N°. 9205. Timede Blad. A?. 1896. Zondag en iaandag 28 December. ij tigstaargang. Versch it dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. d.85. UITGEVER: J. ODÉ. BDBBAV: BOTBBiTBAAT COURANT. Abonnehentspbijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - O.tO. EERSTE KAMER JLR STATEN-GENERAAL. Zitting van 24 December. Aangenomen werd met 46 tegen 1 stem (die van den heer Van Lier) het wetsontwerp, dat de vrije en orde-oefeningen der gymnas tiek niet meer verplichtend stelt voor de bijzondere scholen daarvan dispensatie kan geven aan de openbare scholen en hettuin- bouwonderwijs onder de leervakken op de lagere school opneemt. De heeren Alberda van Ekenstein en Van Lier hadden bezwaar tegen de opheffing van de verplichting voor het bqionder onderwijs en vërlangden dan liever gelijkstelling voor beide scholen. Maar de heeren Van Zinnicq Bergmann en de minister stelden in het licht dat financieele redenen deze regeling noodig maakten en dat jet leervak niet wordt verzwakt. De heer Verheyen deed gunstige mededee- lingen over de vrije en orde-oefeningen in de bijzondere scholen in Limburg en Noord- Brabant. Aan den heer Van Asch van Wijck ver klaarde hij, dat onderwijzers uit Suriname in Nederland de hoofdakte kunnen behalen, mits onderwijs gevende in Suriname. Het laatst kwam in behandeling het tijde lijke suikerwetje, dat strekt om den aanslag der fabrikanten over de Ioopende campagne te verhoogen en den totaal-omslag van den accijns te vermeérdéirên. De heferen Verheyen en Merckelb&ch bestre den het als een inbreuk op verkregen rech- teft en 'sehidëïyk voor de suikerindustrieën den landbouw. Hfet juridische bezwaar werd vooral uit gewerkt door den heer Van den Biesen. De heer Godin de Beaufort bestreed ook het ontwerp wegens de terugwerkende kracht, dié de minister zelf hêeft bestreden bij de in voeringswet voor het nieuwe pe soneel en die niet gebillijkt wordt door de omstandigheden. Door het ontwerp worden de fabrikanten on rechtvaardig benadeeld en dejlandbouw tevens. Oe heer Wertheim is voor de wet, die wel degelijk te voorzien was en'eene betere rege- •ng van de winst voor den fiscus en de abrikanten beoogt. Zelfs als de fabrikanten ïu verlies zullen lijden, dan moestén zij als landelaars dit voorzien en dragen. Dat de andbouw dupe zal worden, betwist hij. De heer Prins verdedigde ook de wet, die wr den heer Sassen werd bestreden. De minister van flnancün verdedigde het ontwerp, dat alleen een afdoende wijze voor- Stelt voor nadere afrekening bij meerdere overponden dan de bestrijders willen. Hjj ont- 3e heer Godin de Beaufort deed in 1890 precies hetzelfde met den bijslag. De fabri kanten waren in Februari reeds bekend met de «daging der premie en des ondanks con tracteerden ze voor flO. let debat is niet afgeloopen. Maandag 2 uur voortzetting. Advertentieprijs: van i-10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf.10 Iedere gewone regel meer- 0.1C Iriemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Staahcourant no. 304 bevat een kon. besluit tot aanwijzing der perceelen, welke in de gemeenten Rotterdam, IJselmonde, Barendrecht, Heinenoord, Mijnsheerenland, West maas, Klaaswaal en Numansdorp, ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Zuid-Beierland, ten algemeenen nutte, ten name van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij zullen onteigend worden. Naar wy vernemen, heeft de vereeniging Rotterdamsche Gezondheidskoloniën, te Rot terdam, van H. M. de Koningin-Regentes, met een waardeerend schrijven voor het streven der vereeniging, een gift van f60 ontvangen. (N. B. 01.) lentdat er sprake is van terugwerkende kracht. Aangaande een bezoek, door HH. MM. de Koningin en de Koningin-moeder, tijdens haar vei blijf te Pallanza, aan een evangelisch wees huis te Intra gebracht, vermeldt de directeur, de heer G, Bonifazi, in de Italia Evangettca van 42 Dec. het volgende: Zondag 6 Dec. heeft ons weeshuis de buitengewone eer gehad van een bezoek van HH. MM. de Koninginnen Emma en Wilhel- mina der Nederlanden, sedert enkele dagen verblijf houdende in Pallanza, in het Grand/ hötel Eden. Door den baron Van Pabst werd mij hel bezoek aangekondigd. Zondag te een uur waren de weezen van onze inrichting, de onderwijzeressen van onze scholen, het ver dere personeel en enkele heeren veieenigd in onze groote zaal, wachtende op de hooge bezoeksters. Hare Majesteiten kwamen, vergezeld van baron Van Pabst en van twee hofdames, niettegenstaande het onophoudelijk regende, om kwart over éenen, en werden ontvan gen door de directrice, mej. Rosa, en mij. HH, MM. bleven tot twee uren, bezochten de geheele inrichting en onze kerk, en vroegen met belangstelling naar allerlei bijzonder heden. SCHIEDAM, 28 December 1896. koninklijk besluit "is aan de gemeente nnep (Limburg) een wapen verleend, waar- 'an de beschrijving luidt: In goud een -Andrieskruis