mÈMéièk BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Nisjkof, die als getuige in het proces tegen de moordenaars Slamboeloff opgeroepen was, maar niet verscheen, heeft nu den officier van justitie te Sofia geschreven dat hij bereid was, het geheim van den moord te onthullen als er maatregelen voor zijn veiligheid genomen wor den. Uit zijn brief is op ie maken, dat hij Natsjewits en de politie beschuldigt en dat hij tengevolge van bedreigingen Bulgarije verlaten heeft. Het proces tegen Malizar Bey, op wiens orders pater Salvador, de Italiaansehe priester, ver moord werd, is begonnen. De drogmans der ambassades van Fiankiijk en Italië zullen niet toegelaten worden, niettegenstaande de,stellige verzekeiingen dienaangaande door de Porte gegeven. Volgens een telegram aan de Daily Graphic heeft de Amerikaansche Senaat met 47 tegen 6 stemmen het voorstel aangenomen, volgens hetwelk de bepalingen van de nieuwe land verhuizers-wet niet toepasselijk zullen zijn op immigranten uit Cuba Naar de New-York Herald verneemt, is de bemanning van het Cubaan«che vrijbuiters schip Commodoredat vermoedelijk door verraad is vergaan, niet gered, gelijk eerst weid ge meld. Er moeten '16 opvarenden zijn verdronken. De New-York Herald beweert, dat een uit Parijs te Panama ontvangen telegram over een mogelijke reorganisatie van de Panama-Maat schappij voorbarig is. Olficieele personen hebben den correspondent van de Ilerald verzekerd, dat de maatschappij drieduizend personen in dienst heeft onder de organisatie, welke twee jaar geleden werd ver nieuwd. Hun doel is het, om het vertrouwen van het publiek te herwinnen en te doen zien, dat het plan practiscli uitvoerbaar is. Zoolang dat plan niet geheel is uitgewoikt, zal er geen beroep op het publiek worden gedaan ter verkrijging van nieuw kapitaal. Volledigheidshalve moeten wij nog vermel den, dat op de Philippijnen de Spanjaarden in het gevecht bij het livieitje Passyg 10 dooden en 20 gewonden hebben achtergelaten. Verder, dat 13 personen, beschuldigd van samenzwering Maandagmorgen gefusilleerd ziju. Uit Kaapstad verneemt de Times, dat in den Oranje Viijstaat groote blijdschap heerscht over het overnemen van den spoorweg van de Kaapkolonie. Het geheele personeel is in nieuwe unifoimen gestoken, afgezet met oranje en waarop hun rang in het Hollandsch is aan gegeven. De met 1 Januari in weiking getreden vreemdelingenwet wordt in Transvaal zeer mild toegepast. Tot dusver zijn slechts vier Russische joden zonder middelen van bestaan en éen Chinees geweerd. Kolonisten laat men onge moeid. Een telegram uit Vrijburg meldt, dat de stam der Betlaros aan de Moshovving-i ivier ongeveer honderd mijlen ten westen van Vrij burg, een handelaar, Robinsori genaamd, heeft vermoord en zijn vrouw en kind gevankelijk heeft weggevoerd. Men vreest dat de geheele stam in opstand is. Het land tussclien de Moshowirig-rivier en Vrijburg is dicht bevolkt met kolonisten. Uit Vrijburg gaan vrijwilligers naar de plaats van den moord. Groote opgewondenheid heerscht te Durban in Natal, wegens de aankomst van twee bootpn met Indische immigranten, die men verdenkt de inboorlingen als arbeiders te willen ver vangen. Een monstermeeting is Dinsdag gehou den om het gouvernement te veizoeken tus- schenbeide te komen. Het was gisteravond de eerste maal, dat de koninklijke loge van den Haagschen schouw burg de figuur te aanschouwen gaf van Ko ningin Wilhelmina, die op den veigulden en gekroonden stoei gezelen was naast hare vor stelijke moeder, die de Koningin in den schouw burg binnenleidde. De hooge bezoeksters, die klokslag halfacht aan het gebouw afstapten, werden in de ves tibule ontvangen door den heer L. Wiehers, lid van dén Raad van Beheer van het Ned. Tooneel te 's-Gravenhage. Naar de Ruin. Zcit. verneemt geeft de Turk- sche regeering zicli veel moeite den onderstaats secretaris Bertram