spatje. Oilmeniaiuische lie richten. wegen ontworpen, waarvan de kosten wor den geraamd op 27 millioen p. St., te ver- deelen over drie jaren. In het volgend jaar zal tot bestrijding dier kosten eene leening worden gesloten. B I) S L A S D. Thans wordt verzekerd dat de grootvorst- troonopvolger tegen Kerstmis te Beaulieu n de Riviera komt en daar met zijne moeder zal overwinteren. De czaar zal zijn broeder daar een bezoek brengen. Volgens bericht uit Odessa aan de Times versterkt de regeering de grenstroepen in Kauk asië. Uit Odessa wordt aan de Daibj News ge meld, dat de opperbevelhebber van het Zwarte Zee-eskader een order heeft uitgevaardigd, waarin aan al de reserve-officieren der marine en de loodsen wordt gelast zich gereed te houden om op het eerste bevel naar Sebastopol te gaan. Een ktuiser wordt met allen spoed uitgerust voor bet vervoer van troepen. Graaf Schuwalofl', de gouverneur van War schau is zoover hersteld dat hij zijn functiën kan hervatten. De Russische gezant te Konstantinopel, NelidofT, is te Petersburg aangekomen. O O S T E X It IJ K-H O S G A It IJ E. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardig den besloot Maandag met groote meerderheid van stemmen tot het onmiddellijk in behan deling nemen van de door de antisemitische partij ingediende motie tot opzegging van het tolverbond met Hongarije. Dr. Lueger en prof. Richter voeren heftig tegen Hongarije uit, in het bijzonder over het gebruiken van Oostenrijksche troepen tijdens de jongste ver- kiezingsonlusten. Lueger verlangde zelfs een onderzoek of de tegenwoordige Hongaarscbe Rijksdag een rechtsgeldig verdrag kan sluiten. De minister Glanz verklaarde dat de opzeg ging van bet tolverbond niet zal worden nagelaten, ofschoon te dien opzichte geen verschil van meening bestaat. De minister president graaf Badeni waarschuwde voor aanvallen tegen Hongarije, welke het tot stand komen van het vergelijk slechts bemoeilijken kunnen. Ten aanzien van bet artikel in de Nemzet, waarvan de conclus-e is dat de zege praal der antisemieten en clericalen bij de jongste Landdagverkiezingen in de hoofdstad we! eens het voorspel kan zijn van intriges tegen het Drievoudig Verbond, heeft de Hon gaarscbe regeering beslist verklaard dat zij daaraan geen schuld beeft, ofschoon het ook spr. bevreemdde dat dergelijke artikelen dan in een regeeringsblad kunnen opgenomen worden. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dut koning Hum- bert Maandagavond bet vredesverdrag met Abessinië bekrachtigd beeft. De koning heeft Menelik gisteren telegra fisch de ratificatie van het vredesverdrag medegedeeld. De Kamers zijn tegen den 30n dezer bijeen geroepen. Over het algemeen zijn de dagbladen van allerlei kleur nogal ingenomen met het met Menelik gesloten vredesverdrag en vinden dat Italië vrij eervol uit haar benarde positie gered is en de minister Di Rudini aller dankbaarheid verdientde radicale Don Ckisciotte meent dat het wel de eerste maal is dat een land na een ongelukkigen krijg in het volle bezit blijft van het jstatus quo ante" (het bij den aanvang bezetene). Zelfs de tot nu toe Crispische Soma moet de regeering haar bijval geven alleen het orgaan van Crispi, de Capitale, noemt het eene vernedering van Italië. Volgens een telegram uit Havanna, te New- York 17 dezer ontvangen, heeft Casleilanos het garnizoen van Cascorro ontzet en met de ontzetting van Camaquay een begin gemaakt, maat vervolgens Cascorro verlaten en zich teruggetrokken naar San Miguel. Onderweg was hij achtmaal slaags, en hij versloeg ten laatste de opstandelingen bij San Miguel. De verliezen der Spanjaarden waren hier 20 dooden en 113 gewonden. Volgens een Times-correspondent is de opstand op de Manilien uitsluitend tegen de Spanjaarden en de monniken gerichtniet tegen de vreemdelingen. Een groot klooster op Cavita viel <le opstandelingen in handen die met uitgezochte wreedheid de