belgie. DENEMARKEN. Gemengde Berichten. Koloniën. der wijze -van verkiezing der senatoren drin gend te verklaren. Donderdag is in de groote zaal van de Sorbonne de Parijsche universiteit geopend. De Parijsche academie krijgt thans weer dezeltde zelfstandigheid terug, die zij voor de groote revolutie gehad heeft. Felix Faure was bij de plechtigheid tegen woordig de minister van onderwijs Rambaud heeft een groote redevoering gehouden over het ontstaan der universiteit. Sedert de weigering van den maire van Roanne om aan de Fransch-Russische feesten deel te nemen, hebben de dertien leden, die de minderheid van den raad aldaar uitmaak ten, zich aan verdere medewerking met hun socialistische medeleden onttrokken. DezeD, die éen stem meerderheid hadden en nu de handen geheel vrij kregen, hebben op de begrooting voor 1897 een derde der gemeen telijke politie-agenten doen vervallen, com miezen gepensionneerd, den conservator der bibliotheek, die kosteloos zijn ambt bekleedde, door een hunner geestverwanten als bezol digd ambtenaar vervangen en de taak van veearts-inspecteur aan de gemeentelijke slacht plaats opgedragen aan een biljartjongen. Groot opzien verwekt een vlugschrift, dat onder den titel »La future debacle" te Parys is verschenen en door den gep. kapitein der cavalerie Nercy is geschreven, naar men beweert met voorkennis van genevaal Gallifet. De schrijver acht zich verplicht zijn land- genooten te waarschuwen dat het Fransche leger lang niet is wat het zijn moet. Het opperbevel is niet in goede handen bij den zwaarlijvige», jichtigen generaal Saussier, die door andere generaals als onbekwaam wordt geschilderd I ook vele andere generaals zijn niet meer geschikt en kunnen niet meer te paard stijgen. Dan klaagt de sein ijver over nepotisme bij benoemingen; de officieren worden meer afgericht voor revues en ma noeuvres dan voor den oonog ontwikkeld het vertrouwen ontbreektde vestinggordel in het oosten is een wassen neus; de ma noeuvres ontaarden in een vertoomng, enz. Voegt men daarbij, dat volgens Nercy de generale staf even onvoldoend is voorbereid ais in 1870, dan zal men begrijpen hoe on aangenaam deze scherpe critiek den Franschen in de ooren klinkt, thans vooral, nu nog pas de oud-ininister Lockroy zooveel slechts over de Fransche marine gezegd heeft. De regeering heeft met het bestuur van den Kongo-spoorweg een overeenkomst aan gegaan voor bet vervoer van goederen van en naar Brazzaville. De Kamer beeft Donderdag een hoogst be- lanerijk wetsontwerp aangenomen, waardoor eindelijk het Vlaumsch als officieeie taal naast het Fransch wordt opgenomen. Het was een wetsvoorstel van de afgevaardigden De Vriendt en Coremans, dat door den laatste vooral han dig en flink werd verdedigd. Het wetsontwerp schrijft voor het gebruik van het Vlaamsch vooralle officieeie publicaties, niet als verta lm maar als officieeie tekst. Na een vrij lange discussie, waarbij o. a. de opmerking werd gehoord, dat het Vlaamsch minder geschikt was voor wetstaal, werd het ontwerp aange nomen met 92 tegen 3 stemmen en 1 ont houding, die gemotiveerd werd door de benoe mingen in flaminganten-geest, waarin het ministerie zich, volgens den onthouder, schul dig maakte. Donderdag werd nog eeu voorstel van drie leden op de proportioneele verkiezingen inge diend, dat Dinsdag in behandeling zal komen. ESffElASD- Dr. Jameson, die Donderdag in de gevan genis eene operatie onderging, is, ofschoon zijn toestand naar omstandigheden goed voor uitgaat, zeer zwak. Gisternacht baarde zijn toestand zelfs zorg. Er zijn bijzondere maat regelen genomen voor de verpleging van den patiënt. Volgens de British Medical Journal is de eeuwige zieke van Bournemouth, dr. Herz, nog steeds ziek en te Bournemouth, en vol strekt niet gezond en wel in Noord-Amerika. Er worden aanstalten gemaakt voor het inzamelen van giften voor de hongerlijders in Rritsch Indië. Een lid van de commissie, die tijdens den hongersnood van 1877 voor d.'