Letteren, Kunst en Wetenschap. fi.s., zooals was bepaald bi eerstgenoemd raadsbesluit. Het voorstel van burgemeester en wethou ders tot aankoop van grond, gelegen aan de Emma- en Overschieschestraat, in eigendom toebehcorende aan C. Groenewegen en L. Huizcr, tegen den prijs van f3G6, gaf geen aanleiding tot discussie en werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan M. Kramer werd op dezelfde voor waarden voor den tijd van 4 November tot, 4 Augustus a.s, op Woensdag en Vrijdag van iedere week, des avonds van 4'/9Cv3 uur een lokaal in de ie openbare kosteiooze school, in gebruik afgestaan tot het geven van teekenlessen onder bepaling dat hij voor het verzetten van de lesuren op een anderen avond dan de hierboven genoemde, de toe- stemming van burgemeester en wethouders behoeft. Overeenkomstig het advies der commissie voor de plaatselijke belastingen werd ont heffing verleend op hun aanslag in de in komstenbelasting, en wel aan: J. Boutnan, C. H, 'Vlek, A. Bos, W. van der Most Cz., J. Tilbourg, D. Schippers, A. de Vogel Lz., wed. W. J. Melchers, F. II. J. Sas, G. H. Steens, L. Kok, P. C. Bijloo, L. van der Spui en L. Vervoort. Aan de orde kwam flans de behandeling der verzoeken om ontheffing op dien aanslag vanK. Maltha Jz., Ma. .fa. Frederiks, C. van der Most, H. Collignon, P. den Brinker, Jac. van Rhijn, 'L. M. Luitwieler, M. J. A. Knoop, J. N. Paardekamp, W. A. Hoek, J. Hassing, J. van Es, J. T. Bertels, J. Karreman, W. J. J. Schuppers, ,P, van Vliet en B. Dulfer. Het advies der commitsie voor de plaatse lijke belastingen was al deze verzoeken af te wijzen. De heer Prins verzocht daarom ter bespreking van een dier verzoekschriften eene besloten vergadering, waartoe de voor zitter zich bereid verklaarde na afhandeling der agenda. Aan H. H. Jansen werd vervolgens, over eenkomstig art. 245 der gemeentewet, ont heffing verleend opzijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 4896/7, wegens het verlaten der ge meente, en wel over 7/12 ten bedrage van f 6.47'/s. Hierna ging de vergadering voor eenige oogenblikken over in eene zitting met geslo ten deuren, na welker heropening de voor zitter meededeelde, dat besloten was het ver zoekschrift van P. van Vliet aan te houden tot de volgende vergadering. Omtrent de verzoekschriften der overige reclamanten werd overeenkomstig de voor stellen der commissie bij acclamatie besloten. Niets verder aan de orde zjjnde, sloot de voorzitter de vergadering. Volgens bekendmaking van de Vereeniging van Graanhandelaren alhier zal de rogge en de gerst voortaan niet meer met de maat, zooals tot dusver gebruikelijk was, maar evenals de maïs rnet de schaal afgeleverd worden. Een aandoenlijk schouwspel leverde 1.1. Zondag het diaconiehuis op, toen de binnen- regent, de heer J. H. Joostema, van z\jne verpleegden afscheid nam; en dat ook het bestuur ten hoogste met zijn beleid was in genomen, getuige de volgende brief, dien hij van de regenten en regentessen mocht ontvangen Hooggeachte heer Joostema! Bij het nederleggen van uwe betrekking als binnen-regent van ons gesticht, gevoelen wij behoefte, u onzen innigen dank te betui gen voor de voorbeeldige toewijding waar mede u en w\jlen uwe onvergetelijke echt- genoote gedurende een tijdvak van 15 jaren de belangen van het diaconiehuis hebben behartigd. Door die toewijding en door uw zuinig beheer heeft het diaconiehuis zich den steun, de liefde en de sympathie heroverd. Speet het ons, dat gij aan onzen aandiang na het overlijden van uwe beste biave vrouw, om uwe betrekking te blijven bekleeden, geen gevolg kondet geven, wij eerbiedigen, hoewel met leedwezen, de redenen die u tot dat besluit brachten. Met gepaste zelfvoldoening rnoogt gij op de jaren die gij in ons midden dooi bracht, blij ven terugzien. Vele verpleegden, die anders voor de maatschappij zouden zijn verloren gegaan, zijn door uw beider grooten zedelij- lijken invloed, niet alleen behouden gebleven, maar huisvaders en huismoeders geworden waarop wij met trots mogen wijzen. Is de betrekking van regent en regentes, vaak eene zeer bezwarende, de wederkeerige samenwerking maakte die tot eene hoogst aangename. Niettegenstaande het gioot getal verpleegden, dat dikwijls tot in de 50 klom, geleek ons gesticht éen groot gezin, waariu liefde, vreugde en eendracht heerscliten, dat in u een echten vader en in uwe vrouw een liefderijke moeder, eerde. Gijiieden blc"0 hunne vraagbaak en vei trouwden, ook nadat zij a! lang het gesticht hadden verlaten- Wees dan ook verzekerd dat uw beider beeltenissen niet alleen eene eereplaats