Riii Ti c lil and sc Sic Berichten. Deze maatregel heeft een zeer ongunstïgen indruk gemaakt op de bevolking. Het bericht van moorden in Syrië wordt bevestigd. Meer dan 100 Armeniërs moeten in het dorp Everek door de Turken vermoord zijn, terwijl de woningen van alle Armeniërs geplunderd werden. A Jl E It I K A. Uit Washington wordt gemeldBij het arbitrageverdrng tusschen de Vereenigde Staten en Engeland in zake Venezuela is koning Oscar van Zweden eu Noorwegen gekozen als vijfde scheidsrechter. Dit werd eene betere oplossing geacht dan de aanwij zing van dut vijfde lid over te laten aan de vier andere scheidsrechters, van wie er twee worden gekozen door den Engelschen minister van justitie en twee door den voorzitter van het hooggerechtshof der Veieenigde Staten. De invloed van Mc. Ivinley's vet kiezing is reeds duidelijk merkbaar. Uit alle deelen van het land komen be richten van een hernieuwde bedrijvigheid. Ovetal zijn fabrieken, maalderijen eu mijnen, waarin langen tijd niet gewerkt was, her opend, in sommige wordt zelfs met overuren gewerkt. Men raamt dat ongeveer 100,000 werklieden opnieuw werk hebben gevonden. Vooral in de ijzer- en wol-industrie is groote verbetering merkbaar. Carnegie, de groote industiieei ven Pittsburg, seinde aan Mc. Kinley sAlles draagt tot den voorspoed bij. Wij hebben heden order gegeven lot het voltooien van nieuwe werken en gaan voort met onze verbeteringen, die wij hadden moe ten uitstellen." Bryan heeft van een groote firma te Chi cago een aanbod gekregen om als advocaat op te treden, tegen een jaarwedde van 25,000 dollars. Hij heeft daarvoor echter bedankt, omdat hij gedurende de eerstvolgende vier jaren al zïjn tijd noodig heeft voor de agitatie ten behoeve van het bimetallisme. De president van Brazilië, dr. Prudente de Moraes, is bedenkelijk ziek.Hij lijdt aan kanker. AFRIKA. Een bericht van de Standard and Diggers' Neics uit Johannesburg zegt dat de regeering der Transvaal besloten heeft een schadeloos stelling van éen millioen p. st. te eischen van de Chartered Company voor den inval van Jameson. De Zuidafrikaan«che republiek heeft zich aangesloten bij het Roode Kruis. SCHIEDAM, 12 November 18»8, Dinsdagochtend maakten de Koninginnen een rijtoer en op den middag begaven zij zich naar Charnbéry en bezichtigden daar de Amadeus-kathedraal, de kerk van Leroenc, het oude hestogelijk kasteel en andere ge bouwen, waarna zij een wandeling deden. 's-Avonds om zes uur keerden zij teCorbiè- res terug. De Koninginnen hadden den paus ver gunning gevraagd om de Grande Chartreuse te bezoeken, welk klooster anders voor vrou wen niet toegankelijk is. De paus liet HH. MM. onmiddellijk door kardinaal Rampolla ■verwittigen dat hij die vergunning gaf. Een behoeftig weesmeisje te Werkendam heeft van H. M. de Koningin f 35 ontvangen om daarvoor eene naaimachine te koopen. Een vrijwilliger der huzaren, thuis behoo- rende te Kwadendamme (Zuid-Beveland) heeft van de Koningin-Weduwe-Regentes ontheffing van den diensttijd gekregen om zijne moeder, een weduwe, te ondersteunen. De eerstvolgende openbare vergadering van de Tweede Kamer zal plaats hebben morgen 13 dezer, des vooi middags te 11 uur. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het ontwerp tot heffing eener rijwielbelasting, de heeren Hartogh, Van Gijn, Roessingh, Van Basten Batenburg en Bouman. I De minister van oorlog heeft bepaald dat j de lotelingen bij de militie van de lichting 1897, die in Maart '1897 bij de regimenten infanteiie worden ingelijfd, die binnen tien maanden werkelijken dienst blijken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door een zeer goed gediag onderscheiden, daardoor aanspraak verkrijgen op twee maanden verlof zonder behoud van soldij en dat de milicien korporaals van het regiment grenadiers en jagers, de overige regimenten infanterie, de vesting-artillerie, de pantsei fort-artillerie, en de genie die tot ondei officier worden bevorderd daardoor aanspraak verkrijgen op eene premie 1 van f75. Naar men ons mededeelt, moet de voor gestelde regeling van de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeenten veler lei bezwaren in de afdeelingen der Tweede Kamer hebben ontmoet en over het algemeen niet gunstig zijn ontvangen. (N. 12. Ct.) Naar de N. 22. Ct. verneemt, zijn de mo dellen voor de inrichting der kiezerslijsten naar de voorschriften der nieuwe kieswet aan 1 verschillende gemeentebesturen toegezonden, 1 en worden reeds