Binnenlandsche Berichten. De Dames- en Kmdermode. Land- en Tuinbouw. Onderwas. Visscherjj. Kerknieuws. Marktberichten. weg door Mandsjoerije. Daarby wordt bepaald dat aan Russische zoowel als aan Chineesche onderdanen het recht wordt verleend tot ont ginning van mijnen in Heitung Chiang en Kirin, alsmede in de Cbangpai-bergen, waar de mijnbouw tot dusver verboden wasdat Rusland de noodige officieren zal beschikbaar stellen, wanneer de Chineesche regeering hare strijdmacht in de drie oostelijke provinciën naar Westerschen trant wenscht te reorgani- seerendat de haven van Kiatchu, in de provincie Shantung, voor 15 jaren aan Rus land wordt verpacht, na afloop van welken termijn China alle kazernes, werkplaatsen, dokken enz. zal overnemen, welke door Rus land gebouwd zullen z(jn. Voorts verbindt China zich, de havens van Port Arthur .en Talienwan zoo spoedig mogelijk in staat van verdediging te brengen en dis nimmer aan een andere mogendheid af te staan, terwijl Rusland alle noodige hulp zal verleenen om de havens te beschermen en niet zal gedoo- gen dat eenige andere mogendheid er zich nestelt. Aan Rusland wordt daarentegen het recht toegekend in geval van oorlog zijne strijdkrachten tijdelijk in die havens samen te trekken. Bestaat er geen gevaar voor oor log, waarbij Rusland zal betrokken worden, dan behoudt China zich de volkomen con- tróle over beide havens voor. De Engelsche pers schreeuwt natuurlek moord en brand over dit verdrag en verlangt dat de regeering terstond een flioken slag in het zuiden zal slaan, wil zij niet dat het met Engelands opperheerschappij in het Oosten spoedig gedaan zij. TWEEDE KAMER UERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 11 December. Marinebegrooting. Bij de voortgezette ba- handeling drong de heer Staalman aan op verdere verbetering van de positie van het personeel bij de marine-hospitalen, bepaal delijk wat de voeding betreft. De minister zal de wenken overwegen. Hij bevestigde de waarheid van het door den heer Seret medegedeelde gerucht, dat in Indië het traktement der officieren van admini stratie is verminderd door ontneming der schadeloosstelling voor verplichte diensten aan den wal. Tegenover het standpunt van den minister dat de Indische regeering tot deze gelijkmaking, met vermindering van traktement bevoegd was, bleef de heer Seret aandringen op herstel der onbillijkheid in overieg met den minister van koloniën. De heer Lieftinck bracht ter sprake de ernstige klachten over het z.g. nbaren" aan het marine-instituut en kwam op tegen de ontaarding van de ontvangst der nieuwe lingen in lichamelijke mishandeling, waar tegen hij den minister verzocht met de meeste gestrengheid te waken. De heer Staalman zocht de oorzaak der gedragingen in gebrek aan toezicht. De minister keurde het baren ten zeerste af, hij zal die mishandelingen niet dulden en maatregelen nemen om ze uit te roeien. Hij zal onderzoeken of verscherping van toe zicht noodzakelijk is. Aan den heer Staalman, die herinnerde aan de ziektegevallen tengevolge der voeding aan boord van de Friso, antwoordde de minister, dat al is de juiste oorzaak der ziekteverschijn selen Diet opgehelderd, in het belang van de voeding op zee is voorgeschreven, dat de keu ring der levensmiddelen altijd scheikundig en microscopisch zal geschieden, in plaats van door officieren en onderofficieren. De heer Plate kwam terug op de meerma len door hem aanbevolen uitbreiding van den stoomloodsdienst, in het belang van de veilig heid "der schepen en van den handel, en stelde de onmogelijkheid in het licht van een parti culieren stoombootdienst. Hij wees vooral op den aandrang der kamers van koophandel te Amsterdam en Rotterdam op een stoomloodsdienst. De heer Smidt verzocht over een nadere regeling der tarieven van loodsgelden alle kamers van koophandel te hooren. De heer Guyot sloot zich daarbij aan, maar gaf in bedenking èn het vraagstuk der loods gelden èn dat van den stoomloodsdienst tot Onderzoek op te dragen aan eene geheel nieuwe commissie. De minister