bdxehi e. Bijmeitfamlsclie Bericli ten. Imbrianx en Agnini om over acht dagen de kwestie van het prijsgeven der kolonie Erythrea in behandeling te nemen een motie, niet door de regeering aanvaard met 184 tegen 26 stemmen en 53 onthou dingen verwo/pen. De tekst van het handelsverdrag met Frank rijk ten aanzien van Tunis, vergezeld van een memorie van toelichting, is bij da Kamer ingediend. De memorie constateert dat in het bijzonder de Italiaansehe regeering, die de onderhandelingen opende, bewerkte dat hun het welslagen een gunstig terrein effende voor het werk van verzoening met Frankrijk over eenkomstig de wenschen des lands. Dat doel is volkomen bereikt. Het parlement wordt dringend uitgennodigd zijn goedkeuring aan het verdrag te hechten. Uit Faenza wordt gemeld, dat Vrijdag avond, op 'toogenblik, dat hij zich naar een vergadering.begaf, de ex-bestuurder der spaar kas, Cavaliere Gaetano Massa, aangehouden werd. Den volgenden dag vond men overal bil jetten aangeplakt te Faenza, met de woorden En de presidet en de legale, wanneer zullen dezen voor het gerecht komen In de kas van het provinciaal bestuur van Pesaro is een tekort geconstateerd van meer dan 50,000 lire. De Cavaliere Spadon i, secre taris van het bestuur, werd geschorst. SPANJE. Naar de Times uit Singapore verneemt, hebben de Spanjaarden in eenige onbedui dende gevechten de opstandeliugen versla gen, maar breideu dezen hunne verschan singen uit. Onder de Spaansche troepen is gebrek aan tucht en hun gehalte blykt aan dat der Cubanen inferieur. Naar WolfFs bureau te Berlijn verneemt, meldt de Duitscbe kruiser Arcona van Manilla d.d. 28 November De toestand op de Phi- lippijnen blijft onverandeid kritiek. De ver dediging der Spanjaarden is tot Cnvite en Manilla beperktdagelijks kan een aanval van de rebellen verwacht worden. Men be reidt de wegzending der Europeanen uit de stad voor. Naar het agentschap Havas uit Manilla verneemt, hebben de Spanjaarden de opstan delingen bij Mo rong (zuidoosten van Manilla) verslagen en er 70 gedood. Het proces tegen de 60 voornaamste rebellenhoofJen is geëin digd men verwacht zeer spoedig het vonnis. Het Kabinet heeft zijn ontslag ingediend. Aurelia», de voorzitter der Kamer, is belast met de samenstelling van een liberaal minis terie. AMERIKA. De Newyorksche World meent te weten dat president Cleveland op liet óogeriblik een plan bestudeert om het eiland Cuba te maken tot eene onafhankelijke republiek, onder be schermheerschap van drie gioote mogend heden. Engeland zou bet noodige geld ver schaffen en de Vereenjgde Staten zouden de leening waaiborgen. Eene gemengde commis sie moet druk bezig zijn met de uiLvverking van dit plan, dat vermoedelijk in de aan staande presidentieele boodschap aan het congres der Unie zal worden medegedeeld. Waarschijnlijker klinkt het volgende be richt uit de Daily Chronicle In de boodschap van president Cleveland zal worden gezegd, dat de Ver. Staten wel licht in de toekomst genoodzaakt kunnen worden tusschen beiden te komen, maar er is geen sprake van dat de tegenwoordige regee ring onmiddellijk stappen zal doen. De regeering houdt het er voor, dat, ter- wyl de republikeinen in den Senaat misschien voor politieke doeleinden een agitatie voor Cuba zullen beginnen, zij toch niet voornemens zyn, die ernstig door te zetten. Mac Kin ley heeft den senator Lodge uit- genoodigd hem te Canton te bezoeken, en dit beeft vermoedelijk aanleiding gegeven tot de onjuiste geruchten dat het door zijn jingo-neigingen, vooral in zake Cuba, bekende senaatslid zal benoemd worden tot minister van binnenlandscbe zaken. Generaal Diaz heeft Dinsdag voor de vjjfde maal het presidentschap der Mexicaansche republiek aanvaard. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 2 December. De beraadslagingen over de slaatsbegroo- ting voor '1897 werden voortgezet. Het hoofdstuk hooge colleges werd aan genomen. Bij hoofdstuk buitenlandsche zaken drong de heer Van Karnebeek aan op een protest onzei7ijds als de Doelwijk verbeuidverklaard mocht werden. Verder bestreed hij toepassing der Duitscbe veizekeiingswetten op onze Rijn- scheepvaai t-ondernemingen, waardoor decon- cunentie onzer scheepvaart vvoidt belemmeid. De heer Goeman Borgesius wenschte dat onze regeering bij de Duitscbe aamtringe op wijziging dei verzekeringswetten om de on billijke behandeling onzer schippeis te doen ophouden. Verder blijft hij afkeuien datty- dens de troebelen te Konstantmopel onze gezant niet daarheen is teruggezonden. Ver dedigt de minister dit, dan bewijst hij dat onze diplomatie oveibodig is. De heer Mutsaers verzoekt