ÜTt" de PEIIS. worden naar huis terug te koeren omdat men te Konstantiuopel vreest voor beioogingen tegen de regeering. Ton opziclite '.an Kreta uil waar thans, gelijk bekend is, een chrUten-gouverneur liet bewind voert) is do Tut ksclie regeeiing tot velerlei concessies bereid. Zoo heeft de Turksche mi nisterraad besloten te voldoen aan bet herhaald uitgesproken verlangen der gezanten om ook niet-Turksche manschappen by de Kretenser- gendarmerie in te lijven. RuWiri.BELAhTtNG. Het was, zegt de JT» B. Ctwel te verwach ten, dat de bespreking van het belastingont- vverp ook nog voeren zou tot de bespreking van de wielrijdersbelangen en de belangen van het publiek, uit het oogpunt van de zorg voor vei ligheid op den openbaren weg. Dat er enkelen waren, die liet rijwiel noem den een voorwerp van ergernis en van gevaar, geeft blijk van groote eenzijdigheid. Maar voegt het blad er bij dat sommige wielrij ders door hun onvoorzichtige en niemand ont ziende manier van rijden tot nadeel van de groote meerderheid, die wel voorzichtig is en die wel de voetgangers ontziet, de behoefte aan verordeningen hebben in liet leven geroepen, dat is een feit. Vroeger waren er zelfs gemeen ten, waarbinnen het geheele verkeer per rijwiel verboden was. Die periode zijn wij thans voorbij. Maar beperkende gemeenteverordeningen zijn er toch. Nu is in de afdeelingen van meer dan één kant de wenschelijkheid betoogd van een alge- meene, voor het geheele rijk bindende politiewet voor hel rijwielverkeer. Het argument, dat de rijkswetgevel', omdat hij een belasting heft, ook zorgen moet, dat het verkeer niet te zeer be perkt wordt, dat argument is zeker gezocht, omdat het een verkeerd uitgangspunt heeft. De zaak moet ruimer worden opgevat. Doch dan is het onbetwistbaar juist, dat ter wille van de veiligheid bij dat verkeer een rijkswet zoo wil liet ons althans toeschijnen veel voor hebben moet." Niet juist acht de N. O. dat de gemeen tebesturen in dezen de beste wetgevers zouden zijn. Wel voor wat aangaat de bebouwde kom men. In de grootere, dichtbebouwde gemeenten zullen zekere straten óf den geheelen dag, óf een gedeelte van den dag voor het rijwielver keer gesloten moeten kunnen zijn. Maar daartoe ware ook in de Rijkswet de gelegenheid open tc houden. Doch buiten die bebouwde kommen kan er eenheid van voorschriften zijn eu zou znjk een eenheid zeer nuttig wezen. De wiel rijder mag het gevaar niet loopen telkens op zijn weg te vinden afwisselende gemeentelijke voorschriften, waarvan hij het bestaan niet eens kennen kan. «Terwijl voor rijtuigverkeer de provinciale autoriteit als van zelf aangewezen is, komt voor het i ij wiel verkeer op den zooeven aan gegeven grond stellig de rijkswetgever in aan merking, evenais hij sinds lang de wetgever is voor het spoorwegverkeer. Het is in 't belang der wielrijders en in 't belang van het publiek dat ten aanzien van uitwijken, van waarschu wen, van lantaarns, éen algemeene regel geldt terwijl daarneven, gelijk wij zeiden, plaatse lijke voorschriften kunnen gelden in bebouwde kommen en misschien ten aanzien van het berijden van voetpaden". Ook nog met het oog op de strafbedreiging acht het blad een algemeene wet gewenscht. «Sommige gemeentebesturen maken in hun rijwielverordening gebruik van de bevoegdheid, die hun de gemeentewet verleent, om als bij komende straf de verbeurdverklaring van het rijwiel te bedreigen. Dit schijnt ons, de hooge waarde van veel rijwielen in aanmerking genomen, een ongehoord zware straf op zoo eenvoudige overtredingen. Wil men recidivisten, die naar eenvoudig vermanende geldboeten niet luisteren, zwaarder kunnen treffen, welnu, de boete kan toch tot f25 klimmen en dan blijft altijd nog de hechtenis. Maar verbeurdverkla ring- - daarvan mocht geen sprake kunnen zijn." Eindelijk staat hiermee in verband de quaestie der nummering. Dat nummering van rij wielen