De Dames- en Kindermode. Post en Telegraphie. Koloniën. O nd erwij s. Armenzorg. T i s s ch e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. G. E. HaarsmaW. Hoek, predikant N. H. gemeenteF. J. baron van Heekeren, gep, luit. kol. adj. in b. d. van wijlen Z. M. den KoningI. D. Ruijsjlir. E. J. de Steurs G. N. de Stoppelaar; I. W. Swarth M. H. C. baron du Tour; E. Wesly; A. van Winkel, r. k. priester. Namens den uNederl. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond" is een circulaire gericht tot de patroons, waarin hun meening omtrent afschaffing van nachtarbeid gevraagd werd. Van de ongeveer 10,000 patroons en direc teuren van fabrieken hebben ongeveer 500 een antwoord ingezonden, zoodat zelfs al blijken al die inzenders vóór afschaffing ge zind te zijn het resultaat van de beweging wel ongunstig genoemd mag worden. Ter zake van koppelarij is vanwege het cen traal bureau van politie te Rotterdam een strafvervolging ingesteld tegen een gescheiden 38-jarige vrouw, eerder weduwe, die in de maand Februari van dit jaar naar deze ge meente getogen, in een woning aan een der havens haar intrek nam. Moeder van 4 kin deren, wordt zij verdacht het plegen van ontucht te bevorderen bij haar dochters van 14 en 18 jaar. Ook in andere gemeenten moet zij zich, voor haar komst alhier, aan deze praktijken hebben schuldig gemaakt. Ziet men haar thans opgeschikt met linten, strik ken en veeren langs de straten wandelen, vroeger liep zij met mosselen en alikruiken te koop. (2V. B. Cf.) Prnctlsche handleiding i>y het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIOA VERHOOP. UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam. INHOUD van No. 33 (4e jaarg.) Afdeeling Kinder/sleedtng. 10 Gravures met beschrijving, voorstellende No. 1. Geplooide pa letot voor meisjes van 910 jaar. No. 2. Jongenspakken. No. 3. Winterjas met pet -voor jongens van 56 jaar. No. 4. Achter zijde van de jas op plaat 3. No. 5. Lange babyjuik. No. 6. Overzicht der binnenzijde van den mantel op plaat 9. No. 7.Blouse- juik met keurs voor meisjes van 10 jaar.No. 8. Hoeden en mof voor kleine meisjes. No. 9. Mantel met pelerine vaar babies van 13 jaar. No. 10. Jurk van fantasiestof voor meisjes van 9 jaar. Afdeeling Dameskleeding, 2 Gravures met be- schnjving, voorstellende: No. 1. Toiletten voor dames en jonge meisjes. No. 2. Costuums voor dames, en jurk voor meisjes van 1113 jaar. Cot respondents. Feuilleton.Raadgevin gen. Bericht. Abonnementen. Adverten- tièn. Knippatronen. Geplooide paletot voor meisjes van 9— 10 jaar. Pak van donkerblauw laken voor jongens van 9 jaar. Gekleed pakje voor knapen van 5 jaar. Pak met tresse gegarneerd. Winteijas met pet voor jongens van 56 jaar. Lange babyjurk. Blousejuik met keurs voor meisjes van 10 jaar. Hoed voor groote meisjes. Kaperhoedje van pluche. Mantel met pe lerine voor babies van 13 jaar. Jurk van fantasie-stof voor meisjes van 9 jaar. Cor sage met uitgesneden bolerojakje. Costuum van effen stof voor jonge meisjes. Costuum met kraag van fluweel. Costuum met Schotseh 'fluweel gegarneerd. Costuum van effen en gestreepte zijde. Rouw-costuum voor meisjes van 1112 jaar.Rovers van het toilet van beige en bruin laken. Thans, nu in Rusland de postwisseldienst is ingevoerd op den grondslag van de internatio nale postwisselovereerikomst vau Weenen van 1891, kan de toetreding van 'Rusland tot het internationaal postwisselverkeer in niet te ver wijderde toekomst verwacht worden. Het Chineesche gouvernement zal na 1 