I* r f I Kunst en Letteren. Rechtzaken. Landbouw en Teeteelt. SPORT. ■9 een dichte siuier over de misdaad toen zich's an derdaags onze wakkere politie met het geva ]be- moaide. Wachtmeester Mens begaf zich terstond ter plaatse en Z., werd onmiddelijk gearresteerd. De justitie werd gewaarschuwd en een scherp onderzoek ingesteld. Schoon Z. bij zijne bewering blijft, de meeste vragen met een schouderophalen beantwoordende, is het uit de verschillende om standigheden meer dan duidelijk, dat de onmensch zijne vrouw met een mes heeft vermoord. Koud en gevoelloos hoorde Z. zijne beschuldiging uit den mond van justitie en politie aan, koud en ongevoelig zag hij neer op zijn slachtoffer, onver schillig blikte hij de toegesnelde menigte in de oogen, die door luide kreten en verwenscbingen nan zijne verontwaardiging lucht gaf. Een woord van lof aan onzen werkzamen wacht meester mag hier niet achterwege blijven. Maar meer nog dan die werkzaamheid trof mij de lief derijke wijze, waarmee hij wist om te gaan met de beklagenswaardige kinderen der ongelukkige oudets. Hun verlies nog niet beseffende, zijn zij opgeruimd en vroolijk, nu zij op tijd eten en kieeren krijgen en in plaafs van slaag minzaam worden toegesproken en als een vader begroeten zij den wachtmeester, den bewerker van hun geluk. Schoon liet duidelijk is, dat de wond vrouw Z. toegebracht is met een scherp voorwerp en er in huis ook een mes wotdt vermist, heeft men van daag vruchteloos een paar putten uitgebaggerd. Als men bedenkt dat de Broekkane, het ge hucht waar Z. woonde, tegenwoordig bijna één modderpoel en waterplas is en Z. een heelen a- vond en nacht tijd gehad heeft om alle sporen der misdaad uit te wissen, zal men moeten er, kennen, dat het al heel moeilijk zal zijn daarnaar met succes te zoeken. De richting der wond- een dM. diep, sluit ie dere gedachte aan zelfmoord uit. Da balk waar van de vrouw volgens het beweren van Z zou zijn gevallen is ternauwernood -2'/s meter boog. Kleine wondjes op het aangezicht der vrouw die echter al een paar dagen oud bleken te zijn, doen met grond vermoeden dat er met Kerstmis ■eene repetitie gehouden is der gewone tooneelen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de -oudste zoon van den heer R. Derlts te Ruinerwold vermootd. Omtrent dezen moord wordt aan de Tel. nader nog gemeld Vrijdag-avond is nabij de herberg van T, Ho- veman te Ruinerwold het treurig drama afgespeeld. Het moet omstreeks 11 uur 's avonds zijn voor gevallen. Het slachtoffer van dezen lagen aanslag is de 'heer A. Detks, een aldaar geacht jongeling, zoon van een der rijksten uit de gemeente. Onder de dij moet hem eene 7 cM. diepe steek zijn toege bracht, zoodat de slagader aldaar werd doorge sneden. In het geheele dorp en nog daarbuiten heerscht de grootste verslagenheid over het gru welijke feit. Vijf jongeiieden zijn aangehouden. Omtrent het gebeurde deelt men nader mede Vrijdagnacht om drie uur ontviug da wacht meester Hendrikse van de brigade marechaussee te Meppel, bericht van het geval. Hij begaf zich onmiddellijk naar Ruinerwold en nam, in afwach ting van de komst der justitie te Assen, verschil lende personen in verhoor. Dit verhoor werd dooi de justitie voortgezet, Jie daarin aanleiding vond om de voorloopige aanhouding te bevelen van B. L., oud 21 jaar. Deze werd Zondagmiddag dan 4>ek naar Assen overgebracht. Men vertelt, dat B. L. of een zijner twee broeders •verkeering had willen aanknoopen met de zuster van den verslagone, tegen den zin van