Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hcnv. Kerk. Gl e in e n g tl N i e u w s. phïsch schrijven van den president der Fran- sciie Republiek. De Koningin was bij deze audiëntie tegenwoordig. In liet ministerie van buileniandsche zaken te Berlijn werd naar men van daar seint op Oudejaarsdag met den Nederlandsche gezant een verdrag tot het uitleveren van misdadigers tusschen het Duitsehe rijk en Nederland ge- teekend. Tot dusver ontbrak een dergelijk tiactaat met Nederland: de uitlevering was alleen geregeld met enkele Bondsstaten bij meerendeels verouderde tractaten. In den vroegen ochtend van het nieuwe jaar is in Den Haag overleden de gep. generaal- majoor der cavalerie A. L. T. A. Grisart, die vele jaren als hoofdofficier van dat wapen was toegevoegd aan wijlen prins Willem van Oranje, toen Z. K. II. zelf gedurende vele jaren generaal- iuspeeteur der cavalerie was, eerie betrekking welke later door gen. maj. Grisart vervuld werd. In aansluiting van liet beiicht van Ilr. Ms. minister-resident to Tokio, betreffende de te Osaka aan te leggen haven, medegedeeld in het nummer der Staatscourant van 29 Decem ber II., no. 305, wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht dal aan liet ministerie van buitenhiiidscho zaken te 's-Gravenhage een plan dier haven voor hen ter inzage ligt. Het Ge internationaal congres tegen het mis- bru'k van alcoholhoudende dranken zal in September van dit jaar te Brussel worden gehouden, onder leiding van dr. Belval, voor zitter, en dr. Be Vaucleroy. secretaris der »Ligue patriolique conlre ['alcoholisme". Het congres zul vergaderen in pleno en in secties. Op de algemeene vergaderingen zullen o. a. in behandeling komende alcohol en zijn invloed op liet huisgezin en op den arbeid de achteruitgang der beschaving tengevolge van het alcoholisme; de oorzaak en de genezing van de drankzuchtde invloed van goede arbeiderswoningen en van spaarbanken bij de bestrijding van hetalcohoiisme; volkshuisvesting, volkskeukens en volkskolfiehuizen de verplich tingen van den staat en van den staatsman in den strijd tegen het alcoholisme; de mede werking van de pers in het algemeen en de werkzaamheid van de pers, die zich uitsluitend aan de bestrijding van het alcoholisme wijdt en eindelijk de noodzakelijkheid van de oprich ting van een nationalen bond, die de verschillende genootschappen tot bestrijding van den sterken drank vereenïgt. Te Haarlem is onder den naam van Wolks- kiesvereeniging" eene democratische kiesver- eeniging opgericht. Aan het programma, wordt het volgende ontleend De vereeniging, grondwetsherziening op den voorgrond stellende ter verkrijging van alge meen kies- en stemrecht, verklaart inmiddels elke poging te zullen steunen die ten spoe digste daartoe kan leiden. Zij is o. a. voor leerplicht. Zij staat voor, een wettelijke regeling van het aibeids-contract tot betere verzekering van de wederzijdsche rechten en plichten. Zij verklaart zich voor verplichte verzekering van werklieden en daarmee gelijkgestelden tegen de finaneieele nadeeleri, tengevolge van ongevallen, ziekten, invaliditeit en ouderdom alsook voor de uitkeering van een jaargeld aan -de weduwen en weezen, alles ten koste en door den Staat. Zij wil toekennen aan de gemeenten het recht om de vergunning voor verkoop van alcoholische dranken te beperken en daardoor te komen tot geheel verbod van drankfabri- cage, invoer en handel. Zij is voor meer opklimmende belastingen op het inkomen, het vermogen en de erfe nissen, afschaffing van alle belastingen op de noodzakelijke levensbehoeftenafschaffing van het militaire stelselinvoering van algemeene weerplicht in plaats van liet bestaande leger; beslissing van internationale geschillen langs scheidsrechterlijken weg. Zij is voor volkomen scheiding van kerk en staat en acht geiijksleliing voor de wet van vrouw en man gewenscht. Zij verklaart zich voor bescherming van verwaarloosde kinderen door ontzetting uit de ouderlijke macht en voor het onderzoek naar het vaderschap. In eene Dinsdagavond gehouden goed bezochte bijeenkomst te Leiden werd besloten tot