.t doel werkte, dringt in de Times op spoed aan. Hij herinnert tevens, dat in dat jaar ruim 700,000 p. st. opgebracht werd. Koning Christiaan is na een verblijf van vijf weken te Gmunden in Oostenrijk, te Kopenhagen teruggekeerd. De koningin blijft nog eenigen tijd bij haar zieke dochter, de hertogin van Cumberland. ITALIË. De aangelegenheid der apanage of toelage voor den Italiaanschen kroonprins, bij ge legenheid van diens huwelijk, is nog steeds niet beslist. Minister-president Di Rudini wil, omdat de grondwet uitdrukkelijk in bet ge val voorziet, bij het parlement de toelage aanvragen, opdat de rechten der kroon niet door niet-uitoeferiing daarvan schade lijden. Maar de koning wenscht het niet en geeft liever het gold. dat zijn zoon, nu hij gehuwd is, meer noodig heeft, uit eigen middelen. Men acht het nu waarschijnlijk, dat Di Rudini de voordracht zal indienen en dat de Kamer haar zal goedkeuren, waarna de ko ning onder dankbetuiging niet bepaaldelijk zal weigeren, maar het geld onopgevraagd laten. De Romeinsche correspondent van de Times maakt melding van het geiucht, dat de re geering aan Menelik, in plaats van een scha deloosstelling voor het ondei houd der krijgs gevangenen, de lading van de Doelwijk zou aanbieden Eenigszins anders luidde Donderdag een bericht van den Fiyaro-correspondent te Rome, volgens wien de prijscommissie die over het beslag te oordeelen had, reeds ontbonden Was en de Doehoijk met de voor Menelik bestemde wapenen en ammunitie Ma«sowah vrij zou vet laten om zich naar Dzjiboeti te begeven. Hel trekt de aandacht dat Menelik het sluiten van den vrede wel aan den cznar en aan president Faure heeft medegedeeld, maar niet aan den paus, hoewel deze tu«sclien beide was gekomen ten behoeve der gevangenen. Ook de ingenieur Capucci is door den negus van Abessynië op vrije voeten gesteld. Een telegram uit Sassari op Sicilië meldt dat de lijken van de beruchte bandieten Cimsso en Fiori in een moeras gevonden zijn. De schade, door de overstioomingen in Italië aangelicht, is in zoover hersteld, dat de dienst op de spoorlijn RomePisa hervat is, SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld dat volgens een bericht van de Diario de Manila de opstande ling .n der Philippijnsciie eilanden een zekeren Andres Bonifacio, die tegenwoordig met gro teske praal het land doortrekt, tot koning hebben uitgeroepen. Van dë Philippijnen komt het bericht, dat de opstand zich ook in andere provincies (dan Cavita) uitbreidt. Te Cienfuegos op Cuba moet een Britsch onderdaan, een Canadees, in zijn woning doodgestoken zijn, De Engelsche consul heeft de zaak ter onderzoek aanbevolen aan den gouverneur-generaal. Volgens den correspondent der Times te Havanna is thans het systeem van het phanta- seeren van kleine Spaansche overwinningen op Cuba opgegeven en worden nu nog slechts groote gephantaseerd. Deze toch schrijft dat, al melden de officieeie telegrammen uit Havanna slechts overwinningen van de troe pen, te Havanna de algemeene indruk is, dat de opstandelingen in Pinar del Rio aan de winnende hand zijn. Door een ontploffing van dynamiet te San Fausto (Barcelona) zijn een man en een jong meisje gedood en werden verscheiden personen gewond. GRIEKENLAND. Tot voorzitter der Kamer van afgevaardig den is de candidaat der regeeringspartij Zaimis, met groote meerderheid gekozen. De oppositie had zich grootendeels onthouden. Volgens de jongste volkstelling bedraagt de bevolking van het rijk 2,418,000 zielen de vermeerdering sedert 1889 is 230,000. Athene telt nu 128,000 inwoners. T U R K IJ E. De sultan van Turkije heeft Donderdag aan de gezanten der mogendheden eene circulaire doen toezenden, waai in hun ver zekerd wordt dat dagelijks aan het corps diplomatique te Konstantiaopel mededeeling zal worden gedaan van de resultaten der in de provincie genomen maatregelen tot invoering der hervormingen en dat de Porte met belangstelling kennis zal nemen van de wenken die de gezanten haar te dien aanzien zullen geven. Tot dusver heeft de z.g. vrijwillige in schrijving voor de uitrusting en bewapening der reserve 5000 T. ponden opgeleverd. Onder de inschrijvers komen alle ministers voor, de grootvizier^, met 500 pond, de Sheik ul Islam met 400 pond. De Ijjst bevat ook de namen van drie christenen. De bijzondere rechtbank te Konstantinopel voor de behandeling der zaken in verband met den aanval op de Ottomaansche bank heeft nu eindelijk op bevel des sultans haren arbeid gestaakt. De nog aanhangige zaken zijn ver wezen naar het bof van cassatie. De nationale vergadering der Armeniërs te Konstantinopel heef bisschop Ormanian, direc teur van liet Armenisch seminarium, met 65 van de 112 stemmen tot patriarch verkozen. Uit Aleppo wordt bevestigd dat kolonel Mahzar bey, die verantwoordelijk is voor den moord op pater Salvator, niet gearresteerd is. Te Jeruzalem zullen 5000 man onder de wapenen worden geroepen om in den Hauran op te treden tegen de Druzen, die weder in opstand gekomen zijn. EGYPTE. In den boezem van het ministerie moet oneenigheid bestaan, daar de minister van oorlog een verhooging van zijn budget ver langt met 40,000 