s FOKT Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengd»? Berichten. PEK TELEGRAAF. Armenzor g. V1 s s c li e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. O n (1 e r vr ij s. S I <1 d I ij k Nieuw s. Holland, jhr. mr, Schorer, heeft namens zijn ambtgenooten tot den heer Fock het woord gericht. De jubilaris was zeer verrast met en ten hoogste gevoelig voor het bewjjs van ge negenheid. Des avonds bood hij zijn ambt genooten ten zijnent een diner aan. De herinneringsmedaille is geslagen in de fabriek van den heer Begeer, te Utrecht. Ook een exemplaar in brons is in het bezit van den heer Fock gesteld. ïn het Weekblad voor Oldenzaal en Om streken deelt dr. Schaepman aan de kiezers van het district Almelo, dat hem afvaar digde, mede dat hij, wat het katholiek pro gram betreft, zich ten opzichte van bescher mende rechten voor landbouw en nijverheid zijne vrijheid heeft voorbehouden. Door trein 6, komende van Rotterdam, is hedenochtend een wegwerker oven eden. Het hoofd werd hem van den romp gescheiden. VOLKSHUIS. In de zaal zal a. s. Zaterdagavond van 7—10 ure en Zondag voorm. 10 tot nam. 3 ure een tentoonstelling van platen be treffende de vroegere ambachtsgilden worden gehouden. De platen zijn het eigendom van onzen vroegeren stadgenoot den heer W. J. van Wagtendonk te Amsterdam. Toegang voor leden gratis, voor niet-leden fO.10 de persoon. Zondag had de Nationale Wielen ace over 25 KM, uitgeschreven door de Haagsche Atletische Club «Hollandia", plaats. Ze weid op de vroegere Scheveningsche Wielerbaan gehouden. Er waren 7 deelnemers en dp uitslag was: le pr. H. v. Koolbergen, Leiden, in 52. 10 s.2e pr. Th. OBerrnan, Schiedam, in 52 m. 11 s.3e pr. W. Vonk, Den Haag, in 52 m. 13 sec. Dien zelfden dag had ook op die baan de match OveikleeflJansen om den Ned. Brassard voor amaieuis, ingesteld door de H. A. C. Hol- landia plaats. Deze werd gewonnen door P G. Jansen Jr. van de R. W. V» Davo te Rotterdam. Jaap Eden heeft Zondag schitterend den wieler wedstrijd gewonnen van Tom Batier, waarvoor hem een geestdriftige ovatie is gebracht. Het was in bet Vélodrome d'hiver te Parijs, le afdeehng 2000 ns.1 Jaap Eden (4 m. 87s ®.)i 2 Tom Butler (4.28% s.). 2e afdeeling, 2Q00 m,1 Jaap Eden in 3 tn. 59 s.2 Tom Butler in 4 m. 25% s. (Tom Butler, de Amerikaan, heeft dit jaar drie der nationale kampioenschappen van zijn land gewonnen. Hij heelt achter elkaar over wonnen Bald, Sanger, Cooper, Johnson enz) Verder won Arend als eeiste een wedstrijd over 2000 in., waarin Boulay (2e), Dumond, Deinancomt, llouben, Ptelte, Rouquette, Domain enz. meededen. De afd. Delft der «Mij. t. b. d. Toonkunst" zal a.s. Vrijdag, 27 dezer, uitvoeren »Das Paradies und die Peri" van Schumann. De solopartijen zullen worden vertuid door: mevr. Noordewier— Reddingius, le sopraan, tnej. Manifarges, alt, mej. M. S., 2e sopraan en door de heeren Rogmans, tenor, en B. H. Dros, bas. Gisternamiddag had in het Rijks-Museum te Amsterdam, in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden de onthulling plaats van het marmeren borstbeeld van den lieer Richard Hol, dezen aangeboden bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Mr. C. Gerlinge voorzitter van het comité, die de plechtigheid inleidde, zeide niet in her- baling te zullen vallen van batgeen door het lid van het comité, generaal Kool, op zoo uit nemende wijze gezegd was op 23 Juli 1895, toen de heer Hol met het voornemen dezer huldiging werd bekendgemaakt. Hij achtte zich gelukkig thans getuige te zijn van de uitvoering van dit voornemen, en wenschte Hol nog menig jaar van opgewekten arbeid toe in dienst der toonkunst. Met een gelukwensch voor den beeld houwer A. W. M. Odé Jz. besloot spreker. De heer Hol. zelt bet woord nemende, en daarbij zinspelende op de spreuk: spreken is zilver en zwijgen goud, verzekerde zeer geneigd te zijn zich bij deze gelegenheid te scharen onder de voorstanders