A". 1896 Woensdag 11 November. !\T. 9172 ij f t i g* s l e J aargang. Versch ut dagelijks, uitgezonderd Dinsdai U I T G ftV EIIT. O D ft. lïuiten landsclieBer i ch ten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. Franco per post, door het geheele Rjjk- o.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B t It A I HOTKKKTKtlT ;0, AnvERTENTiEPRus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EN0EL1.O. De onder-secretaris van koloniën, lord Selborne, heeft in eene redevoering te Edin- burg verklaard, dat de Venezuel a-kwestie op bevredigende wijze zal zijn opgelost voor dat het Parlement weer bijeenkomt. Aan het gisteren te Londen in Guildhall gehouden banket zeide Salisbury te gelooven dat de moeilijkheden van Venezuela tenge volge der voorstellen van de Vereenigde Staten een eind zullen nemen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft angstige uren gehad, maar thans schijnt een kalmer tijd aangebroken. Er blijft nochtans nog éen vraag stuk over, dat van Turkije. Spreker meent dat het EngeBche volk thans eenstemmig zou zijn in een afkeuring van elk optreden van Engeland alleen. Om het lot der Arme niërs en van de andere volkeren die onder Turksch gezag staan te verbeteren, kunnen de Europeesche natiën niet te talrijk zijn. Indien Engeland een andere mogendheid dwingen wil tot verbeteriug van hare wetten, dan moet dit het land bezetten. Maai' daartoe is een groot leger noodig. Met een vloot alleen gaat het onmogelijk. En zonder militie kan Engeland geen groot leger hebben, 't Is dus maar het beste zich aan te sluiten bij de andere Europeesche mogendheden, in de hoop door gemeenschappelijken invloed de hervormingen te verkrijgen. Spreker ziet in het Oostersche vraagstuk, zooals het thans staat, geen reden om de tot nu gevolgde politiek te verlaten en evemin een reden om ook maar een bunder te verlaten van al de stukken grondgebied, welke Engeland thans bezet houdt. Lord Salisbury wees voorts op de goede verstandhouding, welke er thans tusschen de mogendheden bestaat. Hij deelde bijoa geheel de meeningen, door minister Hanolaux ■uitgesproken. Engeland is het altoos eens .geweest met het Drievoudig Verbond. Spre ker hoopte dat dit zou voortgaan, vriendschap pelijk met Engeland te handelen. Wat Rus land betreft, Bismarck's meening dat er een gestadig antigonisme tusschen Engeland en Rusland bestaat, is volkomen ongegrond en hèeft althans tegenwoordig geen zin. Spr. hèeft goede redenen om te meenen dat Rus- tërid de Oostersche zaken met dezelfde oogen kis Engeland beziet. Alleen door het sultanaat künnen wij er toe geraken aan alle Turksche ofiderdanen, Christenen en Mohammedanen, fien goed beheer te schenken. De nieuwe lord-mayor van Londen is voor nemens ter gelegenheid van het aanstaand zestigjarig regeeringsjubilé van koningin Vic toria een nationale inschrijving te openen, waarvan de opbrengst zal strekken om de hospitalen van schuld te bevrijden. Men schat het benoodigd bedrag op 800,000 pd. st. tot een millioen. John Morley heeft een politieke rede ge houden te Glasgow. Hij behandelde daarin o. a. het vraagstuk wie'als leider der liberale partij in Engeland zal optreden, zich verge noegende met te zeguen dat men in zulke Zaken alles ernstig, maar niets tragisch moest opnemen; voorts sprak hij over de toekomst der partij, over zelfbestuur voor Ierland, ver klaarde dat men de oogen niet mocht sluiten voor de verdrukking der Armeniëis, en dat z. i. Engeland's tegenwoordige positie in Egypte dit land tot