STADSLEVEN. A0. 1896. Zondag 20 en Maandag 21 December. N". 9201. a Tiveede Blad. Feuilleton. ij f t i g S t «X aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U I T O E V K ItJ. O D Bnitoii lamlscheBer ich t en. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B I- 83 K S «ATEKDTB <VA T 70. tnvERTENTiEPRus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. d u i t s e H L A N D. Prins Von Solms Hobensolms, de nieuw benoemde voorzitter van bet Pruisische Hee renhuis, Heeft om redenen van gezondheid voor deze benoeming bedankt. Het Pruisische Heerenhuis heeft de over eenkomst met Nederland betreffende Borkum en den beneden-Eems bekrachtigd, en is tot 20 Januari uiteengegaan. Het Huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende reorganisatie der kamers van koophandel naar een commissie verwezen. Het ontwerp bevat geen ingrij pende hervormingsbepalingen. Het centraal-comité der werkstaking te Hamburg overweegt bet denkbeeld, alle bij de tegenwoordige weikstaking betrokken arbei ders ts vereenigen tot een ring, die al het in de haven voorkomende werk zelfstandig zou kunnen uitvoeren. Door die regeling zouden alle bazen en tusschenpersonen kunnen ver vallen en zou de ring, die dan rechtstreeks met de kooplieden en reeders zou te doen hebben, niet alleen de door de werklieden verlangde Ioonsverhooging kunnen toestaan, maar bovendien nog 15 percent goedkooper kunnen werken dan de tegenwoordige tus schenpersonen. LUXEMBURG. De nieuw gekozen afgevaardigde Spoo wilde in de Kamer een rede in hel Duitseh houden. Dit werd hem door den voorzitter verboden, daar het Fransch de parlemen taire taal is. Indien het Luxemburgsche Duitsch werd toegelaten, zou het Kamerdebat heel spoedig veel krijgen van kolüehuispraat. De Kamer was het hiermede eens en ver klaarde het gebruik van het Luxemburgsch dialect niet geoorloofd. Een verbod in dien geest zal aan het Kamerreglement worden toegevoegd. D E N E M A R K E N. In een te Kopenhagen gehouden vergade ring van leden der rechterzijde werd met groote meerderheid een voorstel aangenomen, waarin de grondslagen der partij werden vastgesteld als volgt: jvriendschappelyk sa men wei ken met andere [partyen voor her vormingen op de basis der bestaande sociale orde, bestrijding der socicaal-democratie en dergenen, die de sociaal-democraten in het geheim of openlijk steunen, en verwerping van de door de linkerzijde voorgestelde her ziening der grondwet. RUSLAND. De Rijksraad heeft de behandeling der door den minister Witte voorgestelde munther vorming uitgesteld tot Maart. Op verlangen van den czaar zullen er in den loop van deze maand twee groote con certen worden gegeven, een ten behoeve voor de hongerenden in Britsch Indië, en een voor de slachtoffers van den watersnood in Montenegro. Uit Petersburg wordt gemeld dat de be noeming van luitenant-generaal prins Galitzin tot gouverneur-generaal van Finland, in plaats van graaf Heyden, nu de goedkeuring van den czaar verkregen heeft. Uit Petersburg wordt gemeld, dat in het ministerie van verkeersmiddelen een gewezen beambte van den Trnnskaukazischen spoorweg een revolverschot gelost heeft op den president van de staatsspoorweg-administratie, Wassil- jefski. Deze werd ernstig gewond. De dader heeft zich onmiddellijk daarop een kogel door het hoofd gejaagd. Bij de ongeiegeldheden onder de studenten te Moskou zijn, zooals men weet, 1114 stu denten in hechtenis genomen, en 662 schul dig bevonden. Het universitair gerechtshof verdeelde de schuldigen, na onderzoek van hun zaak, in drie klassen. Zij die het ergst gezondigd hadden of reeds vroeger straf had den ondergaan, (ten getale van 26) mogen niet aan de universiteit te Moskou blijven, maar zij mogen zich een volgend semester bij een andere universiteit laten inschrijven. De studenten die tweemaal aan oploopjes deelgenomen hebben (175) krijgen dezelfde straf. Die van de derde klasse (461) moeten ook vertrekken, maar mogen het volgende semester te Moskou hun studiën hervatten. Op verzoek van het universiteitsbestuur heeft de minister van onderwijs de straf voor de tweede en derde klasse veranderd in een waarschuwing,, en die studenten, 636 in getal, op viije voeten laten stellen. In 1897 zal met liet weik aan de verbin dingslijn tusschen het westelijk deel van den Transsiberischen spoorweg en den spoorweg van Wladiwostok een aanvang gemaakt worden. ITALIË. De minister-president Di Rudini is in een moeilijk parket. Hij heeft door zijn binnen- landsche politiek en door de overmatige ge strengheid, waarmee bij tegen vergaderingen van republikeinen en socialisten opgetreden is, de uiterste linkerzijde van zich vervreemd, zoodat bij waarschijnlijk meer steun zal moe ten gaan zoeken bij het Crispiniaansche centrum, SPANJE. Donderdag zijn weer twee bataljons naar Cuba scheep gegaan. Volgens de Heraldo zal de gouverneur der Philippijnen, generaal Polasieja, tien bataljons versterking vragen. De vloot zal in Maart 15 schepen rijker zijn, waarvan 5 pantserschepen en 6 torpedo jagers. Naar de Impartial uit