A". 1896. rijdag 4 December. N°. 9189. KENNISGEVING. ij tig-staar»ang. herschijnt dagelijks, „uitgezonderd Dinsdag, IT <4 E y E lir O I) ft. Bnitori land sch e Be rich 1 en. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaaly Traneo per post, door het geheele Rijk3.50. Afionderl-jke nommers- 0.10. B H Ml: K T It «t T (t t ir ;o< Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Sohiedam. Gezien het verzoek van F. VAN GIESSEN en J. THIE te 's-G ravenhage, om ver gunning tot oprichting van een lucifers fabriek in het pand aan de Hoofdstraat no. 221, kadaster sectie L no. 1171. Goiet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den lffden December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen liet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen "dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan atkondiging geschied, waar het behoort, den 3den December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris VERNÈDE. DU1TSCHLAND. Bij de verdere beraadslaging over de be grooting verklaarde de staatsecretaris Von Bötticher Dinsdag in den Rijksdag, in ant woord op het verwijt van den sociaal-demo craat Schippel dat het verbod aan staatkun dige vereenigingen om met elkaar in betrek- king te staan nog niet is opgeheven, dat de verbonden regeeringen de wet op de ver eenigingen voortdurend in het oog houden en dat, al zijn zij het ook over alle punten nog niet eens, spoedig een voorstel kan wor den te gemoet gezien. De omstandigheid dat de vorige week in den Rijksdag, bij de tweede lezing van het wetboek van strafvordering, van de 397 leden doorgaans niet meer dan een 40- of 50-tal in het gebouw aanwezig was, van wie het •grootste gedeelte dan nog maar alleer. in de vergaderzaal kwam wanneer er gestemd moest worden, terwijl in het Pruisische Huis van .afgevaardigden steeds een voldoend aantal 'leden aanwezig is voor het nemen van wet- •tige besluiten, doet weer stemmen opgaan voor het bezoldigen der leden van den Rjjks- •dag. Tot dusver genieten deze geen schade loosstelling, terwijl de leden van het Pruisi sche Huis van afgevaardigden 15 mark daags genieten. De keizer ontving Dinsdag de bureaux der Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couranty 4.10 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. beide Huizen van den Pruisischen Landdag ten gehoore. Aan de vice-presidenten van het Heerenhuis betuigde hij rijn leedwezen over het heengaan van den voorzitter vorst Stolberg- W ernigerode, terwijl hij verder met hem het conversie-ontwerp besprakden voorzitter van het Huis van afgevaardigden betuigde ij zijne ingenomenheid met de herbenoeming van het bureau en sprak als zijn wensch uit, dat de vele werkzaamheden, die dat Hu:~ wachten, vruchtbaar mogen zijn. Bij den Ptuisïschen Landdag is een voor stel ingediend tot opheffing eener wet van 1573, op grond waarvan de steden met den bouw van kerken belast worden. De gevolgen der werkstaking te Hamburg beginnen zich te vertoonen. In ta! van fabrie ken ontstaat reeds gebrek aan grondstoffen, tengevolge waarvan een groot aantal werk lieden gedaan heeft gekregen. En die ramp dreigt nog grooter te worden, nu ook de machinisten der sleepbooten en de schippers op de Boven-Elbe dreigen zich hg de werk stakers aan te sluiten. De leiders der werkstaking hebben twee sleepbooten en zes motor-barkassen gehuurd om de propaganda te water te kunnen voort zetten. In eene gisteren te Hamburg gehouden vergadering van den bond van werkgevers, die bijgewoond werd door de gemachtigden van 12 patroonsvereenigingen en leden van han dels- en nijverheidsfirma's, is met algemeene stemmen de instelling van een scheidsgerecht verworpen. Uit Hamburg wordt van gisteren gemeld, dat de werkstakers in twee, door ongeveer 8000 personen bezochte, bijeenkomsten een stemmig besloten hebben om een scheidsge recht onder bepaalde voorwaarden aan te nemen en zich aan de uitspraak van dit scheidsgerecht te onderwerpen. Tot vertegen woordigers der werklieden in het scheidsge recht zijn gekozen de afgevaardigden in den Rijksdag Elm, Legien en Molkenbuhr; tot vertegenwoordigers der werkstakers Schauer- leute en Doehring. BELGIE. In de Kamerzitting van gisteren beklaagde Mainhout er zich over dat het door mond en klauwzeer aangetaste Nederlandsche vee te gemakkelijk in België kan binnenkomen en vroeg onmiddellijke sluiting van de grens. Minister De Bruyn klaagde over de persoon lijke aanvallen van zekere dagbladen; hij heeft steeds zjjn plicht vervuld. Men heeft het gevaar overdreven. In vier provinciën van België heeft men op negen beesten óen geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. De minister hoopt dat het merken van het vee in België verbetering van den toestand zal aanbrengen. De sluiting van de grens zou geen betere uitkomst hebben opgeleverd, want dan zou besmet vee tersluiks zijn in gevoerd. In November kwamen er op 5239 ingevoerde Nederlandsche beesten twee ge val.en van de ziekte voor. De 85 besmette kringen in