een zwak punt maakte voor Engeland. Lord Balfour, de unionistische candidaat, is gekozen tot lord-rector van de universiteit van Edinburg. De hongersnood in Britscb Indië is nu, volgens een officieel telegram van den onder koning, inderdaad uitgebroken in de districten van Madras en Deccan, een deel van Bombay, en de noordwestelijke provinciën. Er is geen regen gevallen. Met de maatregelen tot ondersteuning is een aanvang gemaakt. F It A N K It IJ K. In de Kamer heeft Zaterdag een afgevaar digde uit Marseille allereerst de zaak van de vreemde stuivers, die in de stad een oproer veroorzaakt heeft, ter sprake gebracht. De minister van financiën verklaarde zich bereid de noodige maatregelen te nemen. Vervolgens heeft de afgevaardigde Fleury Ravarin een interpellatie gehouden over de gebreken in de administratie van Algerië. De regeering deelde in den loop der ver gadering mede dat de sultan van Turkije zijn secretaris naar den Franschen gezant bij de Porte, den heer Cambon, heeft gezonden, om te zeggen dat Z. M. een reeks van maatregelen denkt te nemen ter verzekering van den voor uitgang in zijn land eri lot geruststelling van de openbare meening in Europa, waaraan Z. M. voldoening wil geven, In den ministerraad heeft de minister van justitie aan zijn collega's den brief van Arton aan' den procureur-generaal medegedeeld. De ministerraad heeft besloten den brief aan de Engelsche regeering op te zenden en haar tevens mede te deelen dat Arton, vrijwillig afstand gedaan hebbende van het voorrecht van het uitleveringsverdrag, voor het Hof van assises der Seine gebracht zal worden om hem opnieuw te doen terechtstaan wegens omkooping van openbare ambtenaren. Na een welsprekend pleidooi van mr. Demange en een beraadslaging van veertig minuten, heeft de jury te Versailles Arton schuldig verklaard aan verduistering, niet onder verzachtende omstandigheden gepleegd, en hem ontslage van rechtsvervolging we gens de aanklacht. van valschheid in geschrifte. Het hof heeft Arton daarop tot acht jaar gevangenis veroordeeld. Dat is twee jaar meer dat het assizenhof an de Seine hem gegeven had. Evenwel, bedoeld hof had hem veroordeeld tot zes jaar dwangarbeid, Tietgeen betrekkelijk zwaar der is dan aebt jaar gevangenis. Van den dwangarbeid af te komen schijnt dan ook het doel geweest te zijn, waarmee Arton zich in cassatie had voorzien; en dit is hem 'gelukt. Of er nu nog ets van een Panama-proces zal komen Mgr. d Hulst, de bekende welsprekende clericale afgevaaidigde van Brest, rector van hetarijsehe katholieke instituut, is overleden. Eij was 55 jaar oud. De toestand op Madagascar moet nog zeer onrustig zijn. Overal verterken de Fahavolo's _?ich. voseman s ingesloten door een leger van die inboorlingen, die overal plunderen en moordeu, waar ze maar kunnen. 1) U I T 8 C II L A S D. Het schijnt thans vast te staan, dat keizer Wilhelm in Mei van het volgend janr een bezoek aan Bucharest zal brengen, bij ge legenheid van den verjaardag der kroning en der onafhankelijkverklaring van Rumenië, en dat hi: daarna een tegenbezoek gaat brengen aan den czaar te Petersburg. De Hamb. Corresp. komt thans verzekeren, dat de niet-vernieuwing van het geheim Russisch-Duilsch verdrag hare reden heeft gevonden in oorzaken, waarover het nutte loos is te -twisten, aangezien daarop geen officieel antwoord, noch in de pers, noch in den Rijksdag te wachten zou zijn. De Duitsche expeditie, die in het einde van October van een tocht door het binnenland van Nieuw-Guinea is