p. st., welken eisch zijn ambtgenoot weigert in te willigen. Het Berliner Tageblalt meldt, dat Rabah, de gewezen slaaf van Zebeir pacha, zich met eenige volgelingen heeft afgescheiden van den mahdi en noordwaarts is opgerukt. Hij heeft de legers van de sultans van Bagurai, Bornoe en Sokoto verslagen en zich vereenigd met een oproerling, die een nieuw rijk wil stichten om het sultanaat Sokoto te veroveren, AMERIKA. Bryan heeft een overeenkomst gesloten om, te beginnen met December, vijftig voor drachten te houden in verschillende plaatsen tegen betaling van 50,000 dollars. Het zullen populaire lezingen zijn over economische onderwerpen, speciaal het bimetallisms, iet eigenaardige van het geval is, dat de zilver profeet in het contract heeft bedongen dat de 50,000 dollars moeten worden uitbetaald in goud. De Senaat der Argentijnsche republiek heeft eene motie van Pellegrini, om maat regelen te nemen tot verzekering van de onverminderde betaling der schuld, aange nomen. In Brazilië is benoemd tot minister van marine Bazbos, van nijverheid Martiuos, van financiën Campos. De overeenkomst tusschen Brazilië en Italië is gisteren geteekend; zij zal heden aan het congres worden aangeboden. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad overweegt een voorstel van de regeering, tot verscherping der strafbepalingen op dronkenschap. Voor de uitvoering der werken aan den Pietersburg-spoorweg is de ambtelijke mach tiging ontvangen. De regeering zendt groote muildier-kara vanen met levensmiddelen voor de noodlijdende bevolking naar de noordelijke districten. In vei band met de schadevergoeding, welke de Gecharterde Compagnie zal hebben te be talen, verneemt de Daily Telegraph uit Pretoria, dat de Uitvoerende Raad der Zuid- afrikaansche republiek nog rapporten afwacht van de veldkornetten, daar de schadevergoe ding hoofdzakelijk zai berekend worden naar de onkosten tijdens de crisis door de veld tochten gemaakt. De heer Thompson, lid van het Kaapsche parlement en speciaal commissaris voor de veepest, is van meening dat er niets anders aan die ziekte te doen is dan haar te laten uitrazendaarom heeft hg de regeering ge adviseerd, het stelsel van afmaken op te geven en de bevolking later schadeloos te stellen, om op die wijze moeilijkheden met de inlanders te voorkomen. Dit zal nu geschieden indien de veepest algemeen mocht worden ten zuiden van de Oranje-rivii J." CHINA. Uit Shanghai wordt van het begin van October gemeld dat Thibet tegen de Chinee - sche overheersching in opstand is gekomen. Uit Singapore verneemt de Times het ge rucht dat Li Hung Chang voornemens is zich in het particuliere leven terug te trek ken, uit verontwaardiging over de ontvangst, die hem b(j zijn terugkeer uit Europa is ten- deel gevallen. Naar aanleiding van het verdwijnen van Ro binson Crusoe's eiland, Juan Fernandez, herin nert de Indépendance er aan dat de held van Daniel Defoe, volgens een andere dan de algemeen aangenomen lezing, niet da Schotsche matroos Alexander Selkirk, maar een Zuid-Nederlander, Alexander Oexmelen, moet zijn geweest. Oexmelen was heelmeester op een schip der Oostindische Compagnie, dat in 1660 niet ver van St. Domingo verging. Hij was de eenige van de bemanning, die in leven bleef, en bracht jaien door op een onbewoond eiland, waar hij zich langzamerhand een goed vei blijf en allerlei benoodigdlieden wist le verschaffen. Eindelijk werd hij door een schip, dat zijne seinen op merkte, naar zijn land teruggebracht. Na zijn terugkeer gaf Oexmelen een verhaal van zijne reizen uit. Verscheidene daarin mee gedeelde bijzonderheden stemmen overeen niet die van Robinson's geschiedenis en men acht het niet onmogelijk, dat Daniël Defoe Oexmelen's verhaal, dat 30 jaar vöor zijn beroemd boek verscheen, heeft gekend. Batavia, 19 October. Aljeh. Aan het officieeie Atjeh-verslag, loopende van 4 tot en met 10 Oct., wordt door AeJavaCrt. het volgende ontleend Groot-Aljeh. De bivakcommandant te Lok Nga (Kroeng Raba) maakte den 2en dezer eene ver kenning naar Lepong, waar onze troepen slaags raakten met eene bende onder T. Amat, broeder van den gesneuvelden Ketjihiq Bintang van Lam Lampoer, tengevolge waarvan wij drie licht en éen zwaar gewonde, die sedert overleden is, bekwamen. De vijand werd tot aan don bovenloop der Lepong-rivier achtervolgd en bemoeilijkte den terugmarsch der troepen niet. T. Oenaar houdt zich steeds rustig op in Lhong. Nog steeds keeren huisgezinnen uit Daja, Le pong en Lhong vooral naar de VI Moekim»

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6