DENEMARKEN. GRIEKENLAND, Biniieiilandsche Berichten. Smet de Nayer geantwoord: De indiening van een voorstel tot hervorming van het leges- is in den loop van deze zitting beloofd. Wij hebben het voorstel, waarmede wij tot de Kamer zouden komen, rijpelijk willen over wegen. Ons voorstel zal den tegenwoordigen toestand aanmerkelijk verbeteren. Het was een kwestie van opportuniteit, niet van be ginsel, waarin de regeering en de afgetreden minister van oorlog verschilden. De regeering wil noch de opheffing van het leger, noch de gewapende natie. Wij willen het staande leger en het leger te velde vei beteren, terwijl het bestaande actief gehandhaafd wordt. Het leger te velde zal bestaan uit vrijwilligers en mdi- ciens, terwijl de plaatsvervanging zoo weinig mogelijk behouden blijft. E N E t A X D. Heden zal een nieuw programma voor de liberale partij worden vastgesteld op een ver gadering te Liverpool. Naar het heet zullen Home Rule en de local veto bill over boord worden gegooid, om plaats te maken voor den eisch, dat de Armeniërs beschermd zui len worden. Uit Londen wordt van gisteren gemeld De avondbladen melden, dat Jamesou svaar- schijulijk binnen weinige dagen om gezond heidsredenen uit de gevangenis ontslagen zal worden. De vooruitzichten in de bedreigde districten van Britsch-Indië zijn weer verbeterd; er is opnieuw vrij veel regen gevallen in de meeste districten. Een berichtgever van Reuter heeft over het doel van de expeditie der Britsche Niger- maatsehappij een ondeihoud gehad met den te Ibadan wonenden kapitein Bower, die her haaldelijk met de Ilorin in aanraking is ge weest. Bower zeide dat bet onzinnig was, te gelooven dat de expeditie tegen Sokoto ge richt kan zijn. Maar wel achtte hij het niet onwaarschijnlijk dat Noepe (Bida), het rijk ten noorden van Lokodzja, het doel kon zijn van den tocht. Prins Christiaan is veiloofd met prinses Pauline van Wurtemberg. RUSLAND. De Daily Chronicle weet thans met de meeste beslistheid te melden, dat de minis ters een besluit hebben genomen om den gouden standaard in Rusland in te voeren. De czaar zou met dit plan zeer ingenomen zjjn. OOSTENRIJ K-H OS6AHIJ E. Koning Alexander van Servië heeft Maan dagmiddag te Weenen den minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, en daarna den minister van financiën Von Kallay in langdurig geltoor ontvangen. De districtscommissaris van Feldkirch, graaf SchafTgotsch, heeft bij de stichting van een vereeniging vati katholieke onderwijzers een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Roomsch-katholieke godsdienst de eenige goede godsdienst. Liberale afgevaar digden zullen de regeering in de Kamer over deze toespraak interpelleeren. ITALIË, De regeering zal een groenboek over Abes- sinië uitgeven, dat zal aansluiten bij het vorige groenboek over Afrika, en den tekst van het vredesverdrag bevatten zal. Naar de Tempi uit Rome verneemt, moet de onder de meeste Italiaansche rechtsgeleer den heerschende opvatting deze zijn, dat het prjjsgericht, hetwelk over de Doelwijk uit spraak zou doen, volgens de termen zelf van het koninklijk besluit waarbij het werd inge steld, door het sluiten van den vrede zijn reden van bestaan verliest. Het zou dus van zelf uiteengaan en schip en lading zouden vrijkomen. De opvatting is echter, zooals gemeld wordt, verschillend naar de politieke kleur. Een rechtsgeleerde die tot de oppositie behoort, meent dat het prijsgericht nog uit spraak kan doen, zoolang de negus het bericht van de ratificatie van het vredesverdrag door de Italiaansche regeering nog niet ontvangen i heeft. T U R K IJ E. De Daily Mail verneemt uit Xonstanti- nopel, dat liet in officieele kringen wordt op gemerkt, dat de sultan sedert enkele weken ijverig in de weer is de betrekkingen met Ootenrjjk nauwer te maken. De audiëntie, welke de gezant Von Calice voor zijn vertrek naar Egypte bij den sultan had, schijnt tot I hoogst belangrijke resultaten gevoerd te heb- I ben, tenminste eeri secretaris van het ge zantschap is onmiddellijk daarop met een ver zegeld schrijven van den gezant naar Weenen vertrokken. Voor eenige dagen heeft de sultan keizer Frans Jozef een drietai zeldzame Turk- selie antiquiteiten ten geschenke gezonden, j Het heet, dat de Turksche gezant te Weenen ook instructiën met het oog op een loenade- 1 ring heeft ontvangen. Uit. Konstantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de gezanten aan de Porte hebben doen weten, dat de Europeesche leden der commissie tot hervorming der gendarmerie en