L "stadsnieuws! 5 k Uit de Staatscourant. f Zat t Jvai I Rei zorgde Kunst en Letteren. Cr e 111 e 11 g (1 NT i e u w s. I 6. si ip Aan heiden wordt door do redactie huldo gebracht voor liun ijver en toewijding. AMSTERDAM I Januari. Nine wij vernemen zal hier ter stcdo in de ïmiaud Augustus een tentoon stelling van reclames van allerlei aard gehouden- worden. Het plan is uitgegaan van de vereeniging „Amsterdam Vooruiten wordt door cenigc voor naamste firma's alhier gesteund. Ook het buitenland zal tot deelneming worden uitgenoodigd- ALKMAAlv, 2 Januari. Het dagelijksi'h bestuur dezer gemeente heeft hij adres aan de Tweede Kamer adlmesic betuigd aan het adres van liet gemeente bestuur van Arnhem, om het wetsontwerp tot wijzi ging der gemeentewet, waarbij wordt voorgesteld om alle gemeenten boven 15000 zielen, met uitzon dering van Amsterdam, Rotterdam, 's-tiravenhage en Utrecht, in drie stemdisiricten te verdoelen voor do verkiezing van leden van den gemeenteraad, niet aan te nemen. Hij lion besluit is, met ingang van 1 Februaiias, aan J. J. van Laar, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend als leeiaar aan de Rijks hoogere buigeiscliool te Utrecht De gewone amlienüe van den minister van ooi log zal Donderdag 7 dezer met plaats hebben. De voorzitter van de gemengde commissie \oor de stonographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal brengt ter kennis van belanghebbenden dat in liet jaar 1897 een cursus van stenogiaphie wordt gehouden, waaraan, tot een bepeikl getal, wor den toegelaten mannelijke Nederlanders, die het eind examen van liet gymnasium of het daarmede gelijk gestelde staatsexamen, of een ander examen, de waarborgen gevende van wetenschappelijke ontwikkeling te bezitten, met goed g°volg hebben afgelegd dat na afloop van den cuisiw, aan hen die eene vol doende vaardigheid in de stenographic verkregen heb ben, de vergunning kan worden gegeven om zicli, ouder voorwaarden door de commissie te stellen, verder voor het vak van slenogiaaf te bekwamen bij de Steno- graphische Inlichting der Staten-Ueneiaal dat bij voorkomende vacatures in die Inrichting, aan de daartoe geschikten onder degenen die daai bij zijn opgeleid, bij voorkeur eene plaats als stenogiaaf woult verleend, waaraan eene jaarlijksclie bezoldiging is ver bonden, kli innende van t '1500 tot f8000, met recht op pensioen, en met de vrijheid om, zooveel bestaan baar is met den dienst der Staten-Geneiaal, de rechts praktijk uit te oefenen of zich met ietteikundigeii of vveteiischappeiijken arbeid bezig te houden. De aangifte tot het bijwonen van den cursus wordt, in de maand Februari, m pm soon gedaan bij den direc teur van de Stenographische Inrichting, O. A. Steger, de Ruytorstiaat 50 te 's-Giavenhage, dagelijks van 1 tot 3 uien des nam. Schriftelijke inlichtingen worden niet gegeven. De minister van buiteiilandsche zaken biengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van ilr. Ms. gezant te Brussel, den 2Csten April a. s te Antwerpen de aanbesteding zai plaats hebben voorliet miken van twee duizend meter kaaimuur en liet uit- vo-ren van diverse werken aan den oever der Schelde daar ter plaatse. De voorwaarden voor die aanbesteding liggen ter inzage aan het minister e van buitenlandsebe zaken te 's-Gravenhage. 