Binnenlaud'tche Ber ie li ten, Visscherij. Kerknieuws. Marktberichten Beursbericht van Amsterdam; Per Teleur. - 2ÖÏ/is 39% randvol meel en een halve kruik -water. Ten laatste werd dit den mannen te erg en weigerden zij gehoorzaamheid. Toen de aan val werd gelast, verklaarden drie bataljons dat zij eerst eten wilden hebben. Maar eten was er niet en de mannen bleven bij hun besluit om niet te vechten; er bleef toen niets anders over dan hen naar Damascus terug te zenden. Het centrale comité tot ondersteuning ven de Armeniërs heeft met den Britsehen ge zant te Konstantinopel, sir Philipp Currie, beraadslaagd over de beste wijze om te helpen. Het comité deelt mede, dat er ongeveer 40,000 weezen zijn. Verschillende liefdadige instel lingen in Duitscldand, Nederland en Zwitser land hebben zich bereid verklaard te heipen bij de opvoeding dier ongelukkige kinderen. Het comité raamt het benoodigde bedrag op meer dan 100,000 p, st., waarvan alleen in het vilayet Kharpoet 60,000 p. st. noodig zijn. E tt Y F T E. Lord Cromer heeft Donderdag aan de Egyp tische regeering medegedeeld, dat hij in zake de beslissing van de rechtbank tot het terug betalen van de 500,000 p. st., besteed ter ge deeltelijke bestrijding van de onkosten der Dongola-expeditie, aan het reservefonds der schuldkas, tot de volgende verklaring gemach tigd is: De Engelsche regeering, hoewel de verantwoordelijkheid voor het nemen van dit geld uit het reservefonds in de eerste plaats aan de Egyptische regeering latende, is be reid zooveel voor te schieten als de Egyp tische schatkist, naar het oordeel der Engel sche regeering, niet zelf kan opbrengen. De interest en de afbetaling van het voorgescho ten geld zullen later geregeld worden. De ministerraad heeft het aanbod in over weging genomen. De nota van lord Cromer, betreffende het aanbod van Engeland tot het voorschieten van geld aan de Egyptische schatkist, heeft indruk op het kabinet gemaakt. Het gerucht loopt van een ministerieele crisis. De Timet verklaart in een hoofdartikel het vonnis van het hof van appèl te Alexandria, om de 500,000 p. st. van de Dongola-expe ditie aan de schuldkas terug te geven, onuit voerbaar. Mocht de Engelsche regeering ge dwongen worden de kosten van den tocht zelf te dragen, dan zal, zegt de Times, de bezetting van de Njjldêlta eenvoudig zooveel langer du: en. Dezelfde opvatting spreekt uit telegrammen uit Kaïro, reden waarom het vonnis ook in anti-Engelsche kringen afgekeurd wordt. De Engelsche opperbevelhebber van het Egyptische leger, generaal Kitchener, is weer naar Dongola vertrokken. A K 1 E A, President Cleveland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij met 4 Maart a.s. bui ten werking wordt gesteld dé wet volgens welke Duitsche schepen in de haven der Ver- eenigde Staten vrijgesteld worden van tonnen geld "en andere süheepsgelden. De verkiezingsstrijd heeft de partij van Mac Kinley 1,412,000 dollars gekost. Na afloop der stemming had. ze nog 75,000 dol lars in kas. In éen week werden 30,000,000 brieven, circulaires enz. in' de verschillende staten verspreid. Aan port is alleen 60,000 dollars uitgegeven. Uil New-York wordt gemeld dat het stoom schip Fort-Darwin, met &00 ton dynamiet aan 'boord, voor de opstandelingen in Uru guay bestemd, naar Santos is vertrokken. De opstandelingen zouden de regeerings- troepen 'onder riiajoor Rodriguez verslagen, en den majoor zelvèn gedood 'hebben. De Braziliaansche Senaat heeft de overeen komst met Italië goedgekeurd. ilfil K A. Naar de Timet uit Kaapstad verneemt, hebben 435 Engelsche ingezetenen aan den nieuwen Brifschen agent Connyngham Greene te Pretoria een welkomstadres aangeboden, waarin zjj de hoop uitspraken dat hij zou medewerken om Engeland's oppermacht in Zuïd-Afrika te handhaven. Greene verzocht adressanten deze woorden uit het adres te lichten, omdat de Transvaalsche regeering er door zou kunnen gekwetst worden, en toen zij dit weigerden te doen, weigerde Greene ook het adres in ontvangst te nemen, en verklaarde hij het, mèt de redenen zijner weigering, aan Chamberlain te zullen opzen den. Te Port Elizabeth maakt men zich gereed, Cecil Rhodes met veel luister te ontvangen. De dag van zijn aankomst zal een openbare feestdag zijn voor de geheele stad. Ook te Kaapstad is reeds een vergadering gehouden om zijn receptie voor te bereiden. EERSTE KAMK .)k,RSTATEN-GEN KRAAL. Ztlling van 4 December. Een reeks van eenvoudige