gaan, maar hij ook zijn roeping kan ver vullen in kerk en huisgezin, 't Welk doende, Namens het Bestuur voornoemd, R. JANSEN. Voorzitter. W. ZWAGERS, Secretaris. De afdeeling ontving het volgende antwoord Aan het Bestuur van T>Patri7nonium", afdeeling Schiedam, alhier. Mijne lieer en! In antwoord op uw geacht schrijven van gisteren kunnen wij tot onzen spijt uw ver zoek niet inwilligen. Wij kunnen u de toe zegging niet geven dat wij de algeheele Zon dagsrust in onze fabriek zullen of kunnen invoeren zulks hangt geheel af van den loop en den aard der werkzaamheden. Indien het niet noodig is, dat in een deel der fabriek 's Zondags gewerkt wordt, hebben wij ons in het verledene daaraan steeds gehouden, en zullen dit in de toekomst blijven doen, ten einde onze werklieden zooveel mogelijk Zon dagsrust kunnen genieten. Waar hel echter voor den geregplden gang van zaken wel noodig is, is het ons onmoge lijk de fabriek des Zondags geheel te doen stilstaan. Wy voegen er evenwel dadelijk aan toe, dat het grootste gedeelte onzer werklieden 's Zondags nooit werkt. Ten slotte doen wij u nog opmerken dat de Zondagsdienst aan onze fabriek zoo is ingericht, dat slechts om de veertien dagen dezelfde werkman des Zon dags behoeft op te komen. Hoogachtend, De Stearine-EaarsenfalrieJc Apollo", P. C. A. PRINS. G. G. PLATE. In verband met het verbod tot veeuitvoer uit verschillende provinciën opgenomen in de Staatscourant van 8 dezer no. 289, zijn de NederlaDdsche spooi wegen door den minis ter van waterstaat, handel en nijverheid uit- genoodigd om, in de gevallen waarin per spoor herkauwende dieren en varkens uit den af gesloten kring voor Nederlandsche abattoirs of slachterijen worden uitgevoerd, onverwijld telegrafisch bericht te doen toekomen aan den burgemeester der gemeente van bestemming. Mr. J. Kalff, procuieur-generaal bij het hof van justitie in de kolonie Suriname, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Naar wij vernemen, zullen binnenkort over de werking van de Duitsche wet op de verplichte verzekering tegen invaliditeit en den ouden dag twee rapporten verschijnen, het eene van prof. d'Aulnis te Utrecht, het andere van prof. Greven te Leiden, beiden leden der staatscommissie, aan welke het onderzoek van het viaagstuk der verzekering bij ons te lande is opgedragen. N.RCt.) De door de Staten van Zuid-Holland vast gestelde wijzigingen in het reglement van politie voor het vaarwater tusschen Rijn en Schie en de daartoe behoorende kunstwerken, zullen in werking treden 1 Januari 1897. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan de be grooting der gemeente Oegstgeest voor 1897, aangezien de ïaad buiten zijne bevoegdheid heeft gehandeld, om verandering te brengen in de door hun college onder koninklijke goedkeuring eenmaal vastgestelde jaarwedden van den burgemeester, de wethouders, den secretaris en den ontvanger, alsmede dat de •aarwedde van een veldwachter daarvan was weggelaten, die door den commissaris der Koningin niet zal worden ontslagen. Veredeling van het ambacht. Voor de veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid is thans een hoofd- comité geconstitueerd van 23 personen, bestaande uit afgevaaidigden van een 14-tal in den lande welbekende vereenigingen, thans aangevuld met eenige personen van naam en invloed, om haar onk in de verschillende provinciën te kunnen vertegenwoordigen. Dit lioofdcoroité hield zijn eerste algemeene vergadering 23 November jl. te 's-Gravenhage. Besproken werden de grondslagen, waarop men zal trachten deze zaak in Nederland alge meen ingang te