A0. 1896. Woensdag 23 December. N". 9202. Eerste Blad. KENNISGEVING. Vijftigste J a a r g a n Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, U I T (I K V E uT j7 0 I> R. Vervoer van vee naar België. Buiten landsclieBer i ch en. EDAMSGHE GOURI Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzondeiüjke nommers- 0.10. B I IS I t i BOTEttSTB I AT JO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantj 1.10 Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeelmg van den Minister van Builenlandsche Zaken, van af 16 December j.l. de Belgische gienzen slechts geopend zijn voor runderen en schapen ut Nedeiland, welke bestemd zijn voor de slachtbank en uilsluitend langs de stations Esschen, Selzaete, Achel Vwé en Hamont, Schiedam, 21 December 1896. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG F K A N K It IJ K. Socialistische afgevaardigden in de Kamer hebben een voorstel ingediend, dat zou leiden tot een langzamerhand intredende entwape ning. Volgens Figaro zou de bovengenoemde afgevaardigden met hun motie nooit eenig succes hebben. Want de regeering zal eerder gedwongen zijn, de uitgaven voor het leger te vermeerderen dan in te krimpen, daar Frankrijk spoedig zeer uitgebreide verande ringen in de bewapening van het leger en vooral van de artillerie zal moeten brengen. De regeering zal buitengewone kredieten aan vingen, meer dan 200 millioen voor de artil lerie en bijna 100 millioen voor de infanterie. Spoedig zal men een daarop betrekking heb bend voorstel kunnen verwachten, meent Figaro. De zitting van de Kamer is Zaterdag ge sloten. De minister van openbaar onderwys Ram- baud heeft een brief geschreven aan den Italiaanschen afgevaardigde Mohmenti, waarin hij eene toenadering tusschen Italië en Frank rijk met warme woorden aanbeveelt. Een eigenaardig middel om den toevloed van plattelandsbewoners naar de steden te verminderen, is door eenige agrarische afge vaardigden in Frankrijk bedacht, ij willen in de Kamer voorstellen, dat jongelieden, die zich vei binden gedurende tien jaren een landbouwbedrijf uit te oefenen, slechts éen jaar militairen dienst behoeven te doen. Zelfs in ultra-agrarische bladen wordt het voorste; zeer koel opgenomen. D I T S C H 1 i I D. Aan het diner bij den rijkskanselier sprak de keizer geruirnen tijd met verschillende afgevaardigden. Z. M. betuigde zijne vreugde over den krachtigen tegenstand der werkge vers te Hamburg tegenover de onbillijke eischen der dok wei kei s en wierp liet denk beeld op van een coalitie van alle werkge- veio, welke deze zou beveiligen tegen de opruiingen der weiklieden en ook aan deze laatsten ten goede zou komen. De keizer moet het tegen luit. Biusewits uitgespioken vonnis niet bekrachtigd maar een nieuw onderzoek gelast hebben. De Duitsche gezant te Tanger 1 eeft van den sultan van Marokko geëischt dat de moordenaars van den Duitschen koopman Haeszner zullen onthoofd worden, terwijl hij zich een eisch tot schadevergoeding voorbe houdt. Uit Hamburg zijn tot dusver geen nadere berichten ontvangen, zoodat men mag aanne men dat de werkstaking der sjouwers voort duurt. ENGELAND. Te Liverpool heeft eene vergadering plaats gehad van het hoofdcomité der nationale ver- eenigingen, ter bespreking van het liberale program. Dit program wijkt nogal af van de door Gladstone aangegeven richting. Home- rule voor Ierland is prijsgegeven, evenals het plaatselijk referendum over het al of niet toelaten van tapperijen. De partijdag besprak ook het Armenische vraagstuk en nam met groote meerderheid eene resolutie aan, waarin leedwezen werd te kennen gegeven met den loop der dingen. Een voorstel om deze kwestie in het pai tijprogram op te nemen, werd ech ter verworpen, ITALIË. De Kamer heeft Vrijdag het voorstel van apanage voor den prins van Napels in be handeling genomen. De heeren Caroli en Imbnani stelden eene vermindering der civiele lijst met de aangevraagde som voor. Andrea Corte wilde de geheele civiele lijst opbellen, H\j vond de monarchie onnut en een belasting en werd tot de orde geroepen. Met algemeene stemmen heeft de Kamer ten slotte een adies van dankbetuiging en verknochtheid aan den koning en de ge vraagde apanage van 1 rniilioen lires goed gekeurd, waarop eene vei klaring van den koning is voorgelezen dat hij ieder jaar die som in de schatkist zal storten. De president der Kamer heeft in de Kamer een telegram van den koning voorgelezen, waarin deze in bewogen bewoordingen be dankt voor de motie, aangenomen bij de be handeling van de apanage van den kroonprins. De eerste groep Italiaansche krijgsgevange nen, 215 man en 8 officieren, is Vrijdag te Zeila aangekomen. Allen waren gezond en door het Roode Kruis van het noodige voor zien. Menelik had hun een afdeeling soldaten medegegeven om voor hun veiligheid te zor gen, en zelfs aan 20 krijgsgevangenen toege staan, zich met geweren te wapenen. Zater dag zouden zy uaar Massowah vertrekken, en omstreeks nieuwjaar te Napels aankomen. De laatste groep krijgsgevangenen, met genei aal Atbeiloüe aan liet lioold, zal eerst uii Chua mogen vei trekken nadat de schade loosstelling door Italië betaald