jïin)ienlamlsche Berichten. Gemengde Berichten. het Turksche regeeringsgebouw moest vluch ten, terwijl vier hem vergezellende Servi sche geestelijken geducht mishandeld werden. Door Turksche troepen werd daarop, niet zonder bloedvergieten, de orde hersteld en het klooster bezet. EGYPTE. De minister van oorlog verlangt, naar de JDaily Telegraph verneemt, een verhooging van zijn budget met 40,000 pond, om de strijdkrachten op dezelfde hoogte te houden zijn ambtgenoot voor financiën zou geneigd zijn, deze uitgave toe te staan. De correspondent van de Times te Alexan dria verzekert, dat men daar Dinsdag uit het verhandelde voor het hof van appèl meende te kunnen voorspellen, dat de regeering dit maal gelijk, en dus verlof krijgen zal om geld uil het reservefonds der Egyptische sch'uldkas te gebruiken voor de Dongoia- expeditie. De regeering grondde haar beroep op tien bezwaren tegen de beschikking der gemengde rechtbanken. Maar ook van de zijde der buitenlandsche commissarissen wer den er bezwaren ontwikkeld. Den 25n zal de procureur-generaal aan liet woord zijn, en volgens de Times zou het hof waarschijn lijk reeds een week later beslissen. Osman Digna's instructies na den terug keer van Omdoerman zoo wordt uit Soeakin gemeld waren om zijn positie van Adarama weer in te nemen. "Vijftig man paardenvolk onder Dereer door Mohammed Moesa Digna uitgezonden naar Tokar, slaagden er in tien mannen te dooden en negen vrouwen benevens vee te rooven. Zij worden nu achternagezet. A F R I K A. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft met algemeene stemmen het voorstel van de regeering der Kaapkolonie aangeno men over den terugkoop door den Oranje- Vrijstaat van de spoorwegen, die ai aangelegd zijn op het gebied der republiek. De Zuidafrikaansche Chartered Company maakt bekend dat de Zuidafrikaansche repu bliek geen schadevergoeding heeft geëischt, en dat de Company, als dat mocht geschieden, zich daartegen zal verzetten. In elk geval zal van het nieuwe kapitaal niets worden aan gewend voor andere doeleinden dan ten be hoeve van Rhodesia. Een bericht uit Kaapstad meldt dat Cecil Rhodes de volgende week over Delagoa-baaï en Kaapstad dus met vermijding van de Transvaal naar Engeland terugkeert, ver moedelijk om door de parlementaire enquête commissie als getuige gehoord te worden. De correspondent van de Daily Telegraph te Buluwajo meldt dat daar eenige ongerust heid heerscht wegens de ontevredenheid onder de Matabelen, die weigeren te werken. Het gerucht loopt dat den 23n nieuwe onlusten zullen uitbreken. In de stad houden zich twee honderd inboorlingen op. De kolonisten in den omtrek worden gewaarschuwd. Onder de Afrikaanders in de Kaapkolonie openbaart zich zekere agitatie, naar aanleiding van de maatregelen der overheid tegen de veepest. De correspondent van de Globe te fiulu- wayo meldt dat in de vorige maand circa 50,000 vaatjes whisky op weg naar Rhodesia ■waren voor rekening der Chartered Company. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 19 November. Indische begrooting. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer Bool over het opium vraagstuk, kondigde de minister een voorstel tot regeling der opiumregse in haar geheel aan. Tegenover hetzelfde lid maakte hij bezwaar het burgerlijk weezenfonds den- selfden steun van staatswege toe te kennen als aan de militaire fondsen De reorganisatie der politie op Java had de heer Boof liever ingericht gezien op meer Europeeschen voet en de heer Pijnacker Hor dijk meende dat de veiligheid er niet bijzonder door zal verhoogd worden. De minister verdedigde zijn voorstel als een belangrijken stap in de goede richting; bestreed de instelling van hoofdcommissarissen en commissarissen van politie op Java, en betoogde, dat de veiligheid op dat eiland be vredigend is te noemen en de politiediensten voor de dessabevolking aanmerkelijk zijn ver minderd door de heet endienstregeiing. De heer Van Vlijmen verzocht krachtiger maatregelen, behalve van de invoering der opiumregie, tegen den grooten toevloed van Chineezen op Java, die zoo verderfelijk werkt op den economischen toestand van den Javaan. De minister toonde aan, dat voldoends gewaakt wordt tegen toelating van slechte elementen onder de Chineezen, over welk volk hij niet zoo ongunstig dacht als de spreker. Hij kon wering der Chineezen in de binnenlanden niet goedkeuren en verzekerde, dat de Indische regeering werkzaam is tot voorkoming van een verderfelijken invloed der Chineezen in Indië. De heer Van Limburg Stirum betoogde dat de magere resultaten van het bijslag stelsel eerder de onbillijkheden voor den in lander heeft vermeerderd dan weggenomen. Veel beter ware verhooging van het