N°. 9174. A". 1896. rijdag J3 November ij f t i g s t e J aargang. f Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; r 17 O D Buiten 1 and sclieBericht en. 5yaii23k COU U IT Abonnementsprijs, per kwaitaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers 1.85. - 2.50. - 0.10. B I' K U S BOTH it 1 T It A A T Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant'1.10 Iedere gewone regel meerq.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS CHLAND. Keizer Wilhelm heeft bevolen, dat de groote oorlogsschepen moeten bewapend woiden met snelvurend geschut van grooter kaliber dan het bestaande. Dit is een gevolg van het bezoek aan Essen. De zitting van den Rijksdag is Dinsdag heropend. In zijne openingsrede verzocht de voorzitter den leden de vergaderingen ge trouwer bij te wonen dan gedurende de vorige zitting het geval was, aangezien van het parlement ditmaal een buitengewoon groote arbeid zal gevraagd worden. Onmiddellijk daarna werd de behandeling voortgezet van het wetsontwerp op de rechter lijke organisatie en de uitvoering der straf- ■wet. De rapporteur der commissie deed voorlezing van haar rapport, dat concludeert dat de wederinvoering van het recht van appèl en der schadeloosstelling van de slacht offers van rechterlijke dwalingen den steun van alle leden verdient. De sociaal-democraat Stadshagen trok de onafhankelijkheid en onpartijdigheid der rechters in twijfelde amendementen zijner partij vertegenwoordi gen, volgens hem, het minimum van hetgeen in dezen moet worden geëischt. De minister van justitie Sehönstedt trad met kracht op tot verdediging der magistratuur en ver klaarde dat er geen grond bestond om de onafhankelijkheid en onpartijdigheid der rechterlijke ambtenaren in twjjfel te trekken. Een groot aantal artikelen van het ontwerp werd daarna aangenomen, met verwerping der amendementen van de sociaal-democraten. Thans wordt verzekerd dat het Centrum voornemens is de regeering in den Rijksdag te interpelleeren over vorst Bismarcks ont hullingen. Veel vrucht zal het debat echter niet opleveren, want Rusland verlangt ook thans nog dat de bepalingen van het vroeger verdrag geheim worden gehouden. De aan vallen zullen zich dan ook voornamelijk rich ten tegen den onthuller dier geheimen en Von Bismarcks vrienden zullen zeker alle moeite hebben om hem te verdedigen zonder den persoon des keizer in het debat te mengen. Door de vrijzinnige partij is de volgende interpellatie bij den Rijksdag ingediend: In de zitting van 20 April j.l. heeft de staats secretaris Von Bütticher verklaard dat de rijkskanselier in ernstige overweging heeft genomen welke maatregelen zijn te nemen om beter dan tot dusver te geraken tot eerbiediging der bepalingen van de strafwet n zake het duel. Den volgenden dag heeft de Rijksdag met eenparige stemmen besloten de verbonden regeeringen uit te noodigen met alle haar ten dienste staande middelen het in strijd met de strafwet zijnde duelwezen te bestrijden. Sedert heeft het duelwezen zich nog meer uitgebreid, in het bijzonder in le kringen van officieren en ambtenaren, terwijl de door den rechter opgelegde straf- sn meermalen door het verleenen vangiatie bijna geheel zijn opgeheven. Van eene uit voering van- het besluit van den Rijksdag o van de toezegging namens den rijkskan selier is tot dusver niets bekend geworden. Ie Rijksdag veroorlooft zich daarom de vraag of die overwegingen reeds tot iets geleid hebben. Een tweede interpellatie verlangt ophel deringen in zake het geval-Briisewitz. /olgens de Nordd. jLllg, Zeitg. zal binnen kort te Berlijn eene