Folkething een wetsontwerp ingediend om, met staatshulp tot een bedrag van hoogstens 42i/s millioen kronen de vestiging en instand houding van kleine landbouwbedrijven te vergemakkei ij ken. ITALIË. In een gesprek met den directeur van het blad Italia heeft Di Rudini ontkend dat er een verdrag zou bestaan tusschen Italië en Rusland. In 1891, zeide Rudini, was Giers, die zich aan het Lago Maggiore ophield, op zijn verlangen naar Monza gekomen, en bij die gelegenheid had hij de ongerustheid die Rusland en Frankrijk koesterden wegens het vernieuwen van het drievoudig verbond, ge heel doen wijken door te wijzen op het vredelievend karakter van dat verbond. Tot in 18S3 verkeerden wij in goede betrekkingen met Rusland en Frankrijk. Toen veranderde de toestand. Maar nooit had hij aan Giers den inhoud van het Drievoudig Verbond mede gedeeld. Italië's belang eischt het behoud van den vrede, en daartoe zijn geen verdragen noodig. Zoolang hij en Visconti Venosta aan het bewind zijn, zal deze vredelievende ge dragslijn gevolgd worden. De Italia deelt mede dat de kapitein-der mariniers Sorrentino bevel heeft ontvangen zich aaa boord van de Elba ta begeven naar de kust van Benadir (Oost-Afrika, Somali- iand). Hem is de titel van koninklijk commis saris van Benadir, consul-generaal, toegekend. Te Massowah zal hij 200 Askari's aan boord nemen. De Popoio Romano en de Triluna verkla ren beiden, dat het volkomen onwaar is, dat Crispi een audiëntie bij den koning heeft gehad en hem aangeraden heeft een|staats- greep te wagen. De Gazeita del Popoio ontvangt een be richt uit Genua dat daar tijdingen zijn aan gekomen van de commandanten der oorlogs schepen Magiardino en Maffeidie mededee- lingen behelzen omtrent hunne zending naar de kust van Benadir. Volgens deze mededee- lingen had de vermoorde consul Cecchi de opdracht een sultan te onderwerpen. Om geen vermoeden te wekken, had men verbreid dat er alleen sprake was van een jachtpart SPANJE. De Corretpondencia Miliiar verklaart, dat Spanje meer dan genoeg strijdkrachten heeft om een inmenging vau de Vereenigde Staten op Cuba af te wijzen. De oud-minister Sagasla sprak tegenover een interviewer in afkeu renden zin over de boodschap van president Cleveland; hij noemde het een aanmatiging van de Vereenigde Staten, dat zij zich alleen het recht toekenden zich te mengen in de aangelegenheden van het overige Amerika. Zoo iets kan Europa onmogelijk toelaten. Sagasta noemde den toestand zeer ernstig. en werd druk het hof gemaakt. Ditmaal bad zij den ouden speelkameraad hetkemi en toen lij met elkander in gezelschap kwamen, herin nerde zij hem aan de ontmoeting in den circus. H.j wendde voor nog alles er van te weten, maar de waarheid was dat hij het geheele geval zoogoed als vergeten had. Ernst Hessei was, sinds hij zijn geheugen verloren had, een gtoot gunsteling der dames. De gravin en hij waren op een leeftijd gekomen dat men naar een kalm huiselijk geluk verlangt, en het duurde dan ook niet long, of hun hu welijk werd voltrokken. De gravin bezat een root vermogen, een mooie villa en een mooien tuin en Hessei kon zich naar hartelust aan zijne muze wijden. Zij werden een zeer geluk kig paar. De gravin bleef hare oude vrienden ontvan gen en dan ontwaakte Hessel's jaloezie wel eens en had een scène plaats, maar den vol- genden dag was hij bet geval vergeten en dus de vrede hersteld. Hij en de duiven-koningin leefden als een paar tortelduifjes op bun heer lijk buiten. De prefect van Madrid heeft geweigerd, aan de studenten die een betooging wilden houden naar aanleiding van de berichten over Maceo's dood, vergunning daartoe te verleenen. Te Cordova, Bilbao, San Sebastian, Cadix en Saragossa werd gemanifesteerd, zonder dat ongeregeldheden daarbij voorvielen. Maceo.zoo wordt naderjuifc Havanna ge meld was het militaire kordon van Mariel overgetrokken op 4 dezer, en stootte toen op de afdeeling van majoor Cirujeda, waarna een hevig gevecht plaats had. Laatstgenoemde trok zijn manschappen den 6n weer bijeen en deed vervolgens een verkenning op het slagveld, waar hij de lijken vond van Maceo en Francisco Gomez; het hoofd van dezen laatste rustend op Maceo's lichaam. Maceo wordt beschreven als een mulat met grijs kroeshaar. Zijn onderkleeren waren A M gemerkt, en op een ring aan zijn vinger stondnAntonio y Maria." Bij Francisco Gomez werden papieren gevonden, waaron der een ór.gboek van de gevechten waaraan Maceo had deelgenomen tusschen 28 Novem ber en 7 December. Majoor Cirujeda is 'Dinsdag te Havanna aangekomen