vergezeld van vier droog- scheerdersschnren, alles van rood. Dit wapen is op het diploma geteekend door J. M. Lion, heraldicus, Den Haag. Onze weezen zongen twee liederen, op de piano begeleid door den muziekmeester, den heer Antonietti. aen HH. MM. gereedstonden om ons te veriaten, boden twee kinderen, een knaapje en een meisje, uit naam van allen, twee bouquetten aan, welke de vriendelijke Ko- inginnen met blijkbaar welgevallen aan namen. Haar vertrek boden de Koninginnen foor baron Van Pabst voor onze inrichting 200 ire (franken) aan en drukten Hare tevredenheid uit over hetgeen door Haar gezien was. In het N. v. d. D. zet dr. H. P. Kapteijn de wenschelijkheid uiteen, dat Rotterdam van beter drinkwater worde voorzien, daar z. i. het Maaswater, dat thans gebruikt wordt, ook na de filtratie, niet in alle deelen voldoet. De eenige goede oplossing zou z. i. op een van de twee volgende wijzen te vinden zyn o. Men beproeve door boringen uit te maken, of op eenige uren afstands van Rot terdam, benoorden de Lek, voldoende water uit den bodem te verkrijgen is, om in de behoeften te voorzien, of 2o. Rotterdam combineere zich met alle gemeenten, langs de Maas, Noord en Merwedè gelegen, en egge met die gemeenten geza- tïiiïnlijk een buisleiding aan, die haar prise d'eau vindt in de ongerepte heide- en zand gronden in de provincie Utrecht, in de streek tusschen Zeist en Amerongen. Alle bestaande kostbare werken, water torens, buisleidingen door de steden enz. konden behouden big ven en aan de nieuwe leiding aangesloten worden. Het zou hem niet verwonderen, of er kon den liefhebbers gevonden worden voor een concessie-aanvrage in dien zin. Hygiënisten mogen, meent de schrijver, hun goedkeuring niet hechten aan rivierwater* leidingen, en allerminst aan dezulke; die het water aan sterk vervuilde rivieren ontleenen. De zandzuiger Neptunus van den aannemer Kalis, werkzaam zynde in den mond van den Nieuwen Waterweg, heeft even benoorden de spitse tonnenzyde de zuigbuis gebroken, welke in den zeebodem is blyven steken en met het boveneinde even boven water uit komt. De bewaking geschiedtf dag en nacht door een vaartuig, terwijl maatregelen worden genomen om de buis zoo spoedig mogelyk te lichten. De commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam verzoekt opsporing en aanhou ding van een persoon, middelmatig groot, tamelijk gezet, donkere knevel, gekleed met lange winterjas waaronder een donker jasje, grijsachtige broek, donkere gleufhoed, een ielstok bjj zich hebbende met punten. Hij wordt verdacht een vrouw op 18 dezer, des avonds om kwart over zes, zoodanig in den hals te hebben verwond, dat z(j weldra aan verbloeding is gestorven. De Amsterdamsche dienstmaagd, die door de Iwaze praat van eenige waarzegsters in overspannen toestand was geraakt en plotse- mg erdWeen, is terecht. Het is gebleken, dat zij na te Amsterdam te hebben rondge- z irven, da wijk had genomen naar hare ouders te Ubbergen. Van daaruit werd der politie te Amsterdam erzocht, haar bezittingen, die nog in haar (oegeren dienst waren, op te zenden, aan welk verzoek is voldaan. Door mej. A. M. D. de Greuve, op 20 Nov. j.l. te Renkum overleden, is o. a. gelegateerd, vrij van successierechten: lo. aan de Herv. d iaconie van Renkum f 3000, onder bepaling, dat 3e rente van f2000 zal strekken om jaarlijks met Kerstmis levensbehoeften uit te deelen aan haar armen; 2o. aan deChr. bijzondere school te Renkum eveneens f3000, onder bepaling dat van f1000 de rente zal worden aangewend om kosteloos onderwqs te doen genieten door een of meer kinderen uit deze gemeente, aan de Marthastichting te Alphen aan den Rijn f 1000, de weesin- Neerbosch f 1000, de vereeniging Barnabas te Amsterdam f1000, het oplei dingsfonds van onderwijzers te Doetinchem •000, de opleidingshuizen voor meisjes te Zetten f1000, de vereeniging Johannes te recht iOOO, de Gereformeerde zendings- vereeniging te Amsterdam f1000, de vrije universiteit aldaar f 1000, het kinderzieken huis Mirjam aldaar f 500, alle legaten onder den last van vruchtgebruik. In den ouderdom van 71 jaar is te Apel doorn overleden de heer Jacobus Oldenhof, wiens geslacht al ongeveer drie eeuwen de vorstelijke boerderjj bij het paleis Het Loo b 3woont. Met trots toonen de bewoners de talrijke geschenken, hun in den loop der tijden door de vorstelijke familie geschonken. Onze Koningin-Regentes droeg aan de be woonster van de boerderij de levering op voor de melk toen de Koningin een kind te was en de r der cadeaux is in de laatste jaren niet weinig vermeerderd. Vermelding verdient dat de Koninginnen den nu overlede; Oldenhof tijdens zijn ziekte bezochten en zich een half uur in zijne woning ophielden. Poortugaal. Door eenige heeren uit het westelijk deel van het eiland IJselmonde en het land van Putten zal eene bij eenkomst

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5