een onderzoek omtient de klacht van een Nedeil. handel drijvende. die op de Duitsche grens schandalig is behandeld door douanen. De heer Hesselink van Suchtelen klaagt over bemoeilijking der in Duitschland geves tigde Nederlanders, die gedwongen worden te dienen als ze niet hier gediend hebben. De beer Van Alplien dringt eropaan.dat Duitschland het kanaal Noidhoin make en sneltreinen van Bellijn via Rheine laat loopen. De heer Bablmann wenscbt de drie krui sers, die naar ludië gaan, om de Kaap te zen den tot vlagveiioon. De heer Staalman meent, dat wij 't te Kon- stantinop-1 met dtogman alleen best kunnen afdoen. Nemen we een lesje aan de Trans vaal, dat op veel goedkooper wijze (gelach)de belangen in Europa weet te behartigen. De minister van buitenlandsche zaken ver dedigde de niet-teiugzending van den gezant in Augustus naar Turkije, daar dit niet; ge baat zou hebben en onze belangen voldoende behaitigd wat en. Verder verdedigde hij de Nederl. diplomatie, die gewichtige diensten verricht, In zake de Doelwijk kon hij zich niet uit laten of eenige toezegging doen. De Duitsche regeering beeft voorgesteld de vreemdelingen wel uit te keeren volgens de verzekeringswet. In dien geest zal voortge- arbeid worden. In de Nederlandsehe wet zuilen reciproci- teiis voor waard en woiden opgenomen. Omtrent de klacht van den beer Mutsaers is den gezant van Berlijn een onderzoek opge dragen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 3 December 1896. Uit de voordracht voor een commies redacteur ter gemeentesecretarie alhier, waarop waien geplaatst: jhr. mr, Tj, A. M. A. Hu ma Ida van Eysinga, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, vroeger adjunct commies aan het departement van binnen- landsche zaken, en mr. M. C. .Nijiand, amb tenaar ter gemeente-secretarie, advocaat en procureur te Sneek, werd heden door burge meester en wethouders eerstgemelde be noemd om met 1 Januari a.s. in functie te treden. De Koningin-Regentes zal op HetLooden 15n, 16n en 17n December eene jachtpartij doen geven op grof wild. De heeren der hof houding, die uitgenoodigd worden om daaiaan deel te nemen, hebben gelegenheid aldaar ten paleize te logeeren. Ook de commissaris der Koningin in Gel derland is genoodigd. In verband met de bepaling, dat voortaan alle gedrukte attestatiën de vita, modellen AE ten laste der staatsbegrooting worden gebracht, heeft de minister van binneniand- sche zaken, door tusschenkomst van de com missarissen der Koningin, aan de gemeente besturen verzocht te willen mededeelen, of nog leges worden geheven bij het uitreiken der attestatiën de vita, van welke aard die leges zijn en tot welk bedrag ze worden geheven. Bij min. beschikking is, .met 1 Januari 1897, benoemd tot opzichter bijbet bacterio logisch laboratorium aan de polytechnische school te Delft, L. J. Kokee, thans amanuen sis aan het Rijks-Landbouwproefstation te Groningen. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt dat de nieuwe schutsluis te IJmuiden Zaterdag 12 December voor de scheepvaart zal worden opengesteld. Stct Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, is er, met bet oog op de invoering van de nieuwe kieswet, weder eene nieuwe organi satie in ons land in de rnaak. Het is thans de partij van Bronsveld c. s., die zich orga niseert, omdat zij in de eerste plaats iront maakt tegen de fractie-Kuyper, maar even min medegaat met de nieuwe partij-Lohman. Deze derde organisatie wil van scheiding van kerk en staat mets wetenzij wordt gevormd door hoogkerkelijke mannen der Ned. her vormde kerk in ons land. Maandag had men te Utrecht eene ver gadering om de plannen te bespreken tot oprichting van een centraal comité van kies verenigingen. AmhOt.) Nu tengevolge van het totstandkomen der nieuwe kieswet voor ons volk een nieuwe periode op politiek gebied is ingetreden, heeft het hoofdbestuur der uNedeil. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" een mani fest verspreid, waarin op krachtige wettelijke bestrijding van den alcohol wordt aangedron gen. Aan dit manifest is toegevoegd het programma van actie, door de vereeniging vastgesteld in hare gewone algemeene ver gadering van 1894, te Haarlem gehouden en aldus luidende 1. Stienae handhaving der bestaande wetge ving en uitbreiding daarvan, tevens in dien zin, dat tot volledige uitvoering van 190! ook be palingen worden vastgesteld. 2. Vermindering van staats- en gemeentebe lang bij het drankgebruik. (Hierbij zal ook naar accijnsverlaging gestreeld worden.) 3. Vooitgaande bepeiking van alcohohndustrie en -invoer. 