laatstge noemde. Zoowel de vet-slagene als de aangehoudene behooren tot de voornaamste ingezetenen van Ruinerwold. Gisteten werd aan de Ziv. Ctgemeld, dat •een knecht van Lucas Pol, die gehoord moest worden in zake den tuoord van den heer Derks, -zich heeft verdronken. Omtrent den bij Vucht gepleegden moord wordt ,-ons gemeld dat Den Otter Zaterdagavond bij liet lijk gebracht is, en dat heden het lijk in tegen woordigheid der justitie uit 's-Hertogenbosch door de doctoren Immens uit St. Michielsgestel en Wolff uit 's-Hertogenbosch is geschouwd geworden. Men kan zich niet voorstellen, dat de moord, die in minder dan twee minuien tijds moet geschied zijn, -door één ersoon verricht is kunnen worden. Den Otter blijft hardnekkig ontkennen. Een brutale aanranding had volgens het U. D. te Utrecht plaats Vrijdagavond omstreeks 9 uur is een jongmansch, -dat van een ziekenbezoek terugkeerde, in de Helm straat bij de Ramstraat aangerand. Door een per soon die hem vroeg hoe laat het was, werd hem zijn horloge ontrukt, terwijl van 2 intusscben toe geschoten personen de een hem den mond toehield en de ander hem zijne portemonnaie afnam. De aangevallene wist zich los te rukken, en begaf zich naar den politiepost op het Hoogeland. De twee agenten, dia dadelijk werden uitgezonden, ontdekten de aanranders niet. Het horloge werd den volgenden dag achter een muur in een tuin teruggevonden. Het lijstje van moorden, mishandelingen met doodelijken afloop enz., waardoor de eorste dagen van het nieuwe jaar zich op treurige wijze ken merken. moet met nog één worden vermeerderd, Zoo bet volgende bericht uit Tilburg aan de Bos sche Cl. bewaarheid wordt. Dit bericht luidt aldus Naar men met zekerheid weet mede te deeten, geraakten gisterenavond omstreeks 10'/s uur twee jongelieden van ongeveer 22 jaar in twist, die zóó in hevigheid toenam, dat zekere A. T. v R., op bet gezegde van R Sch., sSchiet maar", terstond zijn geweer op laatstgenoemde afschoot. Het schot trof den nek van Sell., die onmiddellijk lood ter aarde stortte. Bij de justitie alhier was hiervan nog niels be kend. Aangaande de Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, in Juni, Juli en Augustus van dit jaar te Dordrecht te houden, kan worden medegedeeld dat het Vendel reeds met zijne oefeningen is aan gevangen, dat de eerste oplaag der programma's reads is uitgeput en dat een tweede is verschenen. Met het oog op de in bijna alle zaken heerschende drukte op 't laatst van het jaar, staat in die tweede oplaag vermeld, dat de termijn van in schrijving tot 15 Jan. e.!:. is verlengd. Evenwel zijn er al vele contracten van verhuur afgesloten, vooral van de ruimte op de terreinen. De planteekeningen van Oud-Dordt zijn ten naastenbij gereed. Men zal zoo getrouw mogelijk bet Doidt der 17de eeuw, met zijn schil/ierachtige hoekjes en zijne historische gebouwen, trachten weer te geven. Vermelden we bijv. dat daar zul len vei rijzen het oude stadhuis (ais museum van Preciosa), de Kloveniersdoelen, waar de Sy node gehouden werd, het huis Samson, waar de schilder Albert Cuyp heeft gewoond, enz. Tot aanbesteding hiervan zal spoedig kunnen worden overgegaan, evenals tot de verpachting van restau rants en buffetten. 