50s'° jaargang. Dinsdag 5 Januari 1897. N°. 9210. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. UITGEVERII J. C. IlOELANTS. OFFICIEEL. K e ïi n i s g e v i 11 g. K e n n i s ff e y i n ff. BUITENLAND. DE WERELD ONTYLUCHT. SÏ.Ï' .lüsyj Abokn-emesttsprijs per kwartanl Franco per post Afzonderlijke nommers 0 90 - 1.30 - 0.02 BUREAU; BOTERSTRAAÏ Telephoon Ko. 123. AnvESTE.N'ïrcrnHS: vau 110 gewone regels met inbe grip van enne Courantf 1.02 Iedere gewone regel meer- 0.10 Hij abonnement wordt korting verleend. Rijden met hondenkarren en bezigen van honden als trekdieren. Burgemeester ex wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden dat in het provinciaal blad no. 31 van 1896 zijn opgeno men de door Gedeputeeide Staten dezer provincie vastgestelde gewijzigde voorschnften welke betrekking hebben op het rijden met hondenkarren en het be zigen van honden als trekdieren, waai bij oa. bepaald is, dat houders van hondenkarren verplicht zijn in de maand Januari van dit jaar zich bij het gemeente bestuur aan te melden om zich opnieuw als houder eener hondenkar te laten inschrijven. Schiedam, o .fatum i 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG De secretaris, VJËHNÈDE. DE COMMISSIE VOOR GEMEENTEWERKEN te Schiedam, is voornemens op Dinsdag den 12n Januari 1897 's namiddags 2 uur, namens Buigemees- ter en Wethouders ten rnadhuize aan te beste den de levering van Ijzerwaren, Gereedschappen, Borstels, Doe ken, Drogistartikelen en verdere materialen ten behoeve van den dienst der Gemeente werken. Het bestek ligt ter inzage op de stndstimmer- wert en is, aldaar tegen betaling van 25 cents ver krijgbaar. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 Januari '97. De vriendschappelijke betrekkingen tnssclten Frankrijk en Rusland die juist den laatslen tijd eenige verkoeling ondeigaan hadden, sinds enkele Fransche bladen openlijk hun misnoe gen uitspraken over de dralende politiek van tie NelidofT, in zake de Turksche hervormingen, voor Fiankrijk (vooral financieel) van zooveel grooter belang dan voor Rusland hebben ongetwijfeld weder aan innigheid gewonnen door de uitwisseling der officieele beleefdheids formules bij gelegenheid van het nieuwjaars feest. In de eerste plaats op de nieuwjaais- receptie bij den Fiansclien piesident, de toe spraak tan den Russischen gezant Mohrenheim hiermede belast bij afwezigheid van den doyen, den Pauselijken nuntius tot pre sident Faure, waai in hij Frankrijk geluk- wenschte met den s^un, door haar verleend aan de zaak des vredes en waarop Faure in gelijken zin antwoordde. In de tweede plaats en dit is wegens het ongewone een merk waardig feit is Frankrijk aangenaam ver rast geworden door een persoonlijk telegram tan gelukwensching van den Russischen Czaar aan president Faure, waarin hij de beste wen- schen uitspieekt voor Frankrijks welzijn en de aangename dagen herdenkt door hein in het afgeloopen jaar in Frankrijk doorgebracht. Faure antwoordde hierop, dal Frankrijk zich met levendige ontroering de dagen herinnerde, waarop Zijr» Keizei Iijke Majesteit te midden tan het Framclie volk geweest was en uitte ver volgens zijn goede tvenschen voor het geluk van den keizer en de keizerin. De vleiende bewoordingen waarin hot keizer lijk telegram vervat was, hebben niet alleen in Frankrijk, maar ook daarbuiten indruk ge maakt. Zeer zeker is de nauwe aaneensluiting tan Frankrijk en Rusland hierdoor opnieuw aan bet licht gekomen, al moet ook opgemerkt worden, dat hier wederom uitsluitend de vredes- betuigingen op den voorgrond treden en geen openlijke uiting aan bet bondgenootschap ge geven wordt. Een minder vreedzame toon weerklonk in de rede van gelukwensching, waarmede de heer Jorissen, rechter in de Tiansvaalsche republiek, president Kruger op de Nieuwjaarsreceptie be groette. Na uiting gegeven te hebben aan het gevoel van dankbaarheid, dat de burgers bezielde, jegens de Regeei ing voor het gelukkig afwenden der gevaren, waarmede zij juist een jaar geleden bedreigd waren geworden, sptak hij met bit terheid over de feestelijke ontvangst, aller wegen den heer Rhodes bereid. Diens aan wezigheid in Afrika