1 A0. 1896. Zondag 8 en Maandag 9 November N°. 9171 Tweede Blad Feu 11 e t o n. Jessie's Voogd. Vijftig st© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: CDË. Bnitoii iandscheBericli ten. GOUIIANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Uijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. it 11 El A J BOTBR8TH.I Tf 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj 1.10 Iedere gewone regel méér- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I T S C H 1 A Ji 1). De vrijzinnige volkspartij zal in den rijks dag de regeering interpelleeren over de duels en het veelvuldig verleenen van gratie aan de duellanten, en voorstellen dat bij alle veroordeelingen wegens duel ook het recht om openbare ambten te bekleeden verbeurd wordt» Ook wordt een interpellatie aangekondigd over de zaak-Brüsewitz, den luitenant die een burger doodstak, omdat deze geen excuus had gemaakt voor het stooten tegen des luitenants stoel. De Bondsraad heeft het wetsontwerp aan genomen, waarbij de subsidie der Norddeut- sche Lloyd voor 15 jaar met 1.5 miilioen mark jaariijks wordt verhoogd: daarvoor moet de maatschappij een veertiendaagsche stoomvaartverbinding met China inrichten, met een snelheid van 13 knoopen. Wetsontwerpen tot vaststelling der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1897/98 en tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van leger, vloot en spoorwegen werden naar de betrokken commissiën verwezen. Ten aanzien van de beraadslagingen in den (Bondsraad over de herziening der militaire strafvordering weet de National Zeitung mede •te deelen dat niet alle regeeringen de wen- schelijkheid inzien der instelling van een Hoog Militair Gerechtshof, zooals het wetsont werp dat wil. Overigens zjjn de voornaamste beginselen van de burgerlijke strafvordering in het ontwerp neergelegd, en kan de meer derheid der regeeringen zich daarmede ver eenigen. De openbaarheid der zittingen geldt in beginsel voor al die gevallen waarbij geen vergrijpen tegen de krijgstucht, of machtmis- bruik bij de handhaving der krijgstucht gepleegd zijn. Men durft niet hopen dat de Bondsraad reeds bij de hervatting der zittingen van den Rijksdag het wetsontwerp afgehandeld zal hebben. Hertog "Wilhelm Nikolaas van Wurtem- burg, hoofd van den derden hertogelijken tak, is op 28-jarigen leeftijd overleden. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft de revisie van het openbaar ministerie tegen de vrijspraak van den advocaat Fritz Friedmann verworpen. De Marokkaansche moordenaars van den Duitscher Rockstroh )zijn te Tanger veroor deeld tot straffen, varieerende van 2 tot 10 jaren. F R A N K R IJ K. President Faure is gisteren te Rambouillet op jacht gegaan met de grootvorsten Alexis en Wladimir, hertog Eugenius van Leuch- tenberg, Brisson, Loubet, Hanotaux en Bois- deffre. De minister van financiën heeft in de be- grootingscommissie medegedeeld, dat hij afziet van de heffing eener belastiog van de Fransche rente, maar die van vreemde ren ten handhaaft. Het schijnt, dat de troebelen te Marseille ernstiger zijn geweest dan wij gisteren nog konden vermelden. Een bank, waar men geannonceerd had, dat de vreemde stuivers tegen een provisie zouden worden ingewis seld, werd bestormd en uitgeplunderd. Men vreest nieuwe ongeregeldheden. Er moeten op dit oogenblik omstreeks 2000 Armeensche uitgewekenen te Parys zyn, de meesten in erbarmelijke omstandig heden. Een inzender in de Figaro geeft de regeering den raad, die menschen naar Tunis, Madagaskar, Algerië of Tongkin te zenden, waar ze nuttig kunnen zijn. re Haumont, in het Noorder-departement, is een werkstaking uitgebroken onder de mijnweikers. Men vreest dat 2000, meest Belgische werklieden, aan de beweging zuilen meedoen. BELGIS. De Brusselsche Soir komt opnieuw met een sensatiewekkend artikel over de Kongo- poliiïek van koning Leopold. Het heet daarin, dat de Kongostaat meer en meer land aan zich trekt en weldra aan den Witten Nyl heer en meester zal zijn. HieiJoor zou de Kongostaat zich de hegemonie in Afrika verzekerd hebben. In het district van La Louvière (Henegou wen) -is een belangrijke werkstaking uitge broken onder de mijnwerkers. ENGELAND. Lord Selborne, parlementair secretaris voor de koloniën, heeft Donderdag een rede ge- houd"u te Edinburg, waarin hij verklaarde dat de toekomst van Zuid-Afrika aan Enge land toebehoorde. De Britsche regeering denkt er niet aan, de republieken, welker onaf hankelijkheid zij erkend heeft, aan te vallen, maar zij moet voor al hare rechten krachtig opkomen. Nooit zal Engeland een mededinger dulden in Zuid-Afrika, het gezag der koningin moet daar overheersehend zyn. De Engelsche kapitein Marriot, die dezer dagen door Turksche roovers in de buurt van Smyrna werd gevangengenomen, is in vrij heid gesteid, tegen een losprijs van 10^000 p. st. Tengevolge van eene loonkwestie in de tinny verheid van Zuid-Wales zijn sinds Za terdag 15,000 arbeiders zonder werk. en het is te vreezen, dat over een maand nog meer