Letteren, Kunst en Wetenschap. I<iiincmlandsctio Berichten. SPORT» Aan de beurs te Parijs wordt gezegd, dat de benoeming van een Russischen gedele geerde in den raad van administratie der Turksehe openbare schuld verzekerd is. Aan de uitgeweken Armeniërs is opnieuw een uitstel van 14 dagen toegestaan om in het land terug te keeren. A M K It 1 I t. Het hooggerechtshof in de Vereenigde Staten heeft dezer dagen uitgemaakt dat huwelijken in den eenen staat gesloten niet In een anderen kunnen ontbonden worden en dat echtscheidingen, in strjjd met deze beslisring uitgesproken, nietig zijn. Hst Amerikaansche stoomschip Three Friends is te Key West aangekomen, na er in geslaagd te zijn zijne lading munitie op Cuba aan wal te brengen. Het schip heeft op zijne reis Spaansche kanonneerbooten ontmoet, met welke het verscheidene kanon- scholen heeft gewisseld. Uit Winnipeg, in Canada, wordt gemeld, dat 27 leden van stembureaux voor de ver kiezingen van Juni j.l. gearresteerd zijn, op vermoeden van knoeierijen bij de stembus. Uit Chicago wordt van gisteren gemeld De Atlas National Bank zal heden hare kan toren niet openen. Het Clearinghouse schiet 600,000 dollars voor, om aan alle aanvragen tot dadelijke betaling te voldoen. Het comité van Clearinghouse constateerde dat de gelds waardige papieren der Bank voldoende zijn om aan al hare verplichtingen te voldoen. AFRIKA. Uit Kaapstad komt bericht, dat tegenbe vel is gegeven wat betreft het zenden van vrijwilligers naar Behuanaland, wijl de kolo niale politie de rebellen reeds heeft bedwon gen. Na een hevig gevecht werd hunoe sterkte bij Pok vvani met storm genomen. De inboorlingen hadden groote verliezen, de blanken geen enkel. In Kaapsche bladen is alweer beweerd, dat de oproerigen door blanken werden 'aangevoerd. De Transvaalsche regeering nam maatre gelen tot beveiliging barer grens en schreef dienovereenkomstig naar Kaapstad. Sir Cecil Rhodes is ook te Kimberley met groote geestdrift ontvangen. JAPAN. Het parlement is Vrijdag geopend. In de troonrede werd meegedeeld dat de betrek kingen van het keizerrijk met de vreemde staten vriendschappelijk zjjn, en dat de her ziening van de verdragen bijna is voltooid voorts dat de verdediging des Sands moet worden volmaakt in verhouding tot de draag kracht van de natie. Voor het onderwijs op Formosa en de welvaart van de bevolking zou de aandacht van het parlement worden gevraagd. EERSTE KAM r R >LR STATEN-G EN KRAAL. Zitting van 28 December, Het debat over de noodsuikerwet werd vooitgezet. De heer Bultman ontkende de juistheid van 's ministers beweringen, dat de landbouw voorat wist, dat deze verhooging zou worden voorgesteld, en beriep zich op de notulen der gehouden vergadering. Hij waarschuwt tegen de aanneming dezer wet, omdat de landbouw daardoor benadeeld en de vrijhandelsbeginse len er ernstig door bedreigd worden. De heer Reekers bestreed ook het ontwerp als onbillijk, daar het den fabiikanten de protectie ontneemt, waarop zij mochten reke nen. Voor de laatste maal gunt hij hun de bijzondere voordeelen tegenover de toekom stige nadeelen der nieuwe suikerwei. De heer Van Lier ontkende dat de ver kregen rechten zullen geschonden worden, al wordt de zoete hoop teleurgesteld. Na repliek van den heer Godin de Beaufort, die de juistheid van 's ministers opvattingen van zijne vroegeie rede ontkende, betoogde de minister van financiën dat het telegram en het communiqué, door den heer Buitman aangehaald, precies bevatten wat in de toe lichting van zijn definitief ontwerp staat. De fabrikanten zqn niet gedupeerd en het geven van douceurs ten koste van alle belasting schuldigen is een onrecht. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen met 27 tegen 21 stemmen. Morgen halftwee is de Indische begrooting aan de orde. SCHIEDAM, 29 December 1896. Zondagavond omstreeks halfnegen is van de branderij van den heer G. P. Scheffers aan de Buitenhaven alhier, een groot gedeelte van het dak en van den zijmuur aan de zijde van het slop naar de de glasblazerij van de firma Van Deventer Co. ingestort. Per soonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. De koetsier van genoemde firma en zijn zoontje waren even te voren door het slop langs de branderij gegaan. Hedenavond is ran den ijskelder aan de Groenelaan, van den heer W. van der Sluys een stuk cement van den gevel gevallen, Een mei«je dat daar voorbijging werd aan den schouder getroffen, doch niet gekwetst. De Eerste Kamer zal onmiddellijk na de beslissing over de noodsuik<-rwet in behan deling nemen de Indische begiooting voor 1897 en daarna o. a. de Surinaamsche be grooting voor '1897 en de voorstellen betref fende de Rijnvaartakteliet rechtsgebied van Amsterdam; de scheepsverklaringen de kieswetvei beteringde wik- en weegloo- nen; de marine-reserve; wijziging der arbeids wet, en ten slotte de hoofdstukken omtrent hel huis der Koningin en de nationale schuld, benevens de middelenwet voor '1897. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 31 dezer en van de ministers van marine en koloniën op Vrijdag 1 Januari '97 zullen niet plaats heb ben. Ingevolgp koninklijke machtiging is de heer A. D. de Marez Oyens erkend en toegelaten als vice-consul van de Zuidafrikaansche republiek te Amsterdam. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer F. P. Röpi-ke erkend en toegelaten als consul van Perzië te Rotterdam. Het aantal passagiers, hetwelk door de H. IJ. S. M. op de beide Kerstdagen van Rotterdam vervoerd is, kan op ruim 5000 geschat worden. Bij de aanbesteding van de sCapellen- stichting" te Capelle a/d. IJsel waren 31 biljetten ingeleverd. Begrooting f 40.700. Het hoogst was ingeschreven door den heer H. Zanini te Rotterdam voor ƒ56,120, het laagst door den heer H. Wienhoven te Schiedam voor f 3ö,900. Met een hevigen slag is gisteren in Den Haag een huis, in aanbouw in de Regentes.se- laan, gedeeltelijk ingestort Er hadden geen ongelukken plaats. De bouwpolitie onderzoekt de oorzaak. Zondagavond ondervond de laatste stoom tram van Pen Haag naar Delft eenig opont houd nabij de Hoornbrug, doordien eenige kwaadwilligen steigerhouten van een in aan bouw zijnde villa op de rails hadden gelegd. Gelukkig reed de tram niet hard, zoodat eene ontsporing werd voorkomen. De reizigers kwamen er riu met een krachtigen stoot en den schrik af. De bpide Kerstdagen werd te Amsterdam gehouden het congres van graphische vakken, samengeroepen door een comité van 6 Am- sterdamsche en 3 provinciale typografen- vereenigingen (Utrecht, Arnhem en Deventer). Vertegenwoordigd waren een 50-tal ver- eenigmgen, waaronder »Adelphmmus" van Schiedam, terwijl '19 niet aangesloten ver- eenigingen op uitnoodiging vertegenwoordigd waren. De heer G. Snijdelaar werd tot voorzitter verkozen. Het voorloopig comité werd permanent ver klaard. Dit comité zal een plan van samen werking ontwei pen. Ten aanzien van de erkenning der be staande sorgaiiisaties" werd, met zes stemmen tegen, aangenomen eene motie van de chr. typ. ver. nDiaagt Elkanders Lasten" te Am sterdam, waarbij, onder betreuring van het feit dat het lidmaatschap eener wettige ver- eeniging oorzaak was van het ontslag van enkele leden, de verwachting werd uitge sproken dat het recht van vereenigen en ver gaderen door de patroons zal worden erkend. De zes tegenstemmers waren katholieke afgevaardigden, die verklaarden dat, al is het gewenseht dat de patroons niet op het lid maatschap eener vereeniging letten, zij toch vrjj moeten worden gelaten in hun keus. In de avondvergadering werd, voor behan deling der agenda, de vraag geopperd of de katholieken, na hun houding van 's middags, nog wel konden medewerken. Na eenige discussie werd besloten