priesters van kant maakten. De Spanjaarden schijnen echter hun nog daarin de baas te zijn. BOL G A R IJ E. De minister-president StoïlofF is belast met de portefeuille van buitenl. zaken en de alge- meene secretaris van den ministerraad met die van binnenl. zaken. li It K IJ E. Aan de Daily Mail wordt uit Konstantino pel gemeld dat de sultan zich met kracht verzet tegen een herstel der grondwet van 1876 en de wederinstelling van een parlement. Hoogstens is hij bereid, de bevoegdheid der door Engeland, Frankrijk en Rusland voor gestelde com missiën van toezicht uit te brei den. Voorts wil hij Schakir paeha als opper ste commissaris in Armenië vervangen en hem een Fransch of een Belgisch raadsman toe voegen, en de hervorming der gendarmerie in Armenië aan Europeesche officieren opdragen. De vijandelijkheden in den Haman zullen vermoedelijk spoedig worden hervat. De nieuwe opperbevelhebber der Turksche troe pen in dit gebied, Abdullah-pacha, heefteen aantal gevangenen die op bevel van zijn voor ganger, Tayer-pacha, waren opgesloten, in vrijheid gesteld en den Bruzen aangezegd, dat hem zestig sheikhs al« gijzelaars moeten uitgeleverd worden. Deze hebben hunne dor pen verlaten en zich teruggetrokken in de onbegaanbaarste gedeelten van bet hoogland. Zij hebben een Hinken voorraad graan en al hun vee medegevoerd en den muchir doën weten, dat zij bereid zijn de voorwaarden, door Tayc r-pacha gesteld, aan te nemen, mfiar op andere grondslagen niet zullen onderhan delen. A II ERIK A. De aanvankelijk medegedeelde cijfers aan gaande uen uitslag der verkiezingen van ge machtigden ter verkiezing van een president der Vereenigde Staten bljjken opnieuw over dreven te zijn. Zuid-Dacota, dat eerst voor de republikeinen heette gewonnen te zijn, bljjkt eene, zij het ook geringe meerderheid aan de democraten te hebben verschaft. Ver moedelijk zal de uitslag der verkiezingen zijn dat op Mc. Kinlpy 273 en op Bryan 174 stemmen worden uitgebracht, eene meerder heid van 99 stemmen dus voor de republi- keinsclte partij. Blijkens de jongste mailberichten uit Bra zilië is het met den financieelen en commer- cieelen toestand dier republiek allertreurigst gesteld, wat de regeering ook moge aanvoe ren om bet tegendeel te beweren. De regeeringen van Costa Rica en Colum bia hebben besloten het tusschen beide re publieken bestaande grensgeschil door een scheidsrechter te doen uilmaken. Als zooda nig zal worden uitgenoodigd president Faure of, wanneer deze weigert, de president van Mexico of die van deu Zvvitserschen Bond. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 17 November. Bij de voortzetting van de algemeene be raadslaging over de Indische begrooting oor deelde de heer Pijnacker Hordijk den Indi- schen financieelen toestand niet bepaald ongunstig, doch meende dat niettemin op verbetering van dien toestand het oog dient gehouden. Verbooging van de invoerrechten achtte hij intusschen niet voldoende om thans het tekort te dekken. Hij diong aan op betere ontwikkeling door den minister van diens financïeele plannen. Hij is voor stander van een krachtig streven naar be zuiniging op de uitgaven van oorlogen marine, die thans reeds tot 48 millioen zijn gestegen. Wat den toestand in Atjeh betreft, waar schuwde spreker er tegen in Atjeh verder te gaan dan onvermijdelijk noodig is, al erkent hij de moeilijkheid een grens aan te geven. Hij kan zich dan ook niet zoo ver eenigen mpt het in de memorie van ant woord geschetste stelsel en dus ook niet met het gunstig oordeel daaromtrent van den heer Cremer. Dat stelsel eischt niet alleen vermeerdering van bivakken, maar tevens een groote troepenmacht, om te houden wat wij verkregen hebben. De Javaan zal belast worden met de Atjeh-kosten, en de aanleg van betere verkeerswegen en de bevloeiings werken zullen achterwege moeten blijven. Omtrent den afval van Toekoe Oernar is hij 't eens met den heer