zonder bezwaar mogelijk is, bewijst - zegt de jV. Ii. Ct. de praktijk in menige plaats buitenslands. Dat nummering nuttig kan zijn om bij het veroorzaken van ongevallen door schuld den dader, die is doorgereden, te hel pen opsporen, is niet te ontkennen. Dat daarom een algemeene nummering over't geheele land gewemeht zou wezen, daarvoor is veel te zeg gen. De uitvoerbaarheid van het denkbeeld is daar nader ontwikkeld. «Ten onrechte heeft men o. i. gemeend die nummering zóó te moeten inrichten, dat rijwiel en wielrijderskaart heizelfde nummer vertoonen. Dit ware voor een goede werking van het nura- meringsteUel volstrekt niet noodig. Immers ware het voor de opsporing van hem, die een ongeluk veroonaakte, genoeg, zoo men door het nummer den eigenaar van het rijwiel kon kennen. Door middel van den eigenaar zou men dan wel kunnen komen tot de opspoaing van den berijder. Maar de bedoelde gelijkheid der nummers van rijwiel en wielrijderskaart zou volstrekt niet passen in een stelsel, dat kaarten wil invoeren, die voor de rijders en niet voor de machines worden afgegeven. Dezelfde per soon kan toch op dezelfde kaart heden en mor gen een andere machine gebruiken. En dat denkbeeld van gelijkheid ware met het voor gestane stelsel der onpersoonlijke kaarten ge heel onvereenigbaar." Zaterdagavond werd ten Ilove een luister rijk gala-bal gegeven, waarop genoodigd wa ren en rneerendoels verschenen, allen in groot costuumalle leden van het civiele en mili taire Huis van Hare Majesteiten de leden van het diplomatieke corps te 's-Gravenliage, ge accrediteerd en voor zooverre in de residentie aanwezig; de hooge collegién van staat; de leden der Staten-Generaal in de residentie wonendede Gedeputeerde Staten, de gemeen teraad, leden van de rechterlijke macht, de hoofd- en andere ambtenaren der departemen ten van algemeen bestuur en een groot aantal officieren van de schutterij, de marine en het leger, in Den Haag verblijf houdende. In liet geheel waren er ongeveer *1000 ge- noodigden met inbegrip der dames, allen in prachtige balkleedij. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes maakten ten 8 ure Haar intrede in de zaal voor de diplo matie, alwaar beide Vorstinnen tot ongeveer 9 ure eerde hebben gehouden. Daarna begaven de Koninginnen zich naai de groote zaal, waar II.H.M.M. een zetel inna men gedurende den eersten dans, waaraan echter door slechts weinige paren werd deel genomen, wegens den grooten toevloed van be zoekers in deze ruimte. Vervolgens maakten de Koninginnen een wandeling door de salons, gedurende welke tal van personen aan II.H. M.M. zijn voorgesteld, ook velen die niet op het onlangs gehouden Cour waren geweest. Tijdens de talrijke presentation werd dans muziek gespeeld door de Koninklijke Militaire kapel in de groote danszaal en door het orkest der schutterij in de kleine danszaal. Er werd echter niet gedanst. Toen H. M. en de Regentes ten 9"3 ure weer de zaal waren binnengetre den, werd een quadrille d'lionneur deeenige op dezen avond gevormd, welke Koningin Wilhelmina danste met ridder De Struve, Russisch gezant en waaraan verder werd deel genomen door de gezanten van Oostenrijk, Duitsehland, Spanje, België en Zweden en Noorwegen, alsmede door eenige groot-officie ren, eenige dames der diplomatie en dames du palais. Het baltoilet van de jeugdige Koningin be stond uit een witte robe, geborduurd en door weven met zilverde Regentes droeg een licht grijs balkleed. Zelden bewogen zich op een Hofbal in de groote zaal zoovele gasten als dezen avond, waardoor de gelegenheid tot dansen min of meer beperkt was. Buffetten waren in beide vleugels van het Paleis ingericht. Het groote bal eindigde ten 11 uren en voor middernacht waren de laatste rijtuigen met zoekers vertrokken en had het Paleis, straks nog in alle zalen en gangen schitterend ver licht, het gewone aanzien, daar met het