I>Iiirien 1 an<1 selle Bericli ten. SCHIEDAM, 19 December 189G. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 22 December 1896, des nam. ten 2 ure. Agenda: 1. Beëediging van het nieuwbenoemde raadslid, den heer dr. B. de Bruijn. 2. Vaststelling der notulen van de laatst ge houden vergadering. 3. Mededeeling van de ingekomen stukken. •4. Benoeming van Een curator van het gymnasium, ter vervulling der bestaande vacature in dat college. I. Een lid der commissie van toezicht op het M. onderwijs, ter vervulling bestaande vacature in die commissie. de aanbe veling rijn geplaatst de heerenH. J. C. Roelants en J. M. v. d. Schalk Jr. c. Een lid der commissie van toezicht op bet L. onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, die verzocht heeft voor eene even- tueele herbenoemingg niet meer in aanmer king te komen. d. Een lid der gezondheidscommissie, we gens periodieke aftreding van den heer J. H. van Westendorp J.Dz. Op de aanbeveling zyn geplaatst de heeren: 1. J. H. van Wes tendorp J.Dz.; 2. M. C. M. de Groot. e. Een onderwijzer 3e kl. aan de 2e openb. kostelooze school. f. Een onderwijzeres 3e kl. aan de 3e openb. kostelooze school. 5. Bezwaarschriften van C. A, van der Burg e. a., tegen hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 4896/7. Verzoeken van J. J. v. d. Gaag e. a,, om afschrijving of ontheffing van pl. belasting. 7. Voorstel van burg. en vveth. tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor 4896. 8. Adres van den heer E. van der Woude om eervol ontslag als leeraar in het hand- teekenen aan de burger-avondschool. 9. Adres van den heer J. A. Rutschy. stads heelmeester, om hem opnieuw voor een jaar ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 29 der pensioen-verordening voor ge meente-ambtenaren. 10. Voortzetting der behandeling van het voorstel van burg. en weth. met betrekking tot het schrijven van regenten van het St.- Jacobs-Gasthuis alhier over de verzekering tegen brandschade van de panden van dat gestichtzoomede van het daarop ingediende voorstel door den heer De Groot. II. Voortzetting der behandeling van het voorstel van burg. en weth. op het adres van den waag- en magazijnmeester J. H. Berg hout, om verhooging van jaarwedde en uit betaling van jaarwedde en uitbetaling var, f225.—, die bij, wegens de vermindering van zyne wedde, heeft gemistalsmede van het daarop door den heer De Groot inge diende voorstel. 12. Nader adres van den heer dr. B. Koster over de berekening van het bedrag der hem uit de gemeentekas toe te kennen jaarlyksche toelage boven zijn rijkspenstoen. Onder de alngezonden Stukken" in de 2T. R. Ct. va" heden, lezen wij het volgende van de directie van den stoonokorenmolen jDe Cycloop" alhier. »Op alle beuchten, omtrent de werkstaking aan den stoomkorennioien genaamd de Cycloop te Schiedam, die in verschillende dagbladen de ronde hebben gedaan, heeft de directie dier molen, overtuigd van haar goed recht, gemeend het stilzwijgen te moeten bewaren. Nu echter na beëindiging der staking in die dagbladen betichten voorkomen, die de noeening zou doen geboien worden, dat aan ei&chen van hot stakende personeel in zijn tegemoet gekc men, acht zij zich verp ht het volgende bekend te maken do, dat da ontslagen molenaarsknechts weder in dienst werden genomen op geheel dezelfde voorwaarden en loorïen, die vóér de staking be stonden 2o dat alle stakenden schriftelijk verklaarden, dat de staking berustte op een misverstand hunnerzijds; en 3o. dat het der directie onbillijk voorkwam, na de staking den in de couranlen