1890 was 592.4 nM. tegen 688 van 't voiige jaar. Dit is een zeer laag cijfer, daar wij, twintig jaar teruggaande, alleen in 1887 een cijfer aan treffen van 485Vs- Al do overige jaren was het aanmerkelijk hooger. In 1S94 was het bijv. 936 nriM. lastig bezoeker te verwijderen, tien ruiten in met het geval Op Oudejaarsavond, tegen kerktijd, vervoegde zich aan de pastorie der Hervormde gemeente te te Grouw een net gekleed vreemdeling, die een bleek en eene poging om hem beantwoordde door met zijn stok te slaan. Nadat de burgemeester in kennis was gesteld, werd de dader naar het gemeentehuis geleid en daar voorloopig in bewaring gehouden. Bij onderzoek bleek hij in het bezit te zijn van een gelat o revolver ook werd eene aanzienlijke geldsom bij hom gevonden. Den volgenden morgen arriveerde alhier het gerecht uit Leeu warden. De vreemdeling en enkele personen, tijdelijk in de pastorie vertoevende, zijn toen in verhoor genomen. Den eerste is eindelijk dooreen rijks- en een gemeenteveldwachter uitgeleide ge daan naar Leeuwarden. Te Rotterdam kwamen in het afgeloopen jaar op noodlottige wijze om het leven 143 personen, waarvan door verdrinking in de Maas en in de havens 65, door overrijding of verwondingen in fabrieken, werkplaatsen en op schepen 42, door verstikking 21, terwijl 20 personen, roeerendaels kinderen, aan brandwonden bezweken. Het aan tal zelfmoorden bedroeg 15. In een woning in de rue du Nora-de-Jésus te Brussel had eene vreeselijke huiselijke scène plaats. De echtgenoot, een onverbeterlijke dro:,kaard, kwam Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur thuis en stoof hevig op tegen zijn vrouw, omdat bet middageten niet klaar was. Plotseling greep hij een mes en wtlde de vrouw daarmee te lijf. Een vreeselijke worsteling volgde. Gelukkig wist de vrouw zich van hem los te rukken en een ketel met kokend water grijpende, wierp zij den inhoud daarvan in het gezicht van haar echtgenoot, die gillende van pijn, op den grond stortte. De politie, aanstonds gewaarschuwd, nam de schuldige in verhoor, waai bij zij met de giootste koelbloedigheid op de haar gedane vragen antwoordde. De echtgenoot, wiens gelaat zoo verbrand werd, dat hij geheel onher kenbaar is, weigerde zich naar een hospitaal te laten vervoeren. Zijn toestand is zeer ernstig. Een onverschrokken poging tot redding, met goeden uitslag bekroond, wordt gemeld uit Joinville-lc-Pont. Een jong dienstmeisje, Marie Hygonnet genaamd, die bezig was water uit een put in een wateremmer op te hijscken, verloor het evenwicht en viel in den 23 meter diepen put. Op haar doordringende angst kreten schoten de buren toe en zagen hoe zij in de diepte met den dood worstelde. Onmachtig haar to helpen waarschuwden zij de politie, die eenige pompiers deed aanrukken. Een van hen, een zekere Wehrell liet zich een touw onder de armen binden en in do put afzakken. Hij slaagde er in de arme dienstbode een touw om het lichaam te binden, waarmede zij langzaam en met groote voorzichtigheid opgetrokken werd. Al dien tijd bleef de wakkere redder tot aan den middel in het ijskoude water gedompeld. Na eveneens opgetrokken te zijn, bleek hij slechts eenige lichte kwetsuren te hebben. Door de omstanders werd de kloeke pompier warm toegejuicht. zeide: Wij hebben hier een prachtige volksbiblio theek, die gij sedert een tiental jaren gesloten houdt. Zij bevat de wei ken van Snieders, Conscience, Aimard, Verne, Dickens, Walter Scott, Cremer, Van Lennep, Beets, in éen woord van al de beste schrijvers; er werden jaarlijks 1600 boeken gelezen, gaat gij die nu nog niet heropenen? Een schepen. Allemaal zeidelooze werken! Janssens. Burgemeester, gij placht een trouwe klant der bibliotheek te zijn, hebt gij zedeiooze boekenn aangetroffen? De burg. Janssens, mijn memorie srtekt zoo