BINNENLAND. ITit cle Staatscourant. STADSNIEUWST Gemengd Nieuws. achtergebleven in het bestudeeren dezer quaes- ties. Tot dusver is echter geen besluit genomen, te meer daar de keus van iiel nieuwe wapen in Frankrijk en Duitschland niet zonder invloed za! blijven op de keus in Oostenrijk. Volgens een depêche, \ia New-York ont vangen, is er een aanslag gepleegd op het •velen van den president van Venezuela, gene raal Crespo, toen hij Viijdagavond een voor stelling van Carmen te Caracas bijwoonde. Een individu had zich toegang weten te ver schaffen tot de loge van den president. Een der gardes was hem evenwel gevolgd en, hem een mes ziende trekken wierp hij zich op den moordenaar, met het gevolg dat hij den stoot kon afwenden en het mes langs het kleed van generaal Crespo afgleed. (Indcp.) De mail uit Oost-Afrika brengt de tijding, dat de opstand der Angoni-Zoeloes 111 Zuid- Nyasa is onderdrukt door een Engel-che expe ditie onder bevel van kapitein Stewart. De Britsche kolonne, stcik 350 man, ontmoette verscheiden duizenden Angoni's onder aanvoe ring van het oppeihoofd Chekusi. Na een ge vecht van 20 minuten sloeg de vijand op do vlucht; Chekusi werd gevangen genomen en wegens den moord van verscheiden bedienden der industrieele missie aan de Zambesi opge hangen. De pest te Bombay breidt zich onrustbarend uit. Officieel wordt medegedeeld, dat de builen pest reeds doorgedrongen is tot Kurrachee. Tot dusver telde men hier G3 gevallen, waar onder 59 met doodeiijken alloop. De vorige week zijn te Bombay 1853 personen personen aan de gevreesde ziekte overleden en op Zater dag j.l. deden zicli 130 nieuwe gevallen voor. (Indcp.) De Kamer van afgevaardigden e Buenos- Ayres in Argentinië heeft het voorstel betref fende de onverminderde betaling der staats schuld, bij tweede lezing met 25 tegen 19 stemmen aangenomen. Aljrü. Bij liet ministerie van koloniën is ontvangen het volgende van 4 dezer gedagteekende tele gram van den Gouverneur-Genetaal van Ned.- ïndië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh i>Gisteren bij het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet een officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft eene sterk bezette stel ling in het heuvelterrein achter Gentoet inge nomen." De correspondent van de N. Ct. te Bata via seint onder dagteekening van gisteren: »De colonne van luitenant-kolonel Soelers landde in Lehong. Er werd een vrij sterke tegenstand ondervonden. Gewond weiden de le luitenant der infanterie P. A. H. Heidens en 41 minderen gedood 5 minderen. Er gaat artilleiie tot versterking heen." Het blad teekende hierbij aan sWaar de expeditie van 5 compagnieën in fanterie onder den overste Soeters, die zooals voor een paar dagen gemeld werd, naar het landschap Lohong op de westkust vertrok, ge land is, bleef tot nu toe onbekend. Het land schap Lohong, waarin Toekoe Oemar zich heeft teruggetrokken, ligt ten zuiden van Lepong, dat reeds vroeger getuchtigd werd, en is van het laatste door tot in zee voortloopende rotsen en lage bergruggen gescheiden. Een voetpad verbindt beide staatjes. Lehong bezit due baaien. Aan de noordelijkste Paroe genaamd, ligt de kampong Lajoen, aan de middelste Blang Haja geheeten, de kampong Lohong, en aan de zuide lijkste, Poederoet, de kampong Gapoei." »Bij de expeditie, die in April 1877 naar de Westkust vertrok, om de daar verzamelde kwaadwilligen, die invallen deden in de IV Moekims van Groot-Aljeh, en die op de reede van Kloewang een onder Engelsche vlag varend schip met 5 prauwen hadden aangevallen, te straffen, werd laatstgenoemde baai als de meest geschikte voor eene landing uitgekozen. Het verzet, dat daarbij ondervonden werd, was groot. 