in eenige groote gemeenten voorbereidende werkzaamheden verricht tot het opmaken van de kiezerslijsten. j De stoomwet (van 15 April 1896) treedt 1 December a.s. in werking. Zij is opgenomen in de Staatscourant no. 266. De Parijsche correspondent van de Indé- pendance Beige meldt, dat de Fransche re geering zich met de kwestie van de Doelwigk bezighoudt en de belangen ?»1 heharttgen van den Franschman, die liet schip had be vracht. De minister van buitenlandsche zaken Hanotaux wil tegen de inbeslagneming van het vaartuig opkomen, omdat de Italinan«che regeering reeds drie weken voor het aan houden van het schip had geproclameerd, dat de oorlog met Abessynië geëindigd was; en het niet aangaat om in vredestijd een schip in beslag te nemen onder voorwendsel, dat het oorlogscontrabande aan boord had. Bovendien bevond de DoelwijJc zich tijdens de aanhouding buiten het gebied der Ita- liaansche wateren. Engeland, dat bij de zaak geïnteresseerd is omdat de Doelwijk door Engelschen ver- zekeid was, en Nedeiland hebben reeds hun steun toegezegd bij de "-tappen, welke de Fransche gezant te Rome bij de Italiaansche regeering zal doen, zegt de correspondent. Voor eenigen tijd zijn de katholieke leden der Kamer gei eedgekomen met het opstellen van een program. Medegedeeld werd, dat dit progiam vooreerst niet publiek zou gemaakt worden. Dat dit zoo lang duurt, meldt men ons, vindt zijn ooizaak in de omstandigheid, dat 't ontwerp ter goedkeuring aan de bis schoppen is voorgelegd en dat dezen het niet eens zijn. (Ned.) Een aantal oud-antirevolutionnairen, uit verschillende kringen en uit alle streken des lands, vergaderden te Utrecht, om te beraadslagen over de gedragslijn, die zal moeten gevolgd worden bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het resultaat dezer bijeenkomst zal nader blijken. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft zich thans ook tot de Nederlandsche spoorwegen gewend, met het verzoek om, zoowel in het belang der maatschappijen als in dat van hen die aan de door haar aanbestede werken arbeiden, te willen besluiten voortaan in de door haar op te maken bestekken van aan bestedingen de bepaling op te nemen, dat het ten strengste verboden is op de aanbestede werken sterken drank te gebiuiken, en dat het loon op de werken in gepast geld moet worden uitbetaald. De vereeniging Vergunning te Rotterdam heeft aan den minister van justitie een adres gericht, waarin wordt verzocht, de noodige maatregelen te nemen ter bescherming hun ner, door de weinig krachtdadige handhaving der drankwet, zeer geschade belangen. Ook den raad van Rotterdam is verzocht om maatregelen tot verscherping van het toezicht op den clandestienen verkoop van sterken drank. Gisterochtend had te Rotterdam aan het Station D. P. een spoorwegongeval plaats. De trein uit Leiden, welke te 7.7 uur daar aankomt, weigerde, wegens een defect aan den rem of door de gladheid der rails, te stoppen en liep met geweldige kracht tegen den stootbok aan. Daar deze gelukkig weer stand bood, werden geen verdere onheilen aangericht. De passagiers, waarvan de meesten reeds van hun zetels waren verrezen om uit te stappen, werden door den schok door elkander geslingerd, en velen kwamen met elkander in onzachte aanraking. Een zestal hadden lichte kneuzingen aan hoofd, armen of beenen gekregen, terwijl anderen met een bloedneus of den schrik vrijkwamen. Een paar der passagiers werden door den stationschef vet bonden, doch konden daarna, evenals de anderen, hun weg vervolgen. Bij aankomst te Rotterdam van het stoom schip Maasdamder N. A. S. M., had zich gisteren een schaar kwartjesvinders op de "Wilheltninakade verzameld, om de uit Amerika komende vreemdelingen aan te klampen. De politie te Fetjenoord, wie dit niet ver bolgen bleef, zette fluks achter lederen kwar tjesvinder een agent, die aan iederen reiziger dien de man aansprak moest meedeelen wat voor persoon zijn kennis wenschte te maken. Deze goed overlegde maatregel maakte dat de heeren kwaitjesvinders ditmaal hun slag niet konden slaan. (N. R. Ct.) Dinsdagavond miste te Rotterdam eene juflïouw, die uit de tram aan het station D. P. kwam, hare portemonoaie, inhoudende een bankbiljet van f 60 en een van f 40, alsmede 1 gulden aan specie en een tram boekje. Te Delft zal een sub-comité uit mannen van verschillende richting en positie, werk zaam zijn, met 't doel H. M. de Koningin- Weduwe-Regentes bij het nederleggen van 't regentschap