A". 1896. V/oensdag 2 December. N". 9187. Eerste Blad ijftig-st© J" a a r p? a n Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT (t E V E R7~,r ODÉ. Buiten iandscheBericli ten. irn i s c s n s d. CO U R A Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B I1 It K 4 BOTH K f» T it a T 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bij de gisteren in den Rijksdag aangevan gen eerste lezing der rijksbegrooting voor 4897/98 zette de staatssecretaris Von Posa- dowsky den gunstigen financieelen toestand uiteen van het dienstjaar 4896/97, dat ver- .moedelijk een batig slot van 24*/* millioen mark zal opleveren, waarvan echter 9 miliioen voor de suppletoire begrooting zal moeten worden afgerekend. Het loopende jaar is sedert 4875 het eerste dat zonder vermeerdering van den schuldenlast afsluit. Na bespreking van de afzonderlijke begroo tingen voor 1897/98 zette spreker de nood zakelijkheid uiteen van de bij de begrooting voorgestelde verbetering der jaarwedden van beambten. (Bijval van de rechterzijde.) Het centrumslid Fritzen zette uiteen dat de begrooting voor het jaar 1897 98 over 't algemeen ongunstiger was dan die voor het loopende jaar. De spreker gewaagde van de ontstemming van de bevolking over het buitenspoiig hoog getal gepensionneerde mili tairen, en noemde de vermeerdering van de uitgaven voor eens op de fcegrooting van marine ongehoord. Er moet onvoorwaardelijk geschrapt worden, en dat kan ook best; de Rijksdag van zijn kant zal zich niet laten •vinden voor plannen tot uitbreiding van de mat ine waarvan het eind niet te voorzien is. De Duitscliers willen zich niet als citroenen laten uitpersen, om het spook na te jagen van een wereldpolitiek die het Duitsche rijk al eenmaal ten verderve heeft gevoerd. Fritzen werd toegejuicht door het centrum en de linkerzij. Op een van de opmerkingen van Fritzen gaf de secretaris van staat Bötticher ten ant woord dat er aan stilstand van de maatschap pelijke hervormingen niet te denken viel. Richter verklaarde dat de vrijzinnige volks partij het aangevraagde krediet voor den bouw van nieuwe schepen zou weigeren. De vermeerdering van schepen scheen, in ver band met de beweringen onlangs van den secretaris van staat Marschall dat samenwer king met Frankrijk en Rusland in overzeesche kwesties meer kon voorkomen, een vinger wijzing te zijn dat er aan een drievoudig verbond voor overzeesche zaken gedacht werd. Wat men over de koloniën hoorde, zeide Richter verder, was doorloopend ongunstig. •Bij het bespreken van de legerbegrooting maakte hij gewag van het aftreden van Bronsart von Schellendorf, en plaatste de opmerking dat de geschiedenis van het mili taire kabinet het vervolg was van de kuipe rijen en de lichtschuwe politiek van het .Pruisische hof. De rijkskanselier Von Hohenlohe zeide dat, aangezien hij verantwoordelijk was voor de legeraangelegenheden zooals die in de begroo ting voorkomen, Richter alleen tegen hem zijn aanmerkingen moest richten, en niet andere oiganen verantwoordelijk stellen, die, gelijk met het militaire kabinet bet geval is, geen verantwoording schuldig zijn aan het parlement. Hij de rijkskanselier had het ont slag van generaal Von Bronsart mede-onder teekend, nadat hij zich oveituigd had dat de minister zijn verzoek om ontslag niet wilde intrekken. Heden wordt het debat voortgezet. De werkstaking te Hamburg dreigt zich nu weer uit te breiden tot de werklieden der gasfabriek en der waterleiding. De gas fabriek heeft voor slechts drie dagen kolen in voorraad. Van een der entrepóts zijn 60 werklieden ontslagen omdat zij weigerden behulpzaam te zijn bij het lossen van schepen. Iri eene gisteren gehouden vergadering hebben nu alle werklieden van het entrep&t en de pakhuizen verklaard, zich bij de werkstaking aan te sluiten. De kaai wei kers op de stuatswerven hielden een vergadering, waarin de rijksdagsafge vaardigde Legien het woord voerde over de ai beidei sbeweging. Er werd besloten, dat de staatskaaiwerkers, indien hun bevolen werd de aan de kade liggende booten van de Packetfabrt Gesellschaft te lossen, eveneens het werk zouden staken, en wel aan al de kaden die door den staat geëxploiteerd worden. Nu ook hebben de havenwerklieden te Bivmerhaven, Geestemünde en Nordenham zich solidair verklaard inet de werkstakers te Bremen en Hamburg en zich vei bonden om tijdens den duur der werkstaking in laatst genoemde havens geen schepen te lossen, welke voor die havens bestemd zijn. e K A N K R IJ K. De graaf van Turijn heeft een bezoek ge bracht bij president Faure. Zondag is er te Carmaux weer een hegj rare vertooning geweest. De afgevaardigde Jaurès zou er met een massa collega's een meeting leiden, die 14 dagen geleden was uitgesteld om den dood van Sautumier. De gelieele administratieve, militaire en poli tiemacht van het arrondissement was in het geweer. Halftwaalf zijn de socialisten aangekomen, begroet door een ontzettend geschreeuw en gegil en enkele hoera-roepen. Om twee uur begon de meetingde be kende oud-maire Calvignac was even te voren gearresteerd, omdat hij iemand wat al te duidelijk zijn meening gezegd had. Eerst een