Cremer. Die afval is ook z. i. bet logisch gevolg van leiten, die gedeeltelijk welgedeeltelijk niet konden vermeden worden. Ook spr. wenscht duide lijke uiteenzetting van die feiten door den minister. De beer Var; Gennep ziet den financieelen toestand van Indië voor de toekomst niet zóo ernstig in ds de vorige spreker. Hij vergelijkt deze begrooting met die van 1891, sluitende met een tekort van 20 millioen, en wijst op de vermeerdering van den koffie-aanplant en op de toeneming van de vrijwillige koffie cultuur. Wat Atjeh aangaat, kan hij zich vereenigen met de hoofdstrekking van 's ministers advies. Omtrent de redenen van Oemar's afval gaat hij mede met diagnose-Cremer. De heer Van Vlijmen is van meening d^t over eenige jaren een geldleening noodig zal blijken en dat de Indische bevolking niet te zwaar zal worden gedrukt door verbooging van invoerrechten. Hij dringt aan op eene krachtige Atjeh- pohtiek. Zoek den vijand op, vet sla hem zoodanig, dat hij zich niet kan herstellen. Geef hem daartoe geen tijd. Tref hem daartoe in zijn eigendom en geldbuidel, door het beheer- sclten van de kust. Spreker stelt de volgende motie voor de Kameroordeelende dat tot de duurzame en volkomen onderwerping van Atjeh nood zakelijk is, niet alleen handhaving van een rationeel militaire stelling in de Atjeh-vallei, maar ook een volkomens beheersching van de kusten door zee- en landmacht en het in han den nemen van alle belastingen der kuststaten tegen billijke schadeloosstelling aan de vorsten gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt ondersteund. De lieer Kuyper juicht de indiening dezer motie toe, maar betwijfelt of de Kamer over de strategische waarde kan oordeelen en of, met lipt oog op den oorlogstoestand, de pu blieke behandeling wenschelijk is. Spr. betoogt dat stelselloosheid, de kanker van bet Atjeh-beleid, niet wordt voorkomen en opgeheven, en de minister eigenlijk zelf pog niet weet, welk stelsel kan leiden tot beëindiging van den oorlog. Tot dusver gaat hij niet met het stelsel mede, en daarom dringt hij aan op een vast plan, getuigende van het doorzettingsvermogen, dat alle partijen bevredigt en waarvoor Nederland ook bereid" is financieele offers te brengen in het belang van het koloniale bezit. De heer Bahlmann huldigt 's ministers maatregelen voor de katholieke geestelijken in Indië. Spr. dringt aan op een krachtige scheepvaartregeling in Atjeh. Hij vraagt of Oemar ontkomen is door den slechten staat der schepen. De geringe resultaten der blok kade wijt hij aan het ontzien der Engelsche gevoeligheden. Bij de ontwikkeling der financieele denk beelden dringt hij aan op winstneming uit de petroleumbronnen en op bezuiniging. De heer Bastert protesteert tegen het iiooge i eindcijfer der begrooting. De heer Goeman Borgesius bestrijdt de motie, die der regeering een stelsel opdringt dat te veel zal kosten spr. zoekt ook verband j tusschen Oemars afval en het bezoek aan generaal Vetter aan Atjeh. Overigens con stateert hij dat de minister van opinie is ver anderd in zake de Atjeh-politiek, die hij vroeger niet agressief verlangde. Spreker wil de verdere oorlogskosten verdeelen tusschen Indië en Nederland en vraagt nadere moti- veering der plannen. j Morgen voortzetting, De Kamer hernieuwde de afdeelingen, die 1 benoemden tot voorzitters de heeren Bool, Rutgers van Rozenburg, Van Delden, Mees en De Savornin Lohmanen tot onder-voor zitters de heeren Rink, Veegens, Viruly Ver- brugge, Conrad en Bahlmann. Verkoop kloostergebouw. De Vereeniging Capucijnessen te Haren onder Megen heeft van den staat in koop ge vraagd het gebouw en de verdere goederen aldaar, welke hare leden deels (van 1 Januari 1877 af) in kosteloos gebruik van den staat en deels in huur van den staat en van de kroon hebben (tegen een huursom van f39 'sjaars). Nu deze huur met 31 December komt te verstrijken heeft de vereeniging ze in koop