30-jarig jubileum van Schiedams Mannen- jf koor Orplieus. f Kunstenaars-Matinee. Het gebouw der Officieren-Yereeniging was gisteren wederom in een feesttempel herscha pen, waar de muze der toonkunst in den naam van nOrpheus" andermaal Schiedams burgerij had saamgeroepen tot deelneming aan het 'festijn, ter eere van haren 30-jarigeu zoon te geven. En uie oproep, was geen 1}'Iele klank de belangstelling voor den 30-jarige bleek in ruimen kring levendig te zijn, groot ook de sympathie voor zijn leven, werken en streven, waarvan hij reeds zoo menigvverf een gunstig getuigenis had afgelegd. Ook de gastvrouw toonde zich zeer verheugd over dit jubilé en waardeerde diezelfde gevoelens bij zoovele anderen blijkbaar hoog, daar zij moeite noch kosten bespaard had om de appartementen van haren veelgeliefden zoon smaakvol en artistiek te doen versieren, o. a. met de namen zijner voormalige en tegenwoordige leermeesters, die zjjner in de muziekwereld gunstig bekende vrienden, getuigschriften van goed gedrag en welvolbrachte examens, benevens de grootkrui sen van ridder, offiicier en commandeur in de orde der toonkunst behaald. Even onberispelijk als liet decoratief der re ceptiezaal was het programma voor de feest viering ontwikkeld. Met een aubade werd het jubilé ingeleid; een «Feestzang" van Rijken, door een gemengd koor aangeheven, getuigde van de blijdschap over dezen heuglijken stond, van het goede hart dat men den jubilaiis toedraagt en van de verknochtheid aan zijne vaan. Er was gezorgd voor goede toonvoerders, die onder directie van den energieken compo nist gloedvol en bezield hun morgenzang ju belden. Als haar specialen vertolker had de muze den heer Oreüo van Amsterdam afge vaardigd, die met zijn heerlijke, massale bary- tonstem het tweede couplet tot zijn volle recht deed komen. Had deze zich, als van ouds, door zijn zang aller daverend handgeklap verzekerd, na het zingen vau de pathetische aria uit sHans Heiling", het sentimenteele «Jonge Liefde", het blijmoedige «Oost West, thuis best", het innige »Van eene Koningsvrouwe" dreunde de zaal van het applaus. De heer Orelio deed zijn sympathiek stemgeluid in den grooten rijk dom zijuer nuanceeringen onverdeeld genieten. Meviouw Orelio, die de sopraan-solopartij op zich had genomen, mocht zich eveneens in vele toejuichingen verheugen; zij had dan ook succes met hare liederen, vooral met »'n Bloem- ke" van Van den Ëijnde, al deed het herhaal delijk vibreeren barer stem minder aangenaam aan. Hotsentimenteol-erotisch duet aUw Naam", dat zij met haren echtgenoot zong, was wel haar glanspunt. Ter afwisseling der vocale solisten gat mej. M. ilongty, uit Brussel, een drietal bijdragen op de viool. Deed zij zicli in 't concert van Mendelssohn reeds als een bij/onder goed ge oefende soliste kennen, het Adagio van Rie.s en de Polonaise en ré van Wieniawskv brach ten het opgetogen publiek in extase, zoodat een extra voordracht niet kon achterwege blijven. Na zuo groote uiting van edel kunstgevoel achtte de feestvierende muzenzoon zich gedron gen ook zijnerzijds uiting te geven aan de feeste lijke stemming, weike hem vervulde. «"Warum" van den verdienstelijken eere-directeur, niet onder diens leiding, maar tocii in diens tegen woordigheid uitgevoerd, voldeed zeer goed even als «Meeresstille und glückliche Fahrt" van Fiseher; in dit bescheiden aandeel tooude »Orplieus" met volle recht zijn 30-jarig beslaan in 't openbaar te mogen en te kunnen vieren. Fijn genuanceerd, do geringste crescendo's en diminuendo's in acht nemend, werden beide