.A". 1896. Zaterdag 21 November N°. 9180 KENNISGEVING. V ijftigste J a a r g a n g-. Buiten landscheBeri eli ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER ODÉ. nu n x r ij k. SGHIEDAMSGH G 0 U R A I. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. B SJ fï 8 BOTBRdTRAAT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan W. IRISH' STEPHENSON en zijne rechtveikrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner zoutrafiinadery aan den N oordvestsingel no. 91, kadaster sectie H no. 227, door plaatsing daarin var, «en stoomketel met een verwarmings-opper- vlak van 34 MJ, ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Schiedam, den 19den November 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "VERSTEEG. Be Secretaris VERNÈDE. jxr—nij****-—*• De Kamer heeft gisteren weer eens als van ouds huisgehouden. Het was naar aanleiding van een interpellatie van Castelano, die be weerde dat sde verrader Dreyfus" mede plichtigen had gehad en dat deze medeplich tigen ten onrechte niet gestraft waren. Er ontstond deswege eenige opgewondenheid, die eerst eindigde toen de interpellant zijn voor gestelde motie ten genoege der regeering verzacht had en die daarop met algemeene stemmen op éen na was aangenomen. De Qaulois meldt dat Menelik zich in Frankrijk door een dipiomatieken agent wil laten vertegenwoordigen. De Fransche regee ring zou dan een hoofdambtenaar naar Abes- synië zenden, met den rang van gezant, maar aan het opperbestuur van koloniën ondergeschikt. "Volgens sommige Fransche bladen zou de minister van justitie last gegeven hebben, de instructie in zake Dreyfus te heropenen. De rechter van instructie, daarmede belast, zou zelfs reeds aangewezen zijn. DUITS CHlASlfc De afgevaardigden Von Plötz c. s. hebben bjj den Rijksdag een voorstel ingediend ter bescherming van de wijnindustrie tegen de kunstmatige fabricatie van z.g. wijn. De voornaamste bepaling van dit voorstel is dat alle s wijnen" die op andere wijze zijn ont staan dan door de gisting van druivensap, voortaan kenbaar zullen moeten zijn aan den naam vinosine, die in duidelijk leesbare letters moet zijn aangebracht op (lesschen of vaten die dat vocht bevatten. De chef van 's keizers militair kabinet, generaal Von IJahnke, Ijjlt aan longaandoe ning en gaat voor eenige weken met verlof naar Meranï B E L G I E. De Kamer heeft het wetsontwerp op de successierechten van den overleden echtge noot aangenomen met de wijzigingen, door den Senaat er in gemaakt. Op de Brusselsche World's Fair zal een pavil!ioen-'30 zijn, waarin soldaten met de blauwe kielen de relieken van den Belgischen opstand zullen bewaren. ENGELAND. Sir J, Blundell Maple, lid van het Lager huis, zal in de volgende zitting een wetsvoor stel indienen, strekkende tot het vorleenen van kiesrecht aan winkelbedienden en allen die eene vaste positie hebben, inwonende in de gebouwen waarin zij hun diensten ver richten. Naar aanleiding van de bij de afdeeling npublieke werken" van den Londenschen graafschapsraad ontdekte knoeierijen, welke hoofdzakelijk bestaan hebben in de boeking van uitgaven onder verkeerde hoofden, stelt de commissie van onderzoek voor vijf van de nog in dienst zijnde ondergeschikte ambtena ren, die tot deze knoeierijen hebben mede gewerkt, te ontslaan en den zesden ernstig te berispen, terwijl zij verklaart geen ver trouwen meer te stellen in den directeur der afd. publieke werken en zijn aanblijven als hoogst ongewenscht te beschouwen. R U S L A N D. Naar de Times uit Odessa verneemt, gaat de regeering voort met troepen te zenden naar oostelijk Azië. De regeering verleent hulp aan Russische financiers die bankinstellingen willen stichten in Bulgarije. Volgens een bericht uit Odessa zijn ver scheidene rijke Armeniërs, die daarheen uit geweken waren, naar Konstantinopel terug gekeerd om te beletten dat volgens het onlangs uitgevaardigde keizerlijk besluit hun goederen verbeurdverklaard worden. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. Het besluit van het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden tot opzegging van het tol- en handelsverdrag met Hongarije wordt in het koninkrijk algemeen beschouwd als een teeken van openlijke vijandschap en als een bewjjs van de voortdurend sterker wordende macht der antisemietische elementen. Daar tot het opzeggen van het tractaat, zooais be kend was, reeds door de beide regeeringen was besloten, kon het voorstel van Lueger slechts ten doel hebben, Hongarije door be dreigingen te kwetsen en den staatsrechter- lijken band tusschen de beide landen te ver- zAvakken. In de begrootingscommissie uit liet Oosten rijksche Huis van afgevaardigden deelde de minister van koophandel mede, dat een nieuw plan voor den aanleg van een DonauOder- kanaal met sluizen in ondeizoek is, waarvan de kosten op 95 millioen florijnen worden geraamd, en dat in den loop van dezen zomer ook concessie is gevraagd voor den aanleg van