genoemden 7en man te ontslaan, die tijdens de staking door haar voor vhbI werd aangenomen. Zelfs werd door de directie geweigerd in te gaan op het voorstel der stakenden om bnvengenoemden 7en man te ontslaan, die dan van de stakenden nog gedurende 14 dagen het loon zou ontvangen. Bij de loterijcommissie voor den bazaar der Israëlitische gemeente alhier is ingekomen een fraaie aquarel van Jozef Israels, voorstel lende een strandgezicht, welke in het atelier van den heer J. van Diggelen ter bezichtiging is gesteld. Gisteravond is schipper J. Leteling, liggende met zijn vaartuig in de Buitenhaven alhier, toen hij zich naar den wal wilde begeven, door het uitglyden der loopplank te water geraakt. De kastelein Wasman, die op zijn hulpgeroep toesnelde, redde hemhij had geen letsel bekomen. De Nederlandsche tnuziekkalender is thans voor de tweede maal verschenen, en wel in zulk een fraai kleed, dat hij een sieraad zal uitmaken in de muzikale kast van eiken beminnaar der toonkunst. Uit het titelblad blij kt, dat die is toevertrouwd aan de heeren Richard Hol, A. Belinfante Jr. en J. Mossel, terwijl uit het voorbericht blijkt, dat Nicolaï nog heeft medegewerkt om de uitgave van den tweeden jaargang voor te bereiden. De kalender is geheel gewijd aan toon kunstenaars van vroeger en later tijd, aan de opvoeringen hunner werken en dergelijke bijzonderheden, en aau het hoofd van elke bladzijde vindt men een toespraak uit het gebied der toonkunst. Een alphabetische naam lijst van kunstenaren, in dezen kalender op genomen, is hieraan toegevoegd. Dan volgt een iijst der voornaamste vèr- eenigingen van toonkunstenaren en inrich tingen voor muzikaal onderwijs en van een groot aantal muziek- en zangvereenigingen. Van Heinze, Meyroos, Frans Coenen, Daniel de Lange, Marius A. en L. F. Brandts Buys, Leonardos C. Bonman en Willem de Haan vindt men levensbeschrijvingen met portret ten. Verder een uitvoerig geïllustreerd levens bericht van Franz Liszt. Dan volgen nummers voor piano, zang, violoncelo. a. het bekroonde lied van Lud- wig Felix Brandts Buys»Nu hebbic u- èl gegheven", uit den lyrischen cyclus van Pol de Mont. In het kort, deze kalender behoort in het bezit van iederen beoefenaar der toon kunst te zijn, om hem, hetzy tot oefening, hetzij tot uitspanning, ter hand' te nemen. 't Kan niet anders, of deze belangrijke uit gave moet succes hebben. Op de lijnen van de Hollandsche spoorweg zullen de retoui kaarten voor locaal en rech't- streeksch binnenlandsch verkeer geldig zijn: de tweedaagsche retourbiljetten, genomen op 24, 25 en 26 Dec., tot en met 28 Dec;, en die, genomen op 31 Dec., tot en met 2 Januari de driedaagsche retourbiljetten, genomen op 24 en 25 Dec., zijn 'geldig tot en met 28 Dec., en die, genomen op 31 Dec. en 1 Janu ari, tot en met 4 Januari de vierdaagsche reiourbiljetten, genomen op 24 Dec., zijn geldig tot en met 28 Dec. In verkeer met Duitsche spoorwegen zijn de retourbiljetten, genomen op 22 Dec., geldig tot en met 6 Januari, en voor stations in Zuid-Duitschlarsd met korteren geldigheids duur alsdan 10 dagen geldig. In verkeer met België zijn de driedaagsche retourbiljetten, genomen op 24" Dec., geldig tot en met 2TDec. en worden de vierdaagsche retourbiljetten niet in geldigheidverlengd. De markttreinen der Rotterdamsche Tram weg-maatschappij zullen van 21 dezer des Maandags en Dinsdags te 6.45 vra. van Schiedam naar Rotterdam vertrekken. Een lid der Tweede Kamer, in zijne afdee- ling gekozen tot rapporteur over het wets ontwerp betreffende de stoomtram van Brou