oprich ting eener vverklieden-kiesvereeniging. Het debat werd ingeleid door mr.II.Ph.de Kanter, met eene rede, getiteld nDe nieuwe kieswet en onze organisatie". De oprichting dier nieuwe kies vereeniging werd vvenschelijk geacht door het uittreden der Leidsche Vrijzinnige Kies vereeniging uit de sLiberale Unie". Na afloop der vergadering traden velen dei- aanwezigen tot de vereeniging toe. Van de buileniandsche personen gedurende 1896 overleden noemen wij de volgende: Frère-Orban, Belgisch staatsman. Prins Alexander van Pruisen. Paul Verlaiue, Franscli dichter, Charles Floquet, gewezen Minister-president van Frankrijk. Ambroise Thomas, I'Yanseh componist. Prins de la Tour d'Auvergne, hertog van Bouillon, laatste afstammeling in de rechte fijn van Godfiied van Bouillon, koning van Jeruzalem in 1099. Arsène Houssaye (Housset) Fransch publicist. Otto Roqette, Duitseh dichter. N. J. Smit, Vice-president der Znidafiikaan- sche republiek. Trikoepis, Grieksch staatsman. Leon Say, Fransch staatsman. Heinrich von Treitsclike, Duitseh historicus. Nasr-ed-Din, Ahuh van Perziö. Jan Volders, mede-oprichter en leidsman der Belgische werkliedenpartij. Karei Lodewijk, Aartshertog van Oostenrijk. Graaf Menabrea, italiaansch staatsman, ge wezen minister-president enz. Gerhard Roldfs, Duitseh ontdekkingsreiziger in Afrika. Ernesta Rossi, Italiaan-ch tooneelspeler. Jules Simon, Fransch staat- en staathuis houdkundige, gewezen minister-president. Louis Charles Philippe Raphael, hertog van Nemours. Harriet Beecher Stowe, Amerikaansche schrijfster. Edmond de Goncourt, Fransch schrijver. Eugène Spuller, Eransch senator, gewezen minister van buileniandsche zaken. Otto Lilienthal, Duitseh. ingenieur, beoefenaar van de vliegkunst. Lnigi Palmièri, directeur van het observato rium op deri Vesuvius. Generaal Trochu, in 1870-71 president van het bewind der Nationale Verdediging in Frank rijk en gouverneur van Parijs. Maarschalk Pavia, werktuig bij den »coup' d'état van 2 Jan. '71 in Spanje. G. du Maurier, Engelsch teekenaar en let terkundig. Paul Armand Challemel-Lacour, Fransch staatsman en publicist. Dr. Tanner, de vaster". Jan Verbas, Belgisch schilder. Prins Sloiberg-Wernigerode, gewezen vice- president van het Piuisiseh Ministerie, voor zitter van het Pruisische Heerenhuis. Emanuel Arago, Fransch senator, in 1870 71 lid van het Gouvernement der Nat. Ver dediging. Prof. Du Bois Reymond, Duitseh physioloog. OVERSCIIIË, 1 Januari. Tot onderwijzer aan dc chr. school is beuoeind de heer ,T. v. Waardhuizen, alhier. 'S-GRAVENHAGE. 1 Januari. Iu eene"opzettelijk daartoe gehouden buitengewone vergadering van het collego van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Eollaud werd gisternamiddag ten gouver- neinentshuize de heer L. C. G. Verhuist, commies- chef der eerste afdeeling ter griftic, door den voorzitter van genoemd college, den commissaris der Koniugiu mr. C. i'ock, geluk gewenscht met de op heden1 Januari invallende herdenking van het feit, dat genoemde ambtenaar gedurende 25 jaren in bedoelde functie werkzaam was. Ook gisteren mocht de heer Verhulst talrijke blijken van wanrdcering ontvangen. Namens de leden der Prov. Staten van Zuid- Holland werd deu jubilaris hulde gebracht door een tiental afgevaardigden, die hem in het lokaal van het prov. bestuur kwamen gelukwenschen en hem namens de Staten een geschenk aanboden. Het personeel der ambtenaren en beambten ter griflie vertolkte mede in stoffelijke bewijzen van herinnering aan de aangename verhouding, dio tus schen den heer Verhulst eu hen bestaat, hunne gevoelens van belangstelling en achting. AMSTERDAM, 1 Januari. Met het stoomschip Prinses Sophie arriveerden heden alhier 80 Oost- Indische militairen, ouder welke 10 onderofficieren eu 1-f gewonden uit de laatste krijgsbedrijven uit Atieh. Gedurende dc reis overleden drie militairen, waar van één aan cholera. De muziek van het 7e regiment was tegenwoordig om den terugkeerenden krijgers een welkom toe tc roepen. De gewonden zien er goed uit, al moesten som migen hun arm of been nan het vaderland ten offer brengen. Na