Januari postzegels uitgeven van 15 verschillende waarden. Batavia, 17 November. Aan het officieele Atjeh-vei slag, loopende van 1 tot met 7 Nov. jl„ wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend Groot Atjeh. De toestand in de IV en VI Moekims bleef gedurende den verslagtijd gunstig; terugkeer in kleinen getale van lieden van Lhong kwam nog steeds voor. Na bet vernielen der ir. het vorig verslag ver melde nederzettingen der kwaadwilligen in het gebergte bewesten Biloel, werd eenige malen dat terrein weder doorzocht om zich omtrent de aanwezigheid van vijanden te ovei tuigen. Eene patrouille op den lsten dezer kreeg daarbij een tweetal scholen van een enkelen Atjeher, maar de raarechanssée, die den 3en dezer weder dat terrein bezocht, bespeurde geen vijand. De in het verslag van 18 t/iu 24 October vermelde gearresteerden uit Empeh Bling werden vrijgelaten met uitzondering van een viertal, wier heulen met T. Rajoet hunna aanhouding wenschelijk maakte. Genoemde kampong wordt thans naar Poenir overgebracht. Nadat den 30sten October Kota Theue, de hoofdvestiging der kwaadwilligen in de heuvels beoosten de V Moekims Montasik, waar Habib Hilarn of Tepin Wa* veibhjf hield, door eene colonne uit Tjot Mantjang, in verbinding met eene colonne uit Indrapoari, was genomen en vei brand, rukte den 3tsten October van laatst genoemde plaats een troepenmacht uit naar de Moekim Maheug, die geheel onder den invloed van panglima Polim staat en alwaar eenige tegenstand werd ondervonden, zoodat deze Moe kim moest worden getuchtigd. Een Amboineesch fuselier werd hierbij gewond. Den lsten dezer rukten twee colonnes van bet bivak te Indrapoeri uit: de eerste naar Lam Panas, welks imam niet verschenen was, weshalve eene boete van 100 dollars werd geéischt, waar aan door betaling van een tweetal buffels werd voldaan. Slechts hier en daar werden kleine, onlangs opgebouwde, nederzettingen aangetroffen tegen stand werd niet ondervonden. De tweede colonne omsingelde de pasar te Kareung Djih (Djoealah) om beslag te leggen op de aldaar aanwezige vuurwapens. De naar het bivak medegevoerde lieden werden alle op vrije voeten gesteld, nadat hunne identiteit be wezen was, uitgezonderd iemand van Samalanga en een Chinees van Kronng Kali, omtrent welke personen nog nader zon worden onderzocht. Den 3en November rukte de colonne op naar Selimoen, hetgeen eerst des avonds weid bereikt, tengevolge van het door ravijnen doorsneden terrein. Nadat het gebied van den imam van Moereue, die de troepen tot de Aloer Pengapit, de grens, vergezelde, verlaten was, opende de vijand een zwak vuur uit het Maheugsche. Ten Noordoosten van Lam-Preh werd een groote nederzetting waargenomen, bij welks ver kenning de le luitenant der cavalerie J. de Koningh licht gewond werd. Ten Noordoosten van Glieng werd onze achter hoede beschoten, waardoor twee Chineezen van den trein gewond raakten, en toen de troepen de Kroeng Lam Kalir overtrokken, kregen zij ook vuur uit Seneboe, waaraan echter spoedig een einde gemaakt werd. Den 4en werd de Moekim Djantoi bezocht, waarvan indertijd de hoofden wel te Selimoen voor den waarnemenden assistent resident waren verschenen, maar verzuimd hadden te voldoen aan den last om te Kola-Radja te komen. Aan gezien do daarvoor opgelegde boete niet betaald werd, moest een 15-tal lieden de colonne naar Selimoen als gijzelaars volgen. Intusschen maakten de jeugdige imam van Lam Kabeuë en eenige mindere hoofden van Lam Pisang hunne opwachting bij den waar