A0. 1896 "/oensdag 18 November, N 9 m. Eerste Blad Nationale Militie. KENNISGEVING. V ijftig-ste J aargang. K Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, DIT (ÏK VER: .J. O I) ft. Buiten lands che Be rich ten. coimm Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pet, door het geheele Rijk Af'ondeilijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B li ie v. T l K SS it A T 7 O. Advertentieprijs: van 1-10 gewone regels met inbegrip van eene Courantj uq Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam. Gelet hebbende op art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17„ December 186! Staatsblad No. 127), gewijzigd bij dat vari den 22n Juli 1892 {Staatsblad no. 179); Roepen op allen die genegen mochten zijn als VRIJWILLIGERS bij de NATIONALE MILITIE in dienst te treden, om zich te dien einde voor 1 December aanstaande ter gemeente-secretarie aan te melden. De bepalingen der wet betrekkelijk de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 Staatsblad no. 72)laatstelijk gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 Staatsblad no. 56) zijn, ten aanzien der vrijwilligers, de volgende «Art. 11. Orn vrijwilliger bij de militie te zijn, «moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en «ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst «geschikt, ten minste 1,56 el lang, op den 1 sier. Januari «van het jaar der toelating als vrijwilliger het 19e «jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht «hebbel), tot op het tijdstip der toelating aan zijne «verplichtingen ten aanzien van de militie zoover die «te vei vullen waren, voldaan en een goed zedelijk «gedrag hebben geleid. «Het bezit van die vereisclitenmet uitzondering «van de lichamelijke geschiktheid en van de gevor- «derde lengte, wordt bewezen dooreen getuigschrift «van den Burgemeester der woonplaats «Dat getuigschrift is ingelicht in den door Ons te «bepalen vorm. «Art 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven «wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de «gemeente, in welke hij ingeschreven istenzij hij tgeene verplichtingen ten aanzien van de militie meer «te vervullen hebbe. «Art 13. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier «te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche «bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger «bij de militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van tien dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den «bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, «een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat •hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeflgedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veer- «tigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie «worden toegelaten." Wijders brengen zij ter kennis van de belangheb benden, dat tot het opmaken van liet getuigschrift, bedoeld bij bovengemeld art. dagelijks ter secretarie de gelegenheid is opengesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den ICden November 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG De secretaris, VERNÈDE. D U I T S C II L A N D. De vergadering van den Rijksdag was gisteren zeer talrijk bezocht. Onder de afge vaardigden was ook graaf Herbert von Bis marck aanwezig. Graaf Hompesch zette de door het Cen trum ingediende interpellatie in zake het ge heim verdrag tussehen Duitschland en Rus land uiteen. De rijkskanselier antwoordde dat aangaande de van 18b7 tot 1890 gevoerde ouderhande lingen tussehen Rusland en het Duitsche rijk •destijds onvoorwaardelijke geheimhouding is afgesproken. Het tijdstip, van wanneer af die verplichting ophoudt, kan mitsdien niet een zijdig door de Duitsche regeering worden bepaald. »Ik ben daarom op het oogenblik niet in staat over den loop van deze onder