S P O It T. Letteren, Kunst en Wetenschap. K o I o n i n. Onder w ij s. Armenzorg. Bechtzaken. TI s s c li e r ij. K. e r k ii i e h w s. Marktberichten. gïngspunt voor alle vooruitstrevend vrijzin nigen zijn, en zij hoopt dan ook, dat de algemeene vergadering der Unie door de beraadslaging en vooral door de beslissingen bewijzen zal, dat de Unie geen radicaal, maar een liberaal program vaststellen en bindend maken wil, dat zij vereenigingspunt wil wezen voor de vooruitstrevend liberalen, niet voor deze en de radicalen. Anders oordeelt de (lib.) Nederlander. Juist de critiek, die van onderscheiden kant in kwam, levert het bind het bewijs dat het complex van beginselverklaring, hervormings program en platform de lijn tusschen de conser vatief en de vooruitstrevend liberalen zuiver heeft getrokken. Daardoor zullen de laatsten bij de verkiezingen van '97, naast de andere democratische groepen, optrekken als eene verjongde partij, krachtig door eenheid van willen en bedoelen. Te betreuren is echter dat de definitieve oplossing van het kiesrecht- vraagstuk op het program van urgentie niet voorkomt. De oud-minister mr. N. G. Pierson maakt in het HU. zijne bezworen openbaar tegen beide programma's. Wat tiet groote pro gram betreft: aan de nadere regeling der pachtovereenkomst zijn «groote bezwaren verbonden", aan de mogelijkheid van welker oplossing vele vooruitstrevende liberalen twij felen van beperking van overmatigen ar beidsduur, ook voor volwassen arbeiders, zijn de voorstanders, onder hen die de zaak ern stig bestudeerd hebben, niet talrijkover verplichte verzekering, o. a. tegen de nadee- len van ouderdom en invaliditeit wordt «door liberaal gezinde mannen verschillend gedacht"al degenen, die met den vollen eisch van mininum-loon en maximum-arbeids duur niet medegaan, te rangschikken onder de conservatieven, is volmaakt willekeurig. Wat aangaat het van staatswege te gemoet komen aan de gemeenten in den druk ten gevolge van de uitgaven in het rijksbelang, er zijn er, die van oordeel zijn, adat het be ginsel hier verkeerd is aangegeven". «On billijker belasting" dan debietrechten, «kon moeilijk worden uitgedacht." Belasting op goederen in de doode hand «brengt geen f 100,000 op, misschien op verre na niet". Progressie bij de successierechten is «nog niet rijp voor eene beslissing". Ook het kleine program, waarvan de candi date!! met volle overtuiging de urgentie moe ten erkennen, bevalt rnr. P. niet. Dat her ziening der armenwet, die inderdaad zeer noodig is, in de eerste plaats zal moeten die nen tot verzekering der samenwerking van alle armbesturen, zullen ook vele radicale hervormingsgezinden in dezen eene utopie achten. Opheffing der schutterijen wordt door menigeen, o. a. door den oud-min. Seyffardt niet wenschelijk geacht. Mr. P. waarschuwt zoowel voor het gevaar om nieuwe denkbeelden voor te dragen als onaantastbaar als voor dat van het scheppen eener liberaal politieke orthodoxie. Hij zou het volgende in overweging willen geven Men onderwerpe de beide programma's aan eene grondige herziening. Men late daaren boven aan elke kiesvereen. uitdrukkelijk de vrijheid om een candidaat, die de verlangde verklaringen niet onvoorwaardelijk kan afleg gen, des ondanks te stellen, indien hij door zijn verleden, door den geest die altijd van hem is uitgegaan, verder een sympathiek candidaat wordt geacht te z'jn. Zoodoende maakt men de beide programma's niet tot een doode letter. Zij behoeden hunne waarde namelijk als