Eflendi te bewegen op zijn verzoek om ontslag terug te komen. De opstand der Drusen is beëindigd. De minister van publieke werken maakt van den toestand van vrede gebruik om de quaestie van de uitbreiding van het spoorwegnet in klein-Azië te bestudeeren. Bij deze gelegenheid was de trap naar de loge aan weerszijden met siergewassen getooid eu prijkten in de antichambre peiken van groen, vvaartusschen seringen, clivia's en oranje- bloeinen een feesteüjken aanblik boden. Zoodia waren Haie Majesteiten niet de zaai binnengetreden, of de talrijke bezoekers het gebouw was dezen avond eivol vei hieven zich van hunne zetels. Onderwijl werden HH. MM. door het orkest begioet met hetWilhel mus" naar de oude toonzetting en eerst nadat de gei "uikeiijk nationale begroeting was afge- loopen, tiokken de Koninginnen, die ieder een bouquet van rozen en anjers in de hand dioe- j gen, baar bij aankomst door de directie aan- geboden, zich uit de loge-opening terug en namen zij de zetels in. De jeugdige Koningin zag er bevallig uit in een licht wit kleedje, laag uitgesneden aan den bals waaraan een lij bnllanten van een klei nen collier fonkelden, teivvijl een broche van hetzelfde edelgesteente op de botst weid ge dragen. Dat avondtoilet verdween echter weldra onder een witte balsortie met breeden witten donzen kraag, H. M. omgehangen ter bescherming tegen een killen luchtstroom, die zich vooral bij open doek scheen te doen gevoelen. De Regentes droeg een kleed van donker grisperle satijn en een witte kanten hoofdbe dekking op liet kapsel. Achter HH. MM. bevond zich de dienst, be staande uit baronnesse Rengers, hofdame rid der Huijssen van Katlendijke, Kamerheer ea kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant. In de neienloge van de hofhouding namen plaats jonkvrouvve van de Poll, gravin van Limburg Stirum, hofdames en luit. Loudon, ordonnance-offlcier. Onmiddellijk nadat de hooge toeschouwsters gezeten waren, rees hei tooneelgordijri omhoog en werd de Gijsbreght van Aemstel m-t slechts korte tussehenpoo7en, die door het oikest wer den aangevuld, afgespeeld. In die korte pauzen begaven zich velen, vooral dames, naar de zijde van de zaal, waar zij de Koningiunen recht tegenover zich kon den zien. Omstreeks 11 uren verlieten de Koningin nen den schnuvvburc, bij haar vertrek met het zelfde huldebetoon als bij aankomst uitgeleid. Aan een statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de ooivaken van den dood in Nederland over Sept. 1896, opgenomen in een bijvoegsel der Staatscourant van 6 dezer, is het volgende ontleend: Aantal inwoners op 1 .Tanuaii 1896 4,859,451, levend geborenen 13,512, levenloos anngegeve- nen 651, oveileden met inbegrip der levenloos aaugegevenen 6256, aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 15 66. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1917, 15 jaren 570, 514 jaren 192, 1420 jaren 151, 2050 jaren 845, 50 65 jaien 658, 65—80 jaien 953, boven 80 jaren 317. onbekend 2. Oveileden ten gevolge van gebrekkige ont wikkeling 122; lichaamszwakte, tering 670; klierziekte, rhachitis. syphilid 65; absces, ulcus, gangraena, pyaemia, liaemonlmgia 42; kanker 349; waterzucht, scheurbuik 19; typhus, febris lyphoidea 34; aanhoudende koorts 12; tus- schenpoozende kooits 8; pokken 1; roodvonk 19; mazelen 54; huidziekten 21; stuipen, trismus, epilepsia 217; apojdexia219hersen ziekten 280; ruggerneigslijden (paialysis) 29; keel- en longtering, bloedspuwing, suikertering 544; croup 12; kinkhoest 90; acute ziekten der ademhalingsvverktuigen 475; chionische ziekten der ademhalingswei ktuigen 189; hart en vaatziekten, i hen mutisme, arthritis 131; organische bangebreken, aneurysma 140; angina dipliterina 36; diarrhoea dysenteria 167; cho lera asiatica, cholera nostras 0; acute ziekten der spijsvertenngsweiktuigen 702; chronische ziekten der spysverteeiingsweiktuigen 