Gemengde Berichten. De kiesvereernging sNederland en Oranje" heeft in hare gv .eren gehouden vergadering besloten geen candidaal te stellen voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Ook de Christelijk Historische kiesvereeni- ging »Eendracht", heeft besloten geen can- didaat voor den gemeenteraad tc stellen. De beer mr. Lodder heeft zich bereid verklaard, in het Volkshuis" een cursus in de eerste beginselen der staatsinrich ting te geven. De cursus zal aanvangen 15 Dec. e. k. Dag en uur der lessen zullen door hem na overleg met de deelnemers worden bepaald. De deelnemer betaalt voor elke les 5 ets.; de opbrengst zal strekken ter tegemoetkoming in de kosten van huur, licht en vuur. Men melde zich aan bij den concierge Lange Haven 55. Nu tal van nieuwe kiezers invloed zullen gaan oefenen op het bestuur van stad gpwest en land, heeft zulk een cursus dub bele waarde. Wij wekken allen op van de bereidwillig aangeboden gelegenheid een goed gebruik te maken. De Koningin-Regentes heeft te Pugny les Corbiéres ontvangen den divisie-generaal Robillard, die Hare Majesteiten namens den president der Fransche republiek kwam be groeten. (JV. R. Ct.) De kosten van de expeditie naar Lombok hebben f2,650,917 bedragen, waartegenover een totaal cijfer van f 1,406,000 aan buitge maakte gelden en oorlogsschatting. De pre- ciosa zijn nog niet te gelde gemaakt; er wordt neg een aantal waarschijnlijk zeer kost bare voorwerpen uit Indië verwacht. De ruwe schatting van liet geheel is onlangs reeds tot 11,700,000 teruggebracht. Het Nationaal Arbeids-Secretariaal heeft besloten een landelijke beweging op touw te zetten, en, zoo mogelijk, in alle plaatsen des lands op een datum tegelijkertijd meetings te beleggen om te protesteeren tegen de aanranding van het vereenigïngsrecht, waar aan de arbeiders den taatsten tijd blootstaan. Men deelt aan de N. B. Ct. mede: Enkele bekende mannen op landbouwge bied hebben het voornemen eenige mede voorstanders van den landbouw tot eene bij eenkomst uit te noodigen, om tot overeenstem ming te geraken, omtrent de gedragslijn, bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer te volgen. Met uitnemend gevolg is te Rotterdam te water gelaten van de werf der maatschappij sFeijenoord" H. M. pantserdekschip Friesland. Door mej. Croll werden de laatste beletse len weggenomen, en bet schip werd vervol gens gedoopt. Daarna gleed het, onder dui zenden juichkreten, in de Maas, in de richting •van de Oude Plantage. Bij de tewaterlating was do minister van marine vertegenwoordigd door den schout-bij nacht Stokhuizen. Mede waren aanwezig de directeur van rijksscheepsbouw, deheerLoder, de inspecteur van ryksstoomvaartdienst, de heer Beucker Andreae, en directie en com missarissen der maatschappij. Op de Maas lagen verschillende marine schepen. Te 's-Gravenhage is opgericht een sNederl. Vereeniging voor evenredige vertegenwoordi ging". Volgens art. 1 van de statuten der nieuwe vereeniging zal zij zich ten doei stellen »het beginsel der evenredige vertegenwoordiging in een voor Nederland geschikten vorm ingang te doen vinden bij liet Nederlandsche volk en bij de wetgevende macht". Het voorloopig comité bestaat uit de hee- renmr. J. A. van Gilse, Rotterdam, voor zitter C. E. van Koetsveld, Goes, secretaris prof. dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, Amster dam M. de Jonge Jz., Goes H. W. Kloppers, Vlissingen mr. J. J. Tilanus, TielJ. H. ds Wael Malefijt, WestbroekW. E. P. Bertram, Assen B. J. Gerrrtson, Rotterdammr. S. J. L, van Aalten, Rotterdam prof. mr. T. de Louter, Utrechtmr. R. Macalester Loup mr. A. KenJijk, mr. J. D. Veegens, mr. C. J. H. Heydenrijck, dr. J. Menno Huizinga, allen 's-Gravenhage mr. W. Heineken en mr. M. W. F. Treub, Amsterdam, en J. H. ter Veer, Groningen. Eerbied voordejeugd. Maan dagavond is te Amsterdam eene openbare bijeenkomst gehouden ter ontwikkeling van denkbeelden tot bestrijding van onzedelijkheid. Eene zaak, zegt het Handelsblad, die onge twijfeld in hooge mate de belangstelling verdient van alle volwassen mannen en vrou wen van ervaring. Niet echter van jonge meisjes en nog minder van meisjes van veer tien en vijftien jaar, die nog tot de kinderen moeten worden gerekend. Stuitend en erger lijk kwam het den redacteur-verslaggever van hel HM. voor op de eerste stoelenrijen tal van jonge meisjes te zien, waarvan velen nog kinderen waren, luisterend naar allerlei mededeelingen over de schandelijkste daden van ontucht en verlaging. Onverantwoordelijk in den strengsten zin acht het blad de handelwijze der ouders