gevraagd. De regeering, van oordeel, dat de staat bij het behoud van deze goederen geen belnng heeft en hunne verkoop aan de be woonsters tegen billijken prijs zelfs ge wenscht is, zoo wegens de luttele inkomst als wegens den ouderdom en de bouwvalligheid van het klooster, dat dringend vernieuwing behoeft, stelt aan de Staten Generaal voor liet verzoek in te willigen. Dientengevolge wordt de goedkeuring gevraagd van den onder- handschen verkoop van het klooster met bjj- behoomid erf, tuinen, bouw- en weiland, bleekveld, dijk, hakhout en gracht, voor de som van f 5200, waarvan f 1000 voor de tot het kroondomein behoorende perceelen, zijnde de hoogste der door drie deskundigen gedane taxatiën. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Zitting van 17 November. Overgegaan wordt tot verkiezing van een lid in het college van Ged. Staten. Uitgebracht worden 75 stemmen. Hiervan vei krijgen de heeren mr. A. C. Crena de longh 54. H. Seretl9, S. van Velzen 1 stem, 1 st. in blanco, zoodat mr. A. C. Crena de longh benoemd is tot lid van Ged. Stalen. De beer Crena de longh brengt zijn dank voor het groote blijk van vertrouwen in deze ver- eerende benoeming gelegen. ïii den regel is in een dergeluk geval de benoemde niet onkundig van de mogelijkheid eener dergelijke onder scheiding. Hij is bereid de benoeming te aan vaarden, doi li deze beslissing valt hem niet licht, waar hij geroepen is de plaats te vervullen van den heer Van der Kemp, aan wiens ijver, kunde en rechtschapenheid hij een woord van recht matige hulde verplicht is. Zijn benneming aan vaardende, rekent hij op den steun van den voorzitter, de leden van Ged. Staten en den griffier, en spieekt de hoop uit, dat het hem gegeven zij, naar de mate zijner krachten aan het in hem gesteld vertrouwen te beantwoorden, [Applaus (De heer Crena de longh ontvangt ds geluk- wenschen zijner medeleden.) Voor de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal worden uitgebracht 77 steramen. Hiervan verkrijgen de heeren mr. C. J. Sickesz 56, J. P. Havelaar 19 stemmen, 2 blanco, zoodat mr. C. J. Sickesz, oud-lid der Eerste Kamer, gekozen is tot lid dier Kamer. Aan de orde is hierna het rapport der com missie omtrent het verzoek van den Raad varr Delft betrekkelijk het bedrag van het prov, sub sidie in de kosten der krankzinnigengestichten aldaar (met Gedep. Staten stelt de commissie voor het subsidie te bepalen op f 50,000 en verder op het adres afwijzend te beschikken). De heer Van der Mandele stelt voor: lo. de subsidie voor het buitengesticht te- bepalen op f59,100; 2o. de subsidie voor het buitengesticht te verhoogen met f 14,701. De heer Crena de longh (rapporteur) zegt, dat de commissie, die de conclusie van Gedep, Staten overnam, ook de daaraan voorafgaande overwegingen deelt. Het eerste ampndement-Van der Mandele wordt verworpen met 61 tegen 14 stemmen, het tweede wordt ingetrokken. De conclusie wordt daarna goedgekeurd. Het voorste! tot wijziging van het prov. regle ment ter bevordering der paardenfokkerij wordt na eenige redactiewijziging goedgekeurd. Voorts wordt o. a. goedgekeurd de voldoening van een subsidie aan de gemeente Maassluis (kosten der haven). Bij den post betreffende de bediening van de sluis aan den Leidschen dam (wijziging der traktementen van het bedienend personeel) be strijdt de heer Maas de voorgestelde loonsver- hooging, in verband met het loon der brugge- knechts en stelt een amendement voor tot vermindering, dat door den heer Goekonp (Ged, Staten) bestreden en met 63 tegen 9 stemmen verworpen wordt Het voorstel wordt goedge keurd. Hierna komen aan de orde de bepalingen omtrent maximum-arbeidstijd en minimum loon in de bestekken betreffende de verbetering van de Guuwe. Het voorste! strekt om niets te bepalen om trent het loon en een arbeidsdag van 11 uren, behoudens eenige uitzondering.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2