J ACH T. A0. 1896. Zondag 13 en Maandag 14 December. N". 9196. Tweede Blad. Feuilleton. Eene MÈliip owesntat. V ij ftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ITR E VER: J. ODÉ. Buiten landsche Be rich ten. uuixscula.no. DENEMARKEN. SCHOB COURANT. 11.85. - 2.50. - 0.10. B l! ft ft A I BOTKK8TK I T 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couranti.tö Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers De Commissaris der Koningin in deprovincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 30sten November 1896. n°. 110; Gelet op art. 11 der \vi van den 13den Juni -1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, niet uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt gesloten op Donderdag den 31 sten December aan staande met zonsondergang, terwijl het schieten van houisnippen geoorloold blijft tot 1 Mei 1897, doch alteen door houders van groote jarhtakten, bij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, inge volge de artt. 16 of 26 der jachtwet, consent of buitengewone machtiging is verleend, blijvende het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met iaat-, war- of valflouwen toegelaten tot en met den 18den Maart 1897. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks ie doen gebi uikelijk is, alsmede in het Provinciaal Had en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 3den December 1896. De Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. In den loop van het debat in den Rijksdag over het ontwerp tot uitbreiding van en ver hooging der subsidie van den maildienst, be loofde de staatssecretaris Von Stephan Don derdag dat de Duitsche mailbooten voortaan beurtelings Antwerpen en Rotterdam zullen aandoen. (Slot.) Toen hij den volgenden morgen ontwaakte, duurde het geruimen tijd, voordat hij zich be rinnen kon, waar hij zich bevond en hoe de brief, met het door hem zeiven geschreven adres, op den lessenaar gekomen was. Eindelijk drong de waaiheid tot hem door en hij glimlachte. 'Hij bestelde zijn ontbijt, en na dit verorberd te hebben, ging hij uit voor zaken. Op straat ge komen, bemerkte hij, dat hij zich geen zijner ■boodschappen meer herinnerde. Nu werd het hem wel eenigszms angstig te moede. Gelukkig hadden de winkels uithangborden, en na eenige aarzeling tiad hij binnen en vroeg of er iets noodig was. Maar de oude zekerheid was na tuurlijk verdwenen, en met gespannen aan dacht luisterde hij naar de opdracht en De rijks-regeering heeft aan die van China doen weten, dat d» keuze van Huang als ge zant bij het Duitsche hof niet door den keizer is aangenomen, omdat hjj daarover niet vooraf is geraadpleegd en het der regeering voor komt dat Huang geen hoog genoeg geplaatste positie inneemt. De Chineesche regeering heeft in dit opzicht zelve een antecedent ge steld, door de niet goedkeuring om gelijke reden van de benoeming van den heer Blair als gezant der Vereenigde Staten te Peking. Het proces tegen den geschorsten politie commissaris Von Tausch zal waarschijnlijk in Januari voorkomen. "Woensdag is een huiszoeking gehouden in de woning van den gevangene. Naar aanleiding van wat in het proces- Lützow gebleken is, zal aan de politie niet meer worden toegestaan in zekere gevallen vreemdelingen over de grenzen te zetten, zon der den minister van binnenlandsche zaken te hebben geraadpleegd. De keizer verlangt een geheele hervorming in de staatkundige politie. Hij heeft Woens dag den polizeiprasident Von Windheim ten paleize ontboden en er met hem over be raadslaagd. In zes te Berlijn gehouden vergaderden, die door 10,000 personen werden bijgewoond, hebben de sociaal-democraten de partij geko zen der Hamburgsehe sjouwers en een strijd op leven en dood geëischt. Inschrgvingen zijn geopend om de werkstakers te steunen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat Dinsdag 38 stuwadoors met 1950 werklieden in de haven bezig zijn geweest, tegen 3118 op andere dagen, gemiddeld. Op de Alster heb ben nu alle stoombooten den dienst gestaakt, op 2 na. schreef die nauwkeurig, als een nieuweling, woord voor woord in zijn notitieboekje, alsof hij de latijnsche namen der drogisterijen voor het eerst hoorde. De winkeliers zagen hem ver wonderd aan, en bij bemerkte dat, maar onge lukkig voelde hij zich niet daaronder. Hij wist nu dat geschied was, wat hij meende dat hem slechts in een droom gezegd was. Maar hij had zoo lang en zoo vurig gewenscht zijn geheugen kwijt te zijn, dat hij heel dankbaar was. Hij had nog nooit in zijn leven met zooveel belang stelling door een stad gewandeld. Voor elk win kelraam bleef hij staan, en op elk {aanplakbiljet las hij iets dat hem nieuw was. Uit den gebla- secrden somberen jongen man, was een naïeve provinciaal geworden. Ihj lachte tegen alle vrouwen, en wanneer ze ook tegen hem lachten, smaakte hij een ongekend genoegen. Des avonds ging hij naar den iTrompeter van Sakkingen" en hij was verrukt over de heerlijke, nooit ge hoorde melodieen, en denzelfden avond nog be sloot hij zich voortaan aan de muziek ts wijden. Sinds zijn vroegste jeugd had hij dat plan gekoesterd, maar telkens waren dezelfde Het gerechtshof