over te gaan tot de orde van den dag. Over het punt minimum-loon en maximum- arbeidstijd ontstond een langdurige bespre king. Ten slotte werd met algemeene stemmen op drie na aangenomen het voorstel van de afdeeling Amsterdam van den »A. N. T. B." om een algemeen tarief voor het gansehe land te bepalen, en wel zóo, dat het minimum-loon voor een zetter f 10 bedrage met een werkdag van ten hoogste 10 uren en met eene vei hoo ging van het loon van 5 pCt. voor gemeen ten van 16.000 —30,600 inwoners, 10 pCt. voor gemeenten van 31,000 - 45,000,15 pCt. voor gemeenten van 46,00080,000, 20 pCt. voor 81,000 tot 150,000 en 25 pCt. daarboven. Voorts weid aangenomen een voorstel van »Draagt Elk. Lasten", om te streven naar ge- heele afschaffing ven Zondagsarbeid, en wel met algemeene stemmen Ten slotte kwam in stemming een voorstel van de permanente commissie van patroons en gezellen in Amsterdam om het minimum-loon te Amsterdam te handhaven op 20 cent, maar de verdeelmg van het personeel op zetterijen als volgt toe te laten 5/10 van minstens 20 cent. 2/10 16-19 2,10 10-15 1/10 beneden 10 Voor de overige plaatsen wordt deze bere kening gebracht in verband met het aange nomen punt minimum-loon. Dit voorstel werd aangenomen met 40 tegen 13 stemmen. Zaterdag kwam het leerlingstelsel aan de orde. Vele en zeer sterk uiteenloopende voor stellen waren ingediend en een breedvoerige discussie werd hierover gehouden. Ten slotte werd met 44 tegen 5 stemmen aangenomen eene motie, waarbij met het oog op de bezwaren van een examenstelsel werd goedgekeurd dat een leerling, die 4 jaren geleerd heeft, ia de termen valt van een loon van hoogstens f 10, welk loon binnen éert jaar op het gewone minimum moet komen. Een jongen van 19 jaar valt altijd in de termen van het gewone minimnm (vóórl4 jaar mag geen leerling worden aangenomen) en einde lijk behoort de patroon gehouden te zijn, een leerling na afloop van den leertijd nog min stens een jaar te behouden (dit laatste als waarborg voor een goede opleiding door den patroon f. Besloten werd voorts aan de permanente commissie op te dragen de verschillende détails te regelen en binnen 3 maanden rapport daarover uit te brengen. Die com missie beeft bovendien het recht van assumtie en iedereen zal zijn denkbeelden en bezwaren aan die commissie kunnen mededeelen. Nog werd goedgevonden dat de verhande lingen van dit congres aan alle typografische vereenigmgen in den lande zullen worden medegedeeld, opdat de nog niet toegetrede- nen thans wellicht zullen gaan samenwerken. Staande de vergadering werden de notulen daarvan door den secretaris gelezen, waarna nog enkele vereenigingen opmerkingen maakten. Tiel deelde mede dat de inspecteur van den arbeid, die de zetterijen en drukkerijen aldaar had bezocht, niets had opgemerkt van de schromelijke misstanden aldaar en dan ook blijkbaar niet op de hoogte was van zijn taak. Ten slotte werd nog besloten, der perma nente commissie op te dragen, de patroons met de verhandelingen VBn het congres in kennis te stellen. Het congres werd daarna gesloten. Het onderzoek in zake den moord in de Van-Eeghenstraat te Amsterdam is thans uit handen der politie. De rechter-commissaris mr. Th. J. Hoppe leidt thans den gang der zaken. Men meldt uit Amsterdam aan de N.B.Ot.: Het stoffelijk overschot van Hendrika Beijer is gisteren met kerkelijke plechtigheid ter aarde besteld op het R.