3000 strijders, waaronder 1000 met ge weren bewapend, heetten toen de versterkingen te verdedigen, die op onderlingen afstand van 200 meter de naar binnen ombuigende kustlijn bestreken. Het volgende jaar werd het ons goed gezinde hoofd van Lohong door 300 zijner vijanden in zijn kampong ingesloten. De expe ditie, die hem moest ontzetten, landde weder in de baai van Poederoet, passeerde de ondoor waadbare Soengei Poeding en verbrandde kam pong Pasei." »Dat er nu krachtig tegen de westkust wordt opgetreden en er onmiddellijk versterking ge zonden werd, nu het bleek, dat liet verzet ern stig was, kan niet anders dan gunstig werken op den toestand van Noord-Sumatra. De partij gangers van Toekoe Oemar zullen nu van de kust het binnenland worden ingejaagd en ge noodzaakt worden zich te verspreiden. Het beadehoofd zelf zal op nieuw de vlucht moe ten nemen en zijn invloed hoe langer hoe meer zien dalen. De rustige bevolking in de IV, de VI en de IX Moekims van Groot-Atjeh zal nu waarschijnlijk voor geruimen tijd voor invallen van kwaadwilligen uit de smalie westelijke kuststrook blijven gespaard." Da Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor de mijn-ontginningen in Ned.-Indië zal op Dinsdag 12 dezer een vergadering houden. De gewone audiëntie van den minister van ooi log zal Dondeidag eerstkomende niet plaais hebben. De ministei van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedioeg: bij de Nederlandsche Bank 5,324,356.34Vs en bij de betaalmeesters. - 2,042,110.58 Te zamen 7,366,497.12^ De lieer mr. A. P. de Lange, lid van de Tweede Kamer voov Alkmaar, is sedert de laatste wekeu ziek. Over het plan om bij de inhuldiging van Koningin Wiliieltnina eenige Indische vorsten te doen tegenwoordig zijn, schijnt in Neder land ernstig te woiden gedacht. Ten minste de heer J. T. Cretner, lid der Tweede Kamer moet er den sultan van Deli ovetgeschreven hebben. J.-B De pauselijke internuntius, mgr. Tapriasri, is naar Bi us--el vertrokken, om na een kort ver blijf aldaar zich naar Luxemburg te begeven, ter overhandiging zijner geloofsbrieven aan den groothertog. Naar gemeld wordt, zal de heer J. T. Cremer benoemd worden tot Nedcrlandscli regeerings- commissaiis bij de Parijsche tentoonstelling. Naar wij vernemen heeft prof. dr. Molengraaf!, te Amsterdam, thans definitief het ambt van staatsgeoloog der Z. A, Republiek aangenomen eu zal hij eerlang daarheen vertrekten. 1(Tel.) Gelijk uil een teiegiam uit Boekarest blijkli wordt op de spoorwegbegrooting voor 1897 in Rumenie eene som uitgetrokken voor de aan schaffing van di ie stoomschepen van groot ton- nengehalte voor de lijn, ConstanzaAntwer pen—Rotterdam, De antiievolutionnaiie Nederlander noemde, gelijk wij mededeelden, een curiosum, wat in de overgangsbepaling van de op initiatief van mr. Hartogii tot stand gekomen wet staat nh: ïdeze wet is niet van toepassing op gedingen, ten aanzien waarvan hij hare in werking treding geen uiterlijk gewijsde bestaat." Deze wet kan dus alleen worden toegepast op gedingen, die bij haar in werking treden reeds zijn afgeloopen concludeerde De Nederlander. De Ilaarlemsche Courant schrijft naar aan leiding daarvan het volgende: nDeze laatste opmerking komt ons niet juist voor. Fraai is de redactie der overgangsbepaling zeker niet, maar liet feit dat de aangevallen woorden als eene «overgangsbepaling" zijn ge formuleerd, maakt bet o. i. toch duidelijk genoeg, dat het hier eene uitzondering geldt, zonder welke de wet van toepassing zou zijn op alle gedingenook op de bij het in werking treden der wet reeds hangende gedingen, die thans (maar ook alleen zij) door deze overgangsbe palingen zijn buitengesloten." In de Tielsche Ct. wordt naar aanleiding van de zaak-Giégoiie te Parijs gewezen op de vele gevallen van vervvaarloozing van kinderen, waarover de dood den sluier werpt. De .schrij ver deelt een geval mede uit zijne omgeving, van kindei mishandeling, die veel lijden ver oorzaakte bij liet arme slachtoffer. In een onzer Tielerwaardsche dorpen woont eene moeder, die haren zoon dag aan dag ruw en wonmoederlijk" behandelde. Het kind, dat zij eenmaal onder het hart droeg, kreeg zelfs geen geschikte plaats voor de nachtrust en toen het ellendig schepsel eens een booze bui had, gaf ze haren zoon een schop tegen het been, die jarenlang deed lijden en eindelijk de opne ming in het academisch ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk maakte. De jongen is nu onder goede behandeling en na eene operatie onder gaan te hebben, die zeker niet noodig geweest zou zijn, als moeder een beetje meer mopder geweest ware, is het te voorzien, dat hij weldra weder in het gewone leven kan terugkeeren. Gelukkig, dat het arme knaapje niet meer naar zijn moeder behoeft terug te gaan. Door het wijs beleid van het armbestuur is den vader en der moeder het gezag ontnomen en is de jongen gered. In dit geval is er spiake van redding, voegt de schrijver er bij. Maar in hoevele moet er stil toegezien worden op ellendige handelwij zen van ouders tegenover kinderen Kome er toch verbetering Het bestuur van den bond van sVereenigin- gen tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Nederland" heeft tot voorzitter benoemd mr. H. J. Dop te Utrecht, tot secre taris den heer P. de Graaf! te Groningen en tot penningmeester mr. P. J. F. H. van de Rivière te Dordrecht. De gratificatie, die de behoeftige oud-strij ders vanwege de Vereeniging Trouw aan Ko ning en Vaderland" ontvingen, is van 1 Jan. af verhoogd. Die van ƒ78 per jaar wordt ƒ2 in de week, en die van ƒ20 per jaar wordt ƒ50 per jaar. UD.) ROTTERDAM, 5 Januari. Van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes is aan de Inrichting voor doofstommenonderwijs alhier ont vangen een bedrag van vijfhonderd gulden, als blijk van Hoogstderzelver belangstelling in die inrichting. AMSTERDAM, 4 Jauari. In dc heden alhier ge houden algcmecne vergadering der Zuidcrzeever- eeniging werd een verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging sedert de vorige algemcene ver gadering is voortgegaan met de aandacht des volks op het plan tot afsluiting en drooglegging der Zui derzee te vestigen. In verscheidene steden zijn voor drachten gehouden, eene adresbeweging werd op touw gezet en de uitgave van een bevattelijk geschrift is voorbereid, waarbij rekening werd gehouden met de uitkomsten, verkregen door de staatscommissie. Het ledental der vereeniging is gedaald tot 412. De rekening wijst een batig saldo van f43öó aan. Tot bestuursleden werden ter aanvulling van vacatures gekozen de hecren mr. II. Smeenge, A. Beekman, A. J. Zur Hulden en B. H. Ileldt. De plaats van wijlen mr. Ebbinge zal in het dagelijksch bestuur worden ingenomen door den heer Lely. Bij het sluiten der vergadering sprak de' voor- zittcr, de heer A. C. Werthcim. den wensch uit, dat er eene vruchtbare samenwerking mocht ontstaan tusschen de Zuiderzcovereeniging en den onlangs opgerichten Zuiderzee-bond. Bij kon. besluit is mr D. L graaf van By landt, inimsier-resident 111 dispouibiliteit, benoemd tot zaak gelastigde met den persoonlijken titel tan mimster- esident te Bern Bij kon. besluit is J. G tan Nieuwenhuyzeu be noemd tot burgemeester der gemeente Schore. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat J. A. A. Uilkens burgemeester van de gemeente Ammetstol, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit is aan A. P. Tolk, secretaris der gemeente Aailanderveen, toestemming verleend om tot 1 Juli 1897 te Alphen te wonen Bij kon. besluit is benoemd tot leeiaar aan de rijks- lioogere burgeisctioo! te Utrecht, mr. A. R van de Laar, thans lecraar aan de rijkshoogeie burgerschool te Zalt-Bormnel, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; en zijn, voor het tijdvak van 6 Januan tot en met 31 Augus tus 1897 benoemd tot leeraar aan de njkslioogere burgerschool te Utiecht D A Sloos aldaar en dl, D. J. Janssen, leeraar aan het gymnasium aldaai. Bij kon. besluit zijn de hoeren H. F. J. Beelungen T, de ionge benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke Nederlandsche rnai ine-reserve. 30-jarig jubileum van Schiedams Mannen- /koor Orpheus. 