geschreeuw van een kwartier, daarna een geweldig gedrang en geschreeuw; de politie wordt gerequireerd, de zaal ontruimd, en Jean Jaurès en zijn vrienden werden weer weg- geëscorteerd. In de Kamer vroeg de heer Jourde giste ren de ui vrijheid stelling van den afge vaardigde Chauvin, die Zondag te Carmaux gearresteerd werd. De minister antwoordde dat, aangezien de arrestatie heeft plaats gehad op heeter daad, het paiket het instellen eeuer vervolging heeft gelast. Wanneer de Kamer echter het tegendeel gelast, zal de minister zich voor haren wil buigen. De Kamer besloot daarop tot Chauvin's in vrijheid stelling. In den ministerraad heeft de minister Hanotaux verklaard dat tusschen de ver tegen wootdigers der mogendheden te Kon- stantinopel volkomen overeenstemming be staat. EHELIÜll. Het weekblad Life wil weten, dat nog vóór de opening van het parlement in Januari lord Salisbury de leiding van het ministerie zal overdragen aan den eerste-lord der schat kist Balfour. Salisbury zal echter de porte feuille van buitenlandsche zaken beltouden. Op verzoek van den minister van binnen- landsche zaken heeft de bekende geneesheer sir William Broadbent Zaterdagavond Jameson n de Holloway-gevangenis bezocht, Van zijn rappoit zal het afhangen of Jameson wordt vrggelaten. De Evening News meldt in hare editie van gisteravond, dat de minister van binnenland- sche zaken, handelend op geneeskundig advies, de vrijlating van Jameson gelast heeft. Hier van werd Jameson gisteravond kennis gege ven. Zijn toestand liet echter zijn vervoer uit de gevangenis niet toe. De gezondheidstoestand van de twee lotge- nooten van Jameson zou van dien aard zijn, dat de regeering de mogelijkheid overweegt, om ook hen vrij te laten. RUSLAND, In een hoofdartikel in de Petersburgsche Courant ever de beteekenis van Abes- synië voor Rusland heet het dat Abessynië voor Ruslands handel, nijverheid en koloni satie van weinig, voor zqne staatkunde daaren tegen van groote beteekenis is. Zoolang Ethio pië niet van den aardbodem verdwenen is, kan Engeland zijne plannen in Afrika niet verwezenlijken. Bijgevolg is Ethiopië als de onverzoenlijke vijand van Engeland de natuurlijke bondgenoot van Rusland en als zoodanig eene dreigende macht tegen den invloed en de overwegende positie van Enge land in Afrika. Een verbond met Ethiopië is daarom voor Rusland niet alleen voordeelig, maar eene politieke noodzakelijkheid. Daarom is Rusland thans geroepen, naar de mate zijner krachten, Ethiopië waar het ook zij, te steunen. ITALIË. De Kamer is gisteren heropend. De minis ter-president di Rudini diende een wetsont werp in, tot toekenning van een jaargeld van een millioen lire aan den prins van Napels, welke de koning uit zijne civiele lijst zal terug betalen. Majoor Nerazzini is den 7en November met 26 Italiattnsche krijgsgevangenen uit Atlis Abeba vertrokken; generaal Atbertone blijft nog om het vertrek der gevangenen te regelen. Een tweede troep zal in liet begin van Januari gereed zijn. Een Italinansch dokter is reeds naar Harrar vertrokken om de vrijgelatenen tegemoet te gaan. De Agenzia Stefano meldt uit Dsjiboeti, dat majoor Neiazzini voornemens is, in de eerste week van December met 300 gevangenen te vertrekken uit Harrar. Een tweede afdeeling gevangenen zal in de eerste dagen van Januari te Harrar gereed zijn om te vertrekken, tf 1' U J E. Te Nevv-Yoik z i berichten ontvangen van een groote overwinning der Cubanen. Een adjudant van Maceo, kolonel Reyes, heeft de tijding gebracht van een verpletterende nederlaag der Spaansclie troepen, waarin deze 2000 doode» 4000 gewonden "hadden. Vol gens zijn zeggen was Maceo sterk verschanst en had hij de brigade van generaal Munoz boven een dynamietmijn gelokt, die hij toen liet springen, waardoor er 700 gedood en 1600 gewond werden. In de charge, die daarop volgde, hanteerden de inMirgenten hun dytia- mietkanonnen zoo goed, dat nog 500 vijanden sneuvelden. Maceo trok vervolgens in een sletker stelling terug, waarin hij door een anderen generaal vervolgd werd andermaal hadden de Spanjaarden een verlies van hon derden dooden en gewonden. Intusschen had" generaal Weyler, vreezende dat het nieuws te Havanna bekend zou worden eu daar een oproer veroorzaken, zich gehaast naar de hoofdstad terug te koeren. Men kan gerust aannemen, dat ook dit bericht niet waar is. Toch geeft het een heilzaa» tegenwicht tegen de officieele Spaan- sche leugens. Uit Madrid komt nu het bericht dat de terugroeping van generaal Blanco als gou verneur der Philippijnsche eilanden ieder oogenblik verwacht kan worden. In een telegram van Zaterdag uit Havana wordt gemeld dat generaal Weyler vandaar naar de provincie Pinar del Rio terugge keerd is. T U E K IJ E. Bij besluit van den sultan is de benoeming van Ormanian tot Armeensch patriarch be krachtigd. De Poite moet aan de gezanten verklaard hebben dat de zending van Saiid Eddin pa cha naar Kreta geen staatkundig, maar een militair-administratief karakter draagt: Sa Tul zul waarschijnlijk den ziek geworden mili tairen commandant van Kieta vervangen,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1