een huldeblijk aan te bieden. De eerste vergadering heeft plaats Woens dag 18 dezer des namiddags te 3 uur, ten raadhuize. In October is te Delft aangifte gedaan van 193 gevallen van mazelen en 81 van roodvonk. De visscher V., te Stolwijk, had de onvoor zichtigheid met petroleum de kachel aan te maken. De groote uitslaande vlam deelde zich aan de omringende voorwerpen mede, met het gevolg dat het geheele huis in de vlammen opging. Dinsdagavond had bijkans doordat de sein- t lichten verkeerd gesteld waren, een groot i onheil plaats gehad op het spoorweg-empla- cement te Haarlem. De trein vau Zantvoort stopte voor een onveilig sein en de sneltrein uit Den Haag was naderende op hetzelfde spoor. De wachter Ruygrok zag gelukkig het groote gevaar in en liep met een onvei lig licht den sneltrein te gemoet, die op 30 M. afstands van den Zandvoortschen trein door den machinist gestopt werd. De blijd schap der reizigers over het ontkomen aan het gevaar laat zich gemakkelijker denken dan beschrijven. if Het Maandag uit Haarlem gemelde om trent het ongesteld worden van een aantal inwonende leerlingen der kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem hetgeen on ze correspondent van betrouwbare zijde ver nomen had behoeft in zooverre wijziging, dat de geneesheer de oorzaak dier ongesteld heid niet met zekerheid kon bevestigen. De dames zijn thans allen weer in goeden wel stand. De persoon die, gekleed in de uniform van vaandrig, te Haarlem oplichting heeft gepleegd, heet Hoffman, is een infanterist, hij het 5e regiment te Utrecht dienende, en was in zijn garnizoensplaats gedeserteerd. Hij had zich begeven naar Zwoile, toen naar Leeuwarden, vervolgens naar Amsterdam, en van de hoofdstad uit had hij een uitstapje naar Haarlem gemaakt. Eerst trachtte hij bij den horlogemaker W. Engelgeer, op de Groote Markt, horloges machtig te worden, bewerende er een noodig te hebben als cadeau voor zijn broeder, doch hem werden geen uurwerken op zicht medegegeven. Beter gelukte hem dit bij de goudsmidsfirma C. de Jong Cz., in de Lange Veerstraat, waar hem drie horloges werden medegegeven, welke hij te Amsterdam in een lombardhuis voor f 46 gezamenlijk beleende. Hij werd te Amsterdam, waar hij oplichterij had gepleegd met meubelen, gevat, en na in Haarlem verhoord te zijn, in de hoofdstad in verzeker de bewaring gesteld. De verkregen goederen zijn hem afgegeven, omdat men vertrouwen stelde in den man met zijne fraaie uniform. (H. Ct.) Te Krommenie hebben in publieke veiling twee boerenwoningen met 68 hectaren wei land, in de polders Krommenie en het Woud, ruim f 70,000 opgebracht. Enkele jaren geleden werd f140,000 be taald. Een dienstbode te Alkmaar heeft bij haar meesteres, de koopvrouw V., f60 ontvreemd. De meid had een sleutel, passende op het kastje, waarin de gelden geborgen waren, Zij bekende aan de politie reeds meerdere gelden te hebben weggenomen, nu eens f25, dan f10, dan enkele rijksdaalders enz., en dat, terwijl zij in het gezin van vrouw V, als kind des huizes werd behandeld. De kansen voor de totstandkoming van een stoomtramweg Zutfen—Emmerik staan goed. Op een Zaterdag j.l. gehouden bijeen komst is o. a. meegedeeld, dat de gemeenten Zutfen, Steenderen, Hummelo en Keppel, Doetinehem, Bergh en Emmerik te zamen eene rente-garantie aan de onderneming hebben verleend van ruim f18,000; dat de minister van waterstaat niet ongenegen is een rijkssubsidie aan de Kamers voor te stel len dat van de provincie Gelderland een renteloos voorschot is te verwachten, en dat de betrokken gemeentebesturen op gunstige voorwaarden concessie voor de tram hebben verleend. Gisternamiddag waren te Zevenaar twee personen aangebracht, die, als zonder middel van bestaau, met den trein naar Emmerik werden gezonden. Even voor de grenzen spron gen beiden uit den trein. Een hunner kwam tegen een telegraafpaal aan, zoodat hij in de eerste oogenblikken voor dood bleef liggen, Later bijgekomen werd hij door de mare chaussee weder gearresteerd. Te Voorst is dezer dagen, in het bijzonder ook voor alcoholisten, een sanatorium tot verpleging van een beperkt aantal zenuwlijders geopend. Een vrouw te Millingen is Maandag op de botermarkt te Nijmegen bijna 't slacht offer geworden eener brutale zakkenrollerij. Een verdachte beweging voelende in haar mantelzak, tastte ze naar haar beurs, en deze missende, keerde ze zich om en zei tot een

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2