oog op den invallenden Zondag alles vóór 12 uren moest afgeloopen zijn. Aljrli. Van den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië is heden het volgend telegram ontvangen^ In Lohong is eergisteren door eene tegen Toekoe Oemar afgezonden expeditie de vijand tot diep in het gebergte teruggedreven. Gesneu veld vijf en gewond tien militairen beneden den rang van officier. Het Handelsblad ontving Zaterdag van zijn Indischen correspondent het volgende telegram «Heden zijn vier gouvernementsstoomers met overste G. F. Soeters, majoor J. Beets, vijf compagnieën infanterie, waaronder een met repeteergeweren, en marechaussees naar Le- hong vertrokken. Vijf oorlogsbodems zijn bij het eskader gevoegd. De expeditie zal veertien dagen duren", Gistermiddag hield de Radicale Bond te 's-Gravenhage eene vergadering ter vaststel ling van een program van beginselen voor de a.s. verkiezingsperiode. De heer C. V. Gerritsen, het bekende radi cale Kamerlid presideerde, en drukte er in zijn openingsrede op, dat men moest streven, alleen die punten aan de orde te brengen, die in het vierjarig tijdperk konden verwezenlijkt worden. Hierna ging men over tot de behandeling van het concept-program waarop een 40-tal amendementen waren voorgesteld, die echter in den loop der discussiën meerendeels ver worpen werden. Na breede overwegingen werd de aanhef of considerans als volgt geformuleerd; De vergadering spreekt als haar oordeel uit «dat de nieuwe kieswet zoodanig strijdt tegen de democratische beginselen, dat zoolang grond wetsherziening niet te verkrijgen is, een uit breiding van het kiesrecht tot de uiterste grens der grondwet een der voornaamste eisehen blijft, dat inmiddels het tot stand komen der hierna opgesomde hervormingen niet mag wor den vertraagd. Vervolgens kwamen de verschillende punten van een program van sociale hervormingen in discussie. De uitslag daarvan was dat verklaard werd dat de navolgende hervormingen niet mogen worden vertraagd lo. Reorganisatie en uitbreiding van de af- deeling arbeid van het ministerie van water staat. 2o. Verplichte verzekering tegen de gevolgen van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, met grhlelijken steun van den staat. 3d. Kamers van Arbeid, wier samenstelling voldoende waarborg bevat, dat het belang van den arbeid tot zijn recht komt (zijnde de laat ste aanvulling door het bestuur overgenomen van Amsterdam IV). 4o. Wettelijke regeling van het arbeidscon tract met name ter voorkoming van oterma- tigen arbeidsduur en van kinderarbeid zoolang het kind leerplichtig is. De geeursiveeade woorden zijn er aan toe gevoegd na debat over de quaestie van opne ming van een algeheel verbod vau kinderarbeid, voorgesteld door Amsterdam V. 5o. Bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in bestekken en concession van de overheid uitgaande en maatregelen tot onverkorte hand having van liet recht van vereeniging. In bestekken van regeeringswege uitgegaan, op te nemen, dat het werk zooveel mogelijk in Nederland worde uitgevoerd. Go. Vermeerdering van den productieven landarbeid door de overheid of met baar steun. Verbetering van woningtoestanden. Uitbreiding van het onteigeningsrecht -voor die maatregelen noodig. 7o. Herziening der armenwet ten einde te komen tot een stelselmatige en afdoende leni ging (van armoede. Ter voorkoming van armoede maatregelen tegen wei kloosheid en hare gevolgen. 8o. ^Leerplicht tot minstens den 14-jarigen leeftijd en met verplicht herhalingsonder wijs. Wettelijke regeling van het vakonderwijs. Wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs. Betere regeling van de opleiding, de zelf standigheid en de tractementen der onderwijzers. 