handelingen officieele mededeelirigen te doen. Wat de houding der Duitsche staatkunde tegenover Rusland sedert het voorjaar van 890 betreft, ook in dat opzicht is mijnerzijds geen afdoend antwoord mogelijk, zoolang eerstgenoemde verplichting voortbestaat. Wat in dit opzicht gezegd kan woiden, laat ik over aan den staatssecretaris van buiten- landsche zaken, die destijds aan de beraad slagingen heeft deelgenomen. Na zorgvuldig onderzoek van het voorhanden materiaal kan ik niet anders dan de gronden, welke destijds de Duitsche staatkunde leidden, als van het grootste gewicht erkennen, en ik kan daarbij als mijne overtuiging uitspreken, dat daarbij geen ongunstige wending in onze betrek kingen tot Duitschland zijn te bespeuren. De bewering, dat destijds of op het oogenblik Erigelscbe of in het algemeen buitenlandsche invloeden hebben medegewerkt, moet ik, als eiken grond ontberend, terugwijzen (geroep: bravo bravo Wat de uitwerking betreft, welke de jongste onthullingen op Duitsch- lands positie in het Drievoudig Verbond of op zijne betrekkingen tot de overige Euro- pee«che mogendheden hebben gehad, verheug ik mij, te kunnen verklaren, dat de wolken van wantrouwen, welke zich in het eerste oogeublik in sommige lagen der bevolking van bedoelde landen vertoonden, weer verdwenen zijn (bravo I) en dat onze verhouding tot onze bondgenooten zoowel voor als na door een onbeperkt wederzijdsch vertrouwen is gedra gen. Desgelijks hebben onze betrekkingen tot Rusland geen oogenblik opgehouden van goe den en vriendschappelijken aard te zijn." (Bijvalsbetuigingen van alle zijden.) De staatssecretaris Von Marschall verklaart dat noch de geest, noch de bewoordingen van het Duitsch-Russisch verdrag onvereenigbaar waren met de verdragen van het Drievoudig Verbond. Alle afspraken moesten slechts dienstig zijn voor het behoud des vredes. BijvalsbetuigingenHet verdrag met Rusland is in 1890 niet vernieuwd, omdat er toen vrees moest beslaan dat bij een conflict tus sehen onze naburen, waarbij niet nauwkeurig zou zijn uit te maken wie de aanvaller is geweest, wij de partij van een van beiden moesten opnemen óf een der gesloten verdra gen moesten schenden. De geschiedenis zal de verdiensten van vorst Bismarck, die de be trekkingen met Rusland steeds vriendschappe lijk en in het belang des vredes nuttig heeft •weten aan te wenden, in nog helderder licht doen schijnen, maar ook de verdiensten zijns opvolgers mogen wij niet onderschatten. Men zou de verdiensten van Von Bismarck verkleinen, wanneer men beweeide dat de goe ie betrekkingen met Rusland afhanke lijk waren van een verdrag, welks vernieu- wii g olie drie jm en twijfelachtig was zij be- usten op vastere grondslagen op de vriend schap der monai chen en op velerzijds gemeen schappelijke belangen. Ook ik bestiijd beslist de bewering, dat Engelsche invloeden zijn in het spel geweest. De betrekkingen tussehen Frankrijk en Rusland dagieekenen reeds uit de jaren van '70; ook zij waren in geenei lei wijze daarop van invloed. De richting der luitsche politiek is duidelyk afgeteekend trouw en zonder omwegen vasthouden aan de verdragen van liet Drievoudig Verbond, hei ondeihouden van betrekkingen met Rus land en handhaving der betrekkingen met andere mogendheden, met eerbiediging hun ner rechten naar den maatstaf der achting, welke zij voor onze rechten aan den dag leg gen. Bereid om het gewicht van onze macht ter allen tijde in de weegschaal te werpen, zviiten wij verder in die richting voortgaan, die wij aan onzen eersten keizer en diens groóten staatsman te danken hebben. Mogen wij vol vertrouwen in de toekomst zien (Bij valsbel wigingen. Aan de beraadslaging over de interpellatie namen deel Lieber van het Centrum, Man- teufïel namens de conservatieven, dr. Ennec- cerus namens de nationaal-liberalen, Gültlin- gen namens de