van marine handhaafde zijn gevoelen dat, al moge de stoomloodsdienst te verkiezen zijn boven den zeildienst, de kosten hem van de invoering terughouden. Het bieek verder dat de minister van finan ciën tegen verlaging der loodsgelden was be neden het bedrag der uitgaven, maar dat de 1 minister van marine zal overwegen of aan de commissie een ruimer opdracht is te geven en of meerdere kamers van koophandel zul len gehoord worden. De begrooting marine werd aangenomen met 66 tegen 15 stemmen. Hoofdstuk nationale schuld werd eveneens aangenomen. Bij hoofdstuk financiën drong de heer Willinge aan om in ieder geval, dat eigen aangifte voor de vermogensbelasting niet I wordt aangenomen, den belastingschuldige te j hooren. Hij komt op tegen de beschuldiging, I dat de raden van beroep onder den invloed der administratie zouden staan. Hij dankte den minister voor verbetering van het lot der landmeters. I De beer Hartogh vroeg of 't niet billijk is dat de Indische vennootschappen de hier te j betalen fiscus met Indië verrekenen. De heer ^Thooft wenscht afschaffing van den acegns op het geslachte vee in 't belang van den landbouw, met heffing van een laag invjerrecht op huiden en vet. i De heer Zijp meent dat de minister de landbouwbelangen niet ter harte neemt en wenscht spoedige behandeling van het ont werp in zake de ongebouwde eigendommen. De heer Tydeman vraagt milder toepassing der bedrijfsbelasting voor hen, die in den loop des jaars gepensionneerd worden. De heer Goeman Borgesius wenscht maan- delpsche uitbetalingen, ook van salarissen van hoogere ambtenaren. Verder dringt hij er op aan dat de minis ter medewerke om de clandestiene tapperyen tegen te gaan. De heer Van Borssele wenscht bij de her ziening der vermogensbelasting het grond bezit vrij te stellen, j De minister van financiën beloofde te zullen nagaan of op ruimer schaal inlichtingen moe- ten gevraagd worden by de vermogensbe lastingen. Hij wil de raden van beroep wel hooren over de wijziging der procedure. Afschaffing van geslachtsaccijns kan hij niet beloven. I Instelling van het landbouwcrediet moet wachten totdat de belanghebbenden zelf ge- reed zijn. Het antwoord op het verslag over het ont werp betreffende de ongebouwde eigendom men zal uiterijjk begin Januari verschijnen. Vrijstelling van grondbezit in de vermogens belasting weigert hy. Als "hoogere ambte naren maandelijksche uitbetaling verlangen, zal hij dit niet weigeren. Gaarne zal hy mee werken om het drankmisbruik tegen te gaan, door verschaffing van gegevens. Een wetsont werp is gereed, dat geheel de wenschen van den heer Hartogh zal bevredigen. Bij de afdeeling muntwezen drong de heer Heldt aan op lotsverbetering der 60 werk lieden aan 's rijks munt. De minister beloofde een onderzoekdeze werklieden worden echter niet door het rijk maar door de muntgezellen betaald. Maandag halftwee is de vijfde afdeeling aan de orde. Besmettelijke veeziekten. Door den minister van binnen!, zaken is een verhooging voorgesteld van Hoofdstuk V der be- grooling van 1896 met een som tan f 100,000 meer voor wering van besmettelijke veeziekten. In zijn toelichting wijst hij er op, dat de uit komsten van afmaking het doeltreffende van dit beteugelingssysteem hebben aangetoond. Behou dens in enkeie gemeenten in Gelderland en Noord- Brabant, waar niet onmiddellijk maatregelen kon den genomen worden, of de afmaking op te groote schaaf zou hebben moeten worden bevolen, is 't gelukt te beletten, dat de ziekte om zich heen- greep en groote afmetingen aannam» Niet altijd heeft dit voor den veehandel op België hoogst belangrijke voordeelen opgeleverd, maar tevens vertrouwt de minister, dat hier door ook het andermaal optreden der ziekte in den eerstvolgenden weidetijd althans wanneer besmetting uit den vreemde kan worden geweerd zal kunnen voorkomen worden. Hiertoe is vereischte, dat waar zulks noodig is, met afma king wordt voortgegaan. De aangevraagde ver hooging moet daartoe de gelegenheid openen. De ondervinding heeft geleerd, dat van de kosten van onteigening ongeveer de helft door vleeschverkoop in 's Rijkskas terugvloeit. Bolerwet. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot aanvulling en wij'ziging van eenige artikelen der wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Dit ontwerp heeft ten doel de voorschriften, die inde practijk onvoldoende zijn gebleken om voorkomende bedriegerijen tegen te gaan, te verscherpen. De ervaring heeft geleerd dat zelfs ook de verbodsbepaling omtrent de levering van «Margarine" zonder het vereischte opschrift niet aan de verwachting beantwoordt. De levering toch is de oorzaak en in verreweg de meeste gevallen kan die niet detor de ambte naren worden gecontroleerd, omdat die meestal binnenshuis geschiedt. En zelfs al wordt die door hen waargenomen dan zal het bewijs, dat de wet niet is nageleefd, nog bezwaarlijk zijn ie leveren. Teneinde daaraan tegemoet te komen wordt bij dit ontwerp eene uitbreiding van het verbod voorgesteld door het tevens toepasselijk te ver klaren wanneer een surrogaat van boter wordt rondgevent, ter levering rondgebracht of bezorgd, of in liet openbaar uitgestald. Voorgesteld wordt aan de ambtenaren de bevoegdheid te verleenen alle middelen van vervoer en alle voorwerpen, waarin waren van welken aard ook worden rondgevent, ter levering rondgebracht of aan huis bezorgd, of waarin bij uitstalling in het openbaar waren voorhanden kunnen zijn, te onderzoeken. Verder te gaan acht de regeering niet raadzaam. Bij het ministerie van binnen!, zaken is eene uitbreiding van het onderzoek bij de landbouw proefstations tot boter in overweging. Wordt tot deze uitbreiding overgegaan, dan zullen producenten van boter, en wellicht ook hande laren in dat artikel, hunne waar onder openbare contróle kunnen stellen. De afnemers zullen daardoor de bevoegdheid erlangen monsters op kosten van de verkoopers te laten onderzoeken. Ook op den uitvoer naar het buitenland zal eventueel door den beoogden maatregel een gunstigen invloed kunnon worden uitgeoefend. Fracttsche bandleiding i>l) het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. Uitgevers: Nijgh Van Ditmar te Rotterdam. INHOUD van No. 32 (-4e jaarg.) Afdeeling Kinder/deeding. 8 Gravures met beschrijving, voorstellende No i. Wandelpakje voor knaapjes van 23 jaar. No. 2, Dag hemd voor meisjes van 1416 jaar. No. 3. Ktndermantels en meisjesjutk. No. 4. Onder goed voor meisjes. No. 5. Winterjurk voor meisjes van 810 jaar. No. 6. Jasje voor knaap jes voor 23 jaar. No. 7. Ondergoed voor jongens. No. 8 Kragen voor meisjes. Afdeeling Dameskleeding. 4 Gravures met be schrijving, voorstellende No. i. Gekleede boven rokken. No. 2. Mantels voor dames. No. 3. Oostuums voor dames en kinderen. No. 4, Tailleur-jaquette. Feuilleton. Voldane aanvragen. Corres pondentie. Bericht, Raadgevingen. Advertenliën. Knippatronen. Wandelpakje voor knaapjes van 23 jaar. Daghemd voor meisjes van 1416 jaar. Regenmantel voor meisjes van 910 jaar. Geplooid jasje voor jongens van 34 jaar. Geplooide paletot sac voor meisjes van 10 11 jaar. Schouderstuk der jurk van bruin fluweel voor meisjes van 1011 jaar. Nachtjakje oor meisjes van 68 jaar. Pantalon voor meisjes van 8 10 jaar. Winter jurk voor meisjes van 810 jaar. Jasje voor knaapjes van 2 3 jaar. Onderbroek voor jongens van 68 jaar.Borstrok voor jongens van 68 jaar. Kraag voor kleine meisjes. Kraag voor groote meisjes. Gekleede bovenrok voor dames, Paletot-sac. Jurk van blauw cheviotte voor meisjes van 1314 jaar. Matrozenblouse voor jongens van 10 11 jaar. Mantels voor babies onder het jaar. Costuum met tresse gegarneerd. Toilet van licht laken. Het «Nederl. Landbouwcomité" heeft de vol gende motie bij acclamatie aangenomen; «De vergadering, gezien het rapport der com missie ad hoe, geiet op de nader overlegde nota van den voorzitter van het comité, gehoord de discussie overwegende dat concentratie der zorg voor de landbouw- en tninbouwbelangon aan één Departement van Algemeen Bestuur noodzakelijk is, besluit de verdere behandeling van dit onder werp te