1! ZELANOIA ONZE KRING. INGEZONDEN. ECHTVERENIGING te MIDDELBUR Biinienlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. s t.ed el ij k N ieu vv h. A\D VER TEN TIEN. 35-jarig;e uit alie openbare ambten en bedieningen had voorgesteld, door den keizer is gestraft met inhouding zijner bezoldiging voor den tijd van een jaar. Die bezoldiging bedraagt 90 taels of f160 Ned., maar daarvan wordt hem, krachtens de wet, nog een derdedeel gelaten som rijst te kunnen koopen" en bovendien 8000 cash (ongeveer f12) voor andere kleine uitgaven. Naar het heet, is L. thans bezig met het ontwerpen van een nieuw tarief van invoerrechten en zal hij vermoedelijk met het Chineesche nieuwjaar, in het begin van Febiuaii, worden herbenoemd tot onder koning van Petchili. H.' 11 1 SCHIEDAM, 26 December ISH6. De boekbinder C. Hommel, die heden zijne betrekking gedurende 25 jaren bij de heeren J. en G. Odé heeft vervuld, ontving van zijn tegenwoordigen en vroegeren patroon geschen ken, ten biijke hunner waardeering van zijn trouwe en ijverige plichtsbet!achting. Ook door het personeel der drukkerij van den heer J. Odé werd den jubilaris een geschenk aangeboden en bovendien ontving hij vele bewijzen van belangstelling, zoodat deze feest dag steeds in aangename herinnering bij hem zal blijven. Bij kon. besluit is Frans Coenen, toon kunstenaar te Amsterdam, benoemd tot rid der in de Orde van den Nedeiiandschen Leeuw. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag 29 dezer zal niet plaats hebben. Naar de Temps mededeelt zijn de eigenaars van de Doehoijh met hun advocaten aan het beraadslagen of zij in cassatie zullen komen tegen het arrest van het Romeinsche prtjs- gerecht. Gelijk men weet. verklaarde dat anest het beslag wettig en beval tevens teruggave van schip en lading, zonder ver goeding evenwel van de kosten, schade en interessen, waarop de reeders aanspraak meenen te hebben. J. K. van der Veer uit Middelburg, de be kende onwillige schutter, sprak gisteravond in een openbare vergadering, door de veree- niging »!>e Dageraad" belegd, in het gebouw sOdéon" te Rotterdam. Hij zette zijn bekende denkbeelden over oorlog en vrede uiteen en verdedigde de dienstweigering. Van de ge legenheid tot debat maakten drie personen ge- biuik. Zij waren het geen van allen met Van der Veer eens. (V. li. Ot.) In de melkfabriek »Hollandia" te Vlaar- dingen ontstond Donderdagnamiddag brand, die aanvankelijk reden tot ongerustheid gaf met het oog op de aangrenzende pakhuizen, waar netten, teer en al wat op reederij be trekking heeft geborgen wordt. Daar echter de fabriek in volle werking en dientengevolge al het personeel tegenwoordig was, was men met behulp der brandspuiten het onheil spoe dig meester. De schade wordt niet van groote beteekenis geacht. De raad der gemeente Oegstgeest (Z.-H.) heeft de jaarwedden- van den burgemeester, de wethouders, den secretaris en den ontvan ger, overeenkomstig het verlangen van Ged. Stalen, wederom op de begrooting voor 4897 gebtacht tot gelijk bedrag als het vorige jaar. Evenwel zal de raad bij afzonderlijk besluit zich tot Ged. Staten wenden, onvde vermin dering opnieuw te bepalen. Door de Alkmaarsche politie is de hand ge legd op een jeugdige dievenbende. Een elftal jongens hebben zich sedert begin October schuldig gemaakt aan herhaalde diefstallen van verschillenden aard. De niet voor con stitutie vatbare goederen zijn meest alle in beslag genomen. Men meldt aan de N. B. Cl. van Ter schelling: Aan sOns Huis" te Westi erschelling is onder patronaat van mevrouw Groeneweg Van Dijk een naaischool verbonden, waar van ijverig gebruik gemaakt wordt. Heeft het dit voor dat voor de meisjes die er aan deelnemen de gezelligheid verhoogd en het straatloopen des avonds verminderd wordt, ook het goede en nuttige wordt er door met elkaar vei bonden. Zoo heeft er gisteravond in ®Ons Huis' een gezellige bijeenkomst van behoeftigen plaats gelmd, welke bijeenkomst voor hen een aangenamen avond opleverde. Zij werden onthaald, en bij het scheiden ont vingen ze een of meer winteikleedingstukken. Den 16n Juni 1897 zal het 250 jaar gele den zijn dat door Adriaan Geerts Wildervanck begonnen werd met het vergraven der venen, waaraan