die Maandagavond hun dochters naar de bijeen komst lieten gaan terwijl ze haar thuis toch waarschijnlijk geen Zola en ergers in handen geven. En nog strenger behoort men h.i. teoor- deelen over de besturen der verschillende christelijke vrouvvenvereenigingen die de bijeenkomst hadden belegd en aan die jonge meisjes en kinderen den toegang niet hebben geweigerd. "Weten die vrouwenvereenigingen, die de ontucht bestrijden, niet dat er ook eene on tucht van geest en verbeelding bestaat En dat het zeer misdadig is den geest van kinderen te bezoedelen met wat daarirMkuil en walglijk is? Woensdagavond werd in sPlancius" te Amsterdam een openbare vergadering ge houden, uitgaande van het ïComité ter be strijding van het militarisme." Ds. Biililer sprak er over sLiefde en Oorlog". Aan de hand van verschillende schrijvers toonde spreker aan, dat de staat is een onzedelijk, zelfzuchtig monster. Vervolgens deed spreker de vraagWie is God God was, volgens hem, de heilige liefdedrang, in eiken mensch aanwezig, en hij vei klaarde zichzelf, staande op den bodem van zijn geloof, boven den staat. Wanneer dus iemand uit zuivere liefde zich verzette tegen instellingen van den staat, dit product van zelfzucht, was hij volkomen ge rechtigd daartoe. Uit dergelijke hoogere roeping had volgens spreker ook Van der Veer zich verzet tegen de schutterij wet, een onderdeel van het mi litarisme, het beste bewijs voor het onzede lijke van den staat, volgens spreker. Ook de onwillige schutter uit Middelburg, v. d. V., voerde er het woord. Hij prees het dienstweigeren door dienstplichtigen aan, waardoor de oorlog' onmogelijk zou worden. Zooals reeds gemeld is, zijn Ambrosius Visser van Schiermonnikoog, eerste stuurman van de Friesland, en drie andere mannen van denzeifden bodem, Murk Brouwer van Nes op Ameland, Hermanus Drieboer van Pekela en de Duitscher Robert Buren, in de golven omgekomen bij hunne edele pogingen om de schipbreukelingen van de Magda, die later door de reddingboot behouden aan wal gebracht zijn, te redden. De oude vader van Ambrosius Visser, die reeds twintig menschenlevens mee hielp red den, verklaarde onder al zijn smart: j>Men schenlevens te redden is aantrekkelijk." Ambrosius laat een vrouw na met twee kinderen, waarvan de oudste 3 jaar en de jongste pasgeboren is. Op Schiermonnikoog heeft zich nu eene commissie gevormd, met den burgemeester, den heer A. Bruins Slot aan het hoofd, om een beroep te doen op de algemeene lief dadigheid. Omdat deze commissie nog onbe kend is met de nagelaten betrekkingen der 3 andere verongelukten, heeft zij zich voor genomen de in te komen gelden naar even redigheid der behoeften onder de achterge blevenen van alle vier verongelukten te ver- deelen. Ongetwijfeld zullen velen bereid zijn de pogingen der commissie om het leed der achtergebleven betrekkingen te lenigen, door hunne bijdragen te steunen. Ook te Leeuwarden is thans van gemeen tewege het muntgasmeter-stelstel ingevoerd. Bewoners van woningen van ten hoogste f3 huur per week kunnen gas verkrijgen voor 7 cent per stère. Een muntgasmeter met buizengeieiding, een lamp en een wand- arm met toebehooren, alsmede een gaskom foor met slang, worden kosteloos verstrekt en aangebracht. Ten bewjjze, hoever zich tegenwoordig de oplichting wel uitstrekt, kan het volgende staaltje dienen. Door regenten van het burgerweeshuis te Alkmaar werden bij advertentie, in verschil lende nieuwsbladen geplaatst, gevraagd een weesvader en -moeder, op een jaarwedde van f 550. Belanghebbenden moesten hunne solli citatiestukken inzenden voor 9 November. Wat doet nu een te Groningen gevestigd informatiebureau? Het plaatst in het nieuws blad Het Noorden eene annonce, waarin wordt vermeld, dat in een burgerweeshuis gevraagd worden een weesvader en -moeder, op een jaarwedde van f 550. Inlichtingen zjjn persoonlijk te verkrijgen aan het informatie bureau. Iemand uit de omstreken van Groningen, die annonce lezende, ging persoonlijk inlich tingen vragen en toen werd hem te kennen gegeven, dat hjj zich maar tot het hoofd der school uit zijn dorp moest wenden, opdat deze een sollicitatiebrief voor hem zou schrijven aan den hem toen bij name genoemden regent. De kosten dezer inlichtingen waren slechts fl. In de Donderdag te Winschoten gehouden verificatie-vergadering in zake het faillisse ment van mr. D. M. Hoen, kassier te Hooge- zand, is een accoord aangeboden van 45 pet., waarover in eene over drie weken te houden vergadering zal worden beslist. De firma Gebroeders Palthe, te Almelo, heeft met 1 November voor haar talrijk