te Altona heeft een werk staker, die werklieden had willen dwingen om zich bg de stakers aan te sluiten, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man heeft hooger beroep aangeteekend. In socialistische kringen zegt men dat het vergaan van de Salicr wellicht te wijten is aan dc slechte wijze, waarop dat schip, door ongeoefende bootwerkers, te Bremen gela den was. F 11 A N K ft IJ K. In den ministerraad heelt de minister van koloniën meegedeeld, dat de heer Rousseau, gouverneur-generaal van Indo-China, plotse ling overleden is. De oud-cavalerie-officïer Le Hérissé heeft bij de Kamer een voorstel ingediend tot vor ming van 25 compagniën wielrijders, waar van 7 toe te voegen aan elk der 7 onaf hankelijke cavalerie-divisiën en 18 aan de verschillende legercorpsen. Bedoelde com pagniën zullen op voet van vrede bestaan de eerste 7 uit een kapitein, 4 luitenants en -199 man, de overige 18 uit 1 kapitein, 2 luitenants en 114 man. Den I7n 2al de Hooge Raad van de marine het programma voor den nieuwen aanbouw van ooi logsscbepen in behandeling nemen. Men beweert, dat de Fransche arsenalen en werven volstrekt niet in staat zijn om die groote plannen ten uitvoer te brengen en dat dan ook wel twee jaar noodig zouden zijn voordat zj daaraan zouden kunnen beginnen. Uit Eugelsche dus weinig vertrouwbare bron komt het bericht, dat de opstande lingen den 19n November Ambobimanga, op 16 KM afstand van Tananarive, hebben uit geplunderd en uitgeroofd. Zij namen 40 ge vangenen mede. bezwaren in hem opgerezen, die hem van zijn voornemen hadden doen afzienhij bad zich zoovele voorbeelden herinnerd van jongelieden, die meenden talent en genie te bezitten en voortaan alleen voor de kunst hadden willen leven en van wie niets was terechtgekomen. Maar nu wist hij niets meer daarvan en met vuur vatte hij zijn nieuwe loopbaan aan. En hij was zoo gemaal, zoo oorspionkelijk in zijn composities, dat zijne vrienden in hem een nieuwe ster zagen en luide zijn naam verkon digden. Maar wanneer hij hetgeen hij op het klavier gespeeld had wilde opschrijven, verliet zijn geheugen hem. Hij werd evenwel niet moede loos daaronder. Zijne betrekking ais handelsreiziger had hij spoe dig moeten laten varen, maar hij bezat een weinig fortuin en rekende zich tot de meest bevoor rechte menschen. Hij ondernam groote reizen, en alles wat hij zag was nieuw, want hij had de reisbeschrijvingen, die hij gelezen of ge hoord had, vergeten, en hij zag zooals nie mand vóór hem gezien had. Als hij naar een museum ging, bracht lnj resultaten daar van- De bekende vaderlandlievende weldoenster, mevrouw Turtado-Heine, is gisteren overleden. B E L G I E. De Senaat heeft het wetsontwerp op het kansspel bg de wedrennen aangenomen met 51 tegen 14 stemmen en 8 onthoudingen. ENGELAND. De Porte heeft tot de regeering liet ver zoek gericht dat de onderhandelingen over een nieuwe handelsovereenkomst tusschen Engeland en Turkije zouden worden heropend. Maar de regeering heeft geantwoord dat de toestand niet veranderd is sedert '1893, toen Engeland aan Turkije heeft meegedeeld dat de inzichten van de twee regeeringen te ver uiteenliepen dan dat de onderhandelingen konden worden voortgezet. "Woensdag deelde John Morley op de poly technische school van Battersea, Londen, de prijzen uit en sprak bij die gelegenheid over de mededinging van Duiischland met Enge- lands handel. ïln Duitschland", zeide hij o. a., sgaan jongelui, die bij bun vader in de zaak komen, reizen en talen leeren en zich op de hoogte stellen van den smaak en de gebruiken in vreemde landen. In Engeland leiden de zonen des iiuizes te dikwijls een leven van zelfzuchtig vermaak, en wijden zich aan biljarten, de komedie, café-chantant, sociëteit, de verschillende vormen van sport, terwijl in Duitschland de zonen des huizes hun vrije uren besteden om handels- en wereldkennis op te doen. In Duitschland zegt de vadersGoddank, ik heb een zoon", in Engeland de zoon: sGoddank, ik heb een vader." De minister van landbouw heeft bij het daan welke geheel verschilden met die van an deren. Hij werd medewei ker van couranten, en zijne opmerkingen tintelden van frischheid en al wat hij schreef werd geplaatst en hoog betaald. Toen ging hij drama's schrijven, en zijne stukken werden tallooze malen opgevoerd. Da critiek roemde zijn onopgesmukte dialoog, zijn eenvoudige onderwerpen, het moderne in zijne stukken. Modern moesten ze we) wezen, want verder dan een week strekte zijn geheu gen niet, en geen zin, geen tooneel herinneide in de verste verte aan een voorbeeld. Eindelijk weer eens een origineel I riep het publiek, en de gelukkige dichter moest voor het voetlicht verschijnen. Daar werd hem een lauwerkrans met een blauw lint uit eene loge toegeworpen, en toen hij opkeek, ontmoette zijn blik een paar heldeie blauwe oogen die aan eau mooie blondine in een smaakvol toilet behoorden. Het was gravin Tarkheim, eene jeugdige rijke weduwe, die. zoo vertelde men, voor de kunst leefda en voor heen zelve vele lauweren had geoogst. Ze be woonde een landgoed in de nabijheid der statl

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5