wetsontwerpen werden bekrachtigd, waaronder dat betref fende de inrichting van het arsenaal te Grave tot filiaal van het rijks-krankzinnigengestieht te Medemblik, de onteigening voor de door trekking der Handstraat te 's-Gravenhage en de overeenkomst betreffende het personeel der voormalige Rijnspoorwegmaatschappij. Verder zijn goedgekeurd de invoeringswet op het personeel en de daarmee verband houdende tijdelijke tegemoetkoming aan de gemeenten, waarbij de minister van financiën beloofde de wet met billijkheid en gelijkheid te zullen toepassen en nog niet kon beoor- deelen of na 1897 nieuwe maatregelen voor de gemeenten noodig zijn. Nog werd aangenomen het ontwerp be treffende de verbinding van intercommunale telephoonlijnen, nadat de minister van water staat had medegedeeld dat hij de exploitatie van communale netten aan de gemeenten wil overlaten en de heer Wertheim van den minister de verklaring had uitgelokt, dat een wettelijke regeling der teluphoon zal worden overwogen, nadat een rechterlijke uitspraak in geschil over de toepasselijkheid der telegraafwet op de telephonie bekend zal zgn. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 4 December. De beraadslagingen over de staatsbegro ting voor 1897, worden voortgezet, en wel over hoofdstuk IV (justitie). Bij art. 15; Bezoldiging van de leden van het Hoog Militair Gerechtshof, wordt op spoedige verbetering dier traktementen aan gedrongen door de heeren Guyot, Van Vlij men en Smidt. De minister van justitie be looft zijn ambtgenootfen van marine en oorlog l over déze zaak te zullen raadplegen. Het arti kel werd goedgekeurd. ""'Op een vraag van den heer Zijlma om het schieten met het schrootkanon op eenden te beperken, antwoordt de minister, dat de jagers in dezen de wet niet overtreden, en hoewel een regeling wenschelijk achtende, merkt hg óp dat aan zulk een regeling voor het geheele land tal van bezwaren verbonden zijn. Brj de Ve afd. (rechtsgebouwen) betwist de heer Veegeos dat geen andere plaats of plan ware in te dienen voor de huisvesting van dé rechtbank te 's-Gravenhage. Waarom niet naar een pand op de Prinsegracht ge zocht, jdan is 't tevens'dicht bjj' het huis van bewaring.' De minister belooft overweging, hoewel het huis van bewaring ten doode is opgeschreven. Hoofdstuk justitie werd aangenomen zon der stemming. Het algemeen debat over hoofdstuk V (bionenl. zaken) is hierop aangevangen. De heeren De Beaufort (Amst.) en Everts drongen aan op meer unifoririiteit ïn de spel ling van de Nederlandsche taal in de scholen. De minister van binnenl. zaken achtte ont houding wenschelijk zoolang de srhoolautori- teiten niet klagen en er bij de examens geen moeilijkheden rijzen. Het algemeen debat wordt thans gesloten. Bij art. 2 (departementsambtenaren) keurde de heer JE. Mackay de voorgestelde verhoo ging van traktementen met f 3400 goed, maar de reserve ad f 1000 voor verhooging acht hij bedenkelijk, met 't oog op andere departementen. De minister zeide dat het bedrag bestemd was voor de verhooging van traktementen van de lagere ambtenaren. Bij art. 60 (militie en schutterij) wijst de heer Van Bylandt (Gouda; op de dringende noodzakelijkheid om, ter handhaving van het gezag, de schutterij wet te herzien en ook het strafstelsel, om meer rekening te kunnen houden met onwil en onmacht. De minister acht verbetering nóodig, maar met het oog op de politieke omstandigheden is herziening voor het oogenblik niet mogelijk. Nadat besloten was, de definitieve suiker- wet na afloop der staatsbegrooting aan de orde te stellen, werden de beraadslagingen over de begrooting voortgezet. Bij de afdeeling medische politie bestreed de heer De Savornin Lohman den vaccine- dwang, in aansluiting met het rapport der Engelsche staatscommissie. Hij is voorstander van de vrijheid der ouders, mits z'ó daarvan aan den magistraat mededeeling doen. .Gaarne zou hij zien dat de antivaccine op het liberaal program voorkwam. De minister van binnenlandsche zaken erkende dat de vrijheid wel gewenscht is, mits de zorg voor de gezondheid niet vermindere. De zaak is nog niet rijp genoeg om eene wijziging der wet voor te stellen. Bij art. 72 klaagde de heer Staalman over het opnemen in het krankzinnigengesticht Meerenberg van Kievit?, gewezen expediteur te Amsterdam, ofschoon hg vele bewijzen aan voert, waaruit zou blijken dat hg niet krank zinnig is. Hg drong aan op een ernstig en onpartijdig onderzoek. De