wershaven naar Steenbergen, heeft voor die funciie bedankt, omdat hij door fmaneieelen steun den aanleg dier ljjn mogelijk helpt maken. Door directeuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de wensch wordt uitgesproken dat het wetsont werp tot vestiging van Kamers van arbeid in hoofdzaak ongewijzigd worde aangenomen. Er schijnt thans ernstig sprake te zijn van de uitgave van een tweede katholiek dagblad te Rotterdam, Er heeft zich thans reeds een comité gevormd tot het bijeenbrengen van de noodige fondsen. Het blad zou niet streng ultramontaansch zijn, zooals de Maasbode, doch evenmin in democratische richting sturen, zooals bet Centrum. Het ligt in de bedoeling om aansluiting te zoeken bij de oud-liberale partij. Als hoofdredacteur zal optreden een oud-lid der Tweede Kamer, die zich reeds eenigen tijd te Rotterdam gevestigd heeft. {HU.) Wereldtentoonstelling te Brussel. Zooais wij indertijd mededeelden heeft de Nederlandsche regeering besloten, zich niet officieel te doen vertegenwoordigen op de wereldtentoonstelling te Brussel in 1897, en heeft zich met het oog hierop, met voor kennis en goedvinden van de ministers van buitenl. zaken en van waterstaat, handel en nijverheid, onder voorzitterschap vanjhr. mr. Den Tex te Amsterdam eene commissie geconstitueerd, om de belangen der Neder landsche exposanten te Brussel te behartigen. Deze commissie heeft eene circulaire ver spreid, waarin zij mededeelt, dat zij zich voorstelt de Nederlandsche afdeeling in te richten, te bekieeden en te versierenover dag voor bewaking der tentoongestelde voorwerpen zorg te dragen. Zij zal tevens trachten van de Holl. ijzeren spoorweg- maatsch. en de maatsch. tot exploitatie au staatsspoorwegen voor het vervoer op h ra lijnen reductie te verkrijgen, en de toima- liteiten te bezorgen, die in acht geno> en moeten worden tegenover de Nederland ch« en Belgische douanen, om de tentoongesi Icia goederen, die onverkocht en onverloot terug gaan, weder vrij van invoerrechten te kunnen terugvoeren. Ook deelt de commissie het tarief van plaatshuur mede, zooals dit door het Bel gische comité is vastgesteld en vei meldt zij nog andere voor inzenders belangrijke bij zonderheden. Wij herinneren belanghebbenden, dat het bureau der commissie gevestigd is Doelen straat 20 te Amsterdam. {Tel.) Blykens een bericht in de Zeitung des Vereint Deutscher Etsenbahn- Verwaltungcn van 16 dezer is door de te Weenen gehou den Europeesche spoorwegdienstregeling-con ferentie o. a. het door de Belgische staats spoorwegen ter sprake gebracht voorstel om den Franschen spoorwegtijd met den zonetijd in overeenstemming te brengen, aangenomen, en is besloten bij de regeeringen stappen te dóen om in alle de dienstregeling betreffende aankondigingen de uuraanwijzing van 0 tot 24 in te voeren. Acetyleen gas. Dr. Bonno van Dijken, directeur van het chemisch' instituut te Rottèrdam, heeft eene nieuwe vinding gedaan om de bezwaren te overwinnen, welke verbonden zijn aan de tot dusver gevolgde wijze van bereiding van het aeetyleengas uit calcium carbidedoor langzame toevoeging van water. Het voor naamste bezwaar daarbij was steeds de groote warmtè-ontwikkeling, welke daarby ontstaat. Hij nam' in z'yn laboratorium verschillende proeven op omgekeerde wijze en maakte dus aeetyleengas door toevoeging 'an cal cium carbide by een groote hoeveelheid water, waardoor dé te groote warmtè-ontwikkeling werd opgeheven. De heer M. A. van der Perk, hoofoppzich- ter bij de gemeentewerken te Rotterdam, die zijn cursus volgde over de technologie