van den gouden standaard. Maar de hartelijke toespraak van den heer Gerlings niet te beantwoorden, zou den schijn op hem kunnen laden van onverschilligheid. Evenwel, nu wilde hij dan toch vragenwaaraan hij de eer heelt verdiend, om hier in marmer te prijken O zeker, spreker kon van zichzelven getuigen dat hij veel gewerkt heeft, te veel misschien, dat het gewoekerd heeft met de gaven hem door God geschonken en dus getracht heeft de kunst naar zijne beste krachten te dienen. Doch dat hebben zoo velen gedaan. En als hij in zijne kwaliteit als musicus zich eene «omkeering" mag veroorloven, zou hij liever zeggen«niet ik heb «Ie toonkunst, maar de toonkunst heeft mij ge diend Zij is geweest de goede engel die mijn leven in goede en kwade dagen met bloemen heeft bestrooid!" Tot het einde van zijne dagen hoopt hij, Jat de kunst hem zal blijven gedenken. erder danktespreker op zijn beurt zijn vriend Odé, dien hij zooveel moeite heeft berokkend, want hij is een lastig model geweest. Dit beeld, dat gezegd wordt zoo gelukkig te zijn geslaagd, hier te zien prijken in een paleis waarin het genie ons van alle zijden tegenstraait, nogmaals vioeg hij: waaraan heb ik dit verdiend?" i'en slotte sprak jhr. Van Riemsdijk, de waar nemende dtiecteur van het Rijksmuseum, het beeld namens het Rijk aanvaaidende, daaibïj gewagende van de vriendschap die hem met den heer Hol verbindt, en voor de sympathie welke bij den beeldhouwer Odé toedroeg. («V. Zï. Cf.) De overdekte markt in de Oudaanstraat te Antwerpen is Vrijdagavond door brand vernield. geen andere dan stoffelijke verhezen werden I daardoor geleden, doch deze zijn zeer aanzienlijk. Naar men zegt zouden deze f 560,000 bedragen. 's-GRAVEKHAGE, 24 November. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Indische begroeting verklaarde de minister van koloniën de zending wel moreel maar niet financieel te steunen en het inlandsch onderwys te bevorderen naar de behoefte. Heden avondzitting. onderwijs ontvreemd is en dus over de methode niet kan oordeelen. De heer Kuykhof, van Rotterdam, tiet onder werp en de stellingen toejuichende, zag zich door da behandeling teleurgesteld. Het autocratisch standpunt van het hoofd der school in aanmer king nemende, acht hij samenwerking van den onderwijzer met het hoofd onmogelijk, daar dit laatste niet werkt. Onk heeft het woord «disci pline" in de tweede stelling hem gehinderd, omdat dit allo zelfstandigheid uitsluit, en ziet hij in de zeer tegenstrijdige toepassing der verant woordelijkheid een gevaar voor de positie van den kiassa-ondei wijzer. Na repliek van den inleider werd de ver gadering gesloten. Mr. M. W. F. Tieub aanvaardde gisteren het ambt van hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de universiteit ie Amster dam met het uitspreken eener tede over «de ontwikkeling der staathuishoudkunde tot sociale economie". Door de geneeskundige staatscommissie te Amsierdam is bevordeid tot aits de heer L. Bolk, geb. te Overschie. Eene schaalcollecte aan de huizen der inge zetenen te Oud-Delftshaven gehouden, ten be hoeve van de Dmconie-ai men der Herv. Gemeen te aldaar heeft opgebracht f431.17i/j. De te Vlaardingen langs de huizen gehouden Collecte voor de diaconie armen bracht op f372.657i, tegen f 339,88'/a in November 1895. Door wijlen mej. V. d. B., te Bieda, is aan de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo aldaar gelegateerd f5000, benevens belangrijks legaten aan andere nuttige en godsdienstige in stellingen. SCHIEDAM. Zateidngavund kwam alhier van de harmgvisscherij binnen de bom Johannes SCH 71, schipper J. A. Roeleveld, met 19 last haiing, van de 4e reis. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den ter intu kt alhier aangevoerd 8 mterzalmen, die f2.— tot 2.45 per t/2 kilo opbracliien 1 zomerzalm, die f0 50 per 7» kilo opbracht, alsmede 1 St. Jacobszalm. Ned.