2Feest concert. Eeu talrijk feestelijk gestemd gehoor vulde gisteravond opnieuw het gebouw der Officieren- vereeniging, waar Orpheus op waardige wijze de feesten ter viering van het dertigjarig jubileum zou besluiten, Aangevangen werd met Georg Rijken's Feestzang, ook gisteren reeds gegeven. Na de uitvoering hiervan werd bij monde van den lieer Honnerlage Grete aan den componist een lau werkrans aangeboden. Een daverend applaus weerklonk, toen de spreker er van gewaagde, hoe Rijkea's directeurschap van Orpheus door de leden op hoogen prijs wordt gesteld en hoe de vereeniging nog lange jaren onder dezen bekwamen dirigent hoopt te staan. Als hoofdnummer van den avond werd hierna gegeven Scenen aus der Frithjofsage van Max Brueh. Het trof ons, hoe deze voor man nenkoor zeer moeilijke en niet overal even dankbare compositie blijkbaar met veel zorg ■was ingestudeerd; de verschillende koornum mers kwamen steeds tot bun recht, met name noemen wij liet Chor der Gefahrten uit de 6e scène. De moeilijkbeden, hierin gelegd, werden meesterlijk door de zangers overwonnen. Het behoeft geen betoog, dat de veelomvat tende partij van Frithjof bij den heer Orelio in goede handen vva». Reeds in de Iste scène, won deze zanger met nSchon griiss ich dich" enz. aller narten; de vertolking van tidier ruht mein Vater' in de 7de scène was werkelijk meesterlijk, Iu deze, later door den componist bijgevoegde scène, had ook weder het dameskoor hare be reidwillige medewerking geselionken. Wat de vervulling van de partij van Inge borg betreft, moeilijk is bet te ontkennen dat deze partij van de vertolkster, mevrouw Orelio wel wat al te veel eischte; een voller sopraan geluid ware niet ongewenscht geweest. Desondanks, mevrouw Orelio had zeer goede momenten, en scheen ons over 't algemeen beter gedisponeerd dan den vorigen dag. Jn de 2de scène was zij goed op dreef; aan zuiverheid haperde het haar niet. Door een viertal heeren van het koor werd het quartet in de 4de scène niet onverdienste lijk uitgevoerd. Geschooldheid ais de heer Orelio bezit, hadden deze heeren natuurlijk niet; trouwens van di lettanten valt dit niet te vergen. Na de pauze werd gezongen In 't Woud", van Richard Hol. Aan dit nummer viel een goede vertolking ten deel. Ook hier was het weder Orelio, die aan de uitvoering veel gians verleende; merf-denke slechts aan de schoone voordracht j>Hier zwelt de borst", enz. Ten slotte eene zeer schoone compositie van Gus- tav Schreck »Der Falken-Rainer vom Oberland". Opgewekt en frisch klonk het eerste koor yilloeh 11och". Het werk, dat, naar wij ver- meenen, hier zijn eerste uitvoering beleeft, biedt den zangers vele moeilijkheden, 0. a. het koor »Wer wagt's". Met veel goede voordracht en beschaafd werd het gezongen. Ook hier had mevrouw Orelio een niet onbeteekende solo partij te vervullen, waarin zij uitmuntend slaagde. De heer Orelio was mede zeer te prijzen in zijne partij von Rainer. Vermelden wij ten siotte nog dat den heer Orelio na de Frithjofsage een krans werd aan geboden, met eenige passende woordendat de heer Anton Rqken zich van zijn moeilijke taak als accompagnateur uitnemend kweet en dat het publiek ten slotte in warme toejuichingen losbarstte. Zoo behoort dan de viering van Or pheus' dertig-jaiig jubileum weer tot het ver leden. Op waardige wijze is het gevierd. Als verdacht van diefstal van circa 3000 M. telepiioondraad, toebelioorende aan het Rijk, tusschen Schiedam en Delfshaven, zijn aange houden 3 beambten van de Nederl. Bell-Tele- phoon Maatschappij, die de draad zouden heb ben afgesneden en verkocht. Heden aangevoerd aan de Yischmarkt alhier, 2 manden schelvisch van IJmuiden. De prijzen varieerden van kleine tot groote schelvisch van 40 75 per koop. B U U G K it LIJ K E~ STAN D. keburen 1 2 Jan. Cornells, zoon van C. van Zijl en H. M. Pinster, Lange Achlenveg. 