Binnen lauriscUe Bcrich ten. alle invoerrechten met 15 pCt. wil verhoc» gen om het tekort op de ontvangsten te dek ken. Dit tekort zal waarschijnlijk 30 tot 50 inillioen dollars bedragen en het is noodzake lijk hiervoor dekking te zoeken. De heer Reed meent, dat Amerika niet langer onder de solide natiën kan worden gerekend, als de Senaat dit wetsontwerp niet goedkeurt. Doch de vrienden van president Cleveland verzeke ren, dat hij zijn veto zal uitspreken, als het voorstel in beide Huizen wordt aangenomen. In de World verklaart de senator Aldrich echter, dat in de thans komende zitting van het congres geen maatregelen van financieelen of fiscalen aard te wachten zijn. De vrijzitver- ineerderheid in den Senaat zal niet medewer ken om sound money maatregelen goed te keuren. an de 89 senatoren zijn er 51 tegen het voorstel van Dingley, en tegen eik voorstel dat de instemming van de 38 overigen ver werven kan. De korte duur der zitting maakt haar bovendien niet geschikt voor een prin- cipieelen strijd voi>r de behandeling der begrooting zijn alle 39 zittingsdagen hoog noodig, en er zijn bovendien nog een aantal onderwerpen, die moeten worden afgedaan. Zaterdag hebben soldaten der militie te Newcastle, in den staat Delaware, heftige redevoeringen gehouden tegen Spanje en eene Spaansche vlag verbrand. Een officier slaagde er in hen tot bedaren te brengen. De schul digen zullen voor een krijgsraad terechtstaan. Volgens berichten uit Mexico is het met de opstandelingen in Yucatan, die sedert ver scheiden jaren hun verzet tegen Mexico vol houden, treurig gesteld. Er zijn nog slechts 600 gewaperiden, en zij hebben gebrek aan krijgsbehoeften. Onlangs moet hun aanvoer der, Roman Pee, door zijn eigen mannen ver moord zijn. Het ontslag van den minister van oorlog van Brazilië, Bernardo Vasquez, is nog niet aangenomen. De toestand moet wat gunstiger geworden zijn doordat de regeering bezuini gingen heeft aangekondigd, maar deze be treffen niet het leger. Het nieuwe liberale kabinet van Chili heeft eenige wijzigingen ondergaan, en is nu aldus samengesteld Antunez, binnenl. zakenMorla Vicuna, buitenl. zaken; J. Sotomayor, financiën; F. Pugaborne, justitie; F. Albano, oorlogBorja Valdès, nijverheid. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft, met de beslissende stem van den voorzitter, het voor stel tot bescherming van de binnenlandsche nijverheid aangenomen. Volgens de bepalin gen van dit voorstel heeft ieder het recht, een fabriek op te richten, al is daartoe geen con cessie verleend. Blijkt deze fabriek goed te gaan en aan het publiek voortbrengselen te verschaffen, die in hoedanigheid en prijs ge lijkstaan met ingevoerde artikelen, dan kan de regeering de industrie beschermen door bijzondere invoerrechten. Het bestuur der Chartered Company spreekt het bericht, dat te Buluwayo onlusten drei gen onder de inboorlingen, beslist tegen. SCHIEDAM, 24 November 181IG. Bij de heden plaats gehad hebbende inle vering van stembiljetten voor de herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeente raad, zijn van de 1'215 kiezers ingeleverd: in de eerste afdeeling 641 stembiljetten, in de 2de afdeeling 206, totaal 847 stembiljetten. Door burgemeester en wethouders is het gewone onderhoud en het opwinden der uur werken van de gemeente, en wel op den Grooten toren, de Beurs, het Blauwhuis, de hoogere burgerschool en boven de politie wacht aan de Hoofdstraat, met ingang van 1 Januari a.s. opgedragen aan de firma L. F. W. Volcke en Zn. te Den Haag, voor de door haar ingeschreven som van f350 per jaar. A. Kok, wonende te Rotterdam, wien den 5n dezer bij het springen van een sleepers wagen alhier