9o, Samentrekking der staatszorg voor den landbouw. Pachtcommissies die, door den steun der over heid, allerwege de bemiddelaars en de scheids lieden kunnen worden tu=schen eigenaar en pachter en het uitgangspunt eener wettelijke regeling van het pachtcontract, voldoende aan plaatselijke behoeften. Afschaffing van de tollen. lOo. Afschaffing van de plaatsvervanging en beperking der uitgaven voor leger en vloot tot het volstrekt onvermijdelijke. 11 o. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw. Afschaffing van bet verbod tot onderzoek naar bet vaderschap. Bescherming van ver waarloosde kinderen en de daarvoor noodige beperkingen der ouderlijke macht. 12o. Ingrijpende maatregelen ter bestrijding van het drankmisbruik. 13o. Schadeloosstelling aan hen, die ten on rechte zijn gevangenengenomen. Invoering van voorwaardelijke veroordeeling. Sneller en goedkooper rechtspleging en admi nistratieve rechtspraak. Het vragen van eene afzonderlijke behandeling van politiek veroor deelden, voorgesteld door Amsterdam III, werd niet wenschelijk geoordeeld op grond dat onze strafwet geen staatkundige veroordeelingen kent. Hiermede waren de punten van het concept- verkiezingsprogram vastgesteld. Ter voldoening aan den wensch om eene belasting-paragraaf te formuleeren, stelde het bestuur voor, en keurderde vergadering goed heL volgende punt «Voortzetting van de herziening der belas tingen volgens het beginsel van belasting naar draagkracht met name progressie- en succes- bolasting. Vervanging der accijnsen op levensmiddelen door eene belasting op weelde-artikelen." Hierna werd de vergadering gesloten. De minister van binnenlandsche zaken heeft uit overweging, dat de heer mr. T. P. baron Mackay ingevolge art. 96 der grondwet van irehtfewege het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren en derhalve eene v ,rkie- zing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Hilversum, be paald, dat dié* verkiezing zal geschieden op Dinsdag 26 Jan. a.s. en de herstemming, zoo noodig, op 9 Febr. daaraanvolgende. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft has e derde jaarlijksche algemeene vergadering te 's-Gravenhage gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen mevrouw VersluysPoelman, presidente roej. A. C. Wurfbain en gekozen mej, H, Goudsmit, allen te Amsterdam,'en mej. M. Gailé te 's-Gravenhage. In beginsel werd aangenomen, dat de ver eeniging op in 1897 te houden internationale vrouwencongressen zich zal doen vertegenwoor digen. Besloten werd de Vereeniging voor vrou wenkiesrecht actief te.doen optreden bij ver kiezingen voor de Tweede Kamer. De wijze waarop zal nader worden ontworpen. Op voorstel van het hoofdbestuur is beslo ten tot het uitgeven van een Maandblad vau- wege de vereeniging. De volgende jaarlijksche algemeene vergade ring zal te Utrecht gehouden worden. In de Vragen des Tijds schrijft mr. A. Ker- dijk een kort opstel getiteld «Uit de practijk der arbeidersverzekering." Het is zeer belang wekkend, wai de heer Kerdyk hier verte't over de in de laatste jaren wel eens ongunstig be oordeelde werkliedenverzekeringen in Duitseh land. Het zijn voornamelijk middellijke resul taten, die de schrijver hier op hei oog heeft, nl, het behoud van arbeidskracht, waai door niet tot uitkeenng of slechts tot minder lange of minder hooge uitkeering behoeft te worden overgegaan. Zoo zijn de ziekenkassen overge gaan tot het zorgen voor betere ziekenverpleging en hebben daardoor zelfs financieel voordeel behaald de kosten van liet inl ichten van zie kenhuizen, van het aanstellen van verpleegsters wegen niet op tegen het uitgespaarde ziekengeld. Zoo hebben de kassen voor verzekering tegen ongelukken ook haar best gedaan de gevolgen der ongelukken te verminderen door goede maatregelen ta nemen voor herstel der veron gelukten. En op dezelfde wijze strekken de met de jinvaliditeits- en ouderdomsverzekering be laste organen hun bemoeiingen uit tot ziekenzorg- voor hun verzekerden, voor zoover te vieezen staat, dat de ziekte ongeschiktheid tot kost winning