een opwekkenden maaltijd iu het Passantenhuis vertrokken allen om bij bloedverwanten het Nieuw jaarsfeest te vieren. AMSTERDAM, 2 Januari. Door het comité vau werkloozen was aan den Raad dezer gemeente een verzoek ingediend om officieel van de werkloosheid kennis te nemen, en middelen daartegen te beramen. Na veel beraadslagen besloot de lïaad eene com missie te dien einde te benoemen. Naar wij thans vernomen, is reeds eene commissie van 15 leden door B. en TV. benoemd. De wethouder voor de Publieke Werken, dr. Blooker zal als voor zitter fungeeren. Het is de eerste maal in ons land dat aldus van gemeentewege in zukc werkeloosheid wordt opge treden. GRONINGEN, 1 Januari. In een buitengewone vergadering van de vereeniging van timmer- en met selaars-werkbazen „Vrijheid en Orde" alhier is een nogal belangrijk besluit genomen, dat door 110 per sonen, zoowel leden als met-leden der vereeniging, met hun handteekeuing is bekrachtigd. Dc werkdag in den zomer is bepaald van des morgens 6 tot des avonds 7 uur, met een schafttijd van twee uur, uitgezonderd buitengewone omstan digheden. In do andere jaargetijden zal.de werkdag ook iu geen geval langer mogen ziju dan elf uur. Het miniumm-loon is bepaald voor een bekwamen- timmer- en metselaarsknecht op 17 cent, en voor een opperman op II cent per uur, waarvoor door den patroon respectievelijk mag worden gevorderd 21 eu 17 cent. In hun vrijen tijd mogen de werklieden uoeh voor bun patroons, noch voor particulieren werkzaam zijn de patroon is verplicht, den werkman bij de eerste overtreding te waarschuwen, bij herhaling der over treding to ontslaan, van welk ontslag kennis dient te worden gegeven aan het bestuur der vereeniging. Bij kon besluit is I.. C O. Verhuist, commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij kon besluit van 7 December j.l. (Stil. 215), opgenomen in de Staatscourant van 1/2 Jan., is op de voordracht van den in,uister van w. h. en n. vastge steld een algemeen' maatregel van bestuur, als be doeld bij ai t. 6 en 7 der Veiligheidswet. Dit besluit omschrijft lo. de eischen waaraan de fabrieken en werkplaat sen ingevolge art. G der Veiligheidswet moeten vol doen, met betrekking tota de vrije luchtruimte voor eiken arbeider in verband met de hoogte van de vveihlokalen, h. de luchtvcrverscliing, c. de verlich ting, d. iiet voorkomen van brand en van ongevallen bij bi and, e. de kleedkamers en schaftlokalen, f. de privaten 2o. de verplichtingen, waaraan hoofden of bestuur ders van fabrieken en vveikplaatsen ingevolge art. 7 der Veiligheidswet moeten voldoen, als: a. liet bevor deren van zindelijkheidh. het bevorderen van een dragelijke temperatuurc. liet verwijderen van schade lijke dampen, gassen en stof; d. liet voorkomen van ongevallen door werktuigen, vverktuigdeeleii, drijf- weikeu, gereedschappen of electrisclie geleidingen, duur vallen, door vallende voorwerpen, kokende of bijtende vloeistoffen, gloeiende of gesmolten metalen, of door ontpl rfbare stoffen; e den duur van bet vei- blijven iu ruimten waar het onvermijdelijk is, dat hooge o' lage temperaturen, schadelijke d,unpen, gassen of stof voorkomen; liet vei strekken van goed drinkbaar water. Dit besluit treedt in wei king een jaar na til Dec. ■1891), den dag zijner afkondiging. f Heden had de receptie plaats bij het feest van den heer J. van der Hout, en zeker rnag van deze receptie gezegd worden dat het een sa- menstroom was van vrienden die gretig ge bruik maakten van deze gelegenheid om hunne hulde en sympathie aan den jubilaris te be tuigen. De rij der bezoekers werd geopend door eert commissie uit de burgerij die bij monde van den heer TV. Brouwer den jubilaris toesprak en daarbij hem aanbood een salontafel met stoelen en spiegel waarbij een album dat de namen bevatte van hen die aan dit cadeau hadden bijgedragen. De bewerker van dit album verdient allen lof voor de prachtige af werking der in sierlijke eaders geteekende figuurletters waarmede de namen daarin zijn aangebracht. Vervolgens verschenen burgemeester en wet houders, waarbij de heer Versteeg het woord voerde en daarna