uitdrukking van iietgeen zeer vele liberalen hier te lande wenscheljjk of urgent noemen op dit oogenblifc. Het H.blad zelf verk'aart met de beden kingen van mr. Pierson ten volle in te stem men en is overtuigd, dat deze uiting heeft gegeven aan de bezwaren, die bij een groot aantal waarlijk niet conservatiefgezinden bij het lezen der verlanglijsten zijn opgekomen. Als door een invoerrecht op tarwe van f 3 de prijs van f5 op f8 kwam, dan 2ou het resultaat daarvan naar het Ilandelsll. becijfert aldus zijn Dat van het Nederlandsche volk een belas ting wordt geheven van f 19,500,000, waarvan men een onevenredig groot deel (f 0,000,000) aan ëen categorie van persoden (de graan- verbouwende boeren) present geeft, terwijl de rest aan de schatkist komt. Aangenomen nu dat de staat die f 13,500,000 door be lastingvermindering weer geheel kan terug geven juist waar ze vandaan komen (hetgeen niet waarschijnlijk is, want de groote massa eet wel brood maar betaalt geen belasting), dan nog blijft het eenige resultaat van het beschermen^ recht van f3: Een cadeau van f 0,000,000 gemaakt aan den Nederlandsehen landbouw door het Nederlandsche volk. Maar tevens beperkt men de koopkracht van de honderdduizenden burgers, die voor duurder brood een grooter deel van hun in komen moeten uitgeven en noch als graan- bouwers, noch als belastingbetalers iets terug krijgen. Men belet hun daardoor dat deel van hun inkomen voor andere benoodigdheden uit te geven en brengt dus schade toe aan tal van bedrijven, waarvan de afzet vermin dert en waarin minder personen dan arbeid kunnen vinden. Het wielrijden is in Australië in den laatsten tijd zeer toegenomen. Alleen in Victoria werden verleden jaar 11.000 tweewielers ingevoerd, tegen 5000 voorverleden jaar. De rijwielen zijn in Australië, bij de groote afstanden en de dure vervoermiddelen, van groot nut. Dinsdag 17 Nov. zal te Utrecht liet 25-jarig bestaan der Nederlandsche vereeniging voor psychiatrie feestelijk worden herdacht. Prof. dr. C. Winkler, voorzitter der vereeniging, zal eene feestrede houden over shet psychiatrisch onder wijs in Nederland". Voorts zullen dr. A. H. van Andel en G. Jelgerstna voordrachten houden. De geneesheer Toulouse is op den inval ge komen te onderzoeken in hoeverre geniale men- schen al dan niet als kranken of waanzinnigen dienen beschouwd te worden. Het eerst object, door den heer Toulouse gekozen, is de roman schrijver Zola en deze heeft zich allerbe reidwilligst tot het onderzoek geleend, want, schrijft hij, hij verlangt niet anders dan de waar heid te kennen en te doen kennen, ook om trent zich zeiven. De uitkomsten zullen binnen kort verschijnen in 't eerste deel van een werk, getiteld s Enquête médicophycholoqique sur los rapports de la supérioritê intellectuelle avee la neuropathie. De beer Toulouse heelt bijstand en voorlichting gezocht bij andere zaakkundigen omtrent punten, waarover hij aan eigen kennis twijfelde. Da gedweeë patiënt deed alles wat men van hem verlangde. Hij liet zich meten door Bertillon, gaf zijne hersens ten onderzoek aan dr. Manouvrier, zond indruksels van zijne vingers naar Londen oog-, oor-en scheikundige sloofden zich af en bevonden o. m, dat deze auteur, die in zijne wet ken het altijd zoo druk heeft over reuken en geuren, een minder fijn reukorgaan bezit dan het middenslag der ster velingen. De melodie van de zCannagnoIe", het bekende revolutie-lied was, volgens Le Figarooorspron kelijk een aan het hof gespeelde danswijs, door koningin Marie Antoinette, te zamen niet hare vriendin, prinses de Lamballe, gecomponeerd. Van Trianon kwam de vroolijke melodie on der het volk, en de danswijs der koningin werd een krijgszang der revolutie, muziek bij den doodendans van liet koningschap en het oude Frankrijk, Batavia, 6 October. Afjeh. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en On- derhoorigheden, lcopende van 20 tot en met 26 September, wordt door de Jav. Ct. het vol gende ontleend Groot-Atjeh. De rust in de IV en VI Moekims werd niet verstoord nog steeds kwamen lieden uit Lepong zich weder in hunne oude woonplaat sen vestigen. Van vijandige benden werd bij de vele patrouilles door deze stteken niets bespeurd. We! werden weder, bij het doorzoeken van eenige grotten in een heuvel ten westen van Menasah Baroe, een elftal voorlaadgeweren ge- gevonden. Ook de III Moekims Daroe en de IX Moekims bleven niet onbezocht zoo maakte de controleur van Kota Radja, door de hoofden en eenige weinige gewapende» vergezeld, een tournee door Moekim Djempit en bezocht eene militaire patrouille de Pasar Lat»koenjit, waar een groot aantal lieden werd aangetroffen. Het bekende bendehoofd T. Gedong zou zich met vrouwen en kinderen naar Daja aan de Westkust begeven hebben. Door Ketjiq Oemar van Lampisang werd een aan zekeien Panglima Sum sin toebehoorend en door dezen verborgen acblei Jaadgeueer gevonden en ingelevetd. Verschillende patrouilles dia in het gebied ten Z.W. van ons bivak te Samahani werden ge maakt, kregen vuur uit het heuvelterrein ten gevolge waarvan op den Hen September een iufandsch fuselier werd gewond. Teneinde den vijand uit zijne vestingen in het gebergte te verdrijven, rukten den löend. a. v. een troepenmacht van ons bivak te Sa mahani naar Tengkoe di Liwang uit. Zij be reikte liet doel volkomen de ten Z. van ge noemde plaats gelegen vestingen werden na vrij hevigen tegenstand genomen en verbrand, waarbij de vijand 9 dooden in onze handen achterliet, waarvan 3 inwoners van Teuh en 0 Perideezen. Een hernieuwde poging om T. Tjoet Lamten- gah in handen te krijgen, mislukte wederom; wei werd eene kleine verzameling hutten aan getroffen en omsingeld en een 7-tal Atjehers, die zich trachtten te verzetten, werd neergelegd, maar later vernam men, dat T. Tjoet zich nog dieper de heuvels in bevond. Van onze zijde werden twee dwangarbeiders gewond. Den 19en September ji, bezocht eene patrouille marechaussees de Moekim Lamkrak en vond de bevolking weder in de kampongs en aan het bouwen van huizen. Een vijftal verdachte per sonen weid gearresteerd en medegevoerd. De in het vorige verslag gemelde aan den Imam van Sihom opgelegde boete is reeds ge deeltelijk betaald. Ons bivak te Tjot Mantjang werd eenige malen beschoten door kleine groepen kwaadwilligen, die hunne verblijfplaatsen in de oostelijk van Clang Bintang gelegen heuvels hadden. Deze verblijfplaatsen werden daarna den I8en September ji. opgezocht en verbrand zonder den vijand zelf aan te treffen. Den 21 en d. a. v. werden de heuvels ten noorden van Tengkoe di Reloh doorzocht en hier en daar een verlaten schuilplaats aangetroffen, die verbrand werd. Te Lamrabo werd onderzoek gedaan naar wapens en munitie van wijlen T. Hoesin Long- barah een 7-tal voorJaadgeweren werden inge leverd. Thans zijn de nog ontbrekende achterlaadge- weren van Lam Nga bij het bestuur binnenge komen. De telefonische verbinding van Tjot Mantjang met Tjot Iri kwam den 23en September jl. tot stand. Noordkust. Onze versterking te