koren uitgevoerd, welke groote instemming uit lokten. Een veertigtal dames, dat haren steun ver leend had bij den «Feestzang" van Rijken, voerde tiog een dameskoor uit, n.l. «Der neue Herr Oluf", dat goed geslaagd kan heeten. Hedenavond wordt het feestconcert gegeven alsdan heeft «Orpheus" het leeuwenaandeel. Zaterdagavond werd het feest van den heer •an der Hout voortgezet. Reeds geruimen tijd voor zes uren was de schooljeugd, in feestgewaad getooid, voor de school bijeen. Binnengelaten en geplaatst, zaten zij, met Dr. C. J. Vuillanl en den Arr.-Schoolop- ziener, den heer Kepper, te wachten, tot de jubilaris zou worden binnengeleid. Daar kwam hij eneen luid hoeradaverde door het versierde lokaal. Hierop nam dr, Vaillaut het woord. Gevoel vol, hartelijk herinnerde deze den tijd, waarop hij met den lieer Van der Hout kennis had ge maakt, hoe hij hem in zijn geheele verdere leven had gevolgd en hem vooral in de school maar ook daarbuiten gevouden had the right man on the right place, 't Was de vriend die tot den gewaardeerden vriend sprak. Na wat zingen trad de kleine Anna Bubber- man op den jubilaris toe, om hem het geschenk der schooljeugd (een gouden horloge met ket ting) te overhandigen. Zij deed dit, onder het uitstekend reciteeren van dit versje: Ilier sta ik voor den Meester, Niet bang en niet bevreesd. En waarom zou ik bang zijn? Ik ben niet stout geweest. Ik geef hem een cadeautje Uit naam van allen hier. En dat ik dit mag geven, Dat doet mij groot pleizier. 't Hoi loge zal ons leeren Geen enklen dag van't jaar Op school te laat tc komen, Geloof dat zeker maar. Wij zullen trouw ons best doen En leeren naar den aard. Zoo zullen wij dan toonen Wij zijn zoo'n Meester waard. De Commissie van Toezicht op het L. O., de twee reeds genoemde heeren, de genoodigden, maar vooral de jubilaris waren getroffen door het naïeve, edit kinderlijke van de kleine. Eenige tooneelslukjes, wat zangstukjes, een duo voor pianino en viooi en natuurlijk de onmisbare versnaperingen vulden den avond. Eerst te tien uren gingen de kinderen huis waarts, voldaan en volgedaan daar de jubilaris voor. De heeren Nieuwkerk en Joh. A. Boer, die zeker wel het meest, hadden bijgedragen om alles geregeld te doen atloopen en den feeste lingen een keurige ontvangst te bereiden, wer den beiden in een toost herdacht. Nog een dansje en ongeveer middernacht eindigde het feest, dat zeker bij den jubilaris, maar niet minder bij de schooljeugd, een pret tige herinnering zal achterlaten. In ons verslag van de feestviering van Zater dagmiddag vergaten wij te melden, dat op de receptie de heer Van der Hout ook nog gecom plimenteerd is door de afdeeling Schiedam van het «Alg. Ned. Werkliedenverbond", bij monde van den heer G. W. Snel. De burgemeester dezer gemeente heeft de leden van den gemeenteraad met den gemeente secretaris tot een diner ten zijnen huize ge- noodigd op Woensdag 13 Januari a.s. In het afgeloopen jaar werden hier ter stede 1004 kinderen levend geboren, terwijl er 565 personen als overleden of levenloos geboren werden aangegeven. Het aantal voltrokken huwelijken bedraagt 170; dat der uitgesproken echtscheidingen 2. Ten gerieve onzer lezers nemen wij op ver zoek gaarne het volgende op: Met 1 Januari jl. is de veiligheidsnet in wer king getreden, die 20 Juli '1895 in het Staats blad verscheen. In het kort gezegd strekt de wet ter bescher ming van werklieden in ieder