personeel een uitttekend ingericht badhuis 'jn twee ruime, luchtige en goed verwarmde schoollokalen geopend, in welke laatste een zesiig'al jongens en meisjes van 1216 jaar in staat worden gesteld om, terwijl zij de fabriek bezoeken, het lager onderwijs bij te houden en aan te vullen en tevens de nuttige handws. ken te leeren. Woensdagochtend is er in het kantoor van den heèr Swenker te Utrecht inbraak ge pleegd. Daar de eigenaar ruiten had hooren breken, ging hij, voor alle zekerheid, om 6 uur met de knechts mede naar het kantoor en vond toen alle kenteekenen van inbraak. De dief beeft getracht door de deur van het achterkantoor naar binnen te komen, doch toen dit niet gelukte, heeft hij een ladder tegen een venster gezet, een ruit verbrijzeld en is zoo naar binnen geklauterd. Nu probeerde hij het voorkantoor te bereiken, doch ook hierin slaagde hij eerst niet, omdat de deuren er van met een ijzeren pin gesloten waren. Toen ging hij de gang in en heeft, door het forceeren van de gangdeur, het voorkantoor bereikt. Alle laden van de schrijftafels waren opengebroken, doch daar de heer Swenker des nachts rooit geld op zjjn kantoor Iaat, heeft hij niets weten buit te maken dan een portefeuille met post- en plakzegels. Het gelukte hem niet de brandkast te openen. J uist stond men over het geval te praten, toen op eens op handen en voeten uit een hoek van het achterkantoor, waar hij zich verscholen had, een man kwam kruipen, die de gang in sloop, en de straat opwipte. Hij werd door de knechts achtervolgd en op het Stationsplein gegrepen en aan de inmiddels geroepen politie overgeleverd. De portefeuille met postzegels had hij op het Stationsplein weggeworpen, terwijl ook in zijn bezit gevon den is de eenige sleutel van een der laden van een schrijftafel, die ontbrak. Tevens zijn een fraaie collectie inbrekerswerktuigen ge vonden. Naar men verneemt moot men een goede vangst gedaan hebben het is een berucht persoon, die reeds verscheidene inbraken op zijn kerfstok heeft. Woensdagavond ten zeven uur twaalf minuten werd te Zutpheri, bij een in de laatste maanden ongewoon helderen sterren hemel, een sterk lichtgevende meteoor van aanzienlijke grootte gezien. Zichtbaar wordende, ter hoogte van pl. na. 60 graden, op omstreeks gelijken afstand der Poolster en van Cassiopea, schoot dit lucht verschijnsel in vliegende vaart in de richting van het sterrenbeeld de Draak, naar den Westelijken horizon, een lange roode vurige streep achter zich latende, om op omstreeks vijftien graden boven den horizon, in ontel bare blauwe en roode vuurbollen, uit elkan der te spatten. (2. Ct.) Men schrijft uit Maastricht van 5 Novem ber aan de N. B. Ct. Het getal '.takers, die zich tot hervatting van het werk bg' de firma Regout hebben aangemeld, is tot 69 gestegen. Van dezen zijn hede.i 11 tot het werk toegelaten en successievelijk zullen er nog meer worden aangenomen, totdat de opengevallen plaatsen zullen aangevuld zijn. Men denkt, dat hier mede 14 dagen zullen voorbijgaan. Een te Luik overleden rentenier, Charles Fabry, heeft 750.000 francs aan gemeentelijke instellingen van liefdadighei d aldaar vermaakt. Ter gelegenheid van de internationale ten toonstelling te Brussel in 1897 worden niet minder dan 458 prijsvragen uitgeschreven met prijznn van tot 3500 francs; te zamen zijn 300,000 francs uitgeloofd. Van alter lei wordt er gevraagd: uitvindingen ter verbetering van een of ander technisch pro cédé, oplossingen van moeilijkheden op een of ander gebied, ook kunstvoorwerpen of de be handeling van een of ander vraagstuk. Letter lijk op elk gebied zijn vragen gedaan. "Werner en Grosse zijn geconfronteerd. De beide jeugdige misdadigers hebben thans volledig bekend en hun aandeel in den moord op den Berlijnschen advocaat Levy en den aanslag op zijn vrouw aangewezen. Afspraak was, dat Wer ner den advocaat, Grosse diens echtgenoote ver moorden zou, maar door een toeval hadden de echtelieden van plaats verwisseld en Werner, die wist, dat advocaat Levy naar den muur gericht sliep, stond onverwacht voor de vrouw. Grosse, die 't abuis ontdekte, liep naar de plaats waar mevrouw L. sliep en zoo stonden beiden voor de oude dame, toen zij ontwaakte. Zij bekennen nu, dat ze geen medeplichtigen hebben gehad, maar hebben afgesproken dit te beweren omdat de justitie daardoor moeilijker zou slagen in het opsporen van de waarheid. Het is ongeveer 84 jaren geleden, dat Napo leon's leger den beroemden overtocht der Bere zina volbracht. Tusschen de dorpjes Stoedenka

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2