is. Te Cassino is de woning van een apotheker, I Valerio genaamd, in de lucht gesprongen. Minstens vijf personen hebben daarbij liet leven verloren. Men zegt dat Valerio een ge heime bommenfabriek bij zich aan huis had. 8 V A N J E. Nu reeds een jaar lang wordt er in de pers over de mogelijkheid van een ooilog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten gesproken. Telkens wordt het voorgesteld, alsof men op liet punt is een ultimatum te sturen en telkens weer blijkt de storm zich beperkt te hebben tot een glas water. Nooit is de toestand echter zoo gespannen geweest als thans, nu de commissie uit den Amerikaan- schen Senaat het voorstel-Cameion heeft aangenomen om de zelfstandigheid van Cuba te eikennen. Wel is zelfs een votuinvande Kamers nog niet bindend voor de regeering en kan dat votum eerst in het volgende jaar verwacht worden, maar toch is natuurlijk de. irdruk, dien dit besluit in Spanje gemaakt heeft, buitengewoon groot, vooral thans, nu er ook weer allerlei berichten van wape ningen uit de groote Amerikaansche republiek komen. Verscheiden gouverneurs van staten hebben geseind dat zij het aanwerven van troepen zouden begunstigen en in Tacoma heeft zich een regiment van 1200 man ge vormd om de Cubanen te gaan helpen. Wat wonder dat liet eindelijk met alle kalmte te Madrid gedaan is. De regeering neemt haar maatregelen tegen anti-Ameri- kaansciie manifestaties en de pers vraagt een energiek optreden. Intusschen heeft de minister-president Ca- novas del Castillo zich weer eens laten inter viewen en zijn oude optimisme niet verloo chend. »De Amerikaansche volksvertegen woordiging is veel te verstandig en de re geering eveneens." Of de regeering de Cortes bijeen zou roe pen, wist de president nog niet. Wel dat men nu ineens over hervormingen is gaan denken en dat ze dadelijk, althans in Porto- Rico, zullen worden ingevoerd. Daarna nog ean vuurwerkje ten behoeve van den Castil- laansclien trotsen Canovas had weer bewezen de zaken altijd blauw te zien. Men zegt dat de Spaansche gezant in de Vereenigde Staten getelegrafeerd heeft aan zijn regeering, dat de heer Olney, de Ame rikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, in een onderhoud met hem, den gezant, heeft te kennen gegeven, dat Spanje zich niet ongerust behoefde te maken, want dat president Cleveland de onafhankelijkheid van Cuba niet zou eikennen. Het lyk van Mueeo is nog altijd niet ge vonden. Welke gevolgen zyn dood zal hebben op het verloop van den opstand is nog niet te zeggen. De Spanjaarden eikennen, dat met den dood van den aanvoerder de oorlog nog niet geëindigd is, maar zij verwachten, dat hun taak er veel gemakkelijker doorv.oidt, omdat er nu alle kans is, dat het gekleurde element, hetwelk op Cuba zeer talrijk ver tegenwoordigd is, zich feitelijk van den op stand zal afscheiden en de beweging nu bijna alleen in handen komt van de blanke Cubanen, Tweeduizend Cubaan^che opstandelingen zijn te Lorna Alvarez verslagen met een ver lies van 24 dooden. Uit Havanna wordt gemeld, dat men zeer belangrijke operaties verwacht in de piovincie Santa Clara. De minister van marine heeft per telegraaf aan de rijks- en particuliere werken bevolen, haast te maken met het bouwen en het uit rusten der oorlogsschepen. De minister-pi esident Canovas heeft te ken nen gegeven, dat hij spoedig van generaal Weyler bericht verwacht omtrent het einde der campagne. De Spanjaarden hebben wederom een over winning behaald op de Cubanen thans op een afdeeling onder Cdlixto Gaieia; de op standelingen hadden 25 gesneuveldende Spanjaarden 18 gesneuvelden en 103 gewon den. Bovendien werden de opstandelingen onder Castillo, Sanchez en Rodriguez ver dreven uit hun versterkte positie te Luria Delicias, in de provincie Havanna. Genei aal Polavieja, de nieuwe gouverneur der Filippijnsche eilanden, laat de zwartgal lige berichten der dagbladen tegenop: eken, in 't bijzonder die beti ellende deserties onder de inlatidsclie troepen en over uitbreiding van den opstand. Op de Philippijnen zijn de Spanjaarden nu gelukkig. Zij hebben de opstandelingen ver slagen bij Bulacan en hun een veilies van 49 dooden toegebracht. Zeven spionnen en 20 gevangenen, die in de gevangenis van Cavite tot opstand waren gekomen, zijn doodge schoten. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de gezanten der groote mogendheden aldaar, die nu allen op hun post terug zijn, gis teren weer voor de eerste maal zouden ver gaderen, maar dat hunne beraadslagingen geheimgehouden zullen worden. Alle mogend heden zoo heet liet in dit bericht verder zijn het thans eens dat tot dwangmiddelen moet worden overgegaan, wanneer de oppositie van Yildiz-Kiosk voortdiiiii t en ook bereid daartoe mede te werken. Welke die middelen zullen zijn is echter nog niet vastgesteld. Voor het oogenblik zullen de gezanten zich bepalen tot het opmaken van een lijst van hervormingen, die aan den sultan zal worden voorgelegd. De audiëntie van den Russisclien gezant Nelidofi bij den sultan, zoo wordt uit Kon- stantimipel aan de Frankfurter Zettung ge-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1