warden tAneinde ie, trapten {^\e EjAomiram te verkregen van Brislje doer l^ad van Putten, via Spjjkenisse door het westelyk deel van het eiland IJselmonde naar Rotterdam. SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. D.p.qr trigones, drpaiendp door ket gtrnomendfl water, worden dynamo's in beweging gebracht, die een tweephasenstroom van 2200 volt span ning leveren. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphie. Onder wij s. Armenzorg. Visscherjj. Kerknieuws. Marktberichten. Zeetij dingen, Hulds aan de Koningin* Wielrsjden. De Kampioen deelt mee, dat het bestaar tan den A. N. W. B. op uitnoodiging van het uitvoerend comité, voor de inhuldiging van hare Majesteit Koningin Wilhelmina in Den Haag, na Haar kroning, besloten beeft een groot bloemencorso in de hofstad te organiseeren, dat beoogen zal het aanbieden van een eerbiedige hulde aan Hare Majesteit namens alle wielrijders van Nederland. Een afzonderlijke dag zal voor dit bloemenfeeat gereserveerd worden. De mo gelijkheid dat de Koningin het corso komt zien is niet uitgestoten. In het Berliner Tageblatt wordt verhaald, boe eens wijlen kroonprins Rudolf van Oosten rijk zijne moeder, die, gelijk men weet, een vurige bewonderaarster van Heine is, op Kerst mis verrast heeft met het oorspronkelijk band schrift van Heine's sBuch der Lieder". De prins vernam, dat seen millionnair" te Amsterdam pas in het bezit van dat zeldzame handschrift «as gekomen, Ridder v. Weilen, redacteur van Octtenreieh in Wort und Bildbe gaf zich naar de Nederlandscbe hoofdstad, om over den koop te onderhandelen. De smillionnair" verklaarde dat hij het manu script had gekocht voor ff20,000 en het tot geen prijs, hoe hoog ook, wilde afstaan. Maar toen de heer v. Weilen, na bekomen toestem ming vai» den kroonprins, hem zeide voor wien en met welk doel het gekocht moest worden, was hij terstond bereid, het om niet af te staan, onder voorwaarde dat het handschrift in de keizerlijke bibliotheek bewaard zou blijven. Na eenig over- en weerspreken met den smillionnair", die daartoe door den Kroonprins te gast werd genoodigd, werd het geschenk on der de gestelde voorwaarde aanvaard. Keizerin Elisabeth was innig verheugd met het geschenk. Zij kan niet meer scheiden van het handschrift en neemt het overal mee. Het is, zoo luidde de schriftelijke verklaring, welke de Amsterdamscho smillionnair" ontving, «opge nomen in het Keizerlijk Koninklijk archief van het Huis Habsburg en onder speciaal toericht van de Keizerin-Koningin gesteld." Uit de kunstverzameling van den Romeinschen prins Sciarra indertijd veelbesproken om de ongeoorloofde verkoopen gaan nn, krachtens een overeenkomst met de Italiaansche regeering, 10 schilderijen en vijf beelden aan den staat over. Onder die schilderijen zijnGuido Reni's .Magdalena", Giotto's .Leven van Jezus", Andrea del Sarto'» .Madonna, St. Jozef en Petrus" en Bronzino's portret van Stefano Colonna. De prins verkrijgt door afstand van die kunst werken de vrije beschikking over de verzameling, roodst hij nu kan verkoopen wat hij wil. Te Antwerpen is in den leeftijd ¥an 72 jaren overleden Constance Teichman, bekend onder den nu m van: de Engel van Antwerpen" of; »de Engel van het werkmanskind", die haar gansche leven aan armen en lijdenden gewijd hesft en door Conscience geschilderd werd in zijn: .Wat eene moeder lijden kan." Zij was de dochter van een vroegeren gouverneur der stad en had eene uitmuntende opvoeding gehad. Ook was zij zeer muzikaal en