A0. 1896. ondag 6 en Maandag 7 December. N\ 9191. Eersle Blad V ijftig-ste J aargang. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt riagel ks, uitgezonderd Dinsdag, U ITG EVTTr ODÉ Abonnementsprijs, per kwartaal fVanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B li SA SC O T B R I T H l AT 70. win i*hJX*octaUKW?»e& bwi Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van jene Courantj 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal gepla«tst wordt tegen twei maal berekend. Schiedam, 5 December 4896. Dat een tegenvaller een meevaller kan worden, heeft Engeland in de laatste dagen ondervonden. De Egyptische regeering name lijk heeft indertijd een expeditie gezonden naar Dongola, natuurlijk onder Engelands in vloed en Engelands leiding. Die expeditie kostte geld en om dat te betalen werd een som van millioen of zes genomen uit de zoogenaamde reservekas, die indertijd werd gevormd, toen de Egyptische financiën deerlijk in de war waren en de Europeesche mogendheden het noodig oordeelden, handelend in Egypte op te treden. Toen werd ook opgericht een ge lengde rechtbank, waarin personen van ver schillende nationaliteit zitting kregen deze rechtbank nu besliste onlangs, dat Egypte ten onrechte de genoemde kosten uit de reservekas had genomen, en de Egyptische regeering er zelf voor moest zorgen. Nu heeft het hof van appèl te Kaïro, waarbij de Egyptische regeering in hooger beroep was gegaan, het vonnis der gemengde rechtbank bevestigd, en Egypte moet betalen. Maar Egypte heeft het niet, en natuurlijk neemt thans Engeland de gemaakte kosten voor «ja rekening. Het heeft zich nu eenmaal daar te lande gevestigd, en, laten we eerlijk ge noeg zijn om te bekennen, dat Egypte niet kwalijk vaart bij den Engelschen invloed. Engeland heeft dan ook volstrekt geen plan zijn troepenmacht van de boorden van den Nijl terug te roepen, ofschoon vooral Frankrijk die bezetting met leede oogen aanziet, en nu het buitengewone geldelijke offers moet brengen in het belang van denEgyptischen staat, voelt het zich sterker dan te voren. Daar is de Engej- selie Times, die bijna een triomfkreet uit over de uitspraak van het hof van appèl te Kaïro. Deze beslissing zal geen beslissenden invloed hebben op het voortzetten der expe ditie. Worden de kosten daarvan door Enge land betaald, dan is de vergrooting van den invloed, dien het daarginds'neef t, het natuurlijk gevolg. Als wy voor Dongola moeten betalen, dan is niets natui'.lijker dan dat de rechten, die Egypte er op zou kunnen hebben, op Engeland overgaan. Echt F.agelsch geredeneerd, en zeer zeker gaan de Britten voor het grootste gedeelte iPit deze redeneering mede, en zullen ze de buitengewone uitgaven voor deze zaak gaarne ter beschikking van de regeering stellen. Praktisch als altoos heeft de Engelsche regeering, bij monde van haar gezagvoerder in Egypte, lord Cromer, aan de Egyptische regeering reeds het volgende voorstel gedaan ïNu de rechterlijke macht beslist heeft, dat de gebruikte gelden weder in het reserve fonds moeten gestort worden, blijft Engeland -van meening, dat de regeeiing van Egypte aansprakelijk is voor de betaling van de kosten der expeditie, die gediend heeft om de Evennachts-provincie voor het Egyptische rijk te veroveren. Maar Engeland is bereid, als Egypte daartoe thans de middelen niet heeft, een deel van het benoodigde bedrag te leenen, onder nader overeen te komen voor waarden, voor rentebetaling en aflossing. Dat »als Egypte daartoe thans de middelen niet heeft", is kostelijk". Alsof Engeland niet volledig op de hoogte zou zijn van den toestand der Egyptische financiën. Dat de Egyptische regeering niet terstond met beide handen dit belangelooze voorstel van Engeland heeft aangegrepen, is begrijpelijk, maar ze zal, door den nood gedrongen, wel moeten eindigen met aannemen. Werkelijk is de zaak voor Engeland^ een meevaller, vooral, wanneer het er op kan rekenen, dat de leden van het Drievoudig Verbond, Rusland, Oostenrijken Italië, Frank rijk niet zullen steunen. Wanneer het eens met kracht de ontruiming van Egypte dooi de Engelschen ging eischen. Van Duitsche zijde woidt beweerd, dat dit rijk Engeland geenszins wil bemoeileken, vals ten minste geen onvriendschappelijke of onhandige daden der Engelsche staatkunde het voor de verbon den mogendheden onmogelijk maken een wel willende neutraliteit in te nemen tegenover den wedstrijd tusschen Engeland en Frankrijk om het Nijldal. Het is de Vossische Zeitung die dit zegt, en het blad voegt er aan toe sDuitschland ten minste ziet liever de Engel schen dan de Franschen in Egypte gevestigd; en het heeft dit reeds bewezen door te Wee- nen en te Rome aan te dringen op het geven van instructie aan de vertegenwoordigers dier mogendheden om te stemmen vóór het ver strekken van de gelden voor de Dongola- expeditie uit het reservefonds". Deze taal zal te Londen bevallen, al heeft de Engelsche regeering rekening te houden met de vingerwijzing naar sonvriendschap- pelijke of onhandige daden". Zij zal daartoe dan ook wel niet overgaan als het waar is, dat ze de Russische inzichten omtrent Turkye deelt.RusIand namelijk zou een wijziging in zjjn staatkunde omtrent laatstgenoemd rqk in den zin hebben. Deze wijziging zou te danken zyn aan den Russischen gezant te Konstantinopel, die aan zijn souverein den raad moet hebben gegeven, meer het oog te houden