de door hem gestichte gem'eente Wildervank haar bloei te danken heeft. De gemeentenaren willen bij die gelegen heid den stichter hunner gemeente huldigen door het tot stand brengen van een gedenk- teeken. Zij rekenen op de belangstelling van alle oud-Wildervankers, van alle Nederlanders, voor een der groote en edele figuren, die in vroeger eeuwen Nederland groot gemaakt hebben. Zij die sympathie gevoelen met het doel der reeds samengestelde feestcommissie, wor den verzocht hun adres op te geven aan den heer T. de Cock Buning, burgemeester der gemeente, voorzitter der commissie. Donderdagmiddag te vier uren ontstond er te Eindhoven biand in de wolspinnerij van de heeien Smits De Kuypers. Door de aanwezige gi oud stoffen stond in korten tijd de geheeie fabriek, welke de grootste van Eindhoven is, in vlam. De fabriek is geheel afgebrand. Te Bemmel is het vierjarig kind van M. S., dat het ongeluk had om over een ketel met kokend water te vallen, tengevolge van de bekomen brandwonden overleden Door het Maastrichtsche arb secr. is weder een oproep vei spreid om steun voor de uit gesloten werkstakers der glasslijpers. 's Gravenhage. Den 2n Januari zal ten palpize een gala-bal plaats hebben. Met het oog op den navolgenden Zondag zal het bal vroeger dan andere jaren aan vangen en zal het vóór middernacht zijn afgeloopen. 's-Gravenhngo. Het hoofdcomité voor de inhuldi^ingsfeesten in 1898 is laatstelijk nog aangevuld met de volgende heeren en leden J. C. van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie; G. de Wijs. commandant der brand weer; M, E. Belinfante, directeur van het correspondentiebureau voor dagbladen alhier, Fijnakker. De gemeenteraad heeft tot secretaris dezpr gemeente benoemd jhr, J. K. Hesselt van Dinter, candidaat-notaris en be ambte ter secretarie alhier, in de plaats van wijlen zijn vader; insgelijks in diens plaats werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Nootdorp. De afd. 's-Gravenhagp der »Mii. t. b. jrl. Toon kunst" zal Woensdag 30 dezer uitvoeren »Die Jahreszeiten" van Haydn, met medewei king van mevrouw Gunther uit Franklurt a/M,, sopraan, alsmede van de heeren Phlippeau uit Amsterdam, tenor, en Frpytag uit Gotha. bas. Door de afd, Dordrecht zal Donderdag 7 Jan. a.s. worden uiigevoerd Mendelssohn's sElias". Solisten rnej Llltkemann uit Amsterdam, sopraanmej. Schuil uit Dordrecht, altde heer Litzinger uit Dusseldorf, tenor, en de heer Orelio uit Amsterdam, baryton. De koning van Ruraenië heeft den heer mr. Joan Bohl, te Amsterdam, wegens zijne rechts geleerde werken benoemd tot Officier der Orde fan de Kroon van Rumenië. Als nieuwe redacteuren van Be Gids zullen nog, met 1897, optreden prof, Kalff, te Utrecht, en de heer R. P. J. Tatein Nolthenuic, te Zutfen. Wegens de strenge maatregelen der Belgische regeermg is de uitvoer van vee hier te lande haast van geen beteekenis meer. Van 19 tot 23 dezer werden langs het grensstation Rozendaal naar België uitgevoerd: 26 stieren, 14 ossen, 38 koeien, 53 vaarzen en 45 kalveren. Het smokkelen van fokvee in Belgie neemt toe. Mijnheer de Bedacieur U bij voorbaat onzen dank betuigende, ver zoeken wy U een plaatsje voor onderstaande regelen. Het ligt zeer zeker niet op onzen weg iets over onze uitvoering zelve te zeggt-n toch zou den we gaai ne eemge opmeikingwn willen maken naar aanleiding van het verslag in de Schied. Courant van Donderdag 24 Dec. Met onze dank baarheid voor het aaidige vei slag over den kinderzang geven we terstond onze verwonde ring te kennen over dat voor zoover het de zang- vei eeniging betreft, 'tis of Uw verslaggever plotseling een gansch ander mensch is gewor den. We lezen daarin sNa de pauze trad een koor op gedeeltelijk bestaande uit de zangvei- eeniging van den Protestantenbond." Ot Uw verslaggever meent op de hoogte te kunnen zijn van het ledental onzer vereeniging, weten we niet, doch we willen hem hieromtrent gaarne inlichten. De uitvoering werd gegeven dour 60 zangeressen en zangers, waarvan 47 leden waien van ons koor en dus 13 assis tenten, en onder deze weer eemge oud-leden onzer vereeniging en verder vrienden, die op ons verzoek ons gaarne wilden steunen. We meenen, dat het ook bij andere zangver- eenigingen