der rechterlijke macht op Kreta gisteren derwaarts zouden vertrekken, onverschillig of de Turksche commissarissen dan gereed I zijn of niet. De rapporten dier commissarissen moeten Maandag ingekomen zijn. Tegen 19 Armeniërs te Konstantinopel is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd drie van hen worden beschuldigd van i medeplichtigheid aan de beroeringen der Armeensche comité's, o. a. de rijke bankier Hadsjian, die te Parijs woont. Komt deze I niet binnen 10 dagen naar Konstantinopel, dan worden zijn goederen veibeurd verklaard, ofschoon hij Perzisch onderdaan is. 1 Men zegt dat ook de Duitsche en de Grieksche gezant met verlof zullen vertrekken. Saiid Eddin pacha, adjudant van den sultan, j en Kostaki Eflendi, leden der commissie voor de hervorming der gendarmerie, zijn Maandag naar Kieta vertrokken, i De Engelsche zendeling Mac Calium, die door de Turken in hechtenis was genomen te Marasli, waar hij geld uitdeelde onder de noodlijdende Armeniërs, is weder in vrijheid gesteld, dank zij het krachtig optreden van den Engelsehen gezant sir Philip Currie, en heeft verlof ontvangen zijn liefdadigheidswerk te hervatten. Delyannis heeft aan de Kamer medege deeld dat de regeering en Kreta zich wel hebben moeten neerleggen bij het verlangen der groote mogendheden om het Turksche rijk ongeschonden te laten, en dat de stukken, Kreta betredend, niet aan de Kamer over gelegd konden worden. SCHIEDAM, 25 November 1896. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Vrijdag 27 November 1896, des nam. ten 2 ure. Agenda (behalve de reeds door ons mede gedeelde onderwerpen): 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeliug der ingekomen stukken. 3. Adressen van J. H. Joostema en wed. G. Mak—Noord jjk, om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting naar het in komen dienst 1896/97. 4. Adres van J. Tak, curator in het faillis sement van J. M. Honnerlage Grete om resti tutie op den aanslag van den laatstgenoemde in de plaatselijke directe belasting dienst 1896. 5. Bezwaarschriften van P. van Vliet e. a. tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/97. 6. Rekening der commissie van beheer van het pakhuis »de Nederlanden" van 1 Septem ber 1894 tot ultimo December 1895. 7. Bemerkingen van Gedeputeerde Staten op de rekening over 1895 en begrootiug voor 3897 der dd. schutterij, en rapport daarop der financieele eommisse, zoomede praeadvies van burgemeester en wethouders. 8. Brief van regenten van het St.-Jacobs- Gasthuis over de verzekering van de panden van dat gesticht tegen brandschade. 9. Adres van W. van Eijk met betrekking tot het stoombootgebruik ten dienste der boeien enz. en praeadvies daarop van burge meester en wethouders. '10. Adres van J. H. Berghout om ver hooging vari jaarwedde als stadswaag- en -magazijnmeester enz. en preadvies daarop van burgemeester en wethouders. 14. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot vaststelling van een nieuw reglement voor het examen tot liet verkrijgen der akte van algemeene toelating als bewaarschool- houderes volgens het daarvan door hen over gelegde ontwerp met memorie van toelichting. 16. Voorstellen van burgemeester en wet houders met betrekking tot den gemeente reinigingsdienst, en c. q. benoeming eener commissie van drie leden om met burge meester en wethouders dit onderwerp, in verband met het deskundig advies, te bespre ken en voor te bereiden. De correspondent der N. R. Cl. te Rome seint De Koninginnen hebben de Certosa van Pavia (een Karthuizer klooster, beroemd om zijn schoonheid en zijn kunstschatten, en bij Pavia gelegen) bezocht. Naar de AT. R. Ct. verneemt is eerlang eene nternationale regeling te wachten van het gebruik der visscherslicliten op zee. De heer W. M. Nolan, benoemd tot vice- consul te Limerick, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Van het besluit van den Rotterdamschen Bestuurdersbond om te doen benoemen 2 afgevaardigden door den heer Vonk, 2 door de werkstakende vijlenkappers en door deze 4 een 5n persoon om de kwestie op te lossen, is aan den heer Vonk kennis gegeven en deze heeft zich daarmede vereenigd. Door den heer Vonk zijn benoemd- de heeren Th. de Rot en D. de Klerk, die zich deze benoeming hebben laten welgevallen. Omstreeks 8 uur gisteravond vertrok de vrachtstoomboot Valk II, kapitein J. de Haan, van de Maaskade te Rotterdam. Ten gevolge van de zware eb dreef de stoomboot tegen een der pijlers van de Willemsbrug, waardoor een belangrijk lek aan bakboords zijde veroorzaakt