beide beenen gekneusd werden, doordien een der wielen eroverheen reed, en naar het ziekenhuis vervoerd werd, heeft Zaterdag j.l. die inrichting hersteld veriaten. Kok werd echter door den rijksveldwachter A. Didier naar het huis van bewaring over gebracht om tien dagen hechtenis te onder gaan, wegens overtreding der drankwet. Hg heeft toezegging ontvangen om na expiratie van zijn straf, zijnde 1 December e.k., ge plaatst te worden in den shelter van het Leger des Hei Is te 's-Gravenhage. Hedenmorgen heeft zich op het politie bureau alhier aangemeld een kanonnier uit Helder, die sedert verleden week Donderdag zonder verlof zijn garnizoen verlaten had. Hij werd door de politie naar den garnizoens commandant te Delft overgebracht. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 December, 's avonds te 8',4 uur. H. M. de Koningin-Regentes, bescherm vrouw van de vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Israëlieten te's-Gra- venhagf, heeft het bestuur dier vereeniging, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, f 100 doen toekomen. De Koninginnen zullen den lOn, uiterlijk den lln December uit het buitenland in Den Haag terugkeeren. De correspondent der N, B. Ct. te Rome seinde gisteren De Koninginnen kwamen Zaterdag om 4 uur 56 te Monza aan. Zij werden ontvangen door den koning en de koningin van Italië en den minister van openbare werken Pri- netti, die zich te Monza bevond voor de inwijding van het hospitaal. Zondagmorgen om 10 uur 15 brachten de koning en de koningin van Ital'ë onzesu Koninginnen een tegenbezoek te Milaanzij bleven een half uur. iondagavond bezochten de Koninginnen met gevolg het Dal-Verme-theater, waar zij twee bedrijven van Verdi's opera sLa forza del destino" bijwoonden. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag 26 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,227,133.02V» en bij de.betaalmeesters ."- 2,543,340.34 Te zamen f 5,770,473.36'/» De.heer E. Winckelmann, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Ulea- borg, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. (Sict.) Katholiek programma. Door de 25 katholieke leden van de Tweede" Kamer is het volgend staatkundig programma vastgesteld en aanvaard. PROGRAM. I. Sociale Vragen. Voor de katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de encycliek uRerum Novarum'' op dit stuk de grondwet. Met haar verwerpen zij het socialisme als waanzinnig, onrechtvaardig en leidende tot ver nietiging van alle recht, alle vrijheid en alle orde. De sociale vragen zijn in de eerste plaats zedelijke vragen, en allaen in den geest van het Christendom kunnen zij tot een goede oplossing worden gebracht. Godsdienst, huisgezin en eigendom zijn de van God gewilde grondslagen der maatschappij. Voornamelijk in den nood dezer tijden moet de stant zijn macht op dit gebied doen gelden, altijd met eerbiediging va» de natuurlijke rechten van persoon en huisgezin. De wetgever heeft dus o. tn. zijn aandacht te rijden aan de volgende punten Zondagsrust Zedelijke en stoffelijke verheffing van den ambachtssiand, voornamelijk met betrekking tot de leerlingen Het vraagstuk der arbeiderswoningen Verbod of beperking van den arbeid voor vrouwen en kinderen voor zooveel mogelijk en naar den aard der werkzaamheden en verbod van dien arbeid in fabrieken en werkplaatsen voor vrouwen, met de zorg voor eigen kinderen belast Bestrijding van overmatigen arbeid ook voor mannen Regeling dor uitbetaling van loon Verzekering tegen ziekte, ongevallen, invali diteit en ouderdom. Terwijl het recht van dm a<beider op een pensioen van staatswege als zoodanig beslist wordt ontkend, wordt even beslist