de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. De heer Vernède sprak daarbij op kernachtige en recht hartelijke wijze. Namens het personeel sprak de lieer Maltha, plaatsvervangend hoofd der school, waarbij een prachtige pendule met candelabres werd aan geboden. Door dames Regentessen en heeren Regenten werd deu jubilaris aangeboden een album be vattende eenige etsen van schilderijen uit het Mauritshuis, terwijl de weeskinderen hunnen onderwijzer een Raaien barometer aanboden. De kweekelingen van de R'gksnormaalschool boden hunnen ieeraar een lamp met bloemen en een bloementafeltje aan. Maar ook van verschillende particuliere ont ving dc heer Van der Hout ondubbelzinnige blijken van belangstelling en onder hen mag zeker wel genoemd worden de oud-schoolop ziener dr. O. J. Vaillant, die gedurende het gansche vijfentwintïgtal jaren met den heer Van der Hout heeft samengewerkt. Hij ook zal op liet feest van hedenavond het woord tot den jubilaris richten, wanneer de schoolkinderen het feest van hunnen onderwijzer komen vieren. Het schoollokaal is voor deze gelegenheid prachtig versierd waarbij ook weder de samen steller van het bovengenoemd album de heer Joh. A. Boer het leeuwenaandeel heelt vervuld door het vervaardigen van een aantal schilden bevattende jaartallen enz die kwistig met groen en vlaggen zijn omgeven, zoodat het geheel een recht f eestelijken indruk maakt. Een Hink geïmproviseerd tooneel is mede daar opgericht. TVij hopen in ons volgend nummer op dit gedeelte van het feest terug te koinen. De stoomboot (Eugenie van de firma J. en A. van der Schuijt is hedenochtend te zeven ure op de oostelijke krib van den watertoren vastgeraakt. De passagiers zijn afgebracht; ongelukken hadden niet plaats. Met hoogwater hoopt men bet stoomschip vlot te krijgen. Vrouw K., werkzaam bij den heer W. Nesse aan de Breede Marktsteeg, bad hedenmorgen het ongeluk om uit te glijden bij het uitspoe len van zandemmers, waardoor zij te water geraakte. Door de hulp van den gemeente veldwachter Fillekes en den heer L, van Rhijn was zij weder spoedig op het droge gebracht en werd zij ten huize van haren werkgever van droge kleeren voorzien. Een matroos van het logementschip te Hel le voetsluis voldeed gisteravond niet aan de aan maning van een politieagent out door te loopen toen hij de rust verstoorde, maar gaf dien agent een slag in het gelaat. Hij werd daarop naar het politiebureau gebracht en hedeu mor gen weder op vrije voeten gesteld. BURG E R L IJ K E STAN D. Oeborcn j 1 Jan. Huibertje, dochter van A. Noordam en A. van Buuren, Singel. Wverleden 1 Jan. Dirk Benne, 82 jaar en 8 maanden, MunniJcenluurtJohannes Vredenbregt, 81 jaar en 6 maanden, Broersveld. De arrondLsements-reehtbank tc Maastricht, Don derdag uitspraak docudc in het civiel geding van Eng. Itegout tegen Timmermans, Thiescn en Boostcn, ter zake van beleediging door middel van een vc-r- kiczingscireulaire, heeft beklaagden vrijgesproken. Het O. M.lbij den Iloogen Raad concludeerde tot verwerping van het beroep van den persoon, die bij dc werkzaamheden van het leggen vau de electrischo geleiding in de Tijdiugzaal van De. Telegraaf ver minkt werd en wiens deswege tegen de maatschappij „Eleetra" tc Amsterdam ingestelde vordering tot schadevergoeding door het Hof aldaar werd ontzegd. Uitspraak 5 Februari. Beroepente Gouda, ds. Deur, tc Zetten. Bedrinktvoor Nionw-Bcierland, door I'h, F. Fabcr, eand. Giatr.r. Kuiken. Bedanktvoor Vianen. ds. C. F. L. van Schelven, te TVageningen voor Strijcn, J. C. C. Voigt, te Fijnaart R.