verdagen tot de volgende vergadering". Het rapport over de tuberculose werd met 31 tegen 4 stemmen goedgekeurd en zal aan den minister van binnenl, zaken worden overge legd. Mede werden goedgekeurd de conclusies in zake de rijkskeur van vleesch alsnog gewij zigd in dien zin, dat het oprichten van groote slachthuizen in de groote gemeenten worde aan bevolen, dus niet als verplichting opgelegd. Het hoofdbestuur van «Volksonderwijs, Ver- eeniging tot bevordering van het Volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland", beeft aan hare afdeelingen een circulaire gericht, waarin een kort overzicht wordt i gegeven van den treu- rigen financieelen toestand, waarin de vereeuiging verkeert. Deze is van dien aard, dat het orgaan der vereeniging. het «Volksblad", zat moeten worden opgeheven. Deze maatregel zal evenwel, naar het hoofdbestuur vreest, tengevolge hebben, dat de afdeelingen bezwaar zullen maken hare jaarlijksche bijdragen aan de algemeene kas te blijven uitkeeren. «Er blijft dus niets anders «over", zegt de circulaire verder, «dan bf de «vereeniging te ontbinden óf we! kan men nog «met behoud der tegenwoordige organi6atie> de «werkzaamheid der vereeniging in dier voege «inkrimpen dat alleen de samenhang der leden «behouden blijft, om ieder oogenblik weder in «haar geheel te kunnen optreden en kracht uit «te oefenen naar buiten," Het hoofdbestuur ontraadt eene ontbinding, «te meer omdat de vereeniging nog steeds voor «de zaken van het «Schoolfonds" contractueel «verbonden is aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en «Volksonderwijs" in de be- xhandeüng der zaken haar stem moet- blijven «behouden." Teneinde de meening der afdeelingen te leeren kennen, stelt bet hoofdbestuur aan deze eenige vragen, welke deze zullen hebben te beantwoorden, opdat het hoofdbestuur naar den uitslag zich zal kunnen gedragen. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 10 dezer: Aangebracht door 1070 loggers en 978 bommen 474929 ton. Op hetzelfde tijdstip in 1895 door logg. en bomm. 458677 ton x 1894 s 527405 1893 511477 KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter matkt alhier aangevoerd 15 winterzalmen, die f 2.tot 2.30 per Vs kilo opbrachten1 zomerzalm, die fl.per Vs kilo opbracht. IERSEKE. In de week van 310 dezer zijn van hier verzonden 480.000 leverbare oesters. Prijs der imperialen f75, 1e soort f3542. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Overschie ds. E. J. Hoinoet, te Staphorstte Sieen de heer B. Boers, cand. te Zuidland te Neerlangbroek ds, J. J. C. van Toorenenbergen te Gcnemuiden te Leer broek en Middelkoop de heer J. J. van Ingen, cand. te Utrechtte Warns en Schart de heer J. van Rijs, cand. te Hemelum j te En gelen ds. «D. J. Veen te Betgharan (Geld.). Aangenomen: naar Asch door den heer J. Brinkhorst, cand. te Eilecom naar Doorn door ds. J. R. Callcnbaeh te Ierseke. Bedankt: voor Nieuw- en St.-Joosiand door dr. G. Tjaiina te Veenvoor Kolijnsplaat door ds. L. Hijmans te Koudefeerke (Zeel.)te Rottevalle (toez.) door den heer A. O. Heslinga, cand. te Groningen. Evang.-Luth. Kerk. Het beroep van dr. Job. W. Pont van Utrecht naar Haarlem, ofschoon reeds aangenomen, is wegens informaliteit in het beroepingswerk gecasseerd. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Driesum ds. C. B. Bavinck te Rotterdam. Aange nomen: naar Hazerswonde door ds. N. IJ. van Goor, te Dirkshorn c. a. Schiedam, 42 December. Bogge: per 2100 kilo Pernau f132 6,tv. Gerst: per 4950 kilo Dorpat f126 Cl. Maïs t per 2000 kilo nieuwe Mixed f 89 6/w, Moutwijn Noteering van den Brandersbond f6'A,_ der Makelaars - 6'A, per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.40 per ketel. Leiden, 11 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 10 stieren f52 a 210,50 vette ossen en koeien f114 a 254, of 54 a 68c. per kilo, 42 varekoeien f90 a 195, 18 graskalveren f20 a 56, 38 vette dito f43 a 76, of 60 a 80 c. per kilo, 16 nuchtere dito f 5a 17.938 vette

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7