noemde hij een bron van ongerustheid en angst voor de Transvaalsche burgers, te meer nu Rhodes scheen gevierd te worden in de Kaapkolonie, niet alleen als de held van heden, maar ook van morgen. Hij noemde (volgens een telegram aan de Kólni, scJie Zeitvng) Rhodes een misdadiger en een vrijbuiter, en beschouwde de aan Rhodes be wezen hulde als een beleediging aim president Kruger en de Zuidafrikaansehe Republiek door de Kaapkolonie aangedaan, welke toch steeds blijft voorgeven, de viiendsehap der Republiek op pijjs te stellen. Volledigheidshalve vermelden wij nog onder de merkwaardige nieuwjaarsredevoeringen die van den koning van België, gericht tot de sena toren, die hem kwamen complimenteeren. De koning sprak in zijn lange rede, die diepen indruk maakte, inzonderheid over de noodzake lijkheid van het bestaan van vaderlandsliefde voor een land. Men meent dat de koning bier- mede zinspeelde op de noodzakelijke veibete- ring van het leger in België. De veelomvattende Russische politiek schijnt den jeugdigen czaar voor rechtstreeks persoon lijke behandeling eenigszins te zwaar te worden. Er schijnt althans bij hen het voornemen te bestaan een Opperste Raad" in te stellen, die als tu-schenpeisoon moet dienen tusschen den vorst en de ministers, teiwijl alleen de meest dringende zaken door de ministers aan den keizer zelf zullen worden voorgelegd. Als vermoedelijk voorzitter van dezen raad wordt genoemd grootvorst Kouslantin Konstantino- vvitcli. Naar verzekerd wordt is vorst Alexander Konstantinowitch benoemd tot gouverneur-gene raal van Warschau, ter vervanging van graaf Scliuwaloff. Gisteren hebben in Frankrijk de verkiezingen voor de driejaariijksche hernieuwing van den Senaat plaats gehad. De verkiezingen betroffen 97 zetels. Behalve voor Martinique is de uitslag bekend gekozen zijn namelijk (51 republikeinen, II radicalen, 12 reaction nai ren, ter wij 112 her stemmingen moeten plaats hebben. Aan de liberale en gematigde meerderheid van den Senaat is dus, gelijk te verwachten was, weinig afbreuk gedaan door de radicalen, ondanks de propaganda door ben gemaakt voor het politiek piogram van de heereti Bourgeois en Doumei'. De Spaansche wapenen schijnen de laatste dagen meer geluk te hebben gehad. Volgens eert telegram uit Manilla hebben de Sparijaaiden op tie Philippijnen een groote overwinning be haald op de opstandelingen, waarvan er 1100 sneuvelden. Tevens schijnen op Cuba de insurgenten ge slagen te zijn te Yalladares, Sanlana eri Manolita, terwijl 43 opstandelingen hun onderwerping aanboden. Generaal Weyler kondigt aan, dat er in de provinciën Pinar del Rio nog slechts 500 rebellen zijn en dut zijn tegenwoordigheid in die provincie weldra niet meer nootlig zal zjjn. Mogelijk zullen deze meer bevredigende resultaten er toe bijdragen de ontevredenheid te verminderen die, gelijk wij in ons vorig nummer opmeikten, tegen generaal Weyler te Madrid zicli openbaarde wegens het gering succes van den Cubaanschen veldtocht. Gemengde BEededccllngen. In aansluiting mei ons bericht van 1 Januari, wordt thans gemeld, dat de leden der goederen beurs te Berlijn besloten hebben zich tan de nieuwe beurswet, die den termijnbaudel in granen verbiedt, los te maken. D,t. besluit is eenparig genomen in een vergadering welke door 600 leden werd bijgewoond, en wel door aanneming van de volgende motiesSedert lang worden de ergei lijk «te beschuldigingen tegen den graanhandel uitgesproken, zonder eenig bewijs. De beurswet en de beursverorde- ning berusten op die aantijgingen. Daardoor is de goederenbeurs m haar eer diep gekrenkt en daarom besluiten alle leden, zonder te vra gen of hun belangen er door worden benadeeld, af te zien van de beursinriebting, en van 2 Januari af voor het doen vau zaken in granen eu meel de beurs niet meer te bezoeken." Er zal een Vrije Vereeniging" voor een goederen beurs worden opgeiicht, die voorleopig in een lokaal in de Neue Fi iedricbstras.se zal gehou den worden. Ook te Stettin hebben de koop lieden besloten niet meer de goederenbeurs te bezoeken. De grief bestaat vooral hierin dat de regeering in de beurscomités voor het vaststel len