Duitsch-Russische com missie bijeenkomen om te beraadslagen over de oplossing der moeilijkheden, welke tus- schen beide rijken ontstaan zijn dp het ge bied van handelspolitiek en vee-invoer. B E L G I E. •e koning heeft het ontslag van den mi nister van oorlog Brassine aangenomen. De minister van spoorwegen Vandenpeereboom zal de portefeuille van oorlog tijdelijk beheeren. ie Kamers zijn gisteren weer bijeengeko men. In den Senaat ging alles heel kalm, in de Kamer was men het al dadelijk oneens over de herziening van iiet reglement van orde en verweet Lorand de regeering, dat zij uit stel zocht om een nieuwen minister van oorlog te vinden. E N U E L A N D. Het parlementslid sir Charles Dilke heeft Dinsdagavond een politieke rede gehouden, en daarin de Armeensche kwestie behandeld. Indien het noodig werd, meent hij, recht streeks dwang op den sultan te oefenen, dan kon men Cyprus aan Griekenland afstaan en mocht dit niet uitwerken dat Turkije metter daad aan het hervormen ging, dan konden Tenedos, Lemnos, Mytilene, Chios, Psara, Patmos en Rhodes alle welke eilanden bijna geheel door Grieken bewoond worden denzelfden weg opgaan. Voor een samen gaan van Engeland met Rusland en Frankrijk acht ook sir Charles Dilke de bezetting van Egypte een blij venden hinderpaalbovendien is die bezetting, naar zijn oordeel, uit mili tair oogpunt nadeelig en ten overvloede in strijd met de uitdrukkelijke belofte van ont ruiming. Eene redevoering, als die van Curzon, die een veldtocht tegen Chartoem voor het volgende jaar aankondigde, staat ook dat samengaan in den weg. De opperbevelhebber van liet Egyptische leger, generaal Kitchener, die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft aan een vertegen woordiger van Reuter verklaard, dat het ver keerd zou zijn de kracht van den Mahdi als gebroken te beschouwen. In de provincie Dongola heerseht jthans vrede. De grenzen, ofschoon reeds door de woestijn beschermd, worden niettemin gestreng bewaakt. In het volgend jaar zullen de Egyptische troepen in die provincie worden versterkt met diie batal- ons infanteiie, 2 eskadrons cavalerie en eene batterij artillerie. Uiterlijk Maart van het zelfde jaar zal de spoorweg van Dongola over eene lengte van 50 kilometers gereed zijn. i 8 U S li N D. Een te Lemberg verschijnend blad ont vangt uit Petersburg het bericht van een aanslag op de keizerin-weduwe. Het zou in den Kaukasus gebeurd zijn op 27 October. Men had b|jtjjds gemerkt, dat aan de locomo tief van den keizerlijken trein eenige schroeven en onderdeelen waren losgedraaid, met de be doeling om den trein te doen ontsporen. De Keizerin-weduwe verliet met de grootvorstin Olga en de grootvorsten Michael en Nicolaas den trein en begaf zich te voet naar het naastbij gelegen station. Verscheidene spoorwegbe ambten moeten ïu hechtenis genomen zijn. ZWITSERLAND. Het handelsverdrag tus=chen Zwitserland en Japan is gisteren geteekend. Japan ver- laart daarbij toe te treden tot de internatio nale conventie tot bescherming van den let terkundigen en kunst-eigendom. ITALIË. Mgr. Macario, de Koptische patriarch die door den paus naar negus Menelik is gezonden om de invrijheidstelling van de Italiaansche gevangenen te verkrijgen, is te Rome terug gekeerd. Zijn zending, die bedoeld was als een zet tegen de Italiaansche regeering, heeft deerlijk Casco gemaakt. Hij beweert nu dat hij zijn doel wel zou bereikt hebben, als de Italianen geen beslag hadden gelegd op de DoelwijTc, waardoor Menelik verbitterd werd. Macario vermoedt, dat de vredesonderhande lingen niet vlot zuilen gaan. Het