Manilla verneemt, hebben de opstandelingen een aantal personen gevangengenomen en een landeigenaar onder folteringen ter dood gebracht. Dr. Zertucha heeft nu mededeelingen ge daan over Maceo's operaties en de omstandig heden, waaroiider hjj om het leven is gekomen. Terwijl de Spanjaarden bezig waren een trocha, een versteikte linie, te maken, had Maceo in de bergen van Pinar del Rio een versterkte stad gebouwd. Er was mondvoor raad :n overvloed bijeengebracht en geborgen in in allerijl opgetrokken pakhuizen. Een maand lang drilde de aanvoerder zijn troepen, daarop begon hij met de voorbereidselen om de trocha over te trekken. De oproerige benden hadden zich langzamerhand verzameld voor de versterkte linie. Den 4n December zou Maceo op marsch gaan met een strijdmacht van 2000 man. Reeds was het teeken voor het vertrek ge geven, toen gemeld werd, dat er troepen naderden. De rebellen dachten dat het vrien den waren, die de bende kwamen verster ken doch spoedig zagen z'y hun vergissing in. Maceo stelde zijn macht in twee vleugels op en nam zelf in het centrum piaatszijn bedoeling was de Spanjaarden te omsingelen, en inderdaad trokken dezen den halven cirkel binnen, dien de bende had gevormd. Maceo, dit ziende, riep uit: Het zaakje gaat goed", doch op hetzelfde oogeiiblik viel hij dood neder. Zijn geheele staf en zijn soldaten sloegen op de vlucht, slechts dr. Zertucha en Francesco Gomez bleven bij het lijk achter en droegen dit weg. Toen echter ook Gomez was gevallen, moest de dokter beide lijken achterlaten. Het geheele verhaal M* behoeven wij wel ei iet te zeggen draagt het kenmerk van onwaarheid in zich. PORTI) WAL. Naar de Daily Telegraph uit Lorenpo Marquez verneemt, heeft volgens aldaar ont vangen officieel bericht de regeering aa Toen de oude heer Bladergroen, sinds 40 jaren burgemeester van tiet afgelegen dorpje V., het tijdelijke met het eeuwige verwisselde en, zooals de eenvoudige man placht te zeggen, »zijn vrouw volgde, die hem al zoo lang geleden was voorge gaan, dat hij vreesde hAar niet meer te zullen her kennen", bleven zijne beide kinderen, twee jonge juffrouwen tusschen 35 en 40, verzorgd achter. Het blepk zelfs dat ze, als het geld bij elkaar bleef, wat ruimer konden leven dan ze tot nu toe hadden gedaan Vader tegenover vreemden zeiden ze wel eens sPapa" had elk vertoon van weelde uit kieschbeid voor zijne minder be deelde gemeentenaren steeds zorgvuldig vermeden, en om nu na zijn dood ver de boter uit te bra den" dat wilden ze niet en dat durfden ze niet. Alle notabelen hadden zich een zekere voogdijschap aangematigd over de meisjes van den burgemees ter, zooals men ze in de wandeling noemde, en allen hadden haar mot goeden raad overstelpt, toen de eerste droefheid voorbij was, en ieder tweede bezoek begon met de vraag ven wat den ken jelui nu te doen"? Een vraag, waarop de meisjes zwegen of antwoordden met een aarze lend »ja ziet u, we wilden, we zouden, eigenlijk hebben we er nog niet over ge dacht". Nu, de vriend of vriendin had er dan zijn ge dachten al eens over laten gaan. Ze moesten bepaald maar in het dorp blijven wonen ze hadden hier nu eenmaal hunne kennissen, en waar zouden ze heengaan Ja, waar zouden ze heengaan Die vraag had den ze zich zelve ook reeds gesteld. Ze waren nooit verder in de wereld geweest dan de plek harer geboorte en twee der naastbijgelegen dor pen, waar ze de jaarmarkten bijwoonden met papa, die er zijne zaken dreef. We zullen dan maar blijven, klonk einde lijk de beslissing. Doch wat gebeurt. Eenige jaren geleden had eerie weduwe, in eenonzer provincie steden woonachtig, met haar gezin den zomer op het dorpje doorgebracht en hoewel de doch ters van den burgemeester zich eerst op een afstand hielden en de vreemdelingen door de gordijntjes van de zitkamer begluurden, was toch op een dag het ijs gebroken. De weduwe had eenige inlichtingen aan den burgemeester te vragen en de meid liet haar, toen ze aan het woonhuis aanbelde, onmiddellijk in de huiskamer, waar de buigemeester juist aan tafel zat. De meisjes wilden eerst wegvliegen, maar toen me vrouw Vieisterker zeide, dat ze geen geheimen met den burgemeester had te bepraten, bleven beiden zitten. Nadat de zaken afgehandeld waren, begon mevrouw Viersteiker over het dorp en de mooie omstreken en voor men het wist, was een afspraak gemaakt om den volgenden dag geza menlijk eene wandeling te maken, 't Spreekt van zelf dat men elkaar daarna dagelijks zagme vrouw Viersterker leerde de meisjes nieuwere modellen voor japonnen, en dezen van haar kent onderwezen de weduwe in het confijten van vruchten en inmaken van groenten en andere zaken, die men op een dorp wel genoodzaakt i» zelf te doen. Toen de zomer om was, werd van beide zijden het vertrek betreurd en een drukke briefwisseling hield den eenmaal gesloten vriendschapsband ir ztjn volle kracht. Ook aan de vriendin was liet plotseling over- lijden van papa gemeld en mevrouw Viersterker had onmiddellijk in een zeer deelnemend schrijven

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5