4. Vaststelling van een laat openings-en een vroeg sluitingsuur, met het recht voor de ge meenten om den geoorloofde» isrkooptijd verder te beperken. 5. Verbod van drankverkoop van Zaterdag avond tot Maandagmorgen. 6. Geen verplichting tot doorïoopende verlen ging der vergunning. 7. Regeling van den kleinhandel in wijn en bier. 8. Toekenning aan de gemeenten of gedeelten daarvan van het recht om de vergurning voor drankverkoop te beperken of geheel te weigeren, met invoering van plaatselijk verbod, om zoo te komen tot: 9. Geheel verbod van drankfabrikage, -invoer en -handel. De Limb. Koerier verneemt uit goede bron dat de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen nu toch de op Nederlandsch grondgebied gelegen lijnen der »Grand Cen tra! Beige" zal overnemen. Reeds zijn inge nieurs van het staatsspoor bezig de kunst werken der G. C. B.-lijrien op te nemen. Een 31-jarige kantoorbediende te Rotter dam, die Dinsdagnamiddag f,600 moest gaan wisselen, ging met dit geld op sjouw. Toen hij enkele uren daarna gearresteerd werd, had h'y nog maar f 200, van het geld over. Door de politie te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen eene 19-jarige dienstbode, die bij haar bezoek aan eene vriendin een zilveren cylinder-horloge ontvreemdde. Na haar arrestatie kreeg zij hevige kramppijnen en bekende zijmuizentarwe te hebben ingenomen om zich te vergiftigen. Dank zij spoedig ge volgde geneeskundige hulp, is het meisje hersteld. Een landbouwer, lid van den raad van Voorburg, jieeft, naar het Daglladv. F meldt, op, een stuk land, gelegen naast, hpt terrein voor ide waterleiding aldaar, een,paar putten loten graven en die met 400 HL roet.laten vullen, en ,dat uit afkeer van de waterleiding. Het roet zal echter aan 't water geen schade doen. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisteren lot buitengewoon hoogleeraar in de natuui kunde dr. H. du Bois, pi ivaat-docent te Berlijn; tot lector in de natuuikunde dr. P. Zeeman te Leidentot buitengewoon hoogleeraar in de plantkunde dr. E. Verscliaf- felt, assistent van prof. De Vries. Men meldt uit Amsterdam aan de N. B. Ct. Het binnenkort te verwachten manifest aan de kiezers door de gezamenlijke liberale kies- vereenigmgen alhier, behalve de kiesvereeni- ging s Grond wet", zal omvatten een zelfstandig program, dat afwijkt van dat der Liberale Unie. In de vergadering van »Grondwet", waarin met 20 tegen 13 stemmen werd besloten zich niet aan te sluiten by de voorgenomen algemeene beweging der liberalen, o. a. de heeren Van de Wall Bake, Geertsema en Bergsma een samengaan met de andere ver- eenigingen, waaronder een, welke pas in wor ding is, krachtig verdedigd, en werd een brief voorgelezen van het Eerste-Kamerlid mr. Rahusen, waarin in gelijken geest werd geadviseerd. De heer Versluys was de voorname woord voerder van hen, die niet willen meegaan. Vermoedelijk zou het votum in nGrondwet" anders zijn uitgevallen, wanneer niet bij een aantal der twintig tot aansluiting ongezinden de meening had bestaan, dat zij door mede- onderteekening van een of ander manifest zich ook tot persoonlijke medewerking aan verkiezingsagitatie verbonden. Dit bleek dui delijk uit de besprekingen in volle vergadering na het votum. Een van de voornaamste punten vaa het te verwachten manifest van liet comité- Hubrecht, dat de liberale vereenïgingen repre senteert, is het volkomen ecarteeren van den dwingenden band, welken de Liberale Unie den candidaten wil aanleggen, en de inhoud van het manifest neigt in hoofdzaak naar den grondtoon der bekende Leidsche motie. Rondom het eiland Urk is het ijs,, dat Zondag nog in groote massa's in zee rond dreef, geheel verdwenen. Door den westen wind is het naar de richting van den Ketel- mond gedreven, zoodat o. a. de stoomboot Minister Havelaar Maandag niet op den gewonen tijd te Urk en te Enkhuizen kon komen. Voor Urk is het gelukkig, dat de zee weer open is, want vele winkeliers en bakkers hadden hun gewonen wintervoonaad nog niet of slechts ten deele ontvangen. Men heeft den langen winter van 1890—91 nog niet vergeten I Het eilandje Urk, met zyn 2700 inwoners, zal dezen winter toch niet van geneeskundige hulp versloken blijven. Big kens een schrijven van den minister van oorlog zal er van 1 December tot 1 Mei a.s. de officier van ge zondheid le klasse J. II.P. .Walraven, ge vestigd zyn. In de provincie Groningen is, tengevolge van den sterken dooi, de scheepvaart op alie kanalen heropend. Op,het Zijldiep te Borgsweer (Gr.) is Maandagavond een jongen van 16 jaar by het schaatsenrijden door het ijs gezakt e» verdronken.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2