wel geschiedt, dat genoodigden eene uitvoering medemaken. Wellicht wordt er dan ook dn de verslagen melding van gemaakt, doch stellig niet op eene wijze, zooals U« verslag gever dat ten opzichte van onze vereeniging deed. Hatelijke uitdrukkingen als wooreen deel bestaande uit enz.", sdank zij geleende krachten" en vooral het cursief gedrukte neigen krachten" zullen dan waarschijnlijk wel achter wege blijven Nog eens. het voegt ons niet over het verslag van den zang zelf iets te zeggen. We eindigen met de verzekering dat we ons als verslag gever iemand voorstelden en nog voorstellen, die onpai tijdig een oordeel uitbiengt. en noo- digden natuurlijk in die overtuiging U uit. Of echter Uw verslaggever daaraan heeft beant woord, we betwijfelen het, doch laten het gaarne over aan het oordeel dergenen, die onze uit voering bijwoonden. De Commissie voor godsdienstig gezang vjd afd. Schiedam vjd Ncd. Prol. Bond. Een protest zonder zin zou ik bovenstaand schrijven willen noemen, omdat daarin mets wordt weerlegd nuch zelfs ontkend. Wat de commisssp tot verontschuldiging aanvoert, is veel eer een verzwakking van haar standpunt, daar de voornaamste stemmen, in 't bijzonder de tenoren en bassen, geleende krachten waren, o a. de bassolist voor Sinterklaas. Mijne ver klaring dat de zangvereemging voor kwartetten en solo's over et gen goede krachten te beschik ken heeft, is na, meer een loftuiting dan een hatelijkheid. De Verslaggever. BURG E R I. U IC E STAN D. Gebaren22 Dec. Wilhelmina Bernar- dina Liduina, dochter van J. D. F. Companus en A. M. Etman, Hoogstraat. 24. Johan nes Bartliolomeus, zoon van J. H. Engels en J. C. Witberg, Singel. Adriana Josina, dochter van G. W. J. van der Sloot en A. M. de Biuin, Kleine 'Baan. Jan Cor nells, zoon van A. Postuma en C. van Wag- tendonk, Broersvest. 25. Alida, dochter van J. J. Brokling, zoon van A. C. "Vering- meier, Doolhofje. Leendert, zoon van A. Koster en A. van 'tllof, Steenstraat. Johannes Jacobus, zoon van P. G. Burger en J. S. van der Moer, Noorivestsmgel. Jan netje, dochter van S. Poort en A. J. van der Sluis, Kleine Baan. Overleden 25 Dec. Adrlanus van Pelt, oud 74 jaar, Lange Achterweg. Leendert Hoogenboezem, oud 4 maanden, Tellevest- tingel. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, JACOBUS VAN DER GA AG EN MARIA SCHEURKOGEL, op Xondag 3 Januari a.s. hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Bileinkinieren. Schiedam, 26 December 4896. Munniksnhuurt No. 42. Getrouwd R. DE BOER, Leeraar H. B. S. en Qymn. te Schiedam, en M. A. ROMELING. Groningen, 24 Decembër 4896. De Heer en Mevrouw DE BOERRome- Ling betuigen, ook namens hunne familie, bunnen dank voor de bewijzen van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Met zijn welmeenenden dank aan die Leden van den Gemeenteraad, die zijne recht vaardige zaak bij verschillende gelegenheden hebben voorgestaan en gesteund, neemt de ondergeteekende hierbij beleefd afscheid van Schiedam en zijne bekenden aldaar. Dn. B. KÖSTER. Barenizstraat 2B. Den Haag, 24 Dec. 4896. In eene op heden gehouden vergadering is aan ons, Commissarissen, in tegenwoordigheid van drie leden, door den Directeur dezer inrichting gedaan de 44e Rekening zijner administratie, welke in volkomen orde is bevonden en goedgekeurd. Middelburg, den 23n December4896. P. A. VERHULST, Dr. J. C. BOLLE, Commissarissen. H. P. VAN DE REE, j Het is het Bestuur aangenaam te kunnen berichten, dat aan de volle leden, die drie jaar of langer zijn ingeschreven, dezen winter gedurende twaalf weken vrijstelling wordt- verleend van de helft der gewone contributie. Tot deelneming gelieve men zich te ver voegen by den Heer H. J. C. VAN DER MARK alhier. De Directeurn P. W. H. DE KAN. Bjj «I. ODÉ is heden verschenen Bfo. 62 van Orgaan van de Afdeeling Schiedam van den Neder!. Protestantenbond. Redacteur: F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Prijs per kwartaal 13 Cents, franco per post 20 Cents. Inhoud Zie, uw Koning komtHét feest der geboorte. Ons standpunt en- onze roeping. (Vervolg.) Uit een na burige afdeeling. Mededeelingen. Predikbeurten te Schiedam en Maassluis. Advertantiën.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3