Spgli werd af en toe beschoten zonder dat wij daardoor ver lies leden. Ook werden in den nacht van 16 op 17 September eenige schoten op den Chi- neeschen passer gelost door Atjehers, die zich nabij de kwala Pedir ophielden. Door de mata-mata's werd dit vuur beant woord, waarop de kwaadwilligen spoedig aftrokken. Nadat T. Bintara Paleuh met T. Bintara Ke- marigan en Po Tjoet di Ramboeng te Bambi eene ontmoeting had gehad, zijn de beide eerst- genoemden te Segli aangekomen om nader over de onderwerping van T. Bintara Paleuh te on derhandelen. De weersgesteldheid kenmerkte zich door groote warmte en weinig regen. Wat den gezondheidstoestand betreft, in de laatste weken deden zich te lCota-Radja enkele sporadische gevallen van cholera voor, ook bij het garnizoen en meesttijds met doodelijken af loop. De ZtiidhölUndsche Gymnastiek-Onderwijzers- vereeniging zal een algemeene vergadering hou den op Zondag 29 dezer, te Schiedam. Op de agenda komen o. a. van de volgende punten voor Bespreking van het deel uit het werk van dr. Lagrange «L'Hygiène de i'Exer- cice cliez les Enfants et les Jeunes Gens", in te leiden door den heer R. Koerselutan. De oefettingSAtof der lagere school (in 't hij zonder vrije en orde-oefeningen), in te leiden door den beer Chv. Krijger. cl, M. de Koningin deed aan de vereeniging «Kinderkleeding" te 's-Gravenhagp, die zich het verstrekken van schoeisel en andere klee ding aan arme schoolkin.leren ten doel stelt, als blijk van belangstelling in genoemde ver eeniging een aanzienlijk bijdrage toekomen. De rechtbank te Breda veroordeelde J. S., die waardelooze loten op afbetaling ten verkoop aanbood en daarvoor geld ontving, tot een jaat en zes maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. SCHIEDAM, Heden vertrok ter haring- vïsscherij de logger L. II. Koolemans Beynen SCH. ^50, schipper A. de Graaf, voor de 5e reis. KRALINliSCHE VEER, Gisterochtend wer den ter mat kt alhier aangevoerd 7 winterzalmen, die 2,50 tot f3.10, en 2 zomerzalmen, die f 0.80 per Vs kilo opbrachten. A'ed.-Iferv. Kerk. Beroepen: te Dantumavvonde an te Hen- naard de heer J. W. Locher, cand. te Birdaard te Tubbergen (toez.) de heer W. G. van Leeuwen, cand. te Arnhem. Bedankt: voor Gouda door ds. C. J. Lee mans te Iloogeveen voor Randwijk nabij Renkum door ds. W. van Sloten te Rouveen (O,). Christ.-Geref. Kerk. Aangenomen: naar Rotterdam door ds. H. A. Minderman te Gouda. Schiedam,,7 November. Kogge: per 2100 kilo Windau f127 Ct. Kerst: per 1950 kilo Donau f120 6/w. MaYsi per 2000 kilo nieuwe Mixed f90 Ct. Moutwijn Noteering van den Brandersbond f 7l/2—7%, der Makelaars - 8, per heet, Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.70 per ketel. Maassluis, 6 November. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aan gevoerd 12 stapels kaas, wegende 3011 kilo; prijs 20»/s a 25>/s ct. per kilo. Leiden, 6 November. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt38 stieren f 58 a 226, 270 vette ossen en koeien f118 a 256, of 50 a 64 c. per kilo, 266 vare dito f'83 a 210, 176 graskalveren f24 a 69, 52 vette dito f40 a 83, of 65 a 85 c. per kilo, 27 nuchtere dito f 5.a 7, 785 vette schapen f 15.a 26.— of 28 a 32 c. per kilo, 60 weide dito f 13.a 21.—, lammeren f tv 106 magere varkens f 10 a 28, 255 biggen f3.— a 9.50, veulens fa paarden f a 502 kalf- en melkkoeien f104 a 220. Amsterdam, 7 November. Rogge ap levering hooger; per Maart f120, 119; per Mei f120.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7