werd. Hiervan werd toen evenwel niets opgemerkt, doch daarna stoo- mende naar de Rijnhaven om te laden, kwam de machinist tot de ontdekking dat het water de machinekamer binnendrong. Terstond werd nu de Rijnhaven ingestuurd en de stoomboot op den wal gezet, doch niettemin is het schip, door achteruit te glijden, geheel onder water gezonken. Al de opva renden werden gered. Gedurende den nacht is vanwege den havendienst een baken op het gezonken vaartuig geplaatst. (N. R, Ot.) Volgens Maandag bij de reederij ontvangen telegram is het Ned. ss, Conrad, kapt. Duin- ker, van Amsterdam naar Java bestemd, op ,48 November van Suez vertrokken, met ge broken krukas ,en verdere schade aan de /nachine naby Perim geankerd. Alles wel aan boord. Volgens by de Stoomvaart-Maatschappij Nederlaud ontvangen telegram is ,de schade aan de machine van de Conrad van dien aard, dat zjj niet te Perim kan worden hersteld. De directie heeft besloten het ss. Lombok (ex-Prinses Wiïhelmind), dat nog geheel voor mail- en passagiersvervoer is ingericht, in ballast van hier naar Perim te zenden, ten einde de lading uit de Conrad over te nemen en naar Java te vervoeren. Op de Lomlok zuilen te Perim ook kunnen overgaan die passagiers van de Conrad, die nog niet met andere gelegenheid hunne reis zullen hebben vervolgd. De Lombok wordt nu met den meesten spoed uitgerust en zal tegen het einde dezer week van Amsterdam vertrekken. De Soembing van de Rotterdamsehe Lloyd, den 25n dezer te Port-Saïd verwacht wor dende, zal op de reis naar Java, Perim aan doen en biedt gelegenheid aan voor een zeker aantal aantal passagiers Ie en 2e klasse van de Conrad om hunne reis te vervolgen. (2V. R. Ct.) Maassluis. Op de aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een havenmeester zijn geplaatstK. Ebes, scheepsgezagvoerder te Harlingen N. Valk, le stuurman te Rot terdam J. G. Swart, oud-gezagvoerde rte Rotterdam. i 's-Gravenliage. Omstreeks het midden van de maand December zal ten Hove eene soiree plaats hebben om aan hen, die aan II. M. de Koningin wenschen te worden voor gesteld, na vroeger reeds aan H. M. de Ko ningin-Regentes gepresenteerd te zijn, daar toe gelegenheid te geven. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, opZaterdag 21 November 1896 Afwezig da heeren Maas, Houtman on Prins. De vergadering werd door den voorzitter, den heer J. J. G. Noiet, geopend. Alvorens tot behandeling der aan de orde zijnde zaken over te gaan, werden de geloofs brieven van het nieuwbenoemde lid der Kamer, den heer G. C. Beukers, onderzocht. Deze in orde bevonden zijnde, werd de heer Beukers door den voorzitter met zijne benoeming geluk- gewenscht, en nam daarop zitting.De notulen werden vervolgens gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Behalve de gewone weekbladen en tijdschriften, de consulaire verslagen, het jaarverslag der Kamer ta Haarlem en te Amsterdam, het Bulletin International des Douanes, de ge- illustreerde catalogus van het ïMuseum van voorwerpen ter voorkoming van ziekte en onge lukken in Fabrieken en Werkplaatsen", te Amsterdam, da statistiek in-, uit- en doorvoer, gedurende de maanden Augustus en September j.L, verzameling van wetten, besluiten en verordeningen, betreffende de binnenlandsche- scheepvaart in Nederland van het tDirectorium der Kraft-und Arbeits- machinen-Ausstellung" te Miinchen in 1898 te houden, eene oproeping aan de industrieelen, benevens de algemeene voorwaarden voor de exposanten. Van de commissie tot behartiging der belangen van de Nederlandsche .inzenders op de wereld tentoonstelling in 1897 te Brussel te houden, welke commissie te Amsterdam is gevestigd (de heeren Den Tex en Schorer, succ. president en secretaris) een algemeen reglement voor die tentoonstelling, met .verzoek daarmede d« industrieelen te dezer stede, welke eventueel geneigd mochten zijn te Brussel te exposeeren, in kennis te stellen. Van het bestuur van den iNederlandscheh- Aannemersbond", een afschrift van .het adres, met begeleidende brochure, door dien Bond bij de Tweede Kamer ingediend, met verzoek om adhaes'e. Bij de indiening der ingekomen statistiek in-, uit-, en doorvoer, meijcte een der leden op, dat, tjaarin spms, vooral wat het artikel gedistil leerd betreft, en speciaal in de maand September j.l. belangrijke onnauwkeurigheden .voorkomen. Wordt besloten daarop het oog te houden, en, zoo nuodig, ter .plaatse waar het behoort, van de bemerkingen dezer Kamer kennis te geven.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2