A0. 1896. Woensdag 9 December. N°j 9192, ijftigst© Jaar^anff. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT «EV kV r ODE. Buiten lands die Be rich ten. GRIEKENLAND. SGHIEDAIHSGHE GOURA r. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f i.85. - 2.50. - 0.10. B I K V. X I VOTKRITK i AT ro. tliVERTENTIEPRIJSvail 1 10 gewone regels met inbegrip van eene Couranti.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS C II LAND. Keizer Wilhelm heeft, na eenige dagen te Hannover vertoefd te hebben, nu een bezoek gebracht aan Bückeburg, waar hij door prins •Georg en prins Adolf van Schaumburg Lippe verwelkomd werd. In het proces Leckert-Lützow verklaarde •de gezant Eulenburg voor het gerechtshof te Berlijn dat het een lasterlijk en boosaardig verzinsel was wanneer men beweerde dat hij in betrekking zou hebben gestaan tot Von Tausch, in 't bijzonder ten aanzien van het blad Die Welt am Mont ay. Getuige verzekerde dat hij met dergelijke intriges en verdacht makingen niets te maken had, en Von Tausch slechts oppervlakkig kende. Het openbaar ministerie eischte gisteren de gevangenneming van den politie-commis- saris Von Tausch, die verdacht wordt van meineed. Het 'gerechtshof heeft dienovereenkomstig besloten. Het openbaai ministerie eischte gisteren, na een lang requisitoir, tegen Leckert en Lützow ieder achttien maanden gevangenis straf, tegen Plótz een jaar en tegen Bergen twee jaar vesting, tegen Föllmer 200 mark boete, en voor Leckert senior vrijspraak. Het gerechtshof heeft Leckert wegens laster veroordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf; het hof heeft aangenomen dat •hij geen zegsman heeft gehad. Lützow is wegens beleediging eveneens tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld; Plötz wegens beleediging tot 500 mark boete Berger wegens beleediging van het ministerie van buiteulandsche zaken tot eene maand gevangenisstrafFollmer wegens beleediging van Von Marschall tot 100 mark boete. Leckert Sr. is vrijgesproken. De leider der Hamburgsche werkstaking het socialistische lid van den Rijksdag Ven Elm, zegt, dat de internationale bootwer- kersbond te Londen reeds zoover gevorderd is met de voorbereiding eener gelijktijdige werkstaking in alle havens van Europa, dat Tom Man gelooft dat reeds in 1897 het sein daartoe zal kunnen gegeven worden. Tengevolge van de afkondiging der alge- meene werkstaking van de havenarbeiders te Hamburg is het aantal stakers tot 18,000 gestegen, maar in kracht heeft de beweging daardoor niet gewonnen, want de stakers zijn financieel in zoo slechte conditie, dat zij wel spoedig het hoofd in den schoot zullen tnoeten leggen. Wel is aan alle werklieden •te Hamburg verzocht een mark van hun week loon voor hunne werkelooze kameraden af te zonderen, maar met het oog op den nade renden winter valt op dien steun weinig te rekenen, en wat nog veel gevaarlijker is voor de stakers, is dat liet aantal vreemde werkkrachten met den dag toeneemt, zoodat misschien al heel spoedig velen hunne plaats voor goed door anderen zien ingenomen. Eenigzins parodie-achtig klinkt het bericht dat ook de machinisten der stoombooten op de Alster zich b. de beweging hebben aan gesloten, terwijl er in éen adem wordt bij gevoegd, dat de vorst de vaart opdat riviertje gestremd heeft. De sjouwers_te Lübeck heb ben geweigerd een voor Hamburg bestemd schip te laden, maar al spoedig waren er andere handen genoeg beschikbaar om dat werk te doen. Te Kiel dreigen thans de dokwerkers met staking, wanneer hun geen loonsverhooging wordt toegekend. Met het oog op mogelijke rustverstoring heeft de overheid ook daar de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. F B A S K R IJ K. In de Kamerzitting van gisteren heeft mi nister Lebon, in antwoord op een interpellatie over den invloed die van Engelsche zijde zou zjjn uitgeoefend br de moeilijkheden die tiet bestuur den isatsten tijd op Madagascar heeft ondervonden, Jen ex-resident Laroche verde digd en voorts o. a. verzekerd dat de regee ring nimmer aan vreemdelingen een spoor- wegconeessie op Madagascar zal toestaan. Eene motie om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag, werd aangenomen. Men weet dat de oud-minister van marine, Lockroy, in de begrotingscommissie uit de Kamer heeft voorgesteld een extra crediet van 150 millioen voor de marine te voteeren. Het schijnt dat de regeering deze verhooging zal steunen en trouwens zelf ook van plan was grootere credieten aan te vragen zegt nu de ministerieele pers. Er schijnen onregelmatigheden ontdekt te zijn in het beheer der Noorder spoorwegmij., ten nadeele van den staat. De i egeering zal vermoedelijk een vervolging tegen de maat schappij instellen. De gouverneur van het Fransche Dzjibouti Lagarde gaat weer naar zijn post en zal de kwestie van een diplomatieke vertegenwoordi ging van Frankrijk in Abessynië bestudeeren. Nu Italië de onafhankelijkheid van dit land erkend heeft, is hiertegen natuurlijk geen bezwaar meer. De commissie van rapporteurs uit de Kamer heeft zich met algemeene stemmen in begin sel vóór de verlenging van het octrooi der Bank van Frankryk verklaard, en tegen het oprichten van een staatsbank. BELGIS. De gemeenteraad van Brussel heeft alle liberalen schepenen, die hun ontslag hadden