erkend, dat Is staat er toe behoort mede te werken, dat het lot van den Invaliden en den ouden werkman niet aan de openbare weldadigheid zij overge laten. Dit brengt zijne roeping mede «uit het samenstel en uit het bestier van den staat moet de welvaart van de gemeenschap en van de enkele personen opbloeien." Ene. sRerum No varum." Verbetering van de ai men wet, met behoud van het thans gehuldigd beginsel »de ondersteuning der armen wordt" in hoofdzaak vover- gelaten nan de kerkelijke en bijzondere instel lingen van weldadigheid." II. Onderwijs. Hoofdbeginsel blijft: onderwijs als wezenlijk deel der opvoeding is plicht en recht der ouders. Er behoort naar gestreefd te worden de bij zondere school regel te doeri zijn. i)e rechtsgelijkheid, door de pacificatie van 1889 eikend en gevestigd, moet over het geheele gebied van het onderwijs, ook over dat van honger en middelbaar onderwijs, worden uitge breid. Getuigschriften van bekwaamheid, afgegeven door bijzondere gymnasia, verleenen dezelfde rechten en bevoegdheden ais die, afgegeven door openbare instellingen van dien aard. imits de eischen, voor het verkrijgen van die getuigschriften gesteld, ongeveer overeenstemmen naet die van het programma, bedoeld in het derde lid van art. 11 der Wet op het Hooger Oi derwijs." art. 85bis Wet H. O. Wet van 23 Juli 1885 S. 141, en een eindexamen zij afgenomen door de leeraren der genoemde gymnasia, in tegenwoor digheid van een inspecteur en van gecommit teerden, door de regeering te benoemen. Aan erkende kerkgenootschappen en veree- nigingen tot bevordering van Hooger Onderwijs, d'e rechtspersoonlijkheid bezitten, moet het recht tot vestiging van leerstoelen aan de rijks universiteiten en aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam worden verleend. Aan bijzondere gymnasia en bijzondere scho len voor middelbaar onderwijs, die aan zekere bij de wet te stellen voorwaarden voldoen, moet van rijkswege een bijdrage in de kosten van het onderwijs worden verleend. III. Leger. Vermindering van financieele en persoonlijke Jasten moet richtsnoer en doel blijven. De vraag moet worden onderzocht-of bij den tegenwoordigen stand van zaken een uitgave van meer dan twintig miilioen 's jaars voor het leger gewettigd is. Voor miliciens, die geacht kunnen worden geheel of ten deele kostwinners te zijn, wordt schadeloosstelling verleend. Naar verheffing van het zedelijk leven bij land- en zeemacht moet worden gestreefd. IV. Zaken van Rfcht. Als beginsel sta de uitspraak, dat de overheid, die uit God is, het recht bezit om te straffen met de straffe des doods. Rijksopvoedingsgestichten en gevangenissen voor jeugdige misdadigers moeten cvorden toe vertrouwd aan erkende kerkgenootschappen en daartoe in het leven geroepen liefdadige instel lingen, behoudens het toezicht van den staat. Inzonderheid voor de jeugdige beklaagden is kort recht een eisch van zedelijk en stoffelijk belang. Over het geheel moet naar vereenvoudiging in de rechtspleging worden gestreefd. Art. 449 van het wetboek van strafrecht moet worden afgeschaft en art. 136 B.W. dien overeenkomstig gewijzigd. De formaliteiten, gevorderd bij het sluiten van het burgerlijk huwelijk, moeten zooveel mogelijk worden vereenvoudigd. Schadeloosstelling kan volgens wettelijke rege ling worden toegekend aan hen, die uit preven tieve hechtenis zijn ontslagen, zonder dat eene veroordeeling gevolgd is, zoomede aan onschuldig veroordeelden. Toezicht van overheidswege op levensver zekeringen, zieken- en begrafenisfondsen. Verbod van huizen van verkoop met recht van wederinkoop. V. Belastingen. Geen verdere uitbreiding of verhooging van s rijks directie