van lichtgassen en brandstoffen, heeft nu een toestel vervaardigd, waarmede het denk beeld van dr. Bonno van Dijken kan worden uitgevoerd. Onze Rotterdamsche berichtgever, dié dit toestel gezien heeft, schrijft ons daar over het volgende nOfschoon het ons voorloopig niet geoor loofd is er een volledige beschrijving van te geven, kunnen wij er toch we! dit van zeggen, dat het ons even eenvoudig als prac tised voorkwam. De gashouder, de ontwik kelaar en het carbid -reservoir zijn in een beknopt geheel vereer gd, en eene eenvoudige, doch zeker werkende automatische inrichting vult den ontwikkelaar met het noodige car bide. Het gas wordt voor het gebruik door een toestel geleid en daarin chemisch ge zuiverd en bereikt zoo den brander. Het licht, dat voor ons ontstoken werd, brandde met een prachtige, heldere en volkomen rustige vlam, waarvan, zooals bekend is, de licht sterkte bij gelijk gasverbruik 35-m .al grooter is dan die van gewoon gaslicht, dat bij de verbranding 2-maal minder zuurstof verbiuikt dan steenkouigaen daarbij 6-maal minder warmte verspre'dt. »Nu is het aizoo thans mogelijk gemaal:'' het aeetyleengas volkomen koud en bij kleine hoeveelheid, die bij gebruik voortdurend onder lagen druk als vanzelf weer wordt aangevuld, onder ieders bereik te brengen." N.v.d.D.y Gisternacht omstreeks 3 uur struikelde de 20-jarige kellner P. S., aan den Coolsinget te Rotterdam over een ketting, waaraan eene roeiboot vastlag, en viel in het water. De agent van politie F. G. Schoenmakers, die den reeds door de koude bevangen jongeling in de diepte zag verdwijnen, sprong hem na, en het gelukte hem den drenkeling te grijpen en behouden op den vasten wal te brengen. {N. B. Ct.) Een onderwijzer aan de school met den bijbel të Rotterdam, W. P., is als zoodanig ontslagen, verdacht van onzedelijke hande lingen met vrouwelijke leerlingen. {N.R.Ct.) Gistermiddag te halfeen is te Leiden, op het kerkhof aan de Groenesteeg, plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. Acquoy. Eene groote menigte van vrien den, van vereerders, professoren van Leiden en van elders, de academische senRat, het collegium en andere autoriteiten stonden in diepe stilte om het graf van den rykbegaafden en veelbeminden man. Toen de lijkkist, gedragen door studenten- van de theol. faculteit, naar de groeve ge bracht was, was orof. H. Oort aller tolk prof. Tiele was door ongesteldheid verhinderd toen hjj diep gevoeld uitsprak wat de wetenschap eu wat de maatschappij in dezen geleerde, in dezen christen en in dezen rnensch verloren had. Vervolgens sprak ook prof. H. C. Rogge, uit Amsterdam, als vriend van den overledene. Vier kransen dekten de kist. Het collegium en de leerlingen legden met de eerbiedbe- tuiging een krans op het graf. De zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor hunne hartelijke belang stelling. De heer S. E. van Nooten te Schoonhoven, de bekende uitgever van de meeste werken van dr. G. E van Koetsveld, is in den ouderdon» van 84 jaar overleden. Men roetdde gisteren' uit Amsterdam aan de N. B. Ct. Hedenavond omstreeks 6 uur werd in de Van Eeghenstraat ter hoogte van perceel no, 11 door eene dame, die daar toevallig voorbij kwam, eene vrouw op straat liggende gevon den een kleine jongen wist te vertellen, dat de vrouw, voor h'em uitgaande, gevallen was, weder was opgestaan, nog eenige huizen ver voortgeloopen en toen voor de tweede maal, schijnbaar bewusteloos, was neergezegen'. In- tusschen schijnt het geval toen reeds door

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2