dirigeerde meer dan eens door haarzelve op touw gezette wel dadigheids-concerten. Hoe groot hare heldhaftige zelfverloochening was bleek dertig jaar geleden, toen zij ondanks de strenge quarantaine een voor Antwerpen liggend schip met chuleralijders wist te bereiken en er de matrozen onvermoeid vp;tpfgflftr Togn latpr d,e ziekte pjcjj in da jtaji uitbreidde, zag men haar overal waar zij helpen kon, en in 't oorlogsjaar ging zij in Lotharingen de gewonden op 't slagveld verplegen. De Parijscbe gemeenteraad heeft de Rue Cou- prie verdoopt tot Rue Furtado-Heine, naar da onlangs overleden menschenvriendin, wier ar- men-apotbeek in die straat staat. De straat droeg eigenlijk al ruim een jaar dien naam, maar niet officieel. Er w»s daar zelfs al een naamboidje Rue Furtado-Heine ge plaatst door den eigenaar der straat. Dit zal nu eerlang met eenige plechtigheid door een gemeentelijk naambordje worden vervangen. Sinds eenigen tijd hadden verscheidene Parij- sche kroegbazen een premiestelsel ingevoerd om hun debiet te vermeerderen. Bij eiken borrel t werd een kaartje afgegeven, en degeen die het eerst 2500 kaartjes kon overleggen, bekwam de premie, een rijwiel, de tweede een schoorsteen- garnituur, enz. Tengevolge van de concurrentie werd het vereischte aantal kaartjes steeds lager gesteld, en ten slotte werd het een ware wedloop. De prefect van politie heeft daaraan een einde gemaakt door te herinneren aan de bepalingen der wet, volgens welke de verkoop van waren, onder belofte van een premie die van het toeval afhankelijk is, als loterij is te beschouwen. In derdaad is het bloot een toeval, wanneer een drinker bij een verbruik van 2500 glaasjes het vereischte cijfer eerder haalt dan een ander. De kroegbazen, die dit stelsel toepasten, vallen dus onder art. der 5 wet van 1836, op welks over treding een straf van 2 tot 6 maanden hechte nis en een boete van 100 tot 6000 fr. is gesteld. Te Yarmouth, in het Engelscbe graafschap Norfolk, heeft eene eigenaardige werkstaking plaats gehad. Vijftien geneesheeren kwamen overeen eane betere belocning hunner diensten te eischen en weigerden hunne hulp aan de ziekenbussen. Deze laatsten vereenigden zich daarop tot eene centrale ziekenbus die een ge bouw inrichtte tot apotheek en woning voor een geneeskundigen staf, die van buitenaf ontboden werd. De stakende busdokters weiden daarop ontslagen, zoodat zij hunne jaariijksche emolu menten ten bedrage van 2000 p. st. nu geheel verloren hebben. Een merkwaardig hoenderei wordt in de Zoölogische Anseiger beschreven. Het ai, van gewone grootte, was met eiwit en dooier voorzien, maar bevatte bovendien nog een ei met schaal en al. Het binnenste ei was ge heel normaal gevormd alleen ontbrak de kiero- viak, het lichtgele vlekje, dat op den dooier van een ei wordt waargenomen en waaruit de ont wikkeling van den jongen vogel begint. Betrekkelijk dikwijle worden twee dooiers in éen ei gevonden; het voorkomen van die abnor maliteit wordt gemakkelijk verklaard. Een geheel gevormd ei binnen in een ander is een groote zeldzaamheid, en de verklaring daarvan is zeker niet gemakkelijk te vinden. Het noorden van Griekenland is weer hevig geteisterd door overstroomingen, veroorzaakt door het buiten de oevers treden van de Salam- tria en andere rivieren. Heel het zuidwesten van Tbessalié is éen groote watervlakte. Een millionnairszoon is dezer dagen te New- York als vagebond en dronkaard opgepakt. Het is Eduard Field, zoon van den vermaarden mil lionnair Sir