-Herv, Kerk. Beroepen: te Enter ds, K. E. van Griet- huijsen, te Ketel; te Oudenhoorn (toez.) de heer B. Boeis, cand. te ZuMfand te Burum c. a. ds. C. de Vries, te Heliendoornte Marrum ds. H. Gerbrandij, te Woudsend en Indijk te Oosterwijtwerd en te Garrelsweer (toez de beer J. van Rijs, cand. te Hemelum te Rottevalle (toez.) de heer A. O. Heslinga, cand. te Gioningen. Bedankt: voor Rotterdam door ds. A'. de Haan Pz., te Zwolle; voor Brielsch Nteuwiand door ds. N. J. C. Schermerhorn, te Nieuwe- Ntedorp voor Serooskerke ds. W. H, Roobol, te Oostvoorne. In eene vergadering van de afdeeling Rotter dam van den sNedetlandschen Protestantenbond" op Dondeidag *26 November, zal ds. P. H. Hugenholtz Jr., pieJikant bij de Vrije Gemeente te Amsterdam, spieken over «Roomsch-Katho- lieke sympathieën". Op latere dagen zuilen als sprekers optreden dr. W. Haverkamp, te Purmerend, dr. H. J. Elhorst, te Arnhem, en dr. H. L. Oort Hzn., te Utrecht. Roomscli-katholieke Kerk. De heer Bottemanne, bisschop te Haatlem, heeft 19 Nov. do tegenwoordige bijkeik te Schie dam, aan den Singel, verheven tot paiochiekerk en tot pastoor benoemd pater M J. Langewen, tot dusverre kapelaan der parochie van den H. Joannes den Dooper te Schiedam. Naar wij vernemen, ontvangt de gemeente te Heteren (Ovei-Betuwe) van de kinderen van wijlen den heer R. van Wijck aldaar f 10,000, waardoor de stichting eener eigen parochie, door den overleden heer Van Wijck begonnen, krach tig wordt gesteund. Iv. Maltha en J. C. van der Most, Hoogstraat. 23. Maria, dochter van A. Vervoort en C. van der Gaag, Broersvest. Overleden: 19 November. Johannes Albertus Brinkhaus, oud 2 weken, Woor derstraat. 22. Helena Brandenburg, oud 75 jaar, weduwe van G. Meichefs, Broersveld, Franciscus Kooijrnart, oud 72 jaar en 11 maanden, Hoofdstraat. Elizabeth van Katwijk, oud 83 jaar en 1 maand, wed. van M. Droppert, Oed. Broersvest. Schiedam, 23 November. Kogge: per 2100 kilo Pernau fl35 6/w. Gerat: per 1950 kilo Amerikaansche f118 G w. Maïs - per 2000 kilo nieuwe Mixed f 92 G/w. Moutivyn Noteering van den Brandcrsbond f 7, der Makelaars - 7%, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f'1.20 per ketel. 24 November. Kogge: per '2100 kilo Pernau fl363/«t. Gerst: per 1950 kiio Pernau f134 Ct. Maï« per 2000 kiio nieuwe Mixed f 906/w. Moutwyn .- Noteering van den Britndeisbond f 77'/», der Makelaars -7Vt, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.B) per ketel. Rotterdam, 23 November. Op de veemaikt alhier waien heden aange voerd: 97 vette rinideieii, 71 vette kalveren, nuchtere kalvei en, 1558 schajien oflatnmeren, 678 varken-, biggen, bokken. Koeien puike quaI. c., 1-ie jual, 66 c., 2de qual. 60 u 3de qunl, 56 e., ossen puikequal. c., lste qual. 66 c., 2de qual. 60 c., 3de qual. 56 c., stieren lste qual. c., 2 Ie qual. c., kalveren lste qual 86 c.. 2de qual. 76 c., 3de qual. 66 c. schapen lste qual. 50 c., 2-qual. 44 e, varkens lste qua!. 34 c., 2e qual. 33 c., 3de qual. 32 c. Handel in vette mnderen flauw. Schapen moeilijk verkoopbaar. Kalveien met geringen aanvoer en handei. Vat keus met een zeer groe ten aanvoer en redelijken handei. Aardappelen. Spuische jammen f2.10 a 2.30, Gelderscbe blauwe f 1.70 a 1.80, dito kralen fl.CO a 1.70, Flakkeesche jammen t 2.a2.10, Overmaassche dito f2.25 a 2 50. poters f0.90 a 1.10, champions fl.25 a 1.50. Weinig aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren f5.50 aOvermaassche dito f6.a de 100 stuks. ROTTERDAM, 23 November. Binnen land.sche granen. De aanvoer in 't algpmeen was beden ruintcr dan de vorige week, doch de stemming flauw zijnde, moesten verschillende artikelen, als notee- ren, lager worden afgegeven. Tarwe 50 ets. lager. Per heet. f 6.50 a 7.40 en per 100 kilo f8 90 a 9.25. Canada-25 ets. lager f5.75 a 6.25. Rogge 10 cis. lagpr, f4.50 a 5. Gerst. Winter- 25 ct. per 100 kilo lager, met weinig kooplust. Per 100 kilo t 6.60 a 7.25 naar qual., extra puike tot f8. Zomer- 10 