-K, kerkhof »Buiten- veldert" aan den Amstebeenschenweg. Een vrij grooie menigte volks getroostte zich, bij afschuwelijk weder, den langen gang daarheen om den stoet te begeleiden en de begrafenis bij te* wonen. De kleine kerk »Buitenveldert" was propvol. De orde bleef echter bewaard. Bjj het vei trek van den stoet hadden hon derden menschen zich op de Gedempte Ro zengracht verzameld. De moord in de Van- Eeghenstraat werd, gelijk te verwachten was, nog druk besproken. De beide ongelukkigen, die de vorige week te Ouder-Amstel door verstikking om het leven zijn gekomen, waren tegen ongelukken verzekerd, zoodat de betrekkingen van elk hunner duizend gulden ontvangen. Ook in de gemeente Anna Paulovvna wordt brongas gevonden. Reeds wordt het met uit stekend gevolg op eene groote boerderij ge bruikt, niet alleen voor verlichting, maar ook om te koken. Op den tweeden Kerstdag hield te Rozen- daal (N.-B.), het Leger des Heils voor de eerste maal eene bijeenkomst, waarvoor, we gens gebrek aan een geschikt lokaal, een in de haven liggend kolsnschip was afgehuurd. De ongewone verschijning bracht de kade in rep en roer en trok een aantal nieuwsgie rigen, die allengs tol baldadigheden over gingen. Het schip werd als 't ware gebom bardeerd men wierp steenen, graszoden en al wat voor de hand lag in het ruim zelfs trachtte men aan den achtersten wagen van de stoomtram die langs de haven naar Steenbergen i ijdt, de lijn van het schip vast te binden. De geheele politiemacht en twee maréchaussees moesten er bij te pas komen om de heilsoldaten, waai onder twee vrouwen soldaten, te bevrijden en naar het station te begeleiden. Op het sc^ip werden de ruiten verbrijzeld en tegen den schipper allerlei bedreigingen geuit. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Re gentes heeft gistermiddag in audiëntie ont vangen den nieuwbenoemden pauselqken internuntius bij ons hof, mgr. Tarnasso, die zjjne geloofsbrieven aanbood. De vertegenwoordiger van den pauselijken stoel weid op de gebruikelijke plechtstatige wijze van zijne woning aan den Bezuidenhout naar het paleis geleid en vandaar naar zgn woonplaats terug. 's Gravenhage. De gezant van Groot- Bnttannië bij ons hof, de heer Henry Howard, is gisterochtend via Hoek-van-Holland uit Londen hier ter stede aangekomen, om definitief zijn post te aanvaarden. De gezant heeft tot aan het tijdstip waarop hij het gezantschapsgebouw in het Hooge Westeinde zal kunnen betrekken, met zijne familie intrek genomen in het Hotel Paulez. Maarden. De anti-revolutionnaire kies- vereenigmg »Nederland en Oranje" alhier heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in h^t hoofdkiesdistrict Hilversum mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Yerwolde, Hilversum. De centrale anti-revolution naire kiesvereeniging in dit district heeft haar candidaat nog niet geproclameerd, maar wenschte daarmee te wachten totdat baron. Mackay, die lid van de Rekenkamer werd,, zou hebben opgehouden Kamerlid voor Hilver sum te zijn. Indien wrj wèl zijn ingelicht, heeft echter de centrale vereeniging in haar jongste ver gadering besloten, mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde te candideeren. Dit besluit werd genomen met eenparige stemmen. (Stand.) Zaterdag j.l. had op het excercitie-terrein te Schiedam een foolballmatch plaats tusschen de S. O. en F. C. Hermes" en de D C. en F. C. pConcordia", welke match door nHermes" met 41 goal gewonnen werd. Zondag werd te Rotterdam door de scherro- vereeniging St. Miuhaél. onderafdeeling van het Nederlandsch-BnlgiBCh-Zoiiaven Comité, in com binatie met de scherm vereeniging St. Michaël van Schiedam, een onderling concours gehouden, waaraan door 43 personen, leden van bovenge noemde vereenigmgen, werd deelgenomen. De prijzen werden behaald door de volgende heeren1e prijs degen Joh. M. van Maaren 2e prijs idem N. H. Bloem, beiden van Rotter dam 3a prijs idem W. T. de Jager van Schiedam le prijs sabel J. W. Berktim van Rotterdam; 2e prijs idem H. Th- de Raay van Schiedam; 3e prijs idem J. J. Bibkling; le prijs lange slok L. H. van Maaren van Rotterdam2e prijs idaitt J. F. de Jager van Schiedam. In het concertgebouw te Amsterdam kwamen Zaterdag vele vrienden Frans Coenen met zijn

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2