met de papierenfwaaruit Maceo's identiteit zou blijken. üe vertegenwoordiger|'van de Cubanen te Parijs loochent den dood vanj Maceo, Er komen, na! de jongste tegenspraak van het bericht omtrent Maceo's dood, weer eenige telegrammen uit Havanna, ter be vestiging van dat bericht, met nadere bijzon derheden. Een kogel zou^Maceo in de kaak getroffen hebben en aan den hals weer uitge gaan zijn, een andere kogel had'hem in den buikj getroffen. Dit vertelde de dokter die Maceo nog i bijstand verleend had nadat hg gevallen wasdeze dokter heeft zich gevangen- gegeven. Weyler moet nu van de ontsteltenis der opstandelingen over Maceo's dood gebruik gemaakt hebben om hen in Pinar opnieuw op 'tlijf te vallen. Uit Manilla wordt weer een schitterende overwinning van de Spaansche troepen ge meld. Deze versloegen een bende opstande lingen, van wie er 412 gedood en een groot aantal gekwetst werdenaan de zijde der Spanjaarden geen enkel man. B U L G A R IJ E. Het Macedonische congres te Sofia heeft besloten zijne organisatie geheel aan den in vloed der regeering te onttrekken en aan een centraal comité volmacht te verleenen naar gelang van omstandigheden op te treden. Het congres, dat thans geheel uit leden der oppositie bestaat, zond telegrammen aan Hanotaux, Schischkin, Ignatiew, Salisbury en Gladstone, waarin wordt aangedrongen op de invoering van hervormingen en het ver leenen van zelfbestuur aan Macedonië. Op een avond kwam hij zeer vroolijk thuis. Hij kon zijn vrouw tnededeelen, dat zijn nieuw- ste£ werk, een verzameling geïmproviseerde lie deren met geïmproviseerde pianobegeleidingen en geïmproviseerde crayotiteekeningen, waaruit zijn genie als dichter, componist en schilder sprak, heei£ veel opgang maakte en dat men bij de boekhandelaren storm liep om het zich aan te schaffen. De dienstbode verzocht hem met een geheim zinnig larbje eens even achter in den tuin te gnau; mevtouw had hem een verrassing bereid. Hij begaf zich opgewekt en toch een weinig zenuwachtig daarheen en kwam achter den vijver op een plek, die hij zich niet herinnerde ooit betreden ta hebben. Daar stond tuschen een boschje wilde rozenstruiken een duiventil. Hij nam plaats op een bank om naar het gekir der lieve beestjes te luisteren, die zijn vrouw hem zeker ten geschenke had gegeven. Do maan keek door de boomen en hij verzonk in zalige droomerij. Zijt ge thans gelukkig hoorde bij plot seling een stem naast zich vragen. T R S IJ E. De regeering denkt over een conversie van de 4 proc, leening van 4885 onder garantie van Engeland en Frankrijk. Tengevolge van de zuivering aan het mi nisterie van politie zijn twee officieren van de gendarmes en de directeur van politie uit hun ambt ontzet, maar in andere belangrijke be trekkingen benoemd. De sultan heeft aan Apik Effendi Oedsjan gratie verleend. De nieuwe Arrneensche'patriarch Ormanian doet pogingen om van den sultan een alge meen amnestiebesluit te verkrijgen ten gunste van zijn landgenooten. Bij keizerlijk iradé is de termijn, die Donderdag zou afloopen, bin nen welken uitgeweken Armeniërs naar Tur kije moeten terugkeeren, op verbeurte van hun eigendommen, met 10 dagen verlengd. De Servische gezant te Petersburg meldt thans, dat de Russische regeering haren ge zant Nelidoff heeft opgedragen den oeku- menischen patriarch te bevelen een Serviër tot metropolitaan van TJesküb te benoemen. De sultan heeft voorloopig de benoeming van mgr. Ambrosius niet bekrachtigd. De Grieksche bisschoppen te Konstantinopel hebben aan den oecumenische» patriarch een schrijven gericht waarin zg het verlangen van den Servischen gezant, om een Servisch metropolitaan te Uskub te krjjgen, beslist afwijzen. Aan de Daily Newt is uit Konstantinopel bericht, dat de ministerraad voortgaat te beraadslagen over jhet plan tot openstelling van de Dardanellen en tevens over het plan van Rusland tot het bezetten van den Bos porus. De Russen zouden het grondgebied bezetten tusschen Bujuk-Dere en Terkos, haven aan de Zwarte Zee. De arrestaties van Turken duren voort. De Daily Newt verneemt uit Athene, dat op Kreta nieuwe onlusten broeien, naar aan leiding van kuiperijen van den sultan, die ten doel hebben om de Moslems tegen de Christenen op te zetten, teneinde de afge dwongen concessies ten voordeele van de Christenen weder ongedaan te maken. Dit zou de werkelijke bedoeling van Saad-Eddin's zending zijnhij overlegde in het geheim daartoe met voorname Moslems te Chania. O T P I E. Officieel wordt het bericht tegengesproken als zou een Fransch syndicaat aan