Cvrus Field. Hij was vroeger schat rijk, maar verloor zijn geld en maakte zich schul dig aan valschheid in geschrifte. Het gerecht liet hem, als ontoerekenbaar, weer vrij, en sedert heeft hij een landloopersleven geleid. Daaraan komt nu echter een eind. Eenige zijner vroegere vrienden hebben zich bereid vei klaard voor hem te zorgen en aan ben beeft de Rechtbank hem toevertrouwd. Het arbeidsvermogen van bet water van de Niagara wil men gebruiken om te Buffalo, op een afstand van ongeveer veertig kilometer, electrische trams in beweging te brengen. Om weinig koper voor de geleiding ta knnnen gebruiken, wordt die stroom in een driephasen- stroom veranderd van 11000 of 22000 volt door drie transformatoren. Te Buffalo transfor- meeren vier transformators deze stroomen in stroomen van 400 volt. Van den waterval tot de stad zullen de dra den boven den grond ioopen. Mat het oog op de gevaren van stroomen van zoo hooge span ning zal men zooveel mogelijk voorzorgen nemen. Een nuttig gebruik van houtzaagsel maakt men in Deservato, eene stad in Canada. In plaats van steenkool wordt daar het licht gas uit houtzaagsel gestookt. Nadat het gas door verwarming met een hout vuur in retorten, met zaagsel gevuld, bereid is, wordt het gezuiverd, bij welks zuiveringsproces vooral kalk wordt gebruikt. Het gezuiverde gas heeft een veel minder onaangenamen reuk dan steenkolengas. Er worden dagelijks 540 kubieke meters gas gestookt. Volgens opgave is de iichtkracht 12 tot 18 kaarsen; maar daarbij is niet opgegeven welken brander men gebruikt. In de fabriek werken slecbts éen man en éen jongen. De Times of Argentina verzekert dat de graanoogst in de provincie Buenos Ayres den vorigen zeer zul overtreffen. De uitvoer van graan uit die provincie en uit Santa Fé zal 700,000 tons beloopen. Tengevolge van het aandoen van Padang door de stoomschepen der Rutterdamsche Lloyd zullen te rekenen van 2 Januari e.k. uit Rot terdam, en van 14 Januari uit Marseille, met die stoomschepen mede rechtstreeks brieven, postpakketten en andere stukken naar Padang, de Padangsche boven- en benedenianden, Ben- koelen Tapanoeli worden verzonden. (Stct.) Aan de universiteit te Leiden is tot apotheker bevorderd de heer C. N. Mendel. Prof. dr. G. Ruge, hoogleeraar aan de uni versiteit te Amsterdam, zal zich gedurende de eerste maanden van het jaar 1897 naar Napels begeven, teneinde werkzaam te kunnen zijn aan bet zoölogisch pbysiologisch station aldaar. Eerlang zal den raad der gemeente Amsterdam een schrijven bereiken van buigemeester en wet houders, waarin wordt voorgesteld eene regeling te treffen waarbij, voor da openbare lagere scho len, het houden van vergaderingen wordt aan gegeven tusschen de hoofden en bet onderwijzend personeel. Door den wethouder van onderwijs, den beer mr. J. N. van Hall, was vooraf het oordeel in gewonnen van alle hoofden van scholen. Volgens den .Groningschen Studenten-alma nak" bedraagt het aantal studenten aan die hoogeschool 474. Van deze atudeeren 76 in de godgeleerdheid, 71 in de rechtsgeleerdheid, 197 in de geneeskunde, 77 in de wis- en natuurkunde, 53 in de letteren en wijsbegeerte. De commissie voor werkverschaffing te Amster dam wijst in eene circulaire op den zeer treu- rigen toestand, waarin dezen winter, in tegen stelling met verleden jaar, de werklieden in de bouwvakken "erkeeren. Reeds verscheidene ge zinshoofden zijn werkloos en verkeeren in nood. Hoewel beginsel van de commissie is geen steun te verleenen, zonder dat er