de werk zaamheden door de ontvangers tijdig aange vangen en met bekwamen spoed voortgezet worden en dat daaraan in alle opzichten de noodige zorg wordt besteed. Blijkt dit niet te geschieden en helpen de aansporingen van den inspecteur niet, dan moet daarvan on verwijld rechtstreeks aan den minister wor den kennis gegeven, casu quo met de noodige voorstellen ter voorkoming, dat de opgaven niet op tijd gereed zouden zijn. Bij de inzen ding der opgaven moeten deze, ook voor zoo veel de wanbetalingen en de ontheffingen be treft, tot den dag zijn bijgewerkt. Ten overvloede wordt door den minister er op gewezen, dat, volgens art. 114 der kies wet, de duplicaat-aanslagbiljetten, voor hare toepassing gevorderd, kosteloos worden ver strekt. Bij het voorlaatste lid van art. 2 der kies wet is bepaald, dat, indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, de grens tus- schen die gedeelten door de Koningin, Gedep. Staten gehoord, bepaald en, wanneer veran dering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, bepaald wordt. Ter voorbereiding hiervan zijn thans door den minister van binnenlandsche zaken de adviezen van Gedep. Staten der provinciën gevraagd. Het zal 11 November25 jaar geleden zijn, dat mr. C. Fock werd benoemd tot zijn tegenwoordig ambt van commissaris der Koningin n de provincie Zuid-Holland. Het Dagblad verneemt dat door alle burgemees ters van dit gewest en door de Staten van Zuid-Holland den jubilaris een blijvend aan denken aan dezen gewichtigen dag zal wor den aangeboden. De toestand-van den minister van staat, den heer Cremers, die thans niet meer te Davos, maar te Zurich vertoeft, is sedert de jongste berichten niet verergerd. Naar wij vernemen, heeft het comité tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland thans aan H. M. de Koningin-Regentes zijn adres in zake het onderzoek naar het vader schap verzonden, met bijvoeging van ver scheidene afzonderlijke adressen van adhaesie en tal van lijsten met duizenden handteeke- ningen. (AT. B. Ct.) Evenals ten vorigen jare zijn ook thans weer in tal van gemeenten de noodige voorbe reidingen getroffen tot het houden van mili taire cursussen. Die cursussen vinden in den regel plaats van 't laatst van October tot ongeveer half April, wekelijks gedurende ten hoogste 3 uren. Zg hebben ten doel de vrijwilligers voor het reservekader theoretisch voor een hoogeren graad te bekwamen tegen het tijdstip, waarop zij in het zomertijdperk van het volgende jaar voor hunne practische vorming eenigeu tijd onder de wapenen komen. Tot welke gunstige uitkomsten dat oplei dingssysteem leiden kan, mag uit het volgende blijken Bij het einde van den vorigen wintercur- sus, den ln Mei j.l., bedroeg de sterkte 1 vaandrig, 13 reserve-onderofficieren, 88 reserve-korporaals en 111 adspiranten-vaan- drigs. Na afloop der practische opleiding ge durende de zomervacantie was die sterkte geklommen tot 4 vaandrigs, 60 reserve onderofficieren, 137 reserve-korpoiaals en 73 adspiran ten-vaandrigs. Ook is hier en daar reeds een aanvang gemaakt met de practische oefening van hen, die tot het reservekader wenschen toe te treden. Gelijk toch bekend is, moet men, om tot eene verbintenis voor dat kader te kunnen worden toegelaten, in het bezit zijn van een getuigschrift model A, waaruit blijkt, dat men voldoende bedreven is in de be handeling van het geweer. Dit laatste wordt, om teleurstelling te voorkomen, bijzonder onder de aandacht ge bracht voor jongelieden, die in Januari 1897 voor de militie moeten worden ingeschreven, onder mededeeling dat aan den dienst bij het reservekader slechts dan het recht op vrijstelling van militiedienst kan worden ontleend, wanueer de verbintenis voor dat kader is gesloten voor den ln Januari van het jaar, waarin de belanghebbende voor de militie wordt ingeschreven. Mochten in eenige gemeente, waar geen vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden gehouden, 5 of meer jongelieden, tussehen 16 en 24 aar, aanwezig zijn, die alsnog zouden wenschen in de behandeling van het geweer te worden geoefend met het doel, hef bovenbedoeld getuigschrift A te ver werven, dan kunnen zij in de gelegenheid worden gesteld het noodige onderricht te ontvangen, indien zij hun verlangen schrifte lijk ter kennis brengen van den hoofdofficier voor het reservekader te Leiden, Vischmarkt no. 5. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen door de staatsspoor alle werklieden van aannemers of onderaannemers van door haar aan te besteden werken tegen ongelukken worden verzekerd. Zaterdagmiddag vervoegde zich ten paleize een man om H. M. de Koningin te spreken. Het personeel, dat weigerde den man toe te laten, leverde hem aan een politie-agent over. Hg is heden naar zijn familie te Zaandam opgezonden. D Amsterdam alleen heeft bijna lys millioen aan de bedrijfsbelasting opgebracht, Rotterdam f 608,000, 's Gravenhage f 523,000 en Utrecht f 136,000. Te 's-Gravenhage is Zondagavond in de Ghasséstraat de heer v. d. F.., onderwijzer aldaar, bij ongeluk van het balkon van de stoomtram gevallen. De tram ging over hem heen en verbrijzelde arm en been. Nadat hem bij een in de nabijheid wonend geneesheer de eerste hulp was verleend, werd hij naar het gesticht sBronovo" overgebracht, alwaar hij gisternacht aan de gevolgen is overleden. Zondagmiddag, toen de loodsen van het Engelsehe stoomschip Marlijn naar IJmuiden terugkeerden, is de loodsvlet omgeslagen en zijn de loodsleerüngen G, Gomes en J. Dienst verdronken. Door den loodskotter en het stoomschip werden de leerlingen Kuyper en Kooiman gered. Men schrijft uit Utrecht aan de Limb. Koerier s De vergadering der katholieke Kamerclub, die hier Dinsdag ten huiza van den heer Okhuizen plaats vond, moet zich door volkomen eensgezindheid gekenmerkt hebben. Tegen woordig waren de heeren Kolkman, Borret, dr. Schaepman. Dobbelman, De Ras, Bahl- mann, Mgr. Everts, Truyen, Van der Kun, Lambrechts, De Ram, Michiels van Verduynen, Van Basten Batenburg, Loeff, Van Vlijmen, Travaglino, Mutsaers, Vermeulen, Van den Berch van Heemstede en Van Berckel. Ook dr. Nolens was aanwezig, alzoo in 't geheel 21 leden. Het ontworpen program werd in hoofdzaak onveranderd goedgekeurd, doch om gewichtige redenen werd voorloopig tot stipte geheimhouding besloten." In verband met deze voorgeschreven ge heimhouding, is het daarboven medegedeelde merkwaardig. Residentiebode Dezer dagen overleed te 's-Gravenpolder een weduwnaar, in den ouderdom van 87 jaar. Deze man leidde naar men ons meldt een zeer armoedig leven, en moest van een gering inkomen, de huurpenningen van een klein hofsteedje, leven, zoo hij zeide. Lamplicht stak hij nooit op en vuur, tot verwarming, was bij hem overbodige weelde. Sedert eenigen tijd liet zgne dienstbode hem alleen, daar zij de ontbering met den ouden man niet langer wilde deelen. Zijne kinderen, die het zeer sober hebben, kwamen wel eens hun nood klagen, maar hij gaf altijd een antwoord, dat hg zelf nauwelijks in het noodigste voor zijn onderhoud kon voorzien. Bij het overlijden van den zonderling kwam men tot de blijde ontdekking, dat de hoogst zuinige papa drie kinderen ieder de som van f20,000 nalaat, behalve het hofsteedje. De overleden man was uitermate vroom en ging des Zondags driemaal ter kerk bij de uit- gelezene orthodoxen op de Palmboom. {Midi. Ot.) Almelo. De alhier op te richten werk- liedenkiesvereeniging heeft ten doel lo. die arbeiders, welke vallen in de ter men der nieuwe kieswet, zooveel mogelijk voor te lichten omtrent de wijze, waarop zij het kiesrecht definitief zullen kunnen beko men, en aan te sporen van dat recht een doelmatig gebruik te maken; 2o. onafhankelijk van de burgerlijke poli tieke partgen bij de verkiezing in Juni 1897 voor de 2e Kamer de keuze te bevorderen van een zelfstandigen arbeiderscandidaat, die zich ten doel stelt als volksvertegenwoordi ger in het eerste parlementaire tijdvak al het mogelijke te doen voor de totstandkoming der volgende hervormingen: a. grondwetsherziening tot verkrijging van algemeen stemrecht; l. arbeiderspensionneering van staatswege; c. minimum-loon en maximum-arbeidsduur n de bestekken van alle openbare werken d. grondige herziening van het pachtcon- tract ten gunste der landgebruikers; e. werkverschaffing van gemeentewege door heide-ontginning enz.; 3o. bij gemeenteraadsverkiezingen met eigen candidaten op te treden. Practische handleiding b(| het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIDA YEKHOOP. UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam. IKHOCD van Bfo. S5 (4e jaarg.) Afdeeimg Kinderklecilmg. 9 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Jurk van crème cheviotte voor meisjes van 23 jaar. G G J R A1T. Reservekader.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5