Rykspartij, Richter namens de vrijzinnige volkspartij, dan graaf Von Mirbach namens de Duitsch-conservatieven en Liebkneclit namens de sociaal-democraten. Vervolgens Von Kardorfl namens de Ryks partij, dr. Paasehe namens de nationaal- liberalen, Ltebermaun von Sonnenberg als anti-semiet, Haussmann namens de Zuid- duitsche volkspartij, Rickert namens de vrij zinnige vereeniging. Nieuwe momenten van beteekenis hebben de beraadslagingen niet opgeleverd. Bij de persoonlijke opmerkingen zeide Herbert von Bismarck, dat hy geen aanleiding tot spreke vond, nadat de verklaring van den rijks kanselier aan de discussie haar zakelijk karak ter had ontnumen. Gevoel van tact had hem verder verboden het woord te nemen. F R A N K R IJ K. De Kamer is Zaterdag begonnen met de algemeene beraadslagingen over de begroo- ting, nadat zij de urgentie had geweigerd voor een amnestie-voorstel van den socialist Dejeante ten gunste van de veroordeelden van 1848 en de gevangen Lyonsche werkstakers. Te Grenoble hebben de radicalen een groote vergadering gehouden, waar de oud-premier Bourgeois een redevoering heeft gehouden om hervorming der belastingen aan te bevelen. Santoro Rafuelo, een Italiaan, die door de politie van zijn land vervolgd wordt wegens onthullingen tegenover Crispi, is Zaterdag avond te Maiseille gearresteerd. Hij zal over de grenzen gezel worden. E L G I E. In een gisteren gehouden partij vergadering van de rechterzijde der Kamer is Beernaert gezwicht voor den aandiang van zijn partij- genoolen om opnieuw den voorzittersstoel in te nemen. Er schijnt over het ontslag van den minister van oorlog menig hard woord gevallen te zijn aangezien den leden echter geheimhou ding is opgelegd, is niet bekend gewor den, wat er voorgevallen is. ÜOSTENRIJ K-II ONÖA1UJE. De Oostenrijksche begrotingscommissie heeft Zaterdag de begrootingen van oorlog en marine aangenomen. Minister v. Welsers- heimb vei klaarde dut een nieuw militair wet boek van strafrecht in bewerking is. Op een vraag van den afgevaardigde Pacak over het gebruiken van Oostemijksrhe troepen voor het dempen van verkiezingsonlusten in Hon garije, antwoordde de minister dat dit een zaak was die alleen den keizer als oppersten legeicommandant aangaat, fntusschen heeft het voorgevallene aangetoond hoe noodzakelijk een groot gemeenschappelijk leger is. Alle herstemmingen in Hongarije zyn ten voordeele der regeering uitgevallen. Zelfs heeft in de stad Kecskemet de candidaat der regee- ring de overwinning behaald, dank zij de hulp der aanhangers van Kossuth. Zijn tegen stander, graaf Ferdinand Zichy, dezelfde die zich bij de liberale party aansluiten, maar hare rei kelijke staatkunde niet onderschrijven wilde, bleef met 58 stemmen in de minder heid. De regeering schijnt het bij deze herstem mingen met de vrijheid van kiezen niet irg nauw genomen te hebben. In de districten, waar aanhangers der volkspartij in herstem ming kwamen, moeten ongelooflijke dingen zyn gebeurd. ITALIË. De negus Meneiik heeft aan koning Hum- bert geseind, dat het vredesverdrag na onder handeling met majoor Nerazzini onderteekend is, en de verwachting uitgesproken dat die onderteekening geratifieerd en de vrede defi nitief gesloten zal zijn op den verjaardag der koningin, 20 November. Majoor Nerazzini seinde uit Adis Abeba, dd. 26 October; Ik heb lieden een vredesverdrag onder teekend en een overeenkomst betreffende de vrijlating der gevangenen. Het was een indruk wekkende plechtigheid. Het vredesverdrag vangt aan met den wensch, de vriendschap, die vroeger tussehen de beide landen bestaan heeft, weder aan te knoopen. Dan volgen deze artikelen 4. Einde van den oorlogstoestand. Er zal tussehen de beide landen vrede heerschen en eeuwigdurende vriendschap. 2. Opheffing van het verdrag van Oetsjalli.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1