-K. Kiirk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor tc Noordwijkerhout. den heer TV. A. van lilden tot doken en pastoor tc Hoorn, den heer J. II. Smcele; tot pastoor te Ooltgcnsplaat, deu heer L. .1. TVeve; tot kapelaan te Lisse, den hoer J. Opmeer. I)c als vermoedelijke dader van den moord te Oostburg gearresteerde Cannes is vrijgelaten, daar diens onschuld is gebleken. De twee andere verdachten, de 22 jarige Water molen uit Schooudijkc en de 19-jarige J. Maselciju, die eene volledige bekentenis hebben afgelegd, wevden gevankelijk naar Middelburg overgebracht. De oorzaak eu de reden die de daders moet be wogen hebben tot hun oumeuschelijke daad, ligt nog in het duister. Het lijk van deu verslagcne, J. Vau Male, is te Schooudijkc, waar ziju oudere wonen, ter aarde besteld. De verslagenheid op laatstgenoemd dorp was zoo groot, dat Maandag bijna niemand werkte en de moord het onderwerp van alle gesprekken was. De 21-jarige verslagene was een oppassend veel belovend jougmeuseh. die te Brussel als timmerman werkzaam was en de Kerstdagen bij zijn ouders doorbracht. Het behoeft wel geen betoog, dat zijn ouders radeloos ziju, terwijl ook de ouders van de moorde naars geschokt zijn. Do artsen P, M. Dikkenbcrg to Zuidzande en P. Jas te Oostburg hebben Maandagavond het lijk geschouwd. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat de dood van Van Male het gevolg is geweest van inwendige bloedstorting in dc hersenen, tengevolge van geweld van buiten. De schedel was gebroken en een onge veer 11 cM. lange scheur was er in waar tc nemen. Uit Arnhem deelt men mede. dat Woensdag avond is gearresteerd B, U., geëmployeerde ten kantore van deu ontvanger der registratie aldaar, verdacht van belangrijke verduisteringen. Er wordt over het afgcloopen jaar een bedrag van f 23,000 ge noemd. Iu een logement aan het Zieken in Deu Haag, waar het ter gelegenheid van den oudejaarsavond zeer rumoerig toeging, werd de politie te hulp ge roepen; bij haar komst had zij echter uit een dei bovenverdiepingen een bombardement met llessclieu en vaatwerk te doorstaan, zoodat met geweld het perceel moest worden ontruimd. Den aandeelhouders in het waarborgfonds der Nationale Bakkerij-Tentoonstelling te Dordrecht, die kort na de sluiting dc storting terugontvingen, is bovendien nog GO procent uitgekeerd. Gistermorgen is trein tilt), bij het vertrek vau Nijmegen, door verkeerden wisselstand geloopen op ecu postrijtuig, waardoor dit rijtuig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dc Nieuwe 'W'inschoter Courant, die sedert 1 September j.l. als dagblad verscheen, zal van 1 Januari af weder 3 maal per week verschijnen. Het eigenaardige van het geval is, dat de abonue's van het blad hierom verzocht, hadden. Bij gelegenheid vau de oudejaars-serenade, Don derdagavond den directeur der Fransche opera te 's-Gravenhage gebracht door hoe koorpersoneel van dit gezelschap poogden eenige beschonken mannen telkens den geregcldcn gang van deze avoudhulde tc verstoren. Toen de politie hen wilde arresteeren, ondervond zij ecu hevig verzet, waarbij een agent zoodanig in de duim werd gebeten, dat hij naar het gemeenteziekenhuis moest worden gebracht. Een droevig ongeluk had Vrijdag plaats op deu Watcrlaudsehen dijk tusschen Nieuwendam en Buik- sloor. Te half 7 ruim iu den avond vertrokken als gewoonlijk twee treinen der Noord-Hollaudsche Trainwcgmaatschappij van het Tolhuis; de eerste (naar Alkmaar) stopt wel te Buiksloot, doch niet op den hoek van den dijk hij Nieuwendam; de tweede (naar Edam) houdt daar wel stil. Nu zat in den eersten trein dc veldwachter der gemeente Ransdorp, de ongeveer GOjarige Tolle van Durgerdam. Under het rijden stapt hij nog wel in verkeerde richting uit den trein, toen deze niet stopte aan den dijk bij Nieuwendam. Hij viel, kwam ouder den trein en was dood. Hij laat een gezin na. De goederenwagen ontspoorde toen hij over deu ongelukkige heenreed. Eenige dagen geleden is de zeventigjarige II. v, d. B., te Barneveld, die zich bij een haardvuur verwarmen wilde, in brand geraakt. De brandwonden die hij daardoor kreeg waren zoo ernstig, dat bij er aan overleden is. Aan boord van do Delta, in dc haven van Ply mouth, heefteen ernstige dynamiet-ontploffing plaats gehad. Het schip zonk dadelijk, en van de 40 per sonen, die zich aan boord bevonden, vreest men dat het grootste deel omgekomen is. Nader meldt men hieromtrent Men was in de Sont bezig een zandbank op tc ruimen. Eene lading dynamiet ontplofte toen onder een stoombaggermolendeze kantelde en alle man te water. Op twee na werden zij echter gered.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2