bedrijf, met uit zondering van land-, tuin- of bosclibouw, vee houderij, veenderij en liet visschcr*- of schip- peisbed rijf. Art. 15 der arbeidswet is vervallen: doch do aangifte van ongelukken, in ecnig bedrijf voor gekomen, moet thans ingevolge art. 12 der veiligheidswet geschieden. Volgens art. 13 dier wet behoort binnen een maand, nadat een werkplaats geopend is, daar van ter secretarie aangifte geschieden. Van de werkplaatsen, die 1 Januari jl, reeds bestonden, moet voor '1 April as. gelijksoortige kennis geving gedaerj worden. Naar men ons mededeelt zal de heer T. Tal, opperrabijn te 's Graven huge, a. s. Woensdag onze gemeente bezoeken en des middags te 12 ure een predikatie houden. Tengevolge van een gebrek aan de machine vertrok de tram van hier te 11,18 in plaats van 11 uur hedenmorgen. Door de politie alhier werden gisterenavond 2 matrozen aangehouden, die sedert 31 Decem ber waren achtergebleven van passagieren. De matrozen, die thuis behooren op H, M. Wacht schip te Ilellevoetsluis zijn hedenmorgen ter beschikking gesteld van den garnizoens-com- mandant te Rotterdam. De op de Noordvest surveilleerende agent van politie Gouds werd, vernam Zaterdagavond te lO'/i uur hulpgeroep. Het bleek dat C. van Triclit daar te water was geraakt en aan de schoeiing hangende niet in staat was zich zeiven te redden. Met behulp van genoemden agent was hij nu spoedig weder op het droge. De ryksveearts alhier heeft mond- en klauw zeer geconstateerd bij de veehouders J, van Schie, J. van der Valk en II. IIolieroek, allen onder deze gemeente. BURG E R I, 1.1 IC E S 'i' A N I). *Jct>»ren 31 Dec. Maria Christina Magda- lena, dochter van J. G. de Koning en C. M. Ilille, Appelmarkt. '1 Jan. Catharina, dochter van P. Dijkman en E. M. van Sprang, Spoorstraat.— Johanna Maria, dochter van A. Ileggers en 0. .1. Burger, Gasstraat. 2. Peter Johannes, zoon van M. Mourik en E. M. van Os, Buitenhaven- 1 eg. Aatje, doehter van M. Grille en M, van Wolfswinkel, Dwarsstraat. Coenraad Johan nes, zoon vau J. C. van der Meer en A. Marijnen, Broersvest. 3. Wiihelmina Maria, dochter van 13. Hengst en C. P. Middendorp. Spinhuis- pad. 4. Adriana Liduina, dochter van H. Ilodes en G. II. M. Löcke, Lange Singelstraat. «verleden 2 Jan. Johanna van Dijk, oud 6 maanden, Polderstraat. Maria van der Horst, oud 60 jaar, wed. vau F. Post, Broersvest. Ter recensie werd ons toegezonden Kecrland's Weekblad, met bijlage de Kunstwereld. De oude uitgever van het laatste tijdschrift, de heer D. de Voogd, is tevens uitgever van het nieuwe weekblad. Hoofdredacteur is de heer inr. G. J. du Celliée Muller. Het nieuwe blad bevat o.a. een 'plaat, die een voorstelling geeft van een bloemencorso onder de onlangs aangenomen wijziging in dc politieverorde ning, waarbij het verboden is met „voorwerpen tc gooien." Z-«.terdag had nabij Utrecht een spoorwegonge luk plaats. Hieromtrent deelt het U. D. het vol gende mede: Dj locaaUrein van de Hoiiandsche Spoorwegmij, op weg naar Hilversum was juist genaderd aan het kruispunt nabij het dorp Blauwkapel, toen tegelijkertijd van de Centraalspoorwegmij. trein 519 aan kwam stoomon. Het gevolg laat zich denken. De locomotief van den Hollandschen locaaitrein, die den naam slsegiim" droeg, werd uit de rails en geheel op zijde geworpen, terwijl door den schok do buffers braken en van den daarachter gekop- pelden wagen het onderstel raderen uitgeschoven werd. Van de locomotief van trein 519 brak de schoorsteenpijp siuk, terwijl ook deze machine uit het spoor liep. Zij bleek echter niet zoo erg ge havend. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, alleen moet een passagier een wondje aan het hoofd bekomen hebben. Wat dit betreft is dus liet ongeval niet zoo heel ernstig. Dit had het wel kunnen zijn, in dien een der treinen iets later ware geweest, eene seconde slechts, want dan ware de locomotief des eenen zeer bepaald in een der rijtuigen van een der, mot het oog op den Utrechtscben marktdag, druk bezette personentreinen gereden. De materieeie schado is echter belangrijkvoor al uit het oogpuut van den dienst is het geval ernstig, daar vier megen versperd waren, zoodat de reizigers en goederen van vier richtingen daar telkens moesten overgebracht worden naar wach tende treinen, die trouwens van alle vier de pun ten merkwaardig spoedig waren aangevoerd. Tal van autoriteiten en vele werklieden waren spoedig op de plaats des onheiia tegenwoordig. Direct werden de noodige maatregelen tot ont ruiming genomen. Te haifdrie uur stonden alreeds twee treinen van de Centraalspoor klaar: de sCraton" en de «Limburg". Te halfvier uur werd door het aanwezig zijnde treinpersoneel de slsegrim" door middel van dommekrachten in de rails gebracht. De lijn van de Hoiiandsche spoor kon te dria uur reeds bereden worden. Waaraan het ongeluk is toe lo schrijven is nog onbekend. In hoover de zwaro mist mede de oor zaak is van 't ongeval za! eelt nader onderzoek moeten uitmaken. Kou later bericht v m 2 Jan. dat bla i meldt Trein 513 van de UollanJsclie Mij., van Utrecht, had, als gewoonlijk, aan den den Mnisweg Blauw kapel te kmison met den van Amcrsfooi t komenden Centi aaltrein. Het is door 3 signalen aan weers zijden gedekt, en heden bovendien nog door inist- signaien fknalsehotimï. De UoUaniUriis locialtrein vond daar ter plaatse veilig en had dus 1 echt om dooi te lijden. l)e tiein Conti aal-puin1 daaieu- legei) I1.1I onveilig, doch stoomde ook door. Te Vacht is in den nacht van 1 op 2 Januari een guivvolijke mooid gepleegd op eau zekeren van leien. Door een zevontai messteken is do ongeluk kige vermoord. Omtrent dit gruwelstuk kunnen wij het volgende mededeelen. Van leien keeide tegen middernacht met zijn vricni van Ilerkei huisvvaai ts. Een oogeiibiik nadat deze laatste van leien ver laten had, hoorde hij een voortdurend hulpgeroep, keerde terug, en vond den ander ineengezakt en badende in zijn bloed op dan grond liggen. Op zijn vraag, wat is er gebeurd kreeg hij geen antwoord meer. Hij droeg van leien naar diens woning, die ongeveer 10 minuten verder is gelegon. Onmiddelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Eau halt uur later overleed van leien, na op zijn sterfbed aan den geneesheer, die hem behandelde, zekeren Dan Otter als zijn moor denaar te hebben aangewezen. De geneesheer constateerde zoven wonden door een mes veroorzaakt. De'vermoorde, 27 jaar oud en dn 011 iste ongo- huvvJe zoon eener weduwe was een zeer oppassend peisoon, die de algemeene achting genoot. Den Otter is gearresteerd en onder geleide van van marechaussee en rijksveldvvachtei s zwaar geboeid naar 's Hertogenhosch getiaiispot'teeid. Naar men wil zou een 011de liefdegeschiedenis de aanleiding tot den inooru zijn. Nieuwjaarsavond was W. te Steenwijksmoer ge meente Coevorden, uit met een meisje, waarmede een zekere Z. vroeger reeds vei