der noteeringen zitting wil geven aan grondeigenaars, uit wantrouwen tegen de graan handelaars. Nu deze zich terugtrekken, zal de regeeriog bezwaarlijk de beui^comités kun nen samenstellen, waarin de meerderheid uit kooplieden moet bestaan. In allen gevalle zal de officieele beursnoteeririg feitelijk hare kracht verliezen. De Fransche regeering heeft een besluit afgekondigd, waarbij de bevoegdheden van den gouverneur-generaal van Algenë nader worden geregeld. Onder dien hoofdambtenaar wordt liet bestuur gecentraliseerd, zoodat hij ook boven de -gnilitaire overheid staat. Alleen de bevelhebbers van land- en zeemacht staan rechtstreeks onder de ministers van oorlog en van marine, en de gouverneur-generaal moet met hen in overleg treden. Het stoomschip Adriatico uit Massoea is te Napels aangekomen. Aan boord bevonden zich majoor Nerazzini (de welbekende onder handelaar met Menelik) en de eerste groep dei- in vrijheid gestelde krijgsgevangenen. De aan komst was niet vooraf aangekondigd, zoodat geen betoogingen plaats hadden. Het was den gewezen krijgsgevangenen ten strengste ver boden zich te laten uitvragen over het verblijf in Abessinié. Da Bulgaarsche Kamer van afgevaardigden te Sofia beeft de volgende wetsontwerpen aan genomen lo. de amnestie voor staatkundige veigrij- pen2o. de wet op de militaire pensioenen 3o. de hervorming der accijnzen; 4o. de wet om een invoerrecht van 14 pCt. te heffen van buitenlandsch vee. De Kamer is daarop tot 15/27 Jan. ge scheiden. De vrees van den sultan voor woelingen der Jong-Turksche partij blijkt opnieuw uit een be richt uit Konstantinopel, volgens hetwelk de sultan 5000 softa's (studenten) op zijn kosten naar huis gezonden heelt. Nog eenige duizen den zullen volgen. Deze terugzending van stu denten geschiedt elk jaar, doch ditmaal zijn er een groot aantal softa's bij, die gedwongen Roman van Anny Wotiie. 3) Zwijgend trok Giinther zijn vriend mede naar den uitgang. j>Ga toch mee", fluisterde hij bij de kerkdeur, zanders zien de meisjes ons." vNu, dat is ook een mooi voorstel ik wilde me juist door die drie allerliefste schepseltjes goed laten opmerken," sprak Heinz lachend. ïHet zou juist een interessante kennismaking zijn. Denk je dan, dat die jonge kloosterdametjes iederen dag op het eiland Ie vinden zijn Dan vergis je je, lieve vriend Günther zeide niets. Zich langzaam omwendend, richtte hij nog eenmaal den blik naar de Iteikdeur. Daar stond op den drempel dezelfde Gunda, den rozenkrans nog op bet goudgelokte boofd, ais een beeld uit een sprookje en zag met groote, ver schrikte kinderoogan Günther vlak in het gelaat. De bloemen, die zij nog in haar rozenvingeren had, ontvielen haar hand ontsteld sloeg zij de kerkdeur toe en de plaats, waar zooeven nog die tooverachtigo meisjesgestalte gestaan had, was weer ledig. Günther ging langzaam een paar schreden terug en raapte ernstig en nadenkend de rozen op. Heinz deed alsof hij het niet bemerkte, maar terwijl zij over het kerkhof naar de herberg terug gingen, neuriede hij vrooüjk in zichzelf: sRozen op ons pad gestrooid en het leed vergeten." Vervingen zij de schoone dag in volle lentepracht, Toch is de bloem niet angstig in 't duister van [den nacht Want zoete droomen weeft zij uit gloeiend zonne dood En lenteweeldo sluimert verborgen in haar schoot. Het dal was reeds in een grauwe avondsche mering gehuld ook was zij reeds neergedaald op de lichtgroene golven van de Chiemsee, waaruit het eerwaardige klooster Frauenwörth op het kleine eiland zich trots scheen te verheffen. De laatste zonnestralen waren achter den witten kam der Alpen verdwenen, maar het gehoele hooggebergte gloeide nog van den weerschijn der zonnepiacht. Een purpergloed lag op de hellingen en toppen en lichtende rozet: schenen als gestrooid op de sneeuw van den Alpenketen, die in zijn verheven pracht op het stille klooster scheen neer te blikken. Uit het klooster klonk de avondklokzij drong ook door tot in de cel der drie jonge meisjes, die des voormiddags het oude graf in de kerk veisierd hadden, doch haar handen vouwden zich niet samen tot het gebed bij de vermanende tonen der klok. Zij zaten