ingediend, herkozen. Het schijnt toch zoo zeker niet te zyn, dat er te Antwerpen niets vari een werkstaking zal komen. Herhaaldelijk moeten er telegram men gewisseld zijn tussehen de aanvoerders der Antwerpsche dokwerkers en de Engelsche Bleiders". Het schijnt, dat de Antwerpenaars verklaard hebben, dat zjj bereid en klaar zijn om te staken. R U S L A N D. Iet pers-departement heeft aan den minis ter van binnenlandsche zaken voorgesteld, te besluiten dat na Januari de buitenlandsche bladen, die naar Rusland worden gezonden, door de censuur gezien moeten zijn, voordat ze aan de geadresseerden worden afgeleverd. I ot dusver ontvingen deze de buitenlandsche bladen rechtstreeks van de post. e Warschau hebben j.l. Dinsdag betoo gingen plaats gehad, naar aanleiding van de lijkmis voor de omgekomenen op het Cho- dynski-veld. Een groot aantal studenten werd door de politie in de rijschool tegenover de universiteit gedrongen en daar tot laat in den nacht gevangengehouden. Nadat hunne namen waren opgeschreven, werden zij op bevel uit Petersburg weer in vrijheid gesteld. De minister heeft gelast dat de instructie moet geleid worden in dien zin, dat aan de bevoegd heid der overheid niet te twijfelen valt, ITALIË. De koning van Servië, die Zaterdagmiddag uit Rome naar Florence vertrokken is, werd door koning Umberto uitgeleide gedaan tot aan het station. De Kamer heeft het wetsontwerp tot be krachtiging der overeenkomst met Zwitser land, ter zake van den Simplon-spoorweg, in zijn geheel aangenomen met 187 tegen 63 stemmen. In de Kamerzitting van gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken ten aan zien van de moeilijkheden met Brazilië ver klaard, dat er overeenstemming vei kregen, en aan de vorderingen van de regeering voldaan is. Daarop heeft de minister van financiën een overzicht gegeven van den laatsten dienst. Er is een deficit ten laste der schatkist van 4,593,172 lires. Voor den dienst 1896/97 zyn de vooruitzichten bevredigend. De begrooting heeft een deficit van 5,682,461 lires op de gewone ontvangsten en uitgaven, en een deficit van 27,198,282 lires op den bouw van spoorwegen, samen 32,880,743 lires. Dit wordt gedekt door het overschot van 41,195,720 lires op het hoofdstuk beweging van kapi taal, voornamelijk door inschrijving van 39,500,000 lires op de kredieten toegestaan voor den oorlog in Afrika. Het overschot van deze kredieten of 8,314,977 lires, is aangewend voor de ver meerdering der vloot. Op den dienst 97/98 is de begrooting van oorlog met 12 millioen vermeerderd. De bezuinigingen zullen op alle takken van dienst verkregen worden, behalve anders dan n geval van noodzakelijkheid op oorlog en marine. Alle gewone uiigaten zullen bij de begrooting voor 97/98 verzekerd zijn, zonder dat men er nieuwe schulden voor zal behoeven te maken. Ook geldt dit gedeelte lijk van de uitgaven voor spoorwegen. De regeering is voornemens voor de lasten in de toekomst een reservefonds te maken uit de opbrengst der zegelbelasting, waardoor een batig slot van minstens twee millioen zou worden verkregen. Als men matig in de uitgaven is, is de financieele toekomst bevredigend. De minister zal tiachten den kleinen grond eigendom te bevorderen en het openbaar en privaat krediet te hei stellen. Hij heeft maat regelen genomen betreffende de banken van Napels en Sicilië, en een overeenkomt met de Ilaliaansclie bank gesloten. De hervormin gen strekken om den eigenaars van schuld brieven alle mogeljjke zekerheid te geven. Behoudt men den vrede, dan zal men met matige belastingen, een gezonder geldcircu latie, een vermjjden van alle avonturen en van overbodige uitgaven tot beter dagen geraken. SPANJE. De World vertelt dat de Spaansche re geering aan president Cleveland een plan heeft doen voorleggen, volgens hetwelk de regeering der Vereenigde Staten de Cubanen zou kunnen bewegen de wapenen neder le leggen. Bevat dit bericht waarheid, dan zullen wij van dit plan wellicht iets naders ver nemen in de beslissende proclamatie die de president binnen een maand zal uitvaardigeu. Te Havanna zou bericht ontvangen zyn dat de insurgenten-aanvoerder Maceo per scheepsgelegenheid uit de provincie Pinar del Rio is vertrokken. Luitenant-kolonel Aldea heeft op Cuba aan het hoofd van 160 man slag geleverd aan een talrijke troep van den vijand in de pro vincie Matanzas. De Spanjaarden hadden 24 dooden en 51 gewondenvan de Cubanen werden 300 man buiten gevecht gesteld. Een andere troep opstandelingen is bij Havanna verslagen en verloor 30 man. Generaal Polavieja is te Manilla aange komen. De regeering heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van de Porte, om den Griek- schen consul teChania, Gennadios, te ontslaan. In de Kamer beweerde Limopoelos, bij de verdere beraadslaging over Kreta, dat de mogendheden het voldongen feit erkend zou den hebben indien de Giieksche regeering Kreta bezet had. H\j gaf verder den raad, leger en vloot aanmerkelijk uit te breiden en tot dekking van de kosten een monopolie op alcohol in te voeren. Stais wekte veel opschudding door een brief van een der vreemde gezanten te Athene voor te lezen, behelzende dat de regeering de zaak der Kreten/en veel schade had berokkend

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1