werkplaatsen gesloten zullen worden, als men niet tot een schikking komt. De werkstaking der Londensche koetsiers loopt ten einde. ZWEDEN en NOORWEGEN. Koning Oskar heeft Woensdag, ter ge legenheid van den Uniedag, een groot feest maal gegeven in het paleis te Stockholm, waaraan de prinsen, de leden van den Zweedsch-Noorschen staatsraad, en die van de Zweedsch-Noorsche Uniecommissie en andere autoriteiten deelnamen. De koning dronk op liet welzijn der Unie. RUSLAND. Het Russische telegrammen-agentschap meldt dat NelidofTs aanwezigheid te Peters- burg wenschelijk is geacht, om hem instruc ties te geven voor het bespoedigen der onderhandelingen die door Rusland en de andere mogendheden over de vraagstukken in Turkije aangevangen zijn. De gezant zal slechts enkele dagen te Petersburg blijven en dan naar Konstantinopel terugkeeren. Grootvorst Sergius zal nog maar een half jaar gouverneur-generaal van Moskou blijven. In plaats van grootvorst Michaël wordt grootvorst Wladimir met 1 Januari voorzitter van den Raad van State. Ü05TENRIJ K-U O N G A R IJ E. Uit alle 413 districten van Hongarije is de uitslag der algemeene verkiezingen nu bekend. Gekozen zijn282 liberalen, 37 leden der nationale partij, 10 wilden", 48 leden der fractie van Kossuth, 7 der fractie van Ugron, 20 leden der volkspartij. In 7 districten moet herstemming plaats hebben, in éen district een nieuwe verkiezing, en in ëen werd de verkiezing gestoord. De liberale partij heeft 82 districten veroverd: 24 op de nationaal- liberalen, 20 op de wilden, 17 op de Kossuth- en 21 op de Ugror,-party. Daarentegen ver- 45. Waar de beruchte sluipmoordenaar Jack Sheppard en de reusachtige Dick Tarpiti geen kans hadden gezien om te ontkomen, en Jefferson had bij zijn intrede in Newgate nog de kettingen kunnen 2ien, waarmede zij aan den muur waren vastgeklonken waar zulke isrtsschelmen hadden moeten berusten in hun lot en Newgate alleen hadden verlaten om naar het schavot te gaan, daar gold ook voor hem het verschrikkelijke: swie bier binnentreedt, late allo hoop varen." Men had hem tot meerdere zekerheid een bewaker toegevoegd, die hem geen oogenblik uit het oog veiloor. En teen het onderzoek begon, ja, toen poog de Jefferson zich er door te slaan en ontkende alles wat hem ten laste werd gelegd, maar spoedig had men hem in zijne netten verstrikt. Zoo had hij beweerd den avond van Finding's dood thuis te zijn geweest: getuigen verzeker den hem op straat gezien te hebben. De ergste getuige was Bob, die, toen men Jefferson met opgeslagen kraag en den hoed in de oogen voor hem bracht, verzekerde dat hij dezelfde persoon was, dien hij in de gang bij Finding gezien had, en zijn eigen bediende verklaarde hem zijn huis te hebben zien uit- en ingaan. Zijne onderhandelingen met den vermoorde in zijne hoedanigheid als voogd «ver zijne nicht werden nagespoord, stap voor stap, en wat daarvan bekend werd strekte niet weinig om zijne schuld vast te stellen. Hij stond zelf verbaasd over zooveel bezwa rende getuigenissen, over de werkzaamheid der politie, die hem in den laatsten tijd van minuut tot minuut bespied had en tegenover zijne ontkenning feiten wist te stellen, die eiken twijfel wegnamen. Men wist, alles, alles er was voor den beschuldigde geen ontkomen aan. En afgetobd en afgemarteld was Simon Jef ferson eindelijk bijgevallen en had alles 'bekend niet enkel den moord, op Finding gepleegd, maar ook de bedriegerijen in zake het beheer van het vermogen zijner nicht, ook zelfs den moord op zijn broeder, ofschoon men daarvoor geen directe bewijzen had maar ge heel verslagen en ontmoedigd in dezen hope- loozen strijd had bij ook dit feit bekend. Hij had rust noodig en meende die in een volledi ge bekentenis te vinden. Men liet hem dan nu ook met rust, meer en langer dan hem lief was. Na een vier- rnaandelijksche opsluiting in Newgate was zijn proces beëindigd. Ilij was veroordeeld tot den dood, en den avond vóór de uitvoering van het vonnis werd hem aangezegd, dat zijn ver zoek om gratie van de hand was gewezen. Den volgenden morgen te zes uur zou bet von nis worden voltrokken. De drieëntwintigste Maart zon lijn sterfdag zijn. Dien nicht sliep Jefferson niet. Zijn geweten gunde hem geen rust. Nu zijne rekening met de buitenwereld was afgesloten, kaerde hij tot zich zeiven in. De vreeselijkste visioenen kwel den hem, vooral ais hij een oogenblik trachtte te sluimerenzijne slachtoffers traden voor zijne ontstelde verbeelding op, dreigend den vinger opgeheven, hem dagend voor den rech terstoel des Eeuwigen. Op den toren der gevangenis sloeg het twee uur. »Nog vier uren," mompelde Jefferson en keer de zich op zijn legerstede om. Zijn bewaker schreed rusteloos voor zijn cel op en neer en die regelmatige tred hinderde hem. Elke voet stap icheen hem een stap nader aan zijn dood hij begon ze te tellen en hoopte zoo de spook beelden, die hem omringden, te verdrijven. En werkelijk gelukte het hem op deze wijze den

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5