plantloon. Thans neemt de gouvernementskoffiecultuur steeds meer af en zal ze dit blijven doen, als men haar niet tot volkscultuur maakt. De heer Hintzen wijst op het groote ver schil van gevoelen tusschen de regeering en haar officieele adviseurs over de koffiecultuur, de werkwijze en de beschikbare gronden. Hij vreest dat de koffiecultuur geheel zal ver dwijnen. De heer Van Gennep wil handhaving der cultuur totdat Java productiever zal worden gemaakt, tengevolge van aanleg van verkeers middelen. Hij vreest niet zoo erg voor de toekomst der koffiecultuur, wat de heer Rutgers van Rozenburg weerspreekt. De minister van koloniën constateert dat het bijslagstelsel in Nederland is uitgevon den, dat de toepassing zeer moeilijk is en nog moeilijker wordt gemaakt door de vele gegevens en de staten, die deze Kamer ver langt. De gedwongen cultuur moet langza me! hand volkscultuur worden. Aan verhooging van den inkoopsprijs der kolfie valt niet te denken. Afschaffing van het by slagstelsel is onmogelijk, daar de be volking zou gaan twijfelen aan de goede trouw der regeering. Op verzoek van den heer Beelaerts van Blokland belooft de minister de opmerkingen van den heer Van Limburg Stirum te zullen overwegen. Bij de reorganisatie van het boschwezen drong de heer Bool aan om de zonen van inland«cl* hoofden tot adjunct-houtvesters op te leiden. De lieer De Beaufort (Amsterdam) betwij felde of de financieele uitkomsten wel zeker waren. De heeren De Beaufort en Crenier drongen er op aan om de reorganisatie afzonderlijk voor te «tellen bij een speciale suppletoire begrooting. Laatstgenoemde achtte destaats-exploitatie onvoldoende voorbeieid. Morgen te 11 uren voortzetting. SCHIEDAM, 20 November 189G. Naar wij vernemen heeft Dinsdag j.l. de installatie plaats gehad van mr. H. M. G. Kloppenburg, als rechter in het kanton Schie dam. Daar wij geen uitnoodiging ontvingen ter bijwoning dezer plechtigheid, kunnen wij daarvan ook geen verslag geven. Aan het muzikale leven hier ter stede is een gevoelige slag toegebracht door het over lijden van den heer Julius Egener, kapelmees ter der d.d, schutterij, directeur der Sym- phonie-Vereeniging en leeraar aan de muziek school. In den vollen zomertijd van het leven is hij heengegaan, diep betreurd door zijne tal rijke vrienden, die den beminden, rijk be gaafden man, den bescheiden priester in den tempel der kunst, zoo hoogachtten. Hg, die door zijn snarenspel kon boeien en door zijne leiding wist te bezielen, wordt slechts noode gemist, en met weemoed staren zijne vrienden op de plek die bij ledig laat. Geheel onverwacht treft de slag niet, want zij die hem in den laatsten tijd hebben ont moet, zagen maar al te duidelijk hoe zijn gestel ondermijnd werd, en het alleen zijne energie was, die hem staande hield. Een veertiental jaren hebben wij hem in ons mid den gehad; laat ons dankbaar zijn voor het geen hij ons in dien tijd geschonken heeft en brengen wij een woord van stille hulde aan hem, wiens omhulsel straks in de groeve zal dalen. De Independence Beige meldt dat Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, die Zaterdag te Milaan aankomen, een bezoek zullen brengen aan koning Humbert en ko ningin Margaretha, te Monza de zomer residentie van de Italiaansche koninklijke familie waar zich op dit oogenblik alle leden van het Huis van bavoye bevinden. Reuter seint uit Aix-les-Bains dat onze Koninginnen hedenmorgen van daar naar Milaan zijn vertrokken. Het rapport van het Ned. Arbeids-Secre- lariaat bevestigt hetgeen de Volkstribuun reeds had medegedeeld, dat de werkstaking te Maastricht is verloren gegaan doordat het bestuur om der wille van wien de staking begonnen was zich wederrechtelijk een gedeelte van de ingekomen gelden, tot steun der stakers, ten eigen bate toeeigende. Van verschillende kanten werd geld ge zonden aan de stakers. Dit had ten gevolge, dat het bestuur nimmer was te controleeren en het hierdoor gelegenheid vond personen op de lijst te zetten zelfs één doode die geen ondersteuning ontvingen. Kerkvoogden der Ned.-IIerv. gemeente te Delft hebben besloten het bezichtigen der kerken niet meer aan de kosters te verpach ten, doch 1 Januari in eigen beheer te nemen. Deze maatregel vindt zijn aanleiding in de klachten, dezen zomer door vreemdelingen geuit over onhebbelijke behandeling in de Nieuwe Kerk, Het terrein toebehoorende aan de Ned.