4. Jansje, dochter van L. Bezemer en T. Goeden- dorp, Buitenhaveniceg «verleden 3 Jan. Cornelia Johanna van den Bout, oud 9 maanden, Hoofdstraat. Omtrent den moord. Nieuwjaarsdag te Steen- w ijltsmoer, gemeente Cuevoiden, gepleegd, wordt ons nog liet volgende gemeld Te Steenwijksmoer heerscht, zooals in de meeste Drentsche doipen, de gewoonte, dat het jonge volk bij troepjes van 10 a 20 personen de verschillende inwoners bezoekt om Nieuwjaar te «winnen". Bij zulk een troepje behoorde ook de vendagene Wntendorp, die met een meisje uit was, waaraan een zekere Oierbeig vroeger eenige kennis had gehad. Overberg scheen dit niet aan te staan en maakte het Wittendorp met het meisje zeer lastig en uitte het plan om Wittendorp te mishandelen, waai toe hij een tak van een boom wilde snijden, hetwelk hem door zijne andere kameraden belet werd. Later schijnt hij onderweg een stuk van een paal gevonden te hebben, hetwelk hij meenam. Toen Wntendorp nu bij de woning van Over berg kwam en de deur binnentiad, kwam Over berg, die reeds binnen was, toetoopen en bracht Wittendorp een slag met den paal toe. Wnten dorp trachtte Oveiberg te ontioopen en liep om de tafel, waai na hij viel en Overberg hem her haalde malen op het hoofd sloeg. De aanwezigen schijnen weinig of geen pogin gen aangewend te hebben, om de mishandeling te doen ophouden. Op het eersto oogenblik schijnen de omstanders niet vermoed te hebben, hoe erg het geval was, tenminste zijne makkers zetten den tocht voort en de stiefvader van Oveibetg bracht Wittendorp op weg naar huis. Halfweg gekomen, schijnt de stiefvader van Overbeig teruggegaan te zijn, daar een paar voorbijgangers Wittendorp later op den weg vonden liggen. Dezen brachten hem, meenende dat hij dronken was, naar een woning, waar hij in 't hooi werd gelegd. Den volgenden morgen bleek het dat Witten dorp niet tengevolge van dronkenschap, maar door de mishandeling was neergezegen. Na zijne woning vervoerd overleed hij weldra, een oppas send jongeling en de steun van zijn moeder en familie. Op het hooren van het overlijden van Witten dorp schijnt de moordenaar onmiddellijk zijne biezen gepakt te hebben en naar Duitschland gevlurht te ztjn. De in het werk gestelde pogin gen ooi hem te vatten van de 1 ijks-en gemeente politie, welk den geheelen nacht in de weer wa len, mochten niet gelukken. Zondag was de justitie uit Assen ter plaatse om een onderzoek in te stellen en lijkschouwing te houden, waarbij bleek dat da schedel van voor tot achter geheel gespleten was, tengevolge waar van de dood intrad. Te Gemert (N.B.) is Zaterdag een vreeselijke moord gepleegd, waaromtrent men aan de Noord- brabanlcr het volgende meldt. Het laatste bedrijf van een vreeselijk drama is deze week alhier afgespeeld. Ja, 't moet één drama geweest zijn. het huwelijksleven van den landbouwer Z., die zich sinds een jaar ongeveer door list en kuiperij in onze vreedzame gemeente heeft weten neer te zetten vreeselijk onmenschelijk is echter de onlltnooping. Maandagpainiddag was Z. met zijne vrouw aan 't dorschen, de 6 jongste kmdeien waren in huis, het oudste, een meisje van 12 jaar, was door moeder om biood uitgezonden. Plotseling hooren de kleinen een vreeselijken kreetuhelp, help, ik sterf," gilde de moeder. De kleinen scholen toe, maar vader kwam hen tegemoet en onder vreese lijke bedreigingen werden zij naar den haard terug gedreven. Ilier moesten zij blijven. Z. ging weer naar den stal terug. De kindei en hoorden nu niets meer, maar zagen vader telkens met water dragen, eerst met een kom, later met emmers. Onder dit bedrijf kwam een zekore S. alhier binnen om Z. te spreken. Een der meisjes ging vader roepen en zag nu moeder voorovergebogen op den grond liggen. Zoodra Z. de staldeur hoorde opengaan, kwam hij uit de schuur, liep over den stal langs de stervende vrouw hoen naar binnen, het meisje meenemende. Do vrouw zei niets meer, wellicht wilde, misschien kon zij niet. De onmensch onderhield zich heel gewoon met S. zonder do minste ontroering te doen blijken. Ook sprak hij in 't geheel niet over zijn vrouw. Een uur ruim na den gehoorden kreet ver wittigde Z. zijn huurman van het ongeval. Mijn vronw is van den hooizolder gevallen, zei hij en is niet goed, kom eens kijken. De toegesnelde buren vonden helaas een koud bloedend lijk. Terwijl de man zich nu onledig hield met het verzorgen van zijn vee en verder huiswerk, werd de vrouw door di buren binnengediagen, op een bed gelegd en ontkleed. Alles was een en al bloed, maar nergens was do minste wond te ontdekken. Nog hing alzoo

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2