de regee ring hebben aangeboden, haar het half mil lioen pond sterling voor te schieten, dat zij uit de kas der openbare schuld heeft geno men. Er is geen enkel aanbod van dien aard gedaan. AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren gemeld De republikeinsche leden van de financieele Volmaakt gelukkig, antwoordde hij, zonder naar den spreker om te zien. Dan verzoek ik u om hetgeen ge mij beloofd hebt. Ernst keerde zich om. Een schim zat achter hem op de leuning der bank, daar, waar wei nige seconden te voren een witte duif had gezeten. Wat heb ik u beloofd 7 U schriftelijk te verbinden, dat gij na uw dood mijn eigendom zult zijn met lichaam en ziel. Bedenk u maar eens goed. Een pauze volgde. Hessei deed zijn best om zich iets van die belofte te herinneren, maar tevergeefs. Het doet mij leed, geachte schim, sprak bij, niet aan uw wenscb te kunnen voldoen. Ik ken u niet en kan mij daarom niet berinneren u ooit in mijn leven iets beloofd te hebben. Maar ik heb uw woord van eer Dat kunt gij wel zeggen i Ik heb dat nog nooit geschonden. Hebt ge getuigen, iets op schrift 7 Niet Dan moet ik aannemen, dat ge een aanslag op mijn goedigheid hebt willen doen commissie uit de Kamer besloten voor de- vacantia te beginnen met de uitwerking van een ontwerp-tarief, dat in de buitengewone zitting van het Congres na 4 Maart moet worden ingediend. De leden hebben verklaard, dat het hun doel was een gematigd tarief uit te werken, waarvan het bgzonder karakter zou zgn het beginsel van reciprociteit. Men gelooft dat het gemiddelde bedrag der invoer rechten iets lager zou zijn dan dat van het Mac-Kinley-tarief, maar belangrijk veel hooger dan de tegenwoordige rechten. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de door Cameron ingediende resolutie tot erken ning der Cubaansche opstandelingen als oor logvoerende mogendheid naar de commissie voor buitenlandsche zaken verzonden, en eveneens eene resolutie van Mills, waarbij de president der Unie wordt uitgenoodigd het eiland Cuba te annexeeren, totdat de- opstandelingen er in geslaagd zgn een gere geld bestuur te organiseeren. Wegens slapte in zaken zgn te New-York 180,000 personen zonder werk. AFRIKA. De Transvaalsche Volksraad heeft met alge- meene stemmen een besluit genomen waarbij de regeering wordt uitgenoodigd tot het openen van onderhandelingen om een vol komen goeden maildienst te verkrijgen tus schen Europa en de Zuidoostkust van Afrika, De Volksraad is tot Februari uiteengegaan- President Kruger zeide in zijn sluitingsrede dat de Transvaal vreedzamer, vooruitgang- wenschte en slechts handelend zou optrede» ter verdediging, nooit om aan te vallen. Hij wenschte vriendschappelijke betrekkingen met de Engelsche regeering te bewaren, zoodat alle verschillen tusschen de be'de regeeringert in vriendschap en vrede zouden kunnen wor den uit den weg geruimd. Uit Pretoria wordt gemeld, dat eenige- Engelsche militairen, die uit Mafeking terug keerden, in uniform het Transvaalsche ge bied hebben betreden, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot allerlei verontrustende ge ruchten. De hooge commissaris te Kaapstad heeft daarom bepaald, dat voortaan aan naar het vaderland terugkeerende soldaten burger- kleeding zal worden verschaft, waardoor ten minste dergelijke misverstanden zullen voor- - komen worden. De gemeenteraad van Durban, in Natal, heeft besloten naar aanleiding van het 60- jarig regeeringsjubileum van koningin Vic toria een standbeeld voor haar te doen op richten. CHINA. De North Ohina Daily Newt maakt thans den tekst openbaar van de tusschen Rusland en China gesloten overeenkomst in zake de- doortrekking van den Transsiberischen spoor- roaar ik ban gelukkig niet in de val geloopen. Ik verzoek u voortaan mijn buis niet weer te bezoeken, daar ik wel wat beters te doen heb, dan mij met schaduwen en schimmen te onder houden. Daar kwam de dienstbode op hem toeloopen. Meneer, meneer 't Is er I 't Is een flinke jongen. Ik beb u maar zoolang in den tuin ge stuurd, tot hij er was I Ook dit geluk nog riep Hessei uit, snelde naar huis en omhelsde de baker zoo hartelijk, als had hij vrouw en zoon vergeten. De duivel vloog beschaamd weg en bromde: - Dat heb ik verduiveld onhandig aangelegd, 't Is dom van me een mondelinge overeenkomst te sluiten en hem dan het geheugen te ontnemen. Ik had dat vooruit kunnen zien. Voortaan zal ik zorgen zwart op wit den koop te sluiten, liefst in tegenwoordigheid van twee getuigen 1

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6