eenige arbeid voor geleverd wordt, ziet zij zich genoopt hier van in dit geval af te wijken. Zij vraagt dus giften speciaal onder het motto .bouw vakken", en verzekert, dat met behulp der be- tturan vpn de vakvergjmjgingatj, da aaierstau- ning zal geschieden op da doelmatigste wijze, KRALINGSCHE VEER. - Donderdagochtend werdsn ter markt alhier aangevoerd 13 winterzal- men, dia f 2.50 tot 3.per Vs kilo opbrachten 1 zomerzalm, die 50 ct. per i/, kilo opbracht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Vinkeveen c. a. ds. A. Renier Jz., te IJselmuiden; te Suameer ds. C. J. Leenmans H.Az., te Hoogeveen; te Eierland ds. N. C. I. de Minjer, te Sexbierum, Aangenomen: te Hedel door den heer J. J. van lngen, cand. te Utrecht, die voor Moerkapelle en voor Ankeveen heeft bedankt. Bedankt: voor Eerbeek (toez.) door ds. W. Voors, te Kuinre; te Wijk-aan-Zee en Duin door ds. J. W. Swaan Jr., te Wichmond. Uit eene dezer dagen door kerkvoogden en notabelen der Nederduitsch-Hervormde gemeente" te Middelburg rondgezonden circulaire blijkt dat de toestand der geldmiddelen dezer gemeente voortdurend ongunstiger wordt. Van een steeds grooter wordend aantal zitplaatsen in de verschil lende kerken wordt de huur opgezegd, en daar mede in verband vermindert bet bedrag der gecollecteerde gelden. Voor de gewone uitgaven voor 1897 benoodigd, is een tekort van f2500 en de buitengewone behoeften vorderen een bedrag van f 12,000. Om verschillende redenen terugdeinzende voor het invoeren van een kerke- lijken hoofdelijken omslag, doet men alsnu een beroep op de offervaardigheid der leden ter wille van het waardig voortbestaan dier kerkelijke instellingen. Die steun wordt gevraagd zoowel in den vorm eener geldelijke bijdrage als door persoonlijk te bewijzen diensten voor het rond gaan voor de collecte tijdens den dienst. Als aansporing wordt gewezen op hetgeen andere kerkgenootschappen in dezen als voorbeeld geven. Gereformeerde Kerken. Bedankt; voor Barendrecht door ds. J. E. Vonkenberg, te Voorthuizen. Door den kerkeraad der geref. kerk A te Venen- daal is met algemeene stemmen besloten om te breken met het kerkverband der geref. kerken en terug te gaan waartoe men oorspronkelijk behoorde. Israëlletlsche Kerk. Naar men verneemt zou de heer L. Wagenaar, opperrabbijn van bet ressort Gelderland, om gezondheidsredenen, het plan hebben voor de verdere waarneming van het interimaire opper rabbinaat van het ressort Overijsel le bedanken. Schiedam, 25 en 26 December. Rogge, gerst, maïs en montvt(Jo geen noteering. Spoeling beide dagen fl.60 per ketel. Het \VEstland, 23 December. Op de veilingen van hedenavond werden d* volgende prijzen besteed stoofappelen f2.— a 3.10, stoofperen 1 2.05 a 2.60, spruitkool 1.10 a 1.35 per kin; blauwe druiven 40 a 60 ct. per kilo; tafelperen 3 a 19 ct., appelen 2 a Set. per stuk, Mastenbroek, 24 December. Hooi. Prima Kampereilandsch f 12.— a 15. binnenveldsch uit Mastenbroek, Genemuiden en Grafhorst f10,a 12.idem 2e qual. f7.— a 9.stroo l 8.a 10.per 500 kilo, vrij spoor of schip, Cureghem-Anderlecht, 24 December. Veemarkt. Heden waren aangevoerd 1334 stuks runderen, waarvan 130 ossen, 253 stieren, 601 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.74 a 0.84, stieren fr. 0,56 a 0.68, koeien fr. 0.56 a 0.68 per kilo. SCHIEDAM, 25 December. Aangekomen: Cleadon (st.), kapt. C. Mohrke, van Sunderland 26. - - Caledonia (st.), kapt.-B. Meijerr.van Newcastle,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6