na zich sleepen zal. Zelfs riaai sanatoria en badplaatsen worden de mensehen gezonden om hen te doen genezen en de gezinnen worden in dien tusschentijd geholpen om zoodoende ook in geestelijken zin gunstig op den vei pluegde te werken. Dit zijn drie dingen, die de heer Kerdijk en te recht op de creditzijde der Dmt- sche verzekeringswetgeving schrijft. Men schrijft aan de Nederlander: Op 1 .AValcheren zijn de sociaal-democraten allesbehalve gesticht over den bekenden Van dert Veer, bun) hoofdman' aldaar, die piopa- ganda tracht te maken voor Tolstoi's leer be treffende «het lijdelijk verzet", en daardoor wei gert schutter te worden, De" afdeelingen te Vlissingen en te Middelburg, die .liet blad van Van der Veer beheeren, hebben hiervoor ver gaderd. ki Vlissingen nam een motie aan waarin het als zijn gevoelen uitsprak dat het propageeren voor I»lijdelijk verzet" als door Tolstoi is ge schreven niet met de revolutionnaire taktiek overeenkomt. Middelburg nam echter een mo tie aan, waarin werd ^uitgesproken dat zulks wel met de taktiek overeenkomt, Daar vele socialisten Van der Veer als een misbaksel der partij beschouwen, door voor Tolstoi's leer propaganda te makeu, is dit een bewijs dat de weigerachtige schutter zeer weinig sympathie met zijn houding ondervindt. Naar Belang en Hecht meldt, zal in den loop dezer maand de Vereeniging «Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid" te Amsterdam een openbare (vergadering beleggen, teneinde nog eens het doel en het streven der vereeni ging uiteen te zetten en zich te overtuigen, of werkelijk in de hoofdstad daarvoor niet even levendige belangstelling is te wekken als zij op zoovele andere plaatsen in ons land vindt. Onze vroegere landgenoot pater J. II. Spee, te Oundada, (Algiers) heeft een werk geschre ven over de inenting. De'zer dagen ontving hij van de Académie de Médecine te Parijs een schrijven, waarin hem werd medegedeeld dat de Fransclie minister van buitenlandsche zaken aan den schrijver, op voorstel der Académie, een zilveren medaille heeft geschonken voor zijn wetenschappelyken arbeid. Den 15en Januari zal de Académie in baar jaarlijksche zitting daarvan openbare melding maken. at Uit Rome wordt aan de Fransclie bladen gemeld, dat, aangezien de belanghebbenden bij het indertijd in beslag genomen stoomschip Doekoijk van alle beroep tegen het arrest van het prijsgerecht aangaande de inbeslagneming van de Doelwijk hebben afgezien, het minis terie aan de autoriteiten te Massowah telegra fisch de onmiddellijke teruggave van schip en lading aan de rechthebbenden gelast heeft. Generaal Booth komt deze maand in Neder land, en maakt daarna een reis door Europa. Een Curiosum. Cnder dit opschrift schrijft De .(antirev.) Nederlander «Onlangs is, op voorstel van mr. Hartogh, een belangrijk wetsontwerp tot stand gekomen, waarbij tal van zeer gewichtige wijzigingen in de bestaande procesorde zijn aangebracht. «In de «overgangsbepaling" staat: «deze wet is niet van toepassing op gedingen, ten aanzien waarvan bij hare inwerkingtreding geen uiter lijk gewijsde bestaat." «Deze wet kan dus alleen worden toegepast op gedingen die bij haar in werking treden reeds zijn afgeloopen Quandogice bonus dormitat Homerus. «Maar hier hebben al de lezers van Home rus mee geslapenVoorstellersStaten-Gene raal; Regeering; Raad van State; ja zelfs de waakzame pers." ROTTERDAM, 2 Januari. De beer A. Bundten, sedert 2 Dec. 1856 medewerker aan de N. B. C. voor do rubriek Handel, heeft op 1 Januari zijne betrek king neergelegd, wegens gevorderden leeftijd en den minder gunstigen toestand zijner gezondheid. Mede heeft by den aanvang van 1897, door zijn gezondheidstoestand genoodzaakt, zijn arbeid aan de N. R. C. neergelegd de heer F. Burcksen, cbef der expeditie. Op 22 Oct. 1850 was hij in betrokking gekomen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2