een Doriau-Moldau-Elbe-kanaal, waarvan de kosten ongeveer 106 millioen florijnen zul len bedragen. De minister wees op de groote beteekenis dezer beide kanalen en zeide den grootst mogelijken spoed toe om tot hunne totstandkoming te gei aken. In regeeringskringen wordt verzekerd dat de Oostenrijksche Rijksraad den 20n Januari a.s. zal gesloten worden. De regeering beeft bij den Rijksraad een krediet aangevraagd van 1,200,000 florijnen voor de officieele deelneming aan de Parjjsche wereldtentoonstelling van 1900. Het offieieuse Fremdenblatt constateert dat de verklaringen van vorst Hohenlohe en van den minister Von Marschall in den Duitschen Rijksdag een ongemeen sympathieken indruk hebben achtergelaten en het vertrouwen der verbonden volken in de Duitsche staatkunde tcir volle rechtvaardigen. ITALIË. Tweehonderd Italiaansche gevangenen van Menelik zullen heden, den verjaardag van koningin Margarielha, vertrekken. Majoor Nerazzini zal den 22sten te Harrar aan komen. SPANJE. Het laatste bericht betreffende binuenland- sche leening is, dat er voor niet minder dan 600 millioen pesetas werd ingeschreven, d. i. 140 pCt. meer dan het bedrag dat nu ge vraagd werd en 50 pCt. meer dan het geheele leeningsbedrag. De regeering moet nu besloten hebben het geheele bedrag der leening, 400 millioen pesetas, toe te wijzen. Een officieel bericht uit Manilla meldt dat de troepen van Aguirre en Artega met de opstandelingen gevechten geleverd en hen verslagen hebbenin het eene gevecht ver loren de opstandelingen 300, in het andere 200 man. De verliezen der Spanjaarden waren onbeteekenend. Van Cuba wordt bericht, dat er verschei dene ontmoetingen met de Cubanen hebben plaats gehad, met voor de Spaansche troepen gunstigen uitslag. Uit Havanna wordt aan de Times bericht, dat generaal Weyler persoonlijk de operaties tegen de Cubaansche opstandelingen leidt te Havanna blijft men nog overtuigd dat de Cubanen de overhand behouden. B U L G A R IJ E. De minister van oorlog. Petroft, heeft ont slag gevraagd, maar, met het oog op den vreemden indruk dien dit zou maken, on middellijk na de verkiezingen, zich bereid verklaard nog eenigen tijd in functie te blijven. S E R T I E. De economische toestand van Servië is dit jaar bijzonder gunstig. Verleden jaar waren moeilijkheden geiezen over het invoeren van varkens en slachtvee in Hongarije, waardoor de uitvoerhandel van Servie een vermindering met negen millioen francs aanwees. De moei lijkheden zijn thans bijgelegd, en de jongste berichten uit Belgrado toonen, dat de uitvoer grooter zal zijn dan ooit. Het jaar was bijzon der voordeehg, zoowel voor den oogst als voor den veestapel, en daar de prijzen stijgende zijn, zullen ook de finaneieele uitkomsten een belangrijke verbetering aanwijzen. Reeds thans is het goud-agio 5 pCt. lager dan verleden jaar in denzelfden tijd. Koning Alexander woidt heden te Weenen verwacht. Tijdens zijn verblijf aldaar gaat zijn vader, de ex-koning Milan, in Stiermar ken jagen. Er is sprake van een nieuw bezoek van den jongen koning aan het Russische hof. De aanvoerder der radicale party in Servië, de heer Paschitsch, heeft zich bij den koning beklaagd over de voortdurende gevangen neming van aanzienlijke radicalen, op bevel van den minister-president Novakowitch, die alles aanwendt om aan liet bewind te blijven. Inmiddels is in den boezem van het ministerie oneenigheid ontstaan en heeft de minister van eeredienst zijn ontslag ingediend. T U R K IJ E. Als bewijs dat de toestand te Konstanti nopel aanmerkeiijk verbeterd is, wordt ge meld, dat verscheidene Armenische famihèn derwaarts terugkeeren. Men vergete hierbij echter niet dat de Tuiksche overheid sedert enkele weken geen verlof meer geeft aan Armeniërs om het land te verlaten en dat, wie dit niettemin doet, zijne bezittingen ziet verbeurdverklaren. Het buitengewoon gerechtshof te Konstan tinopel, ingesteld tot behandeling der zaken in verband met het oproer van 25 Augustus j.l., blykt nog niet ontbonden te z'y'n. Woens dag heeft dat hof den Armenischen bis schop van de wijk Haskani ter dood veroor deeld, alleen op grond van de verklaring der Turksche politie dat zy in de woning van dien bisschop een revolver heeft gevonden, ofschoon hq op den dag van het oproer niet thuis is geweest. Het hof van cassatie heeft het doodvonnis bekrachtigd, dat door de rechtbank te Bitlis was geveld over den Armenischen bisschop dier stad, wegens deelneming aan de onge regeldheden die daar verleden jaar plaats hadden. De broederschap van het rijke klooster Hagios Nikolaos te Saloniki heeft besloten van het Bulgaaische exaichaat tot het oeku- menisehe patriarchaat terug te keeren en den Griekscben metropolitaan uit Monasür uit te noodigeti de mis te komen lezen. De metropolitaan werd echter door de nabij het klooster wonende Bulgaren met een ha gelbui van steenen ontvangen, zoodat hij iu

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1