dicht bij elkaar aan het kleine klooster venster en keken over het meer naar de lichtende bergtoppen. Geen barer sprak een woord het klokkengelui verstomde en gedempt klonk het gezang der kloosterkweekelingen, die tot het avond gebed zich verzameld hadden. sik vind, dat we ai bijzonder onderhoudend zijn, van avond," riep de bruinlokkige Liska uit, terwijl haar blauwe oogen van scbalkschheid en overmoed glinsterden. »Eerst vragen we de eer waarde moeder ons van het gezamenlijk avond gebed vrij to stellen, omdat we nog al de rozen kransen voor do kleinen, die bevestigd zullen worden, willen vlechten en nu zitten wij hier stil en somber voor ons te kijken en denken aan kransen noch bevestiging en ais de hoogeerwaarde moeder of zuster Beate ons op het geweten af vraagt, of wij volgens belofte bij het luiden der avondklok een paternoster gebeden hebben, wat moeten wij dan zeggen »De waarheid, Liska zeide de blonde Gundala ernstig en zag met liaar zonnige, lichtbruine oogen haar vriendin in het gelaat. tMon kan ook bidden zonder woorden. De vrome moeder weet dat en zal ons wel begrijpen, als wij haar zeggen, dat de pracht daar buiten ons belette baar gebod letterlijk op te volgen." sJe bent werkelijk naief, Gunda," bracht nu de derde van den kleinen kring in het midden en leunde met den eenigszins hoekigen arm op het smalle vensterkozijn, »dat je altijd gelooft, dat andere menschen alles gevoelen en begrijpen kun nen, wat in ons gemoed omgaat. Met allen eerbied voor onze gestrenge kloostermoeder, maar hoe kan zij, die sinds een menschengeslacht ver van de wereld leeft begrijpen en gevoelen, dat onze kleine Gunda haar gebod vergeten heeft, omdat zij voort durend moet denken aan wat haar vandaag daar buiten in de zondige wereld overkomen is en waardoor haar klein hart geweldig verschrikt en beangstigd is geworden. sik verzoek je, Ellin, spreek daar niet van," smeekte Gundalasnog beeft mijn hart, ais ik aan het oogenblik terugdenk, dat de vreemdeling zijn donkere oogen zoo doordiingend op mij richtte." »Het is alsof je den vleeschelijken duivel gezien hebt," riep Liska spottend uit en streek zich de bruine lokken van het blanke voorhoofd, sen het was toch werkelijk een interessant jongmensch, zeker een officier," ging zij levendig voort, sen daarbij zoo kranig. Moest je daar nu zoo van schrikken We moesten toch eigenlijk verheugd zijn, als we eens een anderen man te zien krijgen dan pater Celestijn, die alleen de heilige Moeder Gods bnmint, terwijl men toch van een anderen man hopen mig, dat hij zich ook over ons ont fermt en een beetje op ons verliefd raakt." »Hoe kan je toch zoo schrikkelijk zondig praten", sprak Gunda afkeurend en richtte haar bruine oogen ernstig op haar kleine vriendin. Je licht zinnigheid gaat werkelijk te ver. »Dat vind ik ook." viel Ellin, de oudste der drie, in en een misnoegde blik uit haar donkere oogen trof de kleine praatster. sHoe kan het nu in je opkomen, dat iemand op ons, als wij buiten het klooster en in de wereld waren, zou verlieven 1 Gundala. ja. die is rijk, haar lacht het geluk toe, maar wij dochters van arme officieren, wij moeten al blij zijn als wij een dak boven ons hebben, dat ons beschut. Het kleine beetje geld onzer ouders is nauwelijks voldoende om ons kost geld te betalen en aan onze beeren broeders den noodigen bijslag te geven, want de broeders moeten officier worden, daar dit, volgens de veroordeelen van onzen stand, de eenige fatsoenlijke positie is. En als wij dan volleerd zijn, dat, wil zeggen, als wij naar do meening der onzen genoeg onnutte geleerdheid in ons hoofd opgenomen hebben, dan stuurt man ons de wereld in als onderwijzeres, of juffrouw van gezelschap of huishoudster, of hoe die slavinnen anders mogen heeten. Uitgerust met allerlei ge leerdheid, maar zonder kennis van het praktische loven tieden wij de wereld in, om daarin jammerlijk schipbreuk te lijden en in kommer en ellende onder ie gaan, terwijl onze waarde broeders in de salons der rijken den onwederstaanbare spelen en de zuurverdiende penningen der arme zuster door- j üiongen.' {Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1