belastingen. Afschaffing van het recht van successie in de - rechte lijn. Versterking van 's Rijks middelen zoo die noodig is, worde verkregen door indirecte heffingen, o. a. door eene belasting op de trans- acliën ter beurze. VI. Landbouw en Nijverheid. De regeering behoort den Nederl. landbouw en de Nederl. nijverheid te steunen en te ontwik kelen door maairegelen van overheidsweee te nemen. Met name behoort zij, waar zij optreedt als werkgeefster en aar,besteedster, op de belang»., van den Ned. arbeid te letten en zich niet dan om gewichtige redenen te wenden tot het buitenland. Bescherming van landbouw en nijverheid door herziening van ons Nederi. tarief van invoer rechten. Weder-invopring van octrooien. Vermindering van lasten, bijzonder drukkende op den landbouw, als b.v. door afschaffing van tollen op wegen en vaartenvermindering van kosten van zege! voor pacht-contracten verge makkelijking van den tiend-afkoop. Wijziging der grondbelasting. VII. KOLONIËN. Herziening der verordeningen op het toelaten van christenieeraars, priesters en zendelingen in Nederlandsch Indië. Krachtiger ondersteuning der missiën. Bij het inlandsch onderwijs behoort de invloed." der erkende christelijke kelkgenootschappen langs westelijken weg te worden verzekerd. Voorziening in den rechtstoestand der inland- sche chribtenen. Verbetering van den financieelen toestand door krachtiger ontwikkeling der natuurlijke hulp- bronnen. Ten slotte wenschen de katholieke leden der Tweede Kamer nog het volgende te verklaren. De opheffing d;r Nederlandsche legatie bij len H. Stoel blijven zij afkeuien en betreuren. Voor het belang en de eer des lands vorderen zij Staar herstel. Zoo spoedig dit herstel met eenige hoop op goeden uitslag kan worden beproefd, zullen zij geen middel ongebruikt laten om daar toe te komen. Vastgesteld te Utrecht 20 October 18S6. Mr. H. F, Lambrechts, dr. P. J. F. Vermeulen, dr. H. J. A. M. Schaepma-, mr. B M. BaMmanu, mr.A. H. M van Berckel.mr. M. J. C. S. Kolkman, nr. A. F. Vos de Wael, mr. J. j, I. Harte, mr, L. baron Michiels van Verdoynen, L. de Ram. mr. J. A. N Travaglino, B. R. F. van Vlijmen, mr. Th. Borret, W. P. A. Mutsaers, F. T. J. H. Dobbel- soann, jbr. J. van den Bereh ran Heemstede, J. graaf de Merchant d'Ansembourg, M. de Ras. J. Th, M. Smits van Oyen, E, A. M. van der .Kun, dr. W. Everts, P. J. Trnyen, mr. W. van Basten Batenburg, mr. J. A. Loeff, dr. VV. H, Nolens. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 23 dezer geda- f teerde telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh »Vrijdag uit het gebergte teu zuiden van Mampreh (XXII Moekims) verjaagd vijande lijke hoofden, die bqeen waren voor een kandoerifeest. Vier militairen beneden den rang van officier gewond." De commissarissen der Koningin uit alle provinciën des lands, behalve die uit de pro vinciën Utrecht en Drente, beiden tot hun leedwezen door ongesteldheid verhinderd, hebben zich gisteren begeven naar de woning van hun ambtgenoot, mr. C. Fock, Hr. Ms, commissaris in deze provincie, teneinde hem persoonlijk geluk te wenschen met den feest dag zijner 25-jarige ambtsvervulling als hoofd van dit gewest, welke betrekking hjj den in December 1871 heeft aanvaard. Zij hebben den heer Fock aangeboden een- zilveren medaille, waarop aan de eene zijde al de wapenen der provinciën, die het wapen van Zuid-Holland omringen; en aan de keer zijde in een lauwertak de volgende opdracht r 3>Aan mr. 0. Fock, aangeboden door zijne ambtgenooten bij gelegenheid van het feest zyner 25-jarige ambtsvervulling 1871—11 November—1896." De commissaris der Koningin in Noord-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2