nemenden assistent-resident, die de colonne ver gezelde. In de hooger genoemde nederzetting ten Noord oosten van Lam-Preh werd den 5en dezer het bivak betrokken, nadat te Tanah Abé de woning van het hoofd aldaar was verbrand tot straf voor zijn niet verschijnenwel was de daarvoor opgelegde boete van 100 dollars door een 4-tal wakils betaald, maar aan den eiscb, dat het hoofd zelf zich bij den waarnemenden assistent- resident zou melden, was niet voldaan. Bij den marsch naar het bivak van Glieng, dat evenals Lam-Preh getuchtigd werd, be kwamen wij een niet levensgevaarlijk gewonde, een Europeesch fuselier. Ook het bivak werd beschoten, waardoor de 2e luitenant der infan terie, Dijkstra, een matten kogel kreeg en een Europeesch fuselier levensgevaarlijk gewond werd. Eenige voorlaadgeweren werden buitgemaakt en vernield. Den volgenden morgen werd de omtrek door zocht en werden eenige nederzettingen vernield, terwijl tal van vijanden met hun vee dieper het gebergte in vluchtten. Daarop werd door de Moekim Maheug, waar van de kampong Blangmé Aboe in de asch ge legd, naar het bivak te Indrapoeri teruggamar- cbeerd, terwijl de colonne voortdui end licht be schoten werd, «aardoor een Europeesch luselier werd gewond. Te 2 u. 30 waren alle troepen in het bivak teiug De Toeankoe's Brahim en Mohamad, zonen van Toeankoe Abdul Madjid, waaraan in het vorige verslag sprake was, moeten zich nu bij den pretendant-sultan bevinden en aan hun vader, die te Kota-Radja verblijf hondt, geld gevraagd hebben. Teneinde te beproeven T. Tjoet Toengkoeb en zijne geweren in handen te krijgen, werd in den nacht van 30 op 31 October naar Ladong uit gerukt, terwijl een compagnie infanterie aan boord van Hr. Ms. Prins Hendrik naar Kroeng Raja werd overgebracht. Tijdig gewaarschuwd, wist T. Tjoet Toengkoeb naar Lam Toba te ontkomen slechts 3 voor laadgeweren vielen in onze handen. Overigens was het in de XXVI Moekims rus tig het pasarbezoek bij het bivak te Tjot Mant jang nam steeds toe. Te Tjot La mé werd beslag gelegd op een voorl.iadgeweer van Hoesin Longbatah. Noordkust. De kwaadwilligen bij Segli gaven weder blijk van hunne aanwezigheid, door eenige malen onze versterking ta beschieten, en een gat te graven in den weg naar Pedir. Het onder Engelsche vlag varende ste nischip Rosa liep, tengevolge van het mistige weder, in de nabijheid van Telok Semawé op den wal. De Maharadja nam aanstonds veiligheids maat regelen en aan Hr. Ms. Lombok gelukte het de Rosa des middags af te brengen ze had geen avei ij. Oostkust. Toean Kadli zou eene ontmoeting gehad hebben met Mamat Perlak, met welk doel was riog niet bekend. Eene bende van ongeveer 20 man, onder aanvoering van Habib Brahim, Nja Btidal en T. Hadji Mamad, vei brandde in den nacht van 31 October op den len dezer een huisje op den weg van Pedawa Gontong naar Edi, dat tot het in bewaring geven van wapens diende van lieden, die naar Edi gingen en loste daarbij eenige geweerschoten, niet het doel de omgeving te alarmeeren. De aanvoerders waren volgelingen van Nja Mamad Perlak. Een drietal lieden van Madjapahit, die zich naar Edi wilden begeven, werden door 5 mede passagiers, van Radja Toewa afkomstig, aan de monding der Pedawa-rivier overvallenen beioofd. De rooveri, afkomstig van Samalanga, waren lieden van T. Moeda Bajoe. Westkust. In de bovenstreken van Lambesi duurden de oneenigheden voortdaarin moet zich ook zekere T, Seneboeh uit de XXII Moe kims gemengd hebben, terwijl T. Tjoet Lam Panas, eveneens van Groot-Atjeh