op Turkije dan tot heden. De gezant, die den stand der zaken te Konstantinopel bij ervaring kent, moet keizer Nicolaas duidelijk hebben gemaakt, dat de toestand in Turkije van dien aard is, dat Rusland gereed moet zijn om op te treden. De keizer moet hebben ingezien, dat de ge zant gelijk heeft, en derhalve staan den sultan en de zijnen misschien hache ke dagen te wachten. Hierover moeten Rusland en Engeland het eens zijn maar dan komt de Russische pers en herinneit er aan, dat Engelands bezetting van-Egypte een bedreiging is van de belan gen van alle andere mogendheden, en dat En geland eens een duidelijk antwoord moet geven op de vraag: b Van welk karakter is dan toch wel de bezetting van Egypte V' en daarbij moet aan Engeland de formeele eiseh worden gesteld, dat het Egypte zal ontruimen en dat het waarborgen voor die ontruiming geven zal. Is deze redeneering door de Russische regee ring ingegeven, dan heeft die van Engeland een schat van wijsheid noodig, om noch BouvriendschappeSijke daden noch onhandig heden" te begaan. De offervaardigheid der Spanjaarden om de regeering het dempen van den opstand op Cuba mogelijk te maken, getuigt van vader landsliefde en toewijding; of ze echter helpen zal Men zou er aan twijfelen, als men maar altijd van mislukte pogingen en verliezen der Spanjaarden leest. En dan is het oude voor stel weer voor den dag gehaald, het eiland van d_e Spaansche kroon af te koopen. Na tuurlijk vindt dit te Washing ton grooten by val. Men heiinnert er aan, dat reeds voor een halve eeuw een maatschappij werd gevormd, die vijfhonderd millioen gulden zou bijeen brengen, want daarop werd toen de koopsom gesteld. In 4854 werd zelfs een overeenkomst gesloten, van dezen inhoud weigert Spanje de bovengenoemde koopsom aan te nemen, dan zullen de Vereenigde Staten van Ame rika het eiland in bezit mogen nemen, dat voor de rust en de veiligheid dier Staten gevaar oplevert. Toen de Amerikaansche onderhandelaar Buchanan president der Vereenigde Staten was geworden, kwam hjj op de afgelegde verklaring terug, en de zaak bleef rusten. Thans echter zijn de tijden anders; de Span jaarden, hoewel hun trots tegen den verkoop van de parel der Antillen met alle macht opkomt, zouden wel eens, door den nood ge drongen, voor de ijzeren wet der noodzake lijkheid moeten bukken. Doch de gevolgen daarvan zijn bij de prikkelbaarheid der Span jaarden, vooral na de gebrachte offers, daar onder niet het minst in menschenlevens, niet te overzien. SCHIEDAM, 5 December 18«G. Met genoegen is ons uit achterstaande advertentie gebleken, dat de spyskokery van wege de protestanten op royale wijze de mindprgegoeden in baar 40-jarig feest doet deelen. In de volgende week wordt op elke spijskaart in die week vervallen en aange boden een bon voor een half mud steenkolen uitgereikt. Het is een gelukkig denkbeeld van de com missie, om dit barre jaargetijde zoovelen van die onmisbare bi antistof te voorzien. Met gioote ingenomenheid zal dit feestgeschenk voorzeker door onze armen worden begroet. Waren het in vorige jaren de schoolkinde ren, die door de commissie werden bedacht, ditmaal zyn het vooi namelijk dezwakkeuen ouden van dagen die in haar 40-jarig feest deelen. Moge het de commissie gegeven zijn nog een tal van jaren op den ingeslagen weg voort te gaan. Over het afgeloopen tijdvak kan worden getuigd veel goeds kwam tot stand, veel smait werd gelenigd, veel lyden verzacht, velen ten zegen. Hedennacht ongeveer 42 uur voer op de Maas, in de richting naar zee, voorbij onze haven een stoomboot zoo hard, dat door de zuiging de sluisdeuien weiden opengetrokken. Twee schepen, die nabij de stcarine-kaarsen- fabriek Apollo" aan den wal gemeerd lagen, werden van de touwen losgerukt en kwamen midden in de haven te liggenzg bekwamen echter geen averij. Bij kon. besluit is de heer W. A. F. baron Gevers, zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-resident te Bern, in dien rang en met behoud van gemeiden titel, over geplaatst naar Bucharest. De heer J. Kraus, benoemde tot consul te Talcahuano, is in die hoedanigheid door de Chileensche regeering erkend. De minister van koloniën maakt bekend, dat bij ordonnantie van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië, met ingang van 4 Januari 4 97, de haven van Amoerang (residentie Menado) voor den algemeenen handel is open gesteld. (Stct.) De minister van binnenlandsche zaken heeft krachtens machtiging van de Koningin- Regentes bij besluit van 4 December bepaald, dat in het krankzinnigengesticht Bloemendaal te Loosduinen tijdelijk 360 krankzinnigen verpleegd zullen mogen worden, zonder dat een derde geneeskundige zal behoeven aange steld te worden. De vergunning is verleend voor een jaar, Mr. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky heeft de hem aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer (vacature-Lambrechts) aan genomen en verklaard het katholiek program goed te keuren en op het gebied van land bouw en njjverheid een warm voorstander te zijn van beschermende rechten. Thans meldt de Vaderlanderorgaan van dr. Bronsveld c. s.: Op 30 November j.l. was te Utrecht een aantal mannen b'y'een uit verschillende stre ken van ons land, die hebben opgericht een algemeene christelyk-historische kiesvereeni- ging. Hun tegenwoordigheid was bewijs van

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1