in onze regentenkamer innemen, maar ook in ■dankbare herinnering in onze harten zullen bljjven voortleven. Geef ons wederkeerig een plaatsje in het uwe. Regenten en regentessen van het Diaconiehuis der Nederd. Uerv. Qem. te Schiedam. (Volgen de namen.) Schiedam, 31 October 1896. De kapt. der infanterie O -I. leger C. Smith wordt van 46 December tot 4 Maart gede tacheerd bij de normaal-schietschool te 's-Gra- venhage. De huisschilder J. D. A. Mulder alhier is Zondagmiddag te 4 uur, in kennelïjken staat langs den tramweg aan den Rotterdamschen dijk loopervde, in een landsloot nabij den wissel geraakt. Een viertal jongens, die het ongeval op een afstand zagen, snelden hem ter hulp en brachten hem bijna levenloos op het droge. Met de juist aankomende tram werd Mulder naar Schiedam vervoerd, waar in het wachthuisje door den politie-agent Van den Berg nog getracht werd de levens geesten op te wekken, doch tevergeefs. Dr. Endtz, wiens hulp was ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Door een rechercheur te Rotterdam werd Zondagavond op de Hoogstraat aldaar aange houden de 17-jarige A. J. Hagendoorn, die uit het R.-k. weeshuis alhier was weggeioopen. Naar hier overgebracht, werd hij door de politie naar het weeshuis teruggebracht, Gistermorgen werd op de veemarkt te Rotterdam door de politie dwalende aange troffen de 7-jarige H. van Heijningen, die van hier met een veedrijver was meegeloopen, doch door dezen uit het oog was verloren. Het knaapje is door de politie naar hier terug gebracht. Door den heer A. Meijer worden met de heeren Le Gras Sc Haspels onderhandelingen gevoerd over eene fooneelvoorstelling, in het laatst dezer maand in nMusis Sacrum" te geven. Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de voorstellingen in circus Renz te Amsterdam. Volgens de recensies der voornaamste bladen hier te lande en ook naar de getuigenis van een onzer, die, met vele andere stadgenooten, j.l. Zaterdag de voorstelling bijwoonde, welke buitengewoon druk bezocht werd, zoo dat het ruime gebouw overvol was is de opvoering van dien aard, dat zij een bezoek overwaard is, weshalve wij onze lezers op wekken zich derwaarts te begeven. Een extra trein waarborgt een behoorlijke thuisreis. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeenge roepen tegen Dinsdag 10 November a.s., des voorrniddags halftwaalf. He', vroege uur, waarop 40 November de vergadering tot hervatting der werkzaam heden van de Tweede Kamer bepaald is, vindt zijn giond in liet voornemen om dien dag, onmiddellijk naafloop deropenbaie ver gadering, in de afdeelirigeu het onderzoek der financieels wetten aan te vangen. Uit Rotterdam wordt aan het HU. gemeld dat ook de beer A. Plate te kennen heeft gegeven, bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer voor een can- didatuur in aanmeiking te willen komen. Op uitnoodiging van het internationaal vredebureau te Bern heeft bet hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlanaschen vrede bond aan de van dat congres uitgegane «Roepstem tot de volken" publiciteit gegeven. Herinnerd wordt daarin o. a. dat in meer dan honderd vijftig gevallen de staten scheids rechterlijke uitspraak hebben ingeroepen om arm hunne geschillen langs vreedzamen weg een einde te maken. Thans nog ééne poging gewaagd op het menschelïjk gevoel zegt de Roepstem en de oorlog zal zijn laatste woord gesproken hebben, terwijl liet beioep op de kracht der wapenen zal worden verbannen naar de categorie der oude gebiuiken, welke men zich zou schamen thans nog te volgen. Het congres heeft zijne afkeuring uitge sproken over het beroep op het geweld in de betrekkingen tusschen de volken onder ling, welke ook het voorwendsel hiertoe mocht zijn, en het heeft zich o. m. den tolk gemaakt van den afschuw, welken de moorden in Turkije inboezemen, door tot de Europeesche mogendheden de dringende bede te richten zonder verwijl de uoodige maat regelen te nemen om hieraan een einde te maken. De Roepstem doet ten slotte een beroep op den steun voor de vredevereenigingen, van allen, die de onvermijdelijke noodzakelijk heid inzien om eindelijk de rechtvaardigheid en het recht tusschen de volken te doen zegevieren. Volgens telegram uit Londen, van Lloyds, wordt het ss. Koningin Wilhehnina. van Batavia naar Amsterdam, te Port-Saïd opge houden door het breken der drijfstang en zal het vermoedelijk Dinsdag de reis voort zetten. Een Reuter-telegram uit Port-Saïd meldt dat de brievenmalen, die de Koningin Wil- helmina aan boord had, worden overgebracht door het stoomschip Ava van de Messageries Maritimes, van Mauritius naar Marseille bestemd. De Koningin WWielmina beeft heden de reis van Port-Saïd naar Amsterdam voort gezet. Het vuurschip Maas is na volbrachte repa ratie Zondag 4 Nov, weder op het station gebracht. De mazelen nemen te Vlaardingen een ernstig karakter aan. Wei zijn in de afgeloopen week slechts 71 nieuwe gevallen geconsta teerd, wat in vergelijking met vroeger weinig is, maar hiervan hadden 42 gevallen een doodelijken afloop. Het geheele aantal aan giften bedraagt nu 839. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de «Confederatie" Ned.Vereeniging tot bevordering van Melkproducten te Delfts haven, is het dividend voor het jaar 4895/96 vastgesteld op 13 pCt. of f 65 per aandeel. De inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in Zuid-Holland bezocht Zaterdag de gemeente Monster, naar aaleiding van aldaar voorgekomen gevallen van febris typhoïdea. De onlangs gemelde spookhistorie te Maas dam is gebleken niets met spoken gemeen te hebben, wat velen zal hebben teleurgesteld. Niet alleen toch maakte het «Spookhuis" de nieuwsgierigheid der dorpsbewoners gaande, maar ook de belangstelling \an een drietal spiritisten, de heeren S. uit Amsterdam, was opgewekt. Op een door dezen gehouden séance op de plaats des arichriks Heeft echter geen enkele booze of goede geest zich aangemeld. Voor een tweede séance, waarbij ook dames zouden assisteeren, was later geen gelegen heid, omdat het geval te spoedig is gebracht, binnen de grenzen van liet bevattingsvermo gen der Maasdammers. Jan en alleman was er n.I. reeds geweest om te nachten eenige helderheid in het geval te biengen, doch steeds teveigeefs de .-ciia- duwen bleven zich steeds op de mui en ver- toonen. Nu was het een kip die zich op den wand afteekende, dan de kop van een ander dier, een vinger etc. Opmerkelijk was liet echter dat de spoken ook hier te veel licht schuwden. Bij het licht eener lamp lieten zij hun spel. Maarzoo gauw- had dit plaats gemaakt voor het schijnsel van een lantaarn, of de vertooning begon. Een scherpzinnig dorpsbewoner beeft de zaak nu tot een oplossing gebracht. Hij heeft aangetoond dat de schaduwen zijn teweeg gebracht door. muggen, vlagen, spinnen enz., die zich in de lantaarn bevonden. Waar schijnlijk heeft de/.e vergrootglazen gehad en de rest za! wel aangevuld zijn door de over prikkelde fantasie der aanwezigen. Daaronder bevonden zich echter wetenschappelijk ont wikkelde memchen en niet alleen eenvoudige landlieden De tooveiij heeft dus ook voor de eersten hare bekoring niet verloren. (if. It, Ct.) Te IJmuiden is Zondag binnengekomen het Engelsche stoomsehip Glen Dechart komende van Kötka. Dit schip heeft verleden Vrijdag een zwaren storm doorgestaan, waardoor het schip water in de machinekamer kreeg, een groot gedeelte van den deklast verloren ging,' twee booten over boord sloegen en verschil lende dekschade werd beioopen. Van de equi page werden door een zware zee twee ma trozen over boord geslagen die verdronken, terwijl een derde matroos werd doodgedrukt en van een vierde een been werd gebroken. s-Gravenhnge. Miss Saxton Winter, de afgetreden Engehche gouvernante van H. M. de Koningin, verliet gisteravond per staats spoor 5.22 de residentie, teneinde naar haar vaderland terug te keeren. Aan het station waren eenige dames en heeren der hofhouding aanwezig om afscheid te nemen. De verkiezing van een lid der Eerste Kamer zal aan de orde gesteld worden in de tweede vergadering der Zuidhollandsche Staten, welke men voornemens is 17 November te houden. De afd. Rotterdam der Maatschappij t. b. d. Toonkunst zal Vrijdag 6 dazer uitvoeren »Die Sdioplung", oratorium van Haydn, De solo-par- tijen zullen worden vervuld door toej. Emma Hüler, sopraan, en de heeren W, Cronbergen, tenor, en Anton Sistermaus, bas. Zondag is te Delft overleden, in den ouderdom van 84 jaar, da heer 5. C. Boers, de nestor der Noriei Inndsche toonkunstenaars en sedert 12 Juli 1853 directeur van Stads Muziekschool al daar. Gedurende zijne kunstenaarsloopbaan zijn door hen gecomponeerd: Psalm 128 oor solo, koor en orkest, Grabgesang voor mannenkoor! Hymne aan de H. Cecilia, r.Radbout", en ver schillende ouvertures, o. a. de Ouvei ture Wilhel- mus-lied. In 1884 werd deze bekwame muziekgeleerde, wegens zijne Nederlandsche uitgaaf va sNau- inann's Geschiedenis der Muziek" benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde. Zondagmorgen is plotseling, tengevolge van een bloedspuwing, ovei leden de heer Fr. D, 0.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3