ct. lager; per heet. f4.40 a 4.70. Chevalier-bijna niet getoond. Haver. Een enkel partijtje werd 10 ct. lager afgegeven, overigens was het aangevoelde niet te verkoopen. Het vaikochte gedeelte bracht f2.75 a 3 90 op. Paardenboonen 10 ct. lager, f5.30 a 5.60 naar deugd. Witte boonen in de beste 50 ct. en min dere soorten tot f 1 lager slechts gedeeltelijk j verkocht, f 7 a 9.75. Bruine boonen, puike onveranderd, goede 25 ct. en mindere soort 50 ct. lager. Pet- heet. f 7.25 a 9.25 en exti a puike soort nog daar boven. Etwte n. Kouksoort flauw als voren. Ver- j kocht van f 6.50 tot 7.25 en extra puike qual. nog daarboven. Niet kokende onveranderd f5.90 a 6.25. Kanariezaad als voten. Naar deugd f5.50 a 7 ROTTERDAM, 23 November. Buitenlandse he granen zéér stil. Van tarwe werden geen afdoeningen opge geven. Rogge per 2100 kilo: Helena f123 a 129 Donau Bessarab. f120 a 123; Western f120 a 121 zware Petersburger f120 a 121. Gerst per 2000 kilo: Zwarte Zee flCC a 114; stoomende 62/63 kilo Tlteodosia f108. Ha ver'per 100 kilo: Reval f7.50. Boekweitgrutten per 2100 kilogrove Petersb. f205 a 210. Maïs per 2000 kiio: Amerik. Mixed f86 In een buitengewone vergadering Jer afdeeling Schiedam van den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers" hield de heer M. Horn j I. Zater dagavond in het Volkshuis eene rede over: «De verhouding tusschen het hoofd der school en den klasse-onderwijzer". Achtereenvolgens releveerde spreker de gebreken, welke het onderwijs aan kleven, en de wanverhoudingen tusschen het onderwijzend personeel, vooial bij het lager onderwijs. Uitvoerig werd slilgebtaan bij het standpunt dat hoefden en onderwijzers behooren in te nemen, in 't belang zoowel van de school jeugd als van eigen vorming en ontwikkeling tevens a.mtoonende dat de meerdere capaciteiten ongeschiktheid absoluut geen gelijken tied houden met graden en titels. Na voorts te hebben in 't licht gesteld hoe machtsoverschrijding der school hoofden en gebrek aan overleg en samenwerking van het peisoneel moeten strekken tot nadeel van scholieren en inrichting, kwam spieker tot de volgende stellingen 1. In het belang van het onderwijs is samen werking tusschen het hoofd der school en ue klasse-onderwijzers absoluut noodzakelijk. 2. Die santen wei king is alleen dan te ver krijgen, wanneer het hoofd van de schooi het autocratisch standpunt, dat hij thans inneemt, Iaat varen, terwijl bij de klasse onderwijzers in 't algemeen het gevoel van discipline sterk ont wikkeld behoort te zijn, en zij tevens bedenken moeten, dat er onderscheid bestaat tus-chen een hoofd eener schooi en een on ierwijzer met hoofd akte. Van de gelegenheid tot debat werd druk ge bruik gemaakt. De heer C. van Meurs zag in de rede van den inleider veeleer een praatje, eene causerie, dan wel een aaneensluitende voordracht, daar hij te zeer was afgedwaald van zijn onderwerp, in welks behandeling het logisch verband gemist werd. De heer J. de Wit, de gewenschte harmonie en samenwerking op alle scholen schier onmoge lijk achtende, laakte art. 21 der onderwijswet, hetwelk den hoofden de macht geeft om naar eigen goeddunken al dan niet met het personeel in overleg te treden en te vergaderen, qen recht, waarvan maar al te vaak misbruik wordt ge maakt; bovendien vond hij in de voordracht van den heer Hom veel, waarin deze zich zelf tegen sprak. De heer J. Koorengevel bestreed de contröle door het hoofd, als belemmerend voor het prestige van den onderwijzer, terwijl het hoofd zelf, wegens zijn eigenaardigen wetkkring, aan klasse- BURG E It I, IJ K K 8 T A N It. Geboren i 20 Nov, Jacobus, zoon van J. Klaver en A. E. Snttorp, Lange Achterweg, Cornell's, zoon van A. Lensveld en M. J. Maltha, Hoofdstraat, 21. Jan, zoon van "W. van Vooren en K. M. Klaasse, Broersvest. Johanna, dochter van J, de Ronde en J. Bras, Qed. Broersvest. 22. Cornells, zoon

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3