verre niet. Janssens. Laat ons te zamen een onderzoek doen en de slechte boeken verwerpen. Een schepen, Er zijn geen goede boeken in! E/el Smit. Zijn de werken van Conscience wel geschiks om in -de handen van vrouwen en kindoren over te gaan? Zijn ze niet volop zedeloos? Met zes stemmen tegen drie blijft de biblio theek gesloten. Barones Hirsch heeft aan hetInstituut Pasteur" twee millioen francs geschonken. Toen de dienstbode van den lieer J,, buffet- houder der Nieuwe Kon. Harmonie te Tilburg, hedenochtend op de stoep stond, kwam een per soon op haar af, die haar vroeg »Is dit de Har monie Op het bevestigend antwoord van het meisje, haalde de man een mes te voorschijn en bracht haar daarmede een diepe snede over de hand toe. De dader is onbekend, doch er wordt ijverig naar hem gezocht. Een wissehvachter te Dordrecht bemerkte dat op de rails van den spoorweg, aan den Spniweg, een persoon zich had nedergelegd, blijkbaar met het doel om zich van het leven te berooven. Op de komst van den wisselwachter ging de ongelukkige op den loop, maar hij werd spoedig daarop door een politie agent gegrepen. Naar het politiebureau overgebracht, bleek hij te zijn zekere v. d, D., een werkloos onderwijzer. Da ontboden geneesheer, de heer Admiraal, constateerde bij den man krank zinnigheid, waarom hij naar het krankzinnigen gesticht werd overgebracht. Te Stockholm werd een bericht ontvangen van de ovei heid van het grensplaatsje Tornea, tus- schen Zweden en Finland gelegen, betreffende een form<elen veldslag, die geleverd werd tus- schen smokkelaars en douanen. In die streken, vooral bij het riviertje Tornea Elf, dat zich in de Bothnische golf uitstoit, wordt een levendige smokkelhandel gedreven en vooral in den laatsten tijd had er een heimelijke invoer op groote schaal plaats van thee, pelzen, en bo reid leder. De Zweedsche grensbevolking scheen dien smokkelhandel te begunstigen en er werd tot versterking der bewakingsposten en van het douanen-personeel overgegaan. De smokkelaars aldaar zijn veelal de nomadische Laplanders met hun rendierkudden. Te juister tijd kwam een waarschuwing het werk der tolbeambten verge makkelijken een honderdtal sleden dezer verdachte nomaden zouden de grens passeeren. De trein werd aangehouden en de Lappen, begrijpende dat zij verraden waren, maakten zich ter verdediging gerend. Geduiende 40 minuten werd er van weers kanten onafgebroken gevuurd uit de karabijnen der douanen en de ievolvers der smokkelaars. Deze laatsten werden op de vlucht gedreven, in de sneeuw achtei latende twaalf dooden, dertig gewonden en de talrijke sleden met haar kostbare lading. Zaterdagmiddag j.l. had in do Ooster Esch te Almeloo een erge mishandeling plaats. Een jong- mensch, pas wegens mishandeling uit de gevange- genis ontslagen, bracht een ander zulk een ge vaarlijken steek in de borst toe, dat men voor het behoud zijns levens vreest. De getroffene staat allergunstigst bekend. De dader is terstond1 in hechtenis genomen. Op Nieuwjaarsdag vermaakten zich een groot aantal kinderen op liet ijs van het Faulenseeli, tusschen Goldswijl en Ringgenberg in Zwitseiland. Het ijs brak plotseling in verschillende schotsen. Verscheidene kinderen geraakten te water, diie verdronken en de overige werden mot veel moei te gered. Door de politie e Enschede is gearresteerd do Duitsclie desertour J. die in beschonken toestand iedereen op de straat met een revolver dreigde. Na onderzoek bleek echter, dat de revolver, waar mee hij enkele straten in rep