teruggekeerd, heeft, naar de Xordd. Allg. Zeitg. verneemt, een hoogst belangrijke ontdekking gedaan. Aan den voet van het Bismarckgebergte heeft zjj een grooten bevaarbaren stroom gevonden, die een vruchtbare dichtbevolkte vlakte door snijdt, welke aan niemand bekend was. Prinses Frederik Karei van Hessen, zuster van keizer Wilhelm, heeft Vrijdag het leven geschonken aan twee zonen. De gemeenteraad van Essen heeft Krupp tot eereburger dier stad benoemd. E L 6 1 E. De ministers hebben Zaterdag, onder voor zitterschap van den koning in rade vergaderd, beslist dat er geen reden bestaat om het ontwerp van den minister van oorlog Brassine tot hervorming van het krijgswezen in te dienen. De minister diende ha dat besluit zijn ontslag in, maar dit is nog r.iet aange nomen, en zelfs nog niet officieel. Volgens een nader bericht uit Brussel is cle tiding, dat de minister van oorlog zijn (fntsTag zou' 'hebben genomen, nu officieel. Volgens de Anlwerpsche Matin zou generaal Greindi hem opvolgen. ZWITSERLAND. oor den nationalen raad hebben Zondag in verscheidene kantons herstemmingen plaats gehad. Het is alleen te Neufchatel, waar de libeiaal Colin den socialïstisehen candidaat verslagen heeft, eenigszins heftig toegegaan. Te Genève heeft de radicaal Gérard voor den Stendenraad .gezegevierd over den aftredenden liberaal Odier. Het alcoholbudget voor 1896'97 schat de ontvangst op 12,580,000 fr.. de uitgaven op 6,012,000 fr., en het batig saldo, dat verdeeld wordt onder de kantons, dus op 5,968,000 fr., dat is ongeveer 1.82 fr. per hoofd van de bevolking. Eduard Marti, lid van den Nationalen Raad, de voornaamste strijder voor naasting van de spoorwegen door den slaat, is te Baden gestorven. OOSTENR1J K-II ONGAR IJK. tusschen Ugron en Frans Kossuth heeft Zaterdagmorgen te Budapest een sabel-duel plaats gehad. Er was bepaald dat het duel zou worden voortgezet, totdat een van de par tijen buiten gevecht was gesteld. Kossuth kreeg een gevaarlijken steek in de borst en daarna verzoenden de beide tegenstanders zich. ITALIË. Generaal Baldissera seinde Zaterdag uit Massowah dat de toestand op do grens van Erythrea en Abessynië rustig blijft. Een groot aantal stamhoofden uit Tigre, waaronder verscheiden priesters, gaan dezer dagen naar Choa om met Menelik van Abessynië te confereeren. Ook ras Mangas- cïa ss op weg naar Choa. SPANJE. Te Madrid is onder voorzitterschap van Azcarate een groote republikeinsche ver gadering gehouden. Er is besloten een ver- eeniging op te richten, waarin alle democra tische elementen kunnen worden opgenomen, ook de werkliedenpartij en de socialisten. Ook in de^ provinciën organiseert zich de republikeinsche partij meer en meer, hoewel haar streven daar meer nog tegen de Carlisten dan tegen de bestaande monarchie gericht is. De kruiser Alfonso XIII is uit Barcelona naar de Ph ppijnen vertrokken, met generaal Polavieja, den nieuwen gouverneur, en 1500 officieren en manschappen, benevens oorlogs- materieel, aan boord. Heden vertrekken opnieuw versterkingen naar Oost-Indië. richten uit Havanna gewagen van nieuwe ontmoetingen met de opstandelingen, met gunstigen afloop voor de Spanjaarden. Het rebellenhoofd Lazo, die naar Cuba scheep zou gaan, heeft zich om het leven gebracht. Uit Madrid komt het bericht dat de op standelingen op Luzon (Phihppijnen), ten getale van loüO, een aanval hebben gedaan op San-Mateo. Het kleine garnizoen dreef de aanvallers terug en 38 opstandelingen sneu-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1