keering had gehad. Hierdoor ontstond langzame!hand een zoo hoog gaande ruzie, dat Z. met een paal W. een hevigen slag op het hoofd toegebracht, waardoor doze be wusteloos werd. Na don geheelen nacht bewuste loos gelegen te hebben overleed W. Zaterdag middag. De vermoedelijke dader is voortvluchtig naar Pruisen. Te Winschoten werden Zaterdag-avond door de politie aangehouden twee jongens van 14 en '11 jaar. Een hunner was «gedeserteerd" uit Hamburg, de andere uit Leer (O -Friesland). Beiden logden de teis te voet af. Thans worden ze weer over de grenzen gezet. Te Noordwolde heeft een treurig ongeiuk in het armhuis plaats gehad. Een oude verpleegde, weduwe S. Nijholt, meer bekend onder den naam Lipkje Ekster, is levend vei brand. Gezeten op een stool' schijnen haar kleeren vuur gevat te hebben; geheel veikoold zat zij in elkaar gedoken op haar stoel. Het begin van brand, in het huis ont staan, kon bijtijds gebluscht worden. De ongeluk kige was niet al te we! bij 't hoofd. Aan een particulier schrijven uit Ned.-Indie, Donderdag te Yeendam ontvangen, ontleent de Vcend. Ct. het volgende Op Zondag den 22stsn November, der morgens te 111/2 uur, was ik op do reede van Samarang ooggetuige van een verschrikkelijk drama on wel op het stoomschip Speelmandat daar des mor gens ts 9 uur gearriveeul was. Tusschen den pamijerwalla Sarban en den ma troos Madie (beide schepelingen) ontstond een lievige twist. De matroos Madie stoof in eens cp als een krankzinnige en gaf zijn kameraad (het waren vroeger steeds getrouwe vrienden) een steek met een scheermes in de linker heup, zoodat liet moordtuig er diap in bleef zitten. De gewonde viel achterover een laadbord, trok liet mes uit de wonde en joeg zijn tegenstander tweemaal het scherpe mes in de linkerborst, in de nabijheid van het hat t. Deze, de matroos Madie dus, zakte ineen als een doek en gaf na eon korten doodstrijd spoedig den geest. Onmiddellijk werd de giek gestreken en een der officieren ging aan wal, om aangifte te doen. Twee uur later kwam de boot terug mot den schouten den havenmetster, doch zonder dokter. Proces verbaal werd opgemaakt, nadat de dood door den schout was geconstateerd. Het lijk en de gewonde pamijerwalla werden meo naer den wal gevoerd. Reden, waarom de tvvfst is ontstaan, is onbekend, zelfs de pandjerwalla wist geen reden op to geven, waarom zijn makker Madie hem met het mes te lijf ging. Op mijn vraag aan den pamijerwalla waarom hij zijn kameraad zoo kon toetakelen, ant woordde hij „Kenappa saja matti sediri". (Waar om moet ik alleen dood De inlanders, die getuigen waren van dit moord- tooneel, schenen eig kalm te zijn. Ze kakelden meer over, en waren nieuwsgieriger naar de oor zaak van den twist dan over den moord. Volgens verklaring van anderen had de pamijerwalla den matroos 's morgens op het achterdek met een bezem geslagen. Bij de wisseling des jaars kregen in een koffie huis te Harlingen waar muziek gemaakt werd, twee liefhebbers woorden om een meisje. Een der beiden trok zich do zaak in die mate aan, dat hij naar de Prins Hendriksbrug liep en zich in de haven stortte. Dadelijk schoten van aile zij den redders toe, die naar den drenkeling met dreggen en haken gingen zoeken; Joch deze was met den stroom afgedreven naar eene ondiepte in de voorhaven en ging bedaard naar huis, de brave redders stil aan 't-vverk latende- J»

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3