en roer bracht.... slechts een in dien vorm gemaakte laarzenknecht was. Op het buitengoed nDrietelaar" Te Borkeloo, toebehoorende aan het aartsbisdom Utrecht, zal eerlang worden gebouwd een gesticht voor 200 verwaarloosde jongens. De vorige week zijn reeds de huren opgezegd aan hen, die de panden be wonen, staande op genoemd grondgebied. Te Maastricht is gisteren ingebroken bij den rijwielhandelaar Van Hasselt. De dief, of dieven hebben uit den winkel een rijwiel ontvreemd. In een circus tc Birmingham heeft een hevige paniek plaats gehad bij gelegenheid van een voor stelling door een leeuwentemmer. Deze was juist bozig een leeuwin uit haar hok in de ijzeren oefen- kooi te jagen, toen plotseling het electrisch licht uitging en de ttianuen, die het hok opgetild hadden, dit uit schrik plotseling loslieten, waardoor het met een schok op den grond terechtkwam, de deur open sprong en de leeuwin er uit ontsnapte. Het dier sprong midden in de in duisternis gehulde zaal. Een paniek ontstond onder het publiek. Gelukkig nam de leeuwin haar richting naar de stallen, waar zij zich op een paard wierp. Het angstig gehinnik van het arme dier was zoo ontzettend, dat de andere paarden losbraken en zich in den circus verspreidden. Toen het licht weer ontstoken was, zag men de leeuwin bezig haar slachtoffer te verscheuren. De dierentemmer, die inmiddels met een geweor gena derd was, schoot de leeuwin it bout portant dood. Gedurende de verwarring in den circus, was een der leden vun het personeel te dicht bij de kooi ge komen, met het gevolg dat dc leeuwin met haar klauw zijn schouder verscheurde. Een oliphant drong tijdeus het tumult in de arena door, doch werd ge grepen voor hij eenige schade kon aanrichten. In het theatre des variétés te Praag is het op Oudejaarsavond heftig toegegaan. Toen op het toonee! een Duitsch lied werd gezongen, begonnen do czechische toeschouwers te fluiten en te sissen en later maakten ze een geweldig loven toen het lied du mein Oesterreich" werd aangeheven, en riepen om het Czechische volkslied. De zan gers moesten aan dion eisch gehoor geven. Tal van officieren verlieten de zaal. Te Spaarndam heeft een vader aangifte gedaan van de geboorte van zijn 23ste kind, waarvan er 15 in leven zijn! De regenmeter van Frederiksoord gaf voor de maand December 32.4 mM. regenwater op, waar onder dö.2 van sneeuw. De geheele regenval van Te Oudenburg, een dorpje gelegen tusschen Brugge en Ostende, werd in den Raad tijdens de bespreking der gemeentebelangen door een der Raadsleden gevraagd, of men niet opnieuw de bibliotheek zou heropenen, die sodert een 10- tal jaren reeds gesloten was gebleven, Laroye De KatholiekeLimbnrgcr, een Sittardscli weekblad, opgericht in het jaar 1861, verschijnt voortaan niet meer. In een afscheidswoord aan do lezers, zegt de redactie o. a...Sedert lang hebben wij gaandeweg den indruk gekregen, dat in kringen waar men de zuiver katholieke beginselen vooral dient op prijs te stellen en ongeschonden te bewaren, door dc over- groote meerderheid een zuiver katholiek blad juist niet meer noodig wordt geoordeeld, en al is het dan niets anschronistisch, dan toch zeker overbodig. Wij mogen niet wijzer willen zijn dan zij die het beter moeten weten." Naar wij vernemen, zal het radicale blad Dc Volksstem bij 't einde van het loopende kwartaal (1 Februari) ophouden tc verschijnen (Tel.) Teyler's Tweede Genootschap heeft besloten, dc volgende prijsvraag uit de schrijven: „Ecu uitvoerige geschiedenis van ons land