heer Rethaan Macaré betwist pertinent dat bedoelde patient niet krankzinnig zou zijn. Alle deskundigen .houden het bg voortduring vol. De heer Goeman Borgesius acht in 't alge meen wetswijziging noodig tot versterking van waarborgen. De minister van binnenlandsche zaken con stateert dat het debat niet hem betreft. Alteen de rechtbank kan ontslag toestaan en hij is overtuigd dat de inspecteurs hun plicht hebben gedaan. Overigens is het zeer moeilijk te con- stateeren, of iemand krankzinnig is; men moet daarvoor zeer deskundig zijn. De heer Staalman betreurt het dat men hem \an rechts naar links stuurt en meent dat de regeering verplicht is een onderzoek in te stellen. Na een kort debat over de verbetering der paardenrassen is de discussie gevorderd tot hooger onderwijs. Dinsdag 11 uur voortzetting. SCHIEDAM. Heden kwamen van de haring- visscheni alhier binnen de bommen llutberlje Peironella SCH 20, schipper II. de Jong, Mcflinus Johannes, SCH 146, schipper Maarten Mos, Schepen Hoagenruad SCH 266, schipper C. de Jong Dina Corneliaschipper C. Westerduin, respectievelijk met 8, 17, 17 en 6% 'ast haring. K.RALINGSCHE VEER. Gisterochtend'wér den ter maikt alhier aangevoerd 5 wmterzalmen, die f 1,80-tot 2.40 per kilo opbrachten.«rt» Ned.-Herr. Kerk. Beroepen: te Nutoansdorp ds. H. M. W. Hupkes, te Menaldum te Borsele de heer G. Smit, eand. te Utrechtte Brielsch Nienw- land dr. H. D. Hellena te Simonshaven-—te Bladel en te Schore c. a. ds. P. J. van der Moeien, te Baai land - te Loon op 'Zand de heer J. J. van Ingen, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Doorn. door ds. J. R. Callenbach te lerseke, die voor Scherpenaeel (Geld.) beeft bedankt. Bedankt: voor Streefkerk door ds. K. Ha- vïnga, te Andel (N.-B.)voor Finkan» eu Hijura door dr. H. Thoden van Velzen te JeUum; voor Zandeweer door den beer H. Kwint, cand. te Groningen voor Htlvarenbeek door den heer W. van Roggen Jr., cand. te Sloten voor Zevenhuizen bij De Leek door ds. J. R. Slotemaker de Bruine, te Haulerwijk voor Nyega c. a., Oosterwijtwerd en Garrelsweer (tooidoor den heer J. van Rijs. cand. te Be- meium te Ulrum door ds. .B. Wrssing, te Hardinxveld c. a.te Hindeloopen door den heer A. Rodenburg, cand. te iutrijp. Boomsch-katholieke Kerk. In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans te Schiedam zal morgen de plechtige installatie plaats hebben van den eersten pastoor dier parochie, den beer M. J. Lange wen, door den heer N, F. Taverne, deken van Rotterdam. i Schiedam, 5 December. Rogge i per 2100 kilo Pernau f130 Ct. Gerst s per 1950 kilo Pernau f126 Ct. Maïs s per 2000 kilo nieuwe Mixed f 88 Ct- MoutwRn t Noteering van den Brandersbond f 6%, der Makelaars -7%, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, üpoellng fl.50 per ketel. Leioen, 4 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 18 stieren f 54 a 280, 72 vette ossen en koeien f 116 a 253, of 54 a 68 e. per kilo, 40 varekoeien f88 a 200, 30 graskatveren f25 a 61, 43 vette dito f42 a 78, of 70 a 85 e. per ktlo, 20 nuchtere dito f 4 a 17.,1343 vette schapen f16.a 26.of 35 a 40 c. per kilo, 72 weide dito f12.a 20.Jammeren f—a 74 magere varkens f11 a 22, 178 biggen f3 25 a 10.veulens f—7 a 3 paarden f62 a 120, 186 kalf- ®n melkkoeien f107 a 235. Amsterdam, 5 December. Rogge op levering flauw per Maart f111,110, 109; per Mei f112, 111, 110. Antwerpen, 5 December. Petroleum kalm; Amerik. pel Dec. fr. 18%; per Jan. fr. 18%eerste 4 md. fr, 18%. 21/9 pOt Nederland Papier Metalliek Zilver 3 pCt. Portugal. 4% Rusland 1884 Biirtenl, Spanje Turkye 7 pCt. Zilver China. 5 Mexico Venezuela Aand. Cultuur-My 1 Nederl. Handelmij. Staatsspoor WarschauWeenen Atchison le Hyp Adjustment. Shares Central Chicago Ene Obhg tienver Rio Shares. Florida Missouri le Hyp 2e a Shares Union Oregon Short. Obhg. Wabasji Shares Western N. Y Inc meband. Canadian Shares Theissloten Qostenr. loten I860 Madridsche loten N W. Vac. Hyp. Pdb. Amer. Nat. Trust .0. 5pCt Turksche Loten Prolongatie 4 Dec 89 85 Vs' 1 85. 24 36% 104% 20% 10(4 42V, 137% 77% 41% 44% 15% 12 81 13% 9% 24% 13% H5Vs 52 23% 3% 5 Dec. 89 85% 847/s 23% 136% s 041/4 «37% .77% 42 1.4% 109 12% 5% 84% 13%> 13% 51 3% Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v, d. JO.v -De buitenl. staatsfondsenmarkt verkeerde heden over het algemeen in vaste stemming, hoewel de omzet gering was.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7