doen vinden. Teneinde, ondanks de velschillen die zich ztilien voordoen in de be hoeften en omstandigheden, waarin zich do ambachten bevinden die hiervoor in aanmerking komen, daarbij toch een zekere eenheid van handelen te kunnen in acht nemen, werd besloten eerst een algemeenen leiddraad vast te stellen. Het ontwerp hiervan is opgedragen aan een subcommissie, bestaande uit de heerendr. P, J H, Guijpers te Valkenburg. J. A. Frederiks te Middelburg, P. J. Houtzagers te Utrecht. K. P. O. de Bazel te Amsterdam, J. J. van Nieuker- ken en H. L. Boersma, beiden te 's-Gravenhage. Zoodra dwe leiddraad is vastgesteld, kan wor den overgegaan tot de vorming van provinciale commissies en van commissies van deskundigen in de te kiezen ambachten. Als plaats voor de eerstvolgende algemeene vergadering van het hoofdcomité is Amsterdam aangewezen. Tot lid van den gemeenteraad te Overschie is gekozen de heer A. van Vliet Pz. met 86 van de 132 stemmen. De heerP. Lange- veld kreeg '19 stemmen. In Mei van dit jaar vermiste de schoenen- winkelier C. II. van Doorene, wonende aan den Binnenweg te Rotterdam, een bankbiljet van flDOO. De dader of daders bleven tot heden onbekend. Thans heeft een zeeman de gewezen dienstbode als de daderes aangewe zen, en deze is thans met hare moeder in hechtenis genomen. De zeeman had eenigen tijd met de moeder der dienstbode geleefd, doch toen het geld, waarvan hij mee geprofiteerd had, nagenoeg op was, zocht hij met de moeder dagelijks ruzie en ten slotte speelde hy den verrader. De kraan-machinist W. de Ruiter, te Rot terdam, die Donderdagavond aan het station- Maas onder een locomotief geraakte, zijn in het ziekenhuis de beide beenen afgezet, het rechter onder de knie, het linker tot aan de knie. Aan de familie M,, wier leden hier te lande in verschillende plaatsen wonen, werd dezer dagen te Rotterdam (door de Rotterdamsche Bank) pl.m. f55000 uitbetaald, welkbediag de nalatenschap uitmaakte van een geestelijke, voor ruim twee jaren in Amerika overleden. Dat de uitkeering niet vroeger plaats had, moet te wijten zijn aan eene procedure om trent het al of niet plaatsen van een monu ment op het graf van den erflater. Bij de verdeeiing, welke ten overstaan van een notaris plaats had, werd aan een erfge naam, die in een stad van Gelderland lan taarnopsteker is, f '15000 toegekend. Ook de overige erfgenamen behooren tot den werk mansstand. (JV. JR. Ct.) De vereeniging »Wie wil, die kan" te 's-Graverihage, die zich ten doel stelt het bevorderen der kolonisatie van de kolonie Suriname door Nederlanders, tracht dit doel te bereiken door: a. Nederlanders, die als kolonist wenschen op te treden, nauwkeurig in kennis te stellen met den maatschappelijken en economischen toestand der kolonie Suriname b. den aanstaanden kolonisten in Nederland de gelegenheid te verschaffen zich practisch te bekwamen c. den kolonisten den overtocht naar Suri name te vergemakkelijken; d. den kolonisten by aankomst te Suriname indien zij het verlangen, tegen betaling een woonhuis en land te verschaffen e. gedurende den tijd, welke de kolonisten zich hebben verbonden in de kolonie Suriname te verblijven, te zorgen voor hun stoffelijk en geestelijk welzijn; f. hun na afloop van den tijd, waarvoor zij zich verbonden hebben, vryen overtocht naar Nederland te verzekeren. Volgens art. 5 kan ieder Nederlander lid der vereeniging worden, maar hij dient te ver klaren, dat hij a. belijder van eenigen godsdienst is; b. liefde koestert voor het Huis van Oranje; c. belangstelt in het welzijn van Nederland, zyn koloniën en overzeesche