onder hot Fransehc Keizerrijk, opgesteld, onder anderen, met behulp van de overvloedige bescheiden, die in de Archives Nationales te Parijs berusten." De prijs voor het best en voldoend gekeurd ant woord op deze vraag bestaat in een gouden eere penning. op den stempel des genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogcn Raad heeft in de zaak van den persoon, die door den kantonrechter te Deventer werd veroordeeld wegens het te Olst luid roepend of schreeuwend uitventen van De Yollcsmiend geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep op grond dat het verbod om luidroepend of schreeuwend boeken en couranten uit te venten niet in strijd is met de Grondwet. Uitspraak 1 Februari. Door het O. M. bij het kantongerecht te Maastricht is tegen den burgemeester van Mcseh (L.) beschul digd van overtreding der jachtwet, een hechtenis- straf van 7 dagen gerequireerd. Met ingenomenheid maakt dc redactie van het Ned Tuinbouwblad melding van het feit, dat H. M. de Koningin reeds te kennen heeft gegeven in 1898, als zij zelve de teugels der regeering in handen neemt, als beschermvrouw der Nederlandschc Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde te willen op treden. In het gebouw Arena had gisteravond de worstel wedstrijd tusschen onzen Hollandscben kampioen, Dirk van den Berg en den Deenschen kampioen, Hans Swenson Stark, om het meesterschap van Europa plaats moeten hebben. Wij schrijven ,.had moeten hebben", want hoewel vijf ronden waren aangekon digd, waarvan drie gewonnen moesten werden om tot overwinnaar geproclameerd te wordenhoewel Van den Berg, vlug, lenig, doorkneed in alle trucs der worstelkunst en Stark, groot, kolossaal, massief, vol zelfvertrouweude kracht, een herenlesstrijd voor spelden, het mocht niet zoo zijnDe sportliefheb bers, die in grooten getale waren opekomen en die in afwachting van een mooicn kamp do kansen der twee athleten bespraken, moesten onvoldaan huis waarts koeren, want slechts één ronde werd gemaakt. Met de uiterste voorzichtigheid werd van weers kanten begonnen, met nu en dan quasi-aanpakken en even spoedig weer loslaten, om eikaars bedrevenheid te loeren kennen. Het was weldra te zien, dat hier de taaiste winnen moest. Beurtelings was Van den Berg, dan weer Stark onder, maar forsche grepen en handige wendingen brachten beiden telkens weer in dc positio tegenover elkaar. Eindelijk de eerste ronde duurde niet minder dan 52 minuten einde lijk lag de Hollander onder het reusachtige lichaam van zijn tegenstander onbewegelijk uitgestrekt. Stark drukte, wrong, en het publiek, dat in spanning was opgestaan, kon zich overtuigen dat Van den Berg met beide schouders don grond had geraakt. Dc twee athleten werden luide toegejuicht. "'De tweede ronde, die met dezelfde afwisselende kansen werd aangevangen, nam echter een geheel ander verloop. Eerst verliet Stark met zijn hand voor het rechteroog het tooneel, hij keerde echter spoedig terng. Daarop verdween Van den Berg plotseling, maar bleef langer weg. Een klein levendig raanueko wipte van achter de coulissen te voorschijn en deelde het publick mede, dat do heer "Van den Berg, op advies van een geneesheer, dr.Muller, den strijd dooroverspan- ning moest opgeven. Natuurlijk was het publiek (vooral do hoogere rangen lieten zich niet onbetuigd) hiermede weinig ingenomen. „Centen terng! Door vechten Ja I Neen klonk het eenige oogeublikkeu door elkaar. Van den Berg verscheen daarop, dam-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3