afkomstig, de bevolking van Koeala Oenga heeft cpgeroepen om Datoe Melah te bestrijden. De weersgesteldheid kenmerkte zich door drukkend weder, kenterende winden en af en toe regenbuien, vooral in de bovenstreken. De cholera was nog niet geheel geweken. In de kampong Loeboek en Repung der VII Moe kims Baid en te Lampoe-oek in de IV Moekims kwamen nog gevallen voor. Door den Schoolraad is aan de aangesloten schoolbesturen een circulaire gezonden, waarin met het oog op de mogelijkheid, dat het wets ontwerp-Van Houten, om de vrije en orde oe feningen voor de bijzondere scholen niet langer verplichtend te stellen, vóór 1 Jan. 1897 door de Eerste Kamer niet wordt aangenomen, aan bevolen wordt, dat de schoolbesturen, die tegen de invoering van dat vak bezwaren hebben, zoo spoedig mogelijk voor 2 jaren ontheffing vragen, opdat de subsidie over 1897 voor hunne school niet in gevaar gebracht worde. Aan de universiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de beer J. C. H. K'amers. Bij de commissie voor de werkverschaffing in het Buitengasthuis te Amsterdam is tot heden ruim f21,000 ingekomen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den terrnaikt alhier aangevoerd 10 wmterzalmen, die f2.30 tot 2.75 en 1 Fransche zalm, die fl.70 per Vs kilo opbrachten. In den loop van dit jaar besloten onderschei dene reedeis te Schevemngen en te Vlaardingen, haring van eeiste qualueit in consignatie te zenden naar Amerika door bemiddeling van den aldaar gevestigden heer Schippers, een lid der firma van dien naam te Vlaardingen. De resultaten van dien stap zijn voor een eerste proeve niet ongunstig. Een flinke hoe veelheid nam Amerika tot zich voor goede prij zen en men hoopt dat de handel van dit pro duct zich weder zal herstellen, nadat in ge- ruimen tijd slechte zaken waren gedaan. Ned.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Nieuw-Beierland te Akker- woude en te Murinerwoude de heer P. F. Faber, cand. te Doentichemte Nes en Wierum de heer A. Rodenburg, cand. te Jutrijp te Mijnsheerenland en te Eist bij Rhenen de heer J. J. van Ingen, cand. te Uti echt. die voor Stel lendam, Poederoijen c. a. en Ouddorp heeft be danktte Pernis ds. D. A. Boss van Cha- rante, te Zevenhuizen (Z.-H.) te Sebalde- buren de heer B. T. Mossel, cand. te Groningen. Aangenomen: naar Heerlen door ds. W. de "Visser, te Niehove. Bedankt: voor Voorthuizen door ds. E. H. Jonkers, te Zuid-Beierland c. a.voor Neede (Geld.) door ds. F. W. Drijver, te Grosthuizen c. a Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Hoon ds. N. G. Kaptein, te Leerdam Schiedam, 19 December. Rogge: per 2100 kiloPernau 11326/w. tiers* per 1950 kilo Dorpat f 125 Gt, ülaïs: per 2000 kilo Mixed 187 Ct. Moutwyn Noteering van den Brandersbond f57/8-~6, der Makelaars - BV), per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling: fl.40 per ketel. Leiden, 18 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt32 stieren f 67 a 260, 58 vette ossen en koeien f120 a 255, of 52 a 66 c. per kilo, 60 varekoeien I" 92 a 200, 10 gra«kalveren f 17 a 58, 39 vette dito f23 a 71, of 60 a 75 c. per kilo, 30 nuchtere dtlo f 5 a 14.,1062 vette schapen f17.a 29.of 35 a 40 c. per kilo, 210 weide dito 112.a 21.lammeren fa 102 magere varkens f 10 a 23, 164 biggen f3.a 9.veulens fa- 2 paarden f25 a 30, 131 kalf- en melkkoeien f108 a 221. Amsterdam, 19 December. Rogge op levering weinig veranderd per Maart f106, 107; per Met f107, 108.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7