België bevatten goedaardige ge- vallen. Men zou de eigenaars der afgemaakte beesten kunnen schadeloosstellen, maar dat ■.ou ver voeren. De minister verklaarde dat hij geen nieuwe maatregelen zal kunnen nemen dan indien er zich ernstige gevallen voo i doen. Aan het eind van de interpellatie trachtte Colaert aan te toonen dat de openstelling vari de Belgische grens voor het Nederland sche vee de voorwaarde voor de aannemir door Nederland) van de overeenkomst be tredende het kanaal TerneuzenGent ge weest is, wat door den minister De Bruyn betwist werd. n den Senaat was gisteren de speelkoorts het onderwerp van beraadslaging. De oud- minister Lejeune heeft een welsprekende philippica gehouden tegen het spelen en het wedden. De debatten zijn nog niet gesloten. F R A If K R IJ K. De Kamer heeft besloten de beraadslagin gen over de begrooting te bespoedigen door tweemaal daags te vergaderen. Het voorslel- aberot om de begrooting voor eeredienst te schrappen werd met 340 tegen 481 stemmen verworpen, het voorstel om het concordaat met den Heiligen Stoel op te zeggen werd eveneens met 315 tegen 212 stemmen verworpen. De bi; de Engelsche en Duitsche parlemen ten aanhangige voorstellen tot uitbreiding der vloot hebben den oud-minister Lockroy aanleiding gegeven tot het plan om de be- grootingscommissie uit de Kamer te verzoeken 200 miliioen francs voor den bouw van nieuwe oorlogsschepen op de begrooting te brengen, waarvan 50 miliioen als eerste termijn te verwerken in 4897. Te Parijs ziju eenige balen met manifesten in beslag genomen, die gisteren op last van den Bonapartistischen pretendent in Frank rijk verspreid hadden moeten worden. it Al bi wordt gemeld, dat Accouturier en en Gidel, bestuurders van de Verrerie ouvrière, in hechtenis genomen zijn wegens het toe brengen van verwondingen bij de standjes te Carmaux. e Carmaux zijn Dinsdag 4 personen tot gevangenisstraffen van 4 tot 25 dagen ver oordeeld, wegens beleediging van politiediena ren. De oud maire Calvignac is losgelaten. ENGELAND. C rzon, de Britsche onder-secretaris voor uiteniandsche zaken, heeft Dinsdagavond te Manchester in de conservatieve club een rede gehouden. Hy zeide o. a. dat de Venezuelaan- sche kwestie, dank zij de goede staatkundige gedragslijn, aan beide zijden van den oceaan gevolgd, geen brandende kwestie iTiper was en het ook niet meer kon worden. De troebe len op Kreta waren gestild, zonder dot daar veel bloed gevloeid was. De inval in de Zuid- afrikaansche republiek was dadelijk sterk afge keurd en de bedrijvers waren gestraft, de oplossing van het Transvaalsche vraagstuk Siing nu nog meer af van het beleid dat men te Pretoria, dan van het beleid dat men in Downing-street zou ton toon spreiden. Wat de Armenische kwestie betreft, wie niet voor barig oordeelde, zou inzien dat de regeering hierin een gedragslijn gevolgd had, evenzeer overeenkomend met de traditie als met de eer van het land. Officieel is nu bekend, dat de minister van binnenlandsche zaken gelast heeft, dr. Jame son uit de gevangenis te ontslaan, zoodra zijn toestand het gedoogt. Uit Londen wordt gemeld dat dr. Jame son gisteren uit de gevangenis werd vervoerd. ZWITSERLAND. )e Bondsraad heeft met algemeene stem men besloten bij den Nationalen Raad een voorstel in te dienen tot wijziging der grond wet, teneinde een algemeen burgerlijk en strafwetboek voor Zwitserland in te voeren. rechterlijke inrichting en het procesrecht zu. en er buiten blijven. De volksstemming wenscht de Bondsraad afzonderlijk te doen plaats hebben over eenheid van burgerlijk recht en over die van strafrecht. OOSTENRIJ K-Il ONGARIJE. De Hongaarsche regeering is de Oostenrijk- sche vóór geweest met de opzegging van het tol- en handelsverbondMaandag is de kennis- geving daarvan te Weenen ontvangen. De Gostenrgksche gezant te Londen, graaf Deym, is Zondag met zjjne gemalin te Wee nen aangekomen, had Maandag een onderhoud van een lur met den keizer en keerde Dins dagavond werd naar zjjr, post terug. In de Hongaarsche Kamer interpelleerde giaa i gisteren de regeering waarom de troonrede geen enkele vredelievende zin- nede bevat etreffende de internationale betrekkingen. H verlangde te weten of de minister-president den inhoud van het (vroe gere) geheime tractaat tusschen Rusland en Duitschland kent; of hij dat tractaat als een geoorloofde handeling beschouwt en ot de regeering er zeker van is dat Duitschland het verdrag met Rusland niet hernieuwd heeft. Baron Banffy zeide dat hij zich voorbehoudt deze vragen later te beantwoorden. De regee ring neemt de verantwoordelijkheid voorden inhoud der troonrede geheel op zich. Zonder eenige bedoeling heeft zij nagelaten in de rede een zinsnede op te nemen betreffende de bni- tenlai dsche betrekkingen. De onthullingen der Hamburger Nachrichten hebben hoege naamd geen verandering gebracht in de bui- tenlandscbe betrekkingen van het rijk. 1 T A LIE. De Kamer heeft gisteren de motie van

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1