bezittingen d. instemming betuigt met het doe! der vereeniging e. bereid is een jaarlijksche contributie van fl te betalen. Te 's-Hage is de 16-jarige zoon van een schipper bij het strijken van de groote mast levensgevaarlijk verwond. Naar het ziekenhuis vervoerd, bezweek hg kort na zijn opname. By de artillerie-instri ctie-compagnie te Schoonhoven waren Donderdag opgeroepen 29 jongelingen4 werden afgekeurd, 4 voldeden niet aan het examen, zoodat er 21 in dienst zijn gesteld. Het getal werkloozen, dat zich te Amster dam bij de commissie voor werkverschaffing aldaar heeft aangegeven, bedraagt niet, zoo als door enkele Amsterdamsche bladen is medegedeeld, en door ons is overgenomen, 21,000 personen, maar 1083. Onder de weikloozen komen er voor van allerhande beroepen, echter meer timmerlie den dan vorige jaren. Een honderdtal personen heeft werk in het Buitengasthuis gekregen. Reeds heeft de commissie ruim f17,000 aan bijdragen ontvangen. In eene Donderdag te Amsterdam gehou den vergadering van ruim 100 werkgevers in het diamantvak, leden van de Amsterd. Juweliersvereeniging, Roosjesjuwriiersveree niging en <le Vereeniging van eigenwerkma kers, brillant en geïntroduceerden, werd be slotentot het aangaan van eene overeenkomst, voorloopig voor den tijd van zes maanden, waar bij de contractanten zich verbinden tot hand having der thans door hen betaald wordende tarieven en loonen, en voorts om, indien voor een hunner mocht worden gestaakt, anders dan wegens loonsverlaging, onmiddellijk aan de leden der werkliedenvereeniging die de staking mocht hebben uitgelokt, haar begun stigt of zich bij haar aansluit, geen werk meer uit te geven zoolang de staking duurt. De uit voering en handhaving der overeenkomst werd opgedragen aan de gecombineerde be- stuien der drie genoemde vereenigingen. Staande de vergadering werd de overeenkomst door nagenoeg alle aanwezigen geteekend. Op grond van de besluiten der werkgevers wordt door de juweliers thans weder werk uitgegeven, zoodat de werkstaking, die juist eene week heeft geduurd, als geëindigd te beschouwen is. Het gezin van W. Van Luyn, Hekelveld 18, Amsterdam, die sedert 2 maanden wer keloos is, is Maandag met een drieling ver- meerd 2 dochters en een zoon. Men bericht ons uit Bussum, dat volgens ingewonnen informaties daar niets bekend is van een nieuwontdekte echo. Door den raad van Edam is het besluit genomen tot invoering van munt-gasmeters. Voorloopig zullen deze meters alleen kunnen worden geplaatst in woningen met een maxi mum huurprgs van f 60 per jaar. Te Staphorst zijn Dinsdag by gelegenheid dat 9 stuks in beslag genomen runderen ver kocht zouden worden, ernstige ongeregeld heden voorgevallen. Toen de burgemeester na afloop van den verkoop huiswaarts toog, begeleid door een tweetal veldwachters, een brigadier en den wachtmeester der mare chaussee uit Zwolle, werd hy door een zin gende menigte gevolgd en zelfs werd met steenen naar den burgemeester geworpen. Des namiddags bjj een publieke grasvsr- pachting werd het erger. De menigte nam zulk een dreigende houding tegen de politie aan, dat zij slechts met de revolver op een afstand kon gehouden worden en toen de marechaussees te paard het dorp introkken, werden zij hevig met steenen gebombardeerd. Onder de 37 sollicitanten, naar de betrek king van hoofdman der nbidders", enz. voor de protestantsche begraafplaats sZuijlen" te Breda komt o. a. voor een gepensionneerd kapitein der infanterie. Aan het ponteveer bij Boerdonk (N.-B is de veerman G. v. d. E. by het overzetten van twee reizigers uit het bootje gevallen en verdronken. Door de marechaussee uit Vaals zijn te Maastricht gevankelijk binnengebracht twee personen, verdacht van het uitgeven van valsche Duitsche muntspecie. Eeh 'miniatuur Noordpoolreis naar VIaar ding en Eens per jaar gaan een paar roeibootjes van den Neiierlandscben Bovenrijn (tusschen Lijmers en Betuwe) naar Viaardingen. Dit zijn reizen, die wat om 't lijf liebben. Op den Boven-Rijn worden de kleine vischjes gevangen, waarin op de Noordzee de kabeljauwen zoo gaarne bijten. In kleine korven vangt men deze prikken"; ze worden door de verschillende visschers in zoogenaamde hulzen bewaard en als het getal groot genoeg is. worden toebereidselen gemaakt voor den grooten tocht naar Viaardingen. Op 25 November 's morgens te 5 uren ginger twee roeibootjes op reis den Rijn af. Ip elk bootje of vlieger waren twee mannen. Rondom het schuitje zijn de hulzen vastgemaaktze hangen in het water, want de vischjes moeten in het leven blijven. Elk bootje heeft zoo een vracht van 9000 prikken. Daardoor gaat de reis niet snel. Ais voor miniatuur Noordpoolreis wordt alles meegenomen: voor een week proviand (aardap pels, spek, meel en brood) een kacheltje met pijp en een koekepanverder vier bossen stroo om op te slapen. De mannen hebben er zich op gekleed drie- broeken aan. drie paar kousen en groote klom pen met stroo er in, waterlaarzen bij zich voor tijd van nood; verder eenige boistrokken ere overjassen. Want de reis is koud het bootje is open zonder eenige beschutting. Zoodra de eerste vorst in 't land is, moeten de prikken naar Viaardingen, waar men in December op de- kabeljauwvangst gaat. 't Is wetkelijk een zeventiende-eewsche tocht, die zulke visschers doen. Beide mannen van den vlieger roeienbet gaat stroomafwaarts en tegen den avond be reiken ze Kuilenburg. Het is koud en vriest, 't Is te donker om verder te roeien. De kachel heeft den heelen dag gebrand, maar in de open boot haact geen warmte gegeven. Men roeit naar den wal en zet da pan op het vuur. Het vet sist en de gesneden aardappelen schijnen gaar te worden. Helaas, terwijl men zicb brandt aan de ondervlakte van het aardappe lenschijfje, is de bovenvlakte, zoo niet bevroren, tenminste niet half gaar. Men strekt zich op het stroo uitde armen zijn stijf van 't roeien onophoudelijk toch is doorgeroeid twaalf uren aaneen, alleen afge wisseld door een oogenblik happen in een stuk brood of het drinken uit de brandewijnflesch. Maar rust op het stroo is niet te vinden wegens de koueerst nu voelen ze, dat het koud is. Gelukkig rijst de maan boven de kim en, toont ook zij met haar volle gelaat, 't is licht genoeg om verder te roeien. Vourt gaat het dus weer, den ganschen nacht door. 's Morgens wordt te Schoonhoven een nieuwe flesch brandewijn gekocht, en 's avonds ligt men aan don wal te Feijenoord, moe en mat en stijf en uitgeput, maar toch zonder den moed te ver liezen bij Schoonhoven hebben zij het getij reeds gevoeldbedaard hebben ze da eb afgewacht en even kaim leggen ze zich weer op hun stroo neder. Maar, o, die kou Dat rusten is erger dan de beweging. Weer de maan afgewacht en toen maar door gereisd naar Viaardingen. De ontvangst was goed, de prijs f 12 per 203 stuks; of eigenlijk f6 per 100, maar devisscher moet altijd 4 pCt. toegeven. De prijzen zijn wel eens beter geweesthet heugt ieder nog, dat wel eens f 35, f 60, ja zelfs 80 voor de 208 be taald werd maar er zijn ook slechte jaren ge weest, van f8 en f 6 per 208. Eén vischje van de 18000 was maar gestor ven op de reis dat viel mee.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2