197; ziekten der organs urogenitalia 210; ziekten van het kraambed, febris puerperalis 31; ge welddadige dood, zelfmoord 90; verdrinken, zelfmoord 66; onbekende oorzaak, plotseling 364; zonder geneeskundige behandeling, begrepen in de vorige kolommen, 321. In De Noordbr. komt een klacht voor over de wijze waarop door den in-pectenr der be lastingen rondom CKcli en in liet Oud Land van Ravenstein tegenover de geestelijken wordt opgetreden. Men acht het niet mogelijk dat du de goedkeuring van den minister van finan ciën kan wegdragen. In die gemeenten zouden nl. voor eenigen tijd de buigeineesteis eene aanschrijving hebben ontvangen van den inspecteur om hem in te lichten, en anlwooid te geven op een 20tal vingen omtrent de geestelijken hunner woon plaats, als: Zijn de pastoor en kapelaan of kapelaans rijk Staan zij daarvoor bekend Gaan zij veel uit? Maken zij oo builenlandsche reizen? Ont vangen zij veel bezoek? Maken zij vele verte ringen? Houden zij paard en rijtuig? Is hun inkomen aanzienlijk? Krijgen zij veel van de memclien? in geld? in natura? enz. enz. Of er burgemeesters zijn, die geantwoord heb ben, zou de schrijver sterk betwijfelen; wèl weet hij, dat er zijn, die met verontwaardiging de lijst in het vuur geworpen hebben. Door de centrale anti-revolutionnaire kieg- vereeniging in bet district Hilversum is gecan- dideerd voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heermr.A.P. R.C. baron vander Borch van Yervvolde, oud-Kamerlid voor Schiedam. De heer Van der Borch zal in verschillende plaatsen van het district optreden, o.a. Donder dagavond te Naarden en Vrijdagavond te Hil versum. Naar aanleiding van het verleenen van het Grootkruis van het Legioen van Eer aan ouze Koningin-Regentes, maakt de Daily News de volgende opmerking: Dit is de tweede maal, dat het sLegioen van Eer'" aan een vreemde i vorstin wordt gezonden; het eerste geval was dat van de arme koningin van Madagascar. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 9 Januari c.k, niet plaats liebben. De Staatscourant van 6 dezer bevat het plan der 354ste Nederlandsclte Staatsloterij. De col- i lecte wordt geopend op 17 Febr. a. s. en ge- sloten op 7 Mei daaraanvolgende. De trekking i begint op 15 Maart en eindigt op 4 Juni a. s. Op 31 December 1896 heeft te Berlijn de onderteekening piaats gehad van een verdiag tussclien Nederland en het Duitsche Rijk, tot regeling der vvederkeerige uitlevering van mis dadigers. St. Ct.) De inspecteur van den arbeid in de 3e in spectie heeft aan de buigemeesters opgave verzocht van a. aantal fabrieken en werkplaatsen met arbeidslijsten b. aantal in 1897 uitgereikte arbeidskaarten; c. aantal op 31 December geldige arbeids kaarten voor jeugdige personen van 13 tot 16 Jaar' d. aantal vrouwen boven 16-jarigen leeftijd werkzaam in bedoelde inrichtingen o. aantal in 1896, ter zake van overtreding der arbeidswet opgemaakte processen-verbaal. In verband met de invoering der wet op de personeele belasting heeft de minister van financiën bij instructie aan de inspecteurs der diiecte belasting opgedragen, met de burge meesters in overleg te treden, ter aanwijzing van personen voor de schatting det' huurwaar den. Ook de aanwijzing van schatters van het meubilair moet op dezelfde wijze geschieden. Naar het Vaderland verneemt, worden er door de Rotterd. Tram-Maatschappij ondei han delingen gevoerd met de 's-Giavenii. Tramweg- Maaibdiappij, om de verschillende Haagsche lijnen over te nemen. Naar men aan de Iloogev. Cl. meedeelt, wordt van rijkswege niet meer dan ruim 5 ets. per uur vergoed voor het waken bij klauvvziek vee, n 1. f 1.25 in hel etmaal. De wakers moeten een min of meer letter kundige opvoeding hebben gehad; want zij be lmoren een procesverbaal in behoorlijken vorm en stijl te kunnen opmaken. Bovendien mogen zij wel een sterk gestel hebben, want om die 25 stuivers te verdienen