- Herv. Gem. te Scheveniugen, gelegen aan den Ouden Scheveningschen weg ter zijde vóór de Nieuwe Kerk in de Duinstraat, is voor een aanzienlijke som verkocht aan een ondernemer te Rotterdam, die 't zal bezigen om er huizen of villa's op te bouwen. Men verneemt omtrent de verduistering aan de bank van leening te Amsterdam, dat de borgstelling van de overledene S., groot f 3000, is ingehouden. Deze som zal waar schijnlijk wel in rekening gebracht zijn bij het cijfer van f 98,750, door den burgemeester genoemd. Ook is aan te nemen, dat, hoe wel het onderzoek nog niet is afgeloopen, dit laatste cijfer wel niet zal behoeven ver hoogd te worden. Sedert de justitie toch in de zaak gemoeid is, zijn alle panden, ook die welke nog met sverstaan" waren, kunnen ontzegeld worden en heeft men zich om trent de deugdelijkheid van den inhoud kunnen vergewissen. Het nieuwe hoofdbestuur van den Ned. Bakkersgezellenbond wenscht direct gevolg te geven aan de opdracht van het congres, tot het in 't leven roepen van een agitatie voor afschaffing van nachtarbeid. Waarschijnlijk zal in Januari 1897 een groote meeting te Amsterdam plaats hebben, voorafgegaan door openbare vergaderingen op alle plaatsen, waar afdeelingen van dezen bond gevestigd zijn en waar het ook mogelijk zal zijn hare stem te doen weerklinken. Eenige ^eeuwige" studenten te Amsterdam hebben onlangs eene vereeniging opgericht, genaamd »De oude garde", waarbjj zich alleen studenten kunnen aansluiten, «ie 10 of meer jaren zich koesteren aan den boezem van de Alma Mater. De oudste van deze Muzenzonen telt 15 studiejaren, de jongste 10. In de laatstgehouden vergadering van »De oude garde" werd met algemeene stemmen besloten, een collega, die nu zijn 18e studie jaar is ingegaan, uit te noodigen, lid van de ïllustre vereeniging te worden. Nadat de secre taris in dien zin een brief aan den Minerva- getrouwen dienaar had verzonden, ontving hij reeds den volgenden dag dit korte antwoord »Zeer veel eer, maar met zulke jonge broekjes als uw vereeniging telt kan ik niet omgaan (Tyd.) De werkstaking in de sigarenfabriek van den heer W. J. Vinkers, te Winschoten, die ongeveer elf weken duurde, kan als geëindigd worden beschouwd. De door de stakers ge stelde eischen zijn echter niet ingewilligd. Zeven stakende sigarenmakers zijn op verzoek weder aangenomen. De vereeniging »De Nationale tentoon stelling van Vrouwenarbeid" heeft hare eer ste algemeene vergadering, waarvan in de circulaire melding is gemaakt, bepaald op Woensdag 25 November te 2 uren in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats, te Utrecht. Onder de punten van behandeling komen voorOrganisatieplan benoeming van de leden der commissie van bijstand en van de controle-commissie, en benoeming van het bestuur der Vereeniging. De toegang tot de vergadering is vrij, ook voor hen die zich nog als lid of dona teur der vereeniging hebben opgegeven. Alleen de leden hebben recht tot stem ming; donateurs hebben een adviseerende stem. Ta Tilburg heeft de werkliedenvereniging i> Algemeen Nut"haar 25-jarig bestaan gevierd. Deze vereeniging telt 353 leden en heeft gedurende haar bestaan ruim f18,000 aan ziekengeld uitgekeerd. V. d. Veer, de weerbarstige schutter uit Middelburg is Woensdagavond uit de provoost ontslagen, volgens een telegram van hem aan Hecht voor Allen onverwachts. Het Maastrichtscbe arbeiderssecretariaat heeft besloten een comité te vormen, dat zich bij het reeds bestaande Landelijk Comité zal aansluiten, ter verkrijging van staats- pensionneering van oude werklieden. Te Recklinghausen, in de mijn General BIu- menthal, heeft een ernstige mijnramp plaats ge had. Bij een ontploffing van mijngas zijn 25 weiklieden omgekomen, het lot van 40 anderen is nog onbekend. De beruchte roover Piscisello ,s te Palermo gevangengenomen. Men verwacht als gevolg daarvan belangrijke onthullingen omtrent de roovers en hunne wanbedrijven. Dinsdag en Woensdag heeft in den omtrek van Belgrado een vreeselijke orkaan gewoed en veel schade aangericht. De scheepvaart op den Donau werd gestremd, verscheidene sleepbooten zijn aan stukken geslagen, een passagiersstoow- boot is tegen een torpedoboot geslagen en op den oever geworpen. Aan het Pruisisch ministerie van landbouw wordt een nieuwe boschkaart vervaardigd, wat vooral noodig was met het oog op de kolossale toename van bosschen, eigendom van den staat. Niet minder dan 5500 tot 8000 hectaren be droeg de toename van staatsbosscben in den laatsten tijd per jaar, terwijl de gebeele opper vlakte dar bosschen, in eigendom aan den staat toebehoorende, 2.759,453 hectaren bedraagt. Een der grootste schatten van West-Australië zijn de Jarrahbosschen, welke men daar vindt. Het hout van den Jarrahboom wordt beschouwd als het sterkste en duurzaamste hout, dat er be staat. Te Londen en in andere steden gebruikt men het daarom voor plaveisel. Uitgestrekte Jarrahbosschen zijn aan de verschillende spoor- weglijnen gelegen, zoodat dit hout, dat, naar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2