schijnt dat Menelik verlangt dat Italië zal afzien van eb protectoraat in welken vorm ook, verder beperking van de kolonie Erithrea tot de grens, die in 1889 bij het tractaat van Uceialh werd vastgesteld, en een schadever goeding voor het onderhoud der gevangenen. Volgens mgr. Macario heeft Rusland de hand in alles wat in A bessynië gedaan wordt. Rusland wenscht Ethiopië sterk genoe te zien om het hoofd te kunnen bieden niet alleen aan Italianen, maar ook aan Egypte- naren en de Engelschen in het noorden. SPANJE. Zaterdag wordt de inschrijving op de bin- nenlandsche leening tegen een koers van 93 pCt. voor een bedrag van 250 millioen peseta's opengesteld De overige 150 millioen zullen eerst later gevraagd worden. De aanvoerder der liberale partij, de oud minister-president Sagasta, ligt ernstig ziek. Een bericht uit Madrid bevestigt liet ge rucht van een groote overwinning door de Spanjaarden op de Philippijnsche eilanden behaald. De regeeringstroepen telden 3000 man en hadden 10,000 opstandelingen tegen over zich. De aanstaande boodschap van president Cleveland aan het congres wordt te Madrid niet zonder ongerustheid te gemoet gezien. Iet is zeker dat in dit stuk melding gemaakt zal worden van den opstand op Cuba en men vi eest, dat het de aanbeveling zal bevatten om de oproerlingen te ei kennen als oorlog voerende partij. De Daily Mail verzekert nog dat uit vrees voor een dergelijke wending de gezant van Spanje te Washington met president Cleve land is overeengekomen dat, tenzij Spanje er in slaagt den opstand binnen zestig dagen na November te dernpen, de Spaansche troe pen zullen teruggetrokken en de onafhanke lijkheid van het eiland zal erkend worden. Aldus zou voorloopig lot 1 Januari 1897 de onderlinge verhouding van Spanje, de Ver- eenigde Staten en Cuba dezelfde blijven. B U L G A R IJ E. Op verzoek van vorst Ferdinand heeft de Fransche regeering een zee-officier naar Bul garije gezondeD, om de Bulgaarsche vloot te reorganiseeren. Vorst Ferdinand heeft besloten ook te Parijs een diplomatiek agentschap te vestigen. De Russische gezant te Konstantinopel heeft, op zijne doorreis naar Petersburg, te Sofia een langdurig onderhoud gehad met vorst Ferdinand. T U R K IJ E. De regeering laat thans door de dagbladen eene officieele nota verspreiden, waarbij de Armeniërs werden aangemaand geen gehoor te verleenen aan de valsche geruchten, door kwaadwilligen uitgestrooid, en rustig aan hunnen arbeid of hunne zaken te blijven. Blijkens eene andere mededeeling heeft de sultan gelast dat aan de hulpbehoevende landbouwers in Anatolië, zonder onderscheid van geloof, onderstand zal worden verleend uit de door de bevolking bijeengebrachte gel en, teneinde hun de tijdens de troebelen van verleden jaar veroorzaakte schade te vergoeden. Maandag zjjn in het Armenisch patriarchaat te Konstantinopel de geestelijken bijeenge komen, om de candidaten voor de Synode te kiezeu. Gisteren kwam de algemeene vergadering bijeen om hieruit 12 leden der Synode te benoemen, die met vijf der zes prelaten, door de geestelijkheid aan te wijzen, den gemeng- den raad zullen uitmaken, die Zaterdag een nieuwen patriarch zal verkiezen. Volgens een bericht uit Athene zou liet revolutionnaire comité op Kreta Zondag weer bijeenkomen om te protesteeren tegen de vertraging in het ten uitvoer leggen Ier be loofde hervormingen. De overheid te Aleppo, in Syrië, heeft bevel ontvangen, evenals in andere deelen in het rijk, de inschrijving te openen \oor et fonds tot aankoop van legerbehoefteii.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1