moeten zij een etmaal onafgebroken waken. DELFT, 5 Januari. Naar wij vernemen is hier ter stede een Christelijk-Historisck kies-comité tot stand gekomen, bestaande uit de hoeren mr. L. W. C. van den Berg, S van der Heide, C. Kerkhof, mr. H. W. van der Mey, J. A. Milders, J. Richter en C. Veth Het doel van dit comité zal zijn om door raadgeving aan de Proteslantsehe kiezers te voorkomen dat, bij de tegenwoordige desorganisatie der staatspartijen in ons vaderland, in het kiesdistrict en de gemeente Delft, bij verrassing, door eene minderheid personen in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad worden gebracht, die niet geacht kun nen worden den geest van de bevolking te vertegen woordigen, of zittende leden daaruit onverdiend worden verwijderd. Het comité, dat slechts tijdelijk is, wenscht overigens bij verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en den gemeenteraad van Delft zoo mogelijk te streven naar proportioneelc vertegen woordiging der verschillende staatspartijen in dit district en deze gemeente aanwezig. HOEK VAN HOLLAND, 5 Januari. Van hier is een rekest verzonden aan den minister van water staat, om te trachten de postverzending, welke tot dusverre over den Haag per stoomtram tot 's-Gravcn- zande en van daar te voet werd gezonden per spoor van Rotterdam naar den Hoek van Holland en terug te doen plaats hebben, daar de correspondentie van de vele rijksambtenaren en particulieren hoofdzakelijk met Rotterdam gevoerd wordt. Indien de gewenschte verandering totstandkomt, zal ook de tijd voor de post van en naar Den Haag korter worden. 'S-GRAVENHAGE, Januari. Zooals bekend is heeft de maatschappij Zeebad Scbeveningen zich indertijd tot den raad gewend met het verzoek, dat haar door den raad zal verleend worden de door B. en W. geweigerde goedkeuring van het door haar ontworpen plan tot uitbreiding van het Kurhausop een gedeelte van haar erfpachtterrein aan de land zijde, uitmakende het plein voor dat gebouw. Bij dat plan zouden behalve verschillende inrichtingen op sportgebied, een 80-tal kamers verrijzen, teneinde tegemoet te komen aan het gebrek aan verblijf, dat zich telken jare in Augustus doet gevoelen, ea waarbij voorts het winkelbedrijf zou kunnen worden uitgebreid. Voorts bcrinaert men zich dat B. en W,, zoowel uit een oogpunt van welstand als met het oog op de fmancieele gevolgen, welke de maatschappij bij uitvoering van de werken ten laste der gemeente zoude willen brengen, geen termen vonden om tot inwilliging van haar verzoek mede te werken. Na een uitvoerige correspondentie deed de maat schappij ten slotte het voorstel, dat zij tegen eene vermindering van den jaarlijks verschnldigden erf- pachtscanon ten behoeve van de gemeente afstand zal doen van haar erfpachtsrecht op een gedeelte groot 1.20 H.A. van het perceel sectie M. no. 6483, groot 1.2250 H.A. en dan overwegen dc aanzienlijk kostbaarder verbouwing van de beide zijvleugels van haar hoofdgebouw, en zulks om zoo mogelijk een geschil te vermijden, onder voorbehoud van het recht der maatschappij om, mocht de raad dit voorstel niet aannemen, bare bevoegdheid tot uitbreiding van het Kurhnus op het perceel in kwestie ten volle te doen gelden. B. en W. deelen den raad thans mede dat zij geen termen hebben gevonden voor eene vermindering van den erfpaehtscanon. In dezen stand der zaak blijft B. en W. niet anders over dan den raad in over weging te geven om afwijzénd te beschikken op het bedoelde adres. GRONINGEN, 5 Januari. De Arbeiders-kiesver- eeniging te Groningen hield gisterenavond haar eerste huishoudelijke vergadering. Daarin weid als punt van het reglement het volgende vastgesteldDe Arbeiders-kiesvereeniging te Groningen stelt zich ten doel, langs politieken weg de belangen der arbeiders klasse te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken a. door deelname aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer en den gemeenteraad, cn verder voor alle wetgevende of administratieve lichamen, waarin de arbeiders door aanwending van hun invloed hunne belangen kunnen bevorderen; b. door het houden van openbare meetings en vergaderingen; c. door het verspreiden van geschriften, waarin de arbeiders tot deelname aan den klassenstrijd worden opgewekt, en d. door alle werkzaamheden, welke, in verband met de politiek, kunnen dienen om de arbeidersklasse weerbaarder te maken in den strijd voor hare vrij making. Lid kan, volgens een ander artikel, elk een worden, die den leeftijd van 20 jaren heeft bereikt en tot de arbeidende klasse behoort of onvoorwaardelijk sympathiseert met haren strijd. De contributie be draagt 50 cent per jaar, desnoods te voldoen in 5 termijnen. Door het lid Schaper werd voorts bij het bestuur een ontwerp-program van actie gedeponeerd, hetwelk in de eerstvolgende vergadering zal worden behan deld. Dit ontwerp bevat de volgende punten 1. Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen boven de 20 jaren. 2. Arbeiderspensioneering van rijkswege, met recht op uitkeering op 60-jarigen, voor bijzonder ongezonde vakken op lageren leeftijd. 3. Onbeperkt recht van vcreeniging en vergadering mot strafbaarstelling van ieder, die hierop inbreuk maakt. 4. Minimum-loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken van alie openbare werken. 5. Productieve werkverschraffing van rijks- en geween te wege. 6. Kamers van arbeid met bindende wctskiacht harcr besluiten. 7. Verbetering van het pachtcontract ten gunste der huurboeren; onverwaardelijko handhaving van de artikels 1628.1629 e.v. van het burgerlijk wetboek; vergoeding voor aangebrachte verbetering op den grond. 8. Ontruiming van Atjeh door de Hollanders. Bij kon. besluit is C. F. Boelken benoemd tot bur gemeester der gemeente Vlagtwedde Bij kon besluit is, niet ingang van 15 Januari, be noemd tot burgemeester der gemeente Finsterwolde J. II II. Piucardt, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Adorp. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April, aan L. B Fikkert, op zijn verzoek, ervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement lloogezand. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Februari, aan dr. L. J. van der Harst, te Utrecht, op zijn ver zoek, eervol ontslag veileend als leeraar aan 's rijks veeartsenijschool aldaar.' De mini ter van marine heeft, naar aanleiding van het koninklijk besluit van 19 Dec. j.l., bepaald, dat de opkomst i i we kelijken dienst der zeemihciens- verlo g ngers van de lie ting 1K05, ten e nde gedu rende den tijd van vijf weken te worden geoefend, zal i laats hebben op Donder t"g I, Vrijdjg 2 en Za terdag 3 vpril as, naar gelang dei schepen aan boord waarv n zij zullen worden geoefend De miliciens behooren zich, elk op den bij nadere oproeping voot hem te bepalen dig, te 12 uui, of zoo spoe lig mogelijk na dit uur, nan te melden bij den comtnanda .t van het schip aan boord waarvan zij zullen worden geoefend, met dien veistande, dat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag op reis be hoeven te gaan, wanneer de plaats van bestemming met binnen éen dag kan vvoiden bereikt. By den burgemeester dezer gemeente zij'n in den loop van liet vorige jaar 57 aangiften ingekomen van ongelukken in fabrieken en werk plaatsen, waaronder 4 met doodei'yken afloop. Gisteren arriveerde alhier van Ruhrort het met kolen geladen rijnscltip uTheodor", gevoerd wordende door schipijer L. van Laack, voor de Stearine-kaarsenfabriek Apollo alhier. Dit is het grootste rijnschip dat tan deze havens gebruik gemaakt heeft. Is gioot 1